Životní styl do 80 km/h aneb Jak se bydlí v karavanu

12. 3. 2015
Vedle sladké svobody, koncertů kapel zpoza železné opony, banánů bez fronty, fialových sak a masové obliby hypoték přinesla devadesátá léta i pravou zápaďáckou pracovní etiku a morálku.

1

Čím více pracujete, tím bohuliběji si ve světě počínáte, protože Bůh nikomu zadarmo nic nedá. Bohužel, vcelku rozumná idea se trochu zvrhla a změnila se v pracovní víkendy, přesčasy, týden dovolené ročně, pracovní nasazení i v nemoci (jak ohleduplné!) a ve spoustu stresu.

Jedinci postižení touto verzí robotí pracovní morálky na ni byli ještě hrdí a svoje „makání“ vystavovali při sebemenší příležitosti na odiv.

2

MILUJ SVÉHO MANAŽERA (NEBOŤ NEVÍ, CO ČINÍ)

Trochu zarazí, že ještě hluboko v nultých letech našeho nového tisíciletí můžete na vlastní oči spatřit tyto myšlenkové dinosaury v mladých manažerech, kteří se chlubí:
– že jim šéf volá i v sobotu dopoledne,
– že končí denně po 8. večer (když to jde dobře)
– a že na dovolenou letos zase asi nepojedou.
„Protože když tenhle projekt dopadne, kámo, střelím svý dva roky starý béemvé a vezmu si konečně na lízačku tu audynu.“

Jsou neslušně zaneprázdnění a žijí v iluzi o své nenahraditelnosti. Což jim ale nebrání strachovat se každý den o pracovní flek při přemítání nad smyslem života ve večerní zácpě cestou do svých satelitních rodinných pevnůstek. Blbé na tom je, když někdo podobný dělá shodou okolností právě vám šéfa.

Ale nepleťme se: být zaneprázdněný, tzn.
– vykonávání aktivity pro aktivitu,
– řešení nepodstatností,
– záměna urgentního za to, co vám naplánoval někdo jiný
…zdaleka neznamená být efektivní, tzn.
– pracovat a učit se to, co vás dlouhodobě posouvá, zlepšuje
– co snižuje vaši zaneprázdněnost
– a co vám skutečně vydělává peníze.

A PŘECE EXISTUJE ŽIVOT PŘED SMRTÍ!

Jenom tvrdě dřít a odložit život na období důchodu není nejlepší strategie.  V penzi už vaše ctěné tělo nemusí být ve stavu, aby mělo smysl na nějaké užívání si vůbec pomýšlet.

Co z toho plyne? Užívat si je třeba už během života.  Tak pro začátek můžeme každý zkusit co nejvíce zpomalit svůj životní styl. Ano, přesně odtud vychází i tzv. slow hnutí, které se za několik málo let stává celosvětovým fenoménem. Jistě jste o tom už slyšeli:
– dnes už známe celosvětovou a stále rostoucí síť tzv. slow cities,
– je tu hnutí slow food,
– slow sex,
– slow vzdělávání,
– slow cestování…

My vám teď představíme i jeden z atraktivních aspektů slow cestování – svět domečků na kolečkách, kempů a nomádství: život v karavanu.

3

ŽIVOT V KARAVANU

Nechápejte nás špatně: na úvěru či hypotéce není vůbec nic špatného. Pokud tedy víte, kde, s kým a v čem chcete bydlet. A stačí vám jednou dvakrát ročně vytáhnout paty na hory a k moři.

4

Dejme tomu, že ale v těchto věcech jasno zatím nemáte a zvažujete alternativu. Co vám přinese život v karavanu?

5

 • Objevíte příjemně „slow“ životní styl, tak do 80 km/h (což je vaše maximální rychlost i na dálnici).
 • Přestanete se stresovat minutovými intervaly a přejdete na pohodlnější a lidštější hodiny či dny.
 • Ušetříte. Za pobyt v průměrném evropském hotelu dáte za sebe, partnera a děti minimálně 100 €. Za noc v kempu zaplatíte pouhých 30 €, a máte-li slevovou kartu, klidně třeba i 15 €.
 • Vyměníte vláčení těžkých batohů za pohodlí zavazadlového prostoru. Budete blahořečit vynálezu internetu – jen díky němu můžete coby (digitální) nomádi na cestách i pracovat a mít z čeho platit za plnou nádrž, ledničku a svou hlavu plnou zážitků. Tedy pokud jste fotograf. Designér. Copywriter. Blogger. Food kritik. Spisovatel.
 • Pokud jste zedník, budete cestovat z ušetřených peněz. I když – ona se nějaká ta práce pro šikovné české ručičky najde kdekoli, co říkáte?
 • Dopřejete si luxus cestování bez pevného plánu a dáte tak větší šanci nepravděpodobnosti a náhodě, aby vás zavedly do míst, o kterých zatím možná ani nesníte. Cizí řeči se vám budou učit tak nějak samy… 🙂

6

 • Poznáte tolik autokempů, benzínek, městeček, kostelů, hradů, jezer, moří, řek, místních specialit, podvodnických triků a hlavně LIDÍ, že už vás za nějaký čas nic nepřekvapí.
 • Pokud chcete už na mladá kolena začít sepisovat nějakou tu knihu, pro sběr materiálu asi neexistuje vhodnější způsob než strávit delší čas na cestách.
 • Na zimu nepřikoupíte uhlí či brikety, ale jednoduše se šoupnete na jih. Pokud máte děti, budou permanentně nadšené.
  Zjistíte, že nemáte cestovatelské sny.

7

Chcete vědět víc? Zeptejte se strýčka Googleho, určitě vám poradí, ať se jedná o ceny přívěsů či obytných aut, jaký řidičák potřebujete (většinou stačí klasická skupina B) nebo vás nasměruje za sdílenými zkušenostmi těch, kteří takto spokojeně a dlouhá léta žijí. Anebo se rovnou vypravte popovídat si s těmi, kdo v karavanech skutečně – dlouho – žijí, a dorazte na nějaký jejich sraz.

Pamatujte, že z toho vždy vyjdete jako vítěz: buď začnete žít jako nomádi – anebo si budete ještě více vážit svého útulného bytečku. Ano, toho s tekoucí vodou, ústředním topením, výtahem a pravidelným odvozem odpadu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.