Zahrada pro lenochy, pro děti nebo pro zelináře?

14. 7. 2014
Představy o tom, jak by měla správná zahrada vypadat a k čemu všemu má sloužit, se majitel od majitele liší. Jaká vyhovuje vám?

B005_B Cizokrajná zahrada s terasou

Zahrada vám má sloužit hlavně k relaxu?

Zapomeňte na anglický trávník

Jste-li časově velmi vytíženi a raději než s motyčkou v záhonku či se sekačkou trávíte čas v lehátku, zvolte přírodní zahradu, která je nejméně náročná na údržbu.

Vysejte louku, občas ji posekáte a místo na deku se vždy najde. Vytvořte různá zákoutí, kde se vám bude dobře odpočívat.

Alespoň jedno na slunci, třeba na vydlážděné terase, druhé ve stínu stromů.

Také do dalších částí zahrady můžete umístit lavičky, houpačku, odpočívadlo.

Vyhněte se květinovým záhonům

Raději vysaďte bujné nenáročné trvalky, které se snadno zapojí – třapatky, krásnoočka, kakosty, do stínu třeba bohyšky nebo kapradě.

Nebojte se větších stromů a také nenáročných keřů

Hlavně těch s jedlými plody, jako je muchovník, mišpule, dřín či zimolez kamčatský. Při rozjímání na zahradě budete mít co uzobávat.

B005_C Malý chlapec s jahodou

Jste rodina s malými potomky?

Přizpůsobte pozemek především dětským radostem

Předškolákům bude stačit malý travnatý plácek na hraní a pískoviště, ideálně houpačka. To školáci budou potřebovat podnětů víc. Velmi vhodný je jakýkoli vodní prvek, protože hrátky s vodou jsou v létě nejvítanější.

Když ne bazén, tak alespoň jezírko

Nechcete-li nebo nemůžete-li si dovolit bazén, vybudujte alespoň malé jezírko nebo pořiďte ptačí pítko či alespoň vodní rozprašovač na hadici. Nikdy ale nezapomeňte vodní plochu zajistit před pádem dítěte.

Aby se děti mohly zašívat a užívat si

Vybudujte společně s nimi bunkr, hnízdo v rozsoše stromu nebo třeba upleťte z vrbového proutí domek. Vyčleňte jim vlastní záhonek, kde si budou moci zasadit snadno rostoucí rostliny – hrášek, fazole, jahody, měsíčky apod. Naučíte je tak starat se o rostliny.

Rybíz, angrešt, maliny, ale i ohniště

Na zahradu vysaďte množství ovocných stromů a především bobulovin, rybíz, angrešt, maliny, to vše děti milují.

K večerním chvílím pohody by neměl chybět ohníček, proto vybudujte kout pro táboráky.

Pozor dejte na rostliny jedovaté a také trnité či ostnaté. S jejich pěstováním raději počkejte, až děti odrostou.

B005_D Dívka s mrkví

Holdujete zelinářství?

Pozemku vládnou hlavně záhonky

Pokud vás baví hrabat se v zemi a chcete také zásobit rodinu vitaminy, budou zahradě vládnout hlavně záhonky. Tedy užitková zahrada.

Základem je kvalitní půda s dostatkem živin

Proto by na pozemku neměl chybět větší kompost, kde si budete humus sami připravovat. Abyste si ušetřili námahu a bolavá záda, zkuste pěstovat zeleninu na vyvýšených záhonech.

Co a kde pěstovat

Výběr pěstovaných druhů přizpůsobte místním podmínkám – např. do podhůří vybírejte odolné odrůdy nebo pořiďte skleník.

I zelinář potřebuje odpočívat

Ani vy ovšem nezapomínejte na relaxaci. Vytvořte si alespoň malý kout, kde si po namáhavé práci budete moci  u kávy odpočinout.

 

Něco repre nebo speciálního pro oko?

Základem je reprezentativní trávník

Má-li vás zahrada reprezentovat, založte jemný kvalitní trávník. Ovšem aby byl ve skvělé kondici, budete ho muset pravidelně sekat, zavlažovat a hnojit.

Příliš by se neměl zatěžovat. Vysaďte efektní solitéry, důraz klaďte především na vstupní část zahrady před domem.

Nešetřete ani na materiálech, efektní je tropické dřevo a plochy dlážděné přírodním kamenem.

Cizokrajné vzory

Nadšenci různých kultur si budují speciální zahrady, které jim cizí kulturu připomínají.

Lze si založit zahradu podle japonského či čínského vzoru, kde nechybí vodní prvky, můstky, altánky, množství kamenných prvků a soch. To samozřejmě vyžaduje speciálnější znalosti.

Snazší je středomořská zahrada, ve které by neměla chybět vydlážděná terasa, štěrková pole s teplomilnými sukulenty, množství levandule a případně nádobové rostliny, např. oleandr, granátové jablko či durman.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.