Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

  1. Teplý vzduch nechte proudit

Aby se teplo mohlo volně šířit po místnosti, musí kolem radiátorů proudit dostatek vzduchu. Před topení proto přes zimu neumisťujte žádný nábytek. Pokud už ho prostě jinam dát nemůžete, alespoň jej předsuňte zhruba 10 až 15 cm od radiátorů.

  1. Mokré prádlo na radiátor nepatří

Sušení vlhkých ručníků, dlouhé závěsy nebo parapety blízko nad radiátory. Zdánlivé maličkosti, které ale ve finále snižují výhřevnost topných těles. A tím pochopitelně ženou spotřebu/náklady zbytečně nahoru. Jestli nepotřebujete mít prádlo co nejrychleji suché, pověste ho na sušák a topení nechte volné.

  1. Zimní slunce topí zadarmo

Nepodceňujte sílu slunečních paprsků a přes den nechte závěsy vždy roztažené. Slunce proudící dovnitř dokáže místnost překvapivě dobře prohřát. Na noc zase rolety a závěsy zatáhněte, aby vám co nejméně tepla unikalo ven.

S programem výhod od ČMSS můžete ušetřit až 60 % nákladů za topení. Získejte slevu a projekt zdarma na úsporné topné panely.

  1. Ohřívat cihly je zbytečné

Zeď za topením přirozeně vstřebává teplo, které by jinak mohlo klidně ohřívat vaše promrzlé kosti. V tomto případě se rozhodně vyplatí nepatrná investice do reflexní folie. Nalepte ji přímo za topné těleso a většina tepla se vám odrazí ode zdi zpátky do místnosti.

  1. Netopte pánubohu do oken

Dobře těsnící okna a dveře jsou základním předpokladem úsporného vytápění bytu. Zkontrolujte také parapety, pod kterými se často objevují docela velké průduchy. Pokud bydlíte ve starším bytě či domě a momentálně nemáte na výměnu oken a dveří, minimalizujte tepelné úniky alespoň kvalitním samolepícím těsněním.

  1. Větrejte chytře

I větrat se musí umět. Jak na to? Vypněte topení, otevřete všechna okna dokořán a nechte byt alespoň jednou denně na deset minut pořádně profouknout. Tou nejhorší metodou je dlouze větrat jen na pootevřené okno, protože tak se ochlazují i zdi, které pak musíte dlouze a draze znovu prohřívat. Pro větrání platí jasné pravidlo: krátce a intenzivně!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.