Životní styl do 80 km/h aneb Jak se bydlí v karavanu

Autor: TadyJeMoje.cz
Vedle sladké svobody, koncertů kapel zpoza železné opony, banánů bez fronty, fialových sak a masové obliby hypoték přinesla devadesátá léta i pravou zápaďáckou pracovní etiku a morálku.

1

Čím více pracujete, tím bohuliběji si ve světě počínáte, protože Bůh nikomu zadarmo nic nedá. Bohužel, vcelku rozumná idea se trochu zvrhla a změnila se v pracovní víkendy, přesčasy, týden dovolené ročně, pracovní nasazení i v nemoci (jak ohleduplné!) a ve spoustu stresu.

Jedinci postižení touto verzí robotí pracovní morálky na ni byli ještě hrdí a svoje „makání“ vystavovali při sebemenší příležitosti na odiv.

2

MILUJ SVÉHO MANAŽERA (NEBOŤ NEVÍ, CO ČINÍ)

Trochu zarazí, že ještě hluboko v nultých letech našeho nového tisíciletí můžete na vlastní oči spatřit tyto myšlenkové dinosaury v mladých manažerech, kteří se chlubí:
- že jim šéf volá i v sobotu dopoledne,
- že končí denně po 8. večer (když to jde dobře)
- a že na dovolenou letos zase asi nepojedou.
„Protože když tenhle projekt dopadne, kámo, střelím svý dva roky starý béemvé a vezmu si konečně na lízačku tu audynu.“

Jsou neslušně zaneprázdnění a žijí v iluzi o své nenahraditelnosti. Což jim ale nebrání strachovat se každý den o pracovní flek při přemítání nad smyslem života ve večerní zácpě cestou do svých satelitních rodinných pevnůstek. Blbé na tom je, když někdo podobný dělá shodou okolností právě vám šéfa.

Ale nepleťme se: být zaneprázdněný, tzn.
- vykonávání aktivity pro aktivitu,
- řešení nepodstatností,
- záměna urgentního za to, co vám naplánoval někdo jiný
…zdaleka neznamená být efektivní, tzn.
- pracovat a učit se to, co vás dlouhodobě posouvá, zlepšuje
- co snižuje vaši zaneprázdněnost
- a co vám skutečně vydělává peníze.

A PŘECE EXISTUJE ŽIVOT PŘED SMRTÍ!

Jenom tvrdě dřít a odložit život na období důchodu není nejlepší strategie.  V penzi už vaše ctěné tělo nemusí být ve stavu, aby mělo smysl na nějaké užívání si vůbec pomýšlet.

Co z toho plyne? Užívat si je třeba už během života.  Tak pro začátek můžeme každý zkusit co nejvíce zpomalit svůj životní styl. Ano, přesně odtud vychází i tzv. slow hnutí, které se za několik málo let stává celosvětovým fenoménem. Jistě jste o tom už slyšeli:
- dnes už známe celosvětovou a stále rostoucí síť tzv. slow cities,
- je tu hnutí slow food,
- slow sex,
- slow vzdělávání,
- slow cestování…

My vám teď představíme i jeden z atraktivních aspektů slow cestování – svět domečků na kolečkách, kempů a nomádství: život v karavanu.

3

ŽIVOT V KARAVANU

Nechápejte nás špatně: na úvěru či hypotéce není vůbec nic špatného. Pokud tedy víte, kde, s kým a v čem chcete bydlet. A stačí vám jednou dvakrát ročně vytáhnout paty na hory a k moři.

4

Dejme tomu, že ale v těchto věcech jasno zatím nemáte a zvažujete alternativu. Co vám přinese život v karavanu?

5

 • Objevíte příjemně „slow“ životní styl, tak do 80 km/h (což je vaše maximální rychlost i na dálnici).
 • Přestanete se stresovat minutovými intervaly a přejdete na pohodlnější a lidštější hodiny či dny.
 • Ušetříte. Za pobyt v průměrném evropském hotelu dáte za sebe, partnera a děti minimálně 100 €. Za noc v kempu zaplatíte pouhých 30 €, a máte-li slevovou kartu, klidně třeba i 15 €.
 • Vyměníte vláčení těžkých batohů za pohodlí zavazadlového prostoru. Budete blahořečit vynálezu internetu – jen díky němu můžete coby (digitální) nomádi na cestách i pracovat a mít z čeho platit za plnou nádrž, ledničku a svou hlavu plnou zážitků. Tedy pokud jste fotograf. Designér. Copywriter. Blogger. Food kritik. Spisovatel.
 • Pokud jste zedník, budete cestovat z ušetřených peněz. I když – ona se nějaká ta práce pro šikovné české ručičky najde kdekoli, co říkáte?
 • Dopřejete si luxus cestování bez pevného plánu a dáte tak větší šanci nepravděpodobnosti a náhodě, aby vás zavedly do míst, o kterých zatím možná ani nesníte. Cizí řeči se vám budou učit tak nějak samy… :)

6

 • Poznáte tolik autokempů, benzínek, městeček, kostelů, hradů, jezer, moří, řek, místních specialit, podvodnických triků a hlavně LIDÍ, že už vás za nějaký čas nic nepřekvapí.
 • Pokud chcete už na mladá kolena začít sepisovat nějakou tu knihu, pro sběr materiálu asi neexistuje vhodnější způsob než strávit delší čas na cestách.
 • Na zimu nepřikoupíte uhlí či brikety, ale jednoduše se šoupnete na jih. Pokud máte děti, budou permanentně nadšené.
  Zjistíte, že nemáte cestovatelské sny.

7

Chcete vědět víc? Zeptejte se strýčka Googleho, určitě vám poradí, ať se jedná o ceny přívěsů či obytných aut, jaký řidičák potřebujete (většinou stačí klasická skupina B) nebo vás nasměruje za sdílenými zkušenostmi těch, kteří takto spokojeně a dlouhá léta žijí. Anebo se rovnou vypravte popovídat si s těmi, kdo v karavanech skutečně – dlouho – žijí, a dorazte na nějaký jejich sraz.

Pamatujte, že z toho vždy vyjdete jako vítěz: buď začnete žít jako nomádi – anebo si budete ještě více vážit svého útulného bytečku. Ano, toho s tekoucí vodou, ústředním topením, výtahem a pravidelným odvozem odpadu.

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.