Životní styl do 80 km/h aneb Jak se bydlí v karavanu

12. 3. 2015
Vedle sladké svobody, koncertů kapel zpoza železné opony, banánů bez fronty, fialových sak a masové obliby hypoték přinesla devadesátá léta i pravou zápaďáckou pracovní etiku a morálku.

1

Čím více pracujete, tím bohuliběji si ve světě počínáte, protože Bůh nikomu zadarmo nic nedá. Bohužel, vcelku rozumná idea se trochu zvrhla a změnila se v pracovní víkendy, přesčasy, týden dovolené ročně, pracovní nasazení i v nemoci (jak ohleduplné!) a ve spoustu stresu.

Jedinci postižení touto verzí robotí pracovní morálky na ni byli ještě hrdí a svoje „makání“ vystavovali při sebemenší příležitosti na odiv.

2

MILUJ SVÉHO MANAŽERA (NEBOŤ NEVÍ, CO ČINÍ)

Trochu zarazí, že ještě hluboko v nultých letech našeho nového tisíciletí můžete na vlastní oči spatřit tyto myšlenkové dinosaury v mladých manažerech, kteří se chlubí:
– že jim šéf volá i v sobotu dopoledne,
– že končí denně po 8. večer (když to jde dobře)
– a že na dovolenou letos zase asi nepojedou.
„Protože když tenhle projekt dopadne, kámo, střelím svý dva roky starý béemvé a vezmu si konečně na lízačku tu audynu.“

Jsou neslušně zaneprázdnění a žijí v iluzi o své nenahraditelnosti. Což jim ale nebrání strachovat se každý den o pracovní flek při přemítání nad smyslem života ve večerní zácpě cestou do svých satelitních rodinných pevnůstek. Blbé na tom je, když někdo podobný dělá shodou okolností právě vám šéfa.

Ale nepleťme se: být zaneprázdněný, tzn.
– vykonávání aktivity pro aktivitu,
– řešení nepodstatností,
– záměna urgentního za to, co vám naplánoval někdo jiný
…zdaleka neznamená být efektivní, tzn.
– pracovat a učit se to, co vás dlouhodobě posouvá, zlepšuje
– co snižuje vaši zaneprázdněnost
– a co vám skutečně vydělává peníze.

A PŘECE EXISTUJE ŽIVOT PŘED SMRTÍ!

Jenom tvrdě dřít a odložit život na období důchodu není nejlepší strategie.  V penzi už vaše ctěné tělo nemusí být ve stavu, aby mělo smysl na nějaké užívání si vůbec pomýšlet.

Co z toho plyne? Užívat si je třeba už během života.  Tak pro začátek můžeme každý zkusit co nejvíce zpomalit svůj životní styl. Ano, přesně odtud vychází i tzv. slow hnutí, které se za několik málo let stává celosvětovým fenoménem. Jistě jste o tom už slyšeli:
– dnes už známe celosvětovou a stále rostoucí síť tzv. slow cities,
– je tu hnutí slow food,
– slow sex,
– slow vzdělávání,
– slow cestování…

My vám teď představíme i jeden z atraktivních aspektů slow cestování – svět domečků na kolečkách, kempů a nomádství: život v karavanu.

3

ŽIVOT V KARAVANU

Nechápejte nás špatně: na úvěru či hypotéce není vůbec nic špatného. Pokud tedy víte, kde, s kým a v čem chcete bydlet. A stačí vám jednou dvakrát ročně vytáhnout paty na hory a k moři.

4

Dejme tomu, že ale v těchto věcech jasno zatím nemáte a zvažujete alternativu. Co vám přinese život v karavanu?

5

 • Objevíte příjemně „slow“ životní styl, tak do 80 km/h (což je vaše maximální rychlost i na dálnici).
 • Přestanete se stresovat minutovými intervaly a přejdete na pohodlnější a lidštější hodiny či dny.
 • Ušetříte. Za pobyt v průměrném evropském hotelu dáte za sebe, partnera a děti minimálně 100 €. Za noc v kempu zaplatíte pouhých 30 €, a máte-li slevovou kartu, klidně třeba i 15 €.
 • Vyměníte vláčení těžkých batohů za pohodlí zavazadlového prostoru. Budete blahořečit vynálezu internetu – jen díky němu můžete coby (digitální) nomádi na cestách i pracovat a mít z čeho platit za plnou nádrž, ledničku a svou hlavu plnou zážitků. Tedy pokud jste fotograf. Designér. Copywriter. Blogger. Food kritik. Spisovatel.
 • Pokud jste zedník, budete cestovat z ušetřených peněz. I když – ona se nějaká ta práce pro šikovné české ručičky najde kdekoli, co říkáte?
 • Dopřejete si luxus cestování bez pevného plánu a dáte tak větší šanci nepravděpodobnosti a náhodě, aby vás zavedly do míst, o kterých zatím možná ani nesníte. Cizí řeči se vám budou učit tak nějak samy… 🙂

6

 • Poznáte tolik autokempů, benzínek, městeček, kostelů, hradů, jezer, moří, řek, místních specialit, podvodnických triků a hlavně LIDÍ, že už vás za nějaký čas nic nepřekvapí.
 • Pokud chcete už na mladá kolena začít sepisovat nějakou tu knihu, pro sběr materiálu asi neexistuje vhodnější způsob než strávit delší čas na cestách.
 • Na zimu nepřikoupíte uhlí či brikety, ale jednoduše se šoupnete na jih. Pokud máte děti, budou permanentně nadšené.
  Zjistíte, že nemáte cestovatelské sny.

7

Chcete vědět víc? Zeptejte se strýčka Googleho, určitě vám poradí, ať se jedná o ceny přívěsů či obytných aut, jaký řidičák potřebujete (většinou stačí klasická skupina B) nebo vás nasměruje za sdílenými zkušenostmi těch, kteří takto spokojeně a dlouhá léta žijí. Anebo se rovnou vypravte popovídat si s těmi, kdo v karavanech skutečně – dlouho – žijí, a dorazte na nějaký jejich sraz.

Pamatujte, že z toho vždy vyjdete jako vítěz: buď začnete žít jako nomádi – anebo si budete ještě více vážit svého útulného bytečku. Ano, toho s tekoucí vodou, ústředním topením, výtahem a pravidelným odvozem odpadu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.