Životní styl do 80 km/h aneb Jak se bydlí v karavanu

12. 3. 2015
Vedle sladké svobody, koncertů kapel zpoza železné opony, banánů bez fronty, fialových sak a masové obliby hypoték přinesla devadesátá léta i pravou zápaďáckou pracovní etiku a morálku.

1

Čím více pracujete, tím bohuliběji si ve světě počínáte, protože Bůh nikomu zadarmo nic nedá. Bohužel, vcelku rozumná idea se trochu zvrhla a změnila se v pracovní víkendy, přesčasy, týden dovolené ročně, pracovní nasazení i v nemoci (jak ohleduplné!) a ve spoustu stresu.

Jedinci postižení touto verzí robotí pracovní morálky na ni byli ještě hrdí a svoje „makání“ vystavovali při sebemenší příležitosti na odiv.

2

MILUJ SVÉHO MANAŽERA (NEBOŤ NEVÍ, CO ČINÍ)

Trochu zarazí, že ještě hluboko v nultých letech našeho nového tisíciletí můžete na vlastní oči spatřit tyto myšlenkové dinosaury v mladých manažerech, kteří se chlubí:
– že jim šéf volá i v sobotu dopoledne,
– že končí denně po 8. večer (když to jde dobře)
– a že na dovolenou letos zase asi nepojedou.
„Protože když tenhle projekt dopadne, kámo, střelím svý dva roky starý béemvé a vezmu si konečně na lízačku tu audynu.“

Jsou neslušně zaneprázdnění a žijí v iluzi o své nenahraditelnosti. Což jim ale nebrání strachovat se každý den o pracovní flek při přemítání nad smyslem života ve večerní zácpě cestou do svých satelitních rodinných pevnůstek. Blbé na tom je, když někdo podobný dělá shodou okolností právě vám šéfa.

Ale nepleťme se: být zaneprázdněný, tzn.
– vykonávání aktivity pro aktivitu,
– řešení nepodstatností,
– záměna urgentního za to, co vám naplánoval někdo jiný
…zdaleka neznamená být efektivní, tzn.
– pracovat a učit se to, co vás dlouhodobě posouvá, zlepšuje
– co snižuje vaši zaneprázdněnost
– a co vám skutečně vydělává peníze.

A PŘECE EXISTUJE ŽIVOT PŘED SMRTÍ!

Jenom tvrdě dřít a odložit život na období důchodu není nejlepší strategie.  V penzi už vaše ctěné tělo nemusí být ve stavu, aby mělo smysl na nějaké užívání si vůbec pomýšlet.

Co z toho plyne? Užívat si je třeba už během života.  Tak pro začátek můžeme každý zkusit co nejvíce zpomalit svůj životní styl. Ano, přesně odtud vychází i tzv. slow hnutí, které se za několik málo let stává celosvětovým fenoménem. Jistě jste o tom už slyšeli:
– dnes už známe celosvětovou a stále rostoucí síť tzv. slow cities,
– je tu hnutí slow food,
– slow sex,
– slow vzdělávání,
– slow cestování…

My vám teď představíme i jeden z atraktivních aspektů slow cestování – svět domečků na kolečkách, kempů a nomádství: život v karavanu.

3

ŽIVOT V KARAVANU

Nechápejte nás špatně: na úvěru či hypotéce není vůbec nic špatného. Pokud tedy víte, kde, s kým a v čem chcete bydlet. A stačí vám jednou dvakrát ročně vytáhnout paty na hory a k moři.

4

Dejme tomu, že ale v těchto věcech jasno zatím nemáte a zvažujete alternativu. Co vám přinese život v karavanu?

5

 • Objevíte příjemně „slow“ životní styl, tak do 80 km/h (což je vaše maximální rychlost i na dálnici).
 • Přestanete se stresovat minutovými intervaly a přejdete na pohodlnější a lidštější hodiny či dny.
 • Ušetříte. Za pobyt v průměrném evropském hotelu dáte za sebe, partnera a děti minimálně 100 €. Za noc v kempu zaplatíte pouhých 30 €, a máte-li slevovou kartu, klidně třeba i 15 €.
 • Vyměníte vláčení těžkých batohů za pohodlí zavazadlového prostoru. Budete blahořečit vynálezu internetu – jen díky němu můžete coby (digitální) nomádi na cestách i pracovat a mít z čeho platit za plnou nádrž, ledničku a svou hlavu plnou zážitků. Tedy pokud jste fotograf. Designér. Copywriter. Blogger. Food kritik. Spisovatel.
 • Pokud jste zedník, budete cestovat z ušetřených peněz. I když – ona se nějaká ta práce pro šikovné české ručičky najde kdekoli, co říkáte?
 • Dopřejete si luxus cestování bez pevného plánu a dáte tak větší šanci nepravděpodobnosti a náhodě, aby vás zavedly do míst, o kterých zatím možná ani nesníte. Cizí řeči se vám budou učit tak nějak samy… 🙂

6

 • Poznáte tolik autokempů, benzínek, městeček, kostelů, hradů, jezer, moří, řek, místních specialit, podvodnických triků a hlavně LIDÍ, že už vás za nějaký čas nic nepřekvapí.
 • Pokud chcete už na mladá kolena začít sepisovat nějakou tu knihu, pro sběr materiálu asi neexistuje vhodnější způsob než strávit delší čas na cestách.
 • Na zimu nepřikoupíte uhlí či brikety, ale jednoduše se šoupnete na jih. Pokud máte děti, budou permanentně nadšené.
  Zjistíte, že nemáte cestovatelské sny.

7

Chcete vědět víc? Zeptejte se strýčka Googleho, určitě vám poradí, ať se jedná o ceny přívěsů či obytných aut, jaký řidičák potřebujete (většinou stačí klasická skupina B) nebo vás nasměruje za sdílenými zkušenostmi těch, kteří takto spokojeně a dlouhá léta žijí. Anebo se rovnou vypravte popovídat si s těmi, kdo v karavanech skutečně – dlouho – žijí, a dorazte na nějaký jejich sraz.

Pamatujte, že z toho vždy vyjdete jako vítěz: buď začnete žít jako nomádi – anebo si budete ještě více vážit svého útulného bytečku. Ano, toho s tekoucí vodou, ústředním topením, výtahem a pravidelným odvozem odpadu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.