Zahrada pro lenochy, pro děti nebo pro zelináře?

Autor: TadyJeMoje.cz
Představy o tom, jak by měla správná zahrada vypadat a k čemu všemu má sloužit, se majitel od majitele liší. Jaká vyhovuje vám?

B005_B Cizokrajná zahrada s terasou

Zahrada vám má sloužit hlavně k relaxu?

Zapomeňte na anglický trávník

Jste-li časově velmi vytíženi a raději než s motyčkou v záhonku či se sekačkou trávíte čas v lehátku, zvolte přírodní zahradu, která je nejméně náročná na údržbu.

Vysejte louku, občas ji posekáte a místo na deku se vždy najde. Vytvořte různá zákoutí, kde se vám bude dobře odpočívat.

Alespoň jedno na slunci, třeba na vydlážděné terase, druhé ve stínu stromů.

Také do dalších částí zahrady můžete umístit lavičky, houpačku, odpočívadlo.

Vyhněte se květinovým záhonům

Raději vysaďte bujné nenáročné trvalky, které se snadno zapojí – třapatky, krásnoočka, kakosty, do stínu třeba bohyšky nebo kapradě.

Nebojte se větších stromů a také nenáročných keřů

Hlavně těch s jedlými plody, jako je muchovník, mišpule, dřín či zimolez kamčatský. Při rozjímání na zahradě budete mít co uzobávat.

B005_C Malý chlapec s jahodou

Jste rodina s malými potomky?

Přizpůsobte pozemek především dětským radostem

Předškolákům bude stačit malý travnatý plácek na hraní a pískoviště, ideálně houpačka. To školáci budou potřebovat podnětů víc. Velmi vhodný je jakýkoli vodní prvek, protože hrátky s vodou jsou v létě nejvítanější.

Když ne bazén, tak alespoň jezírko

Nechcete-li nebo nemůžete-li si dovolit bazén, vybudujte alespoň malé jezírko nebo pořiďte ptačí pítko či alespoň vodní rozprašovač na hadici. Nikdy ale nezapomeňte vodní plochu zajistit před pádem dítěte.

Aby se děti mohly zašívat a užívat si

Vybudujte společně s nimi bunkr, hnízdo v rozsoše stromu nebo třeba upleťte z vrbového proutí domek. Vyčleňte jim vlastní záhonek, kde si budou moci zasadit snadno rostoucí rostliny – hrášek, fazole, jahody, měsíčky apod. Naučíte je tak starat se o rostliny.

Rybíz, angrešt, maliny, ale i ohniště

Na zahradu vysaďte množství ovocných stromů a především bobulovin, rybíz, angrešt, maliny, to vše děti milují.

K večerním chvílím pohody by neměl chybět ohníček, proto vybudujte kout pro táboráky.

Pozor dejte na rostliny jedovaté a také trnité či ostnaté. S jejich pěstováním raději počkejte, až děti odrostou.

B005_D Dívka s mrkví

Holdujete zelinářství?

Pozemku vládnou hlavně záhonky

Pokud vás baví hrabat se v zemi a chcete také zásobit rodinu vitaminy, budou zahradě vládnout hlavně záhonky. Tedy užitková zahrada.

Základem je kvalitní půda s dostatkem živin

Proto by na pozemku neměl chybět větší kompost, kde si budete humus sami připravovat. Abyste si ušetřili námahu a bolavá záda, zkuste pěstovat zeleninu na vyvýšených záhonech.

Co a kde pěstovat

Výběr pěstovaných druhů přizpůsobte místním podmínkám – např. do podhůří vybírejte odolné odrůdy nebo pořiďte skleník.

I zelinář potřebuje odpočívat

Ani vy ovšem nezapomínejte na relaxaci. Vytvořte si alespoň malý kout, kde si po namáhavé práci budete moci  u kávy odpočinout.

 

Něco repre nebo speciálního pro oko?

Základem je reprezentativní trávník

Má-li vás zahrada reprezentovat, založte jemný kvalitní trávník. Ovšem aby byl ve skvělé kondici, budete ho muset pravidelně sekat, zavlažovat a hnojit.

Příliš by se neměl zatěžovat. Vysaďte efektní solitéry, důraz klaďte především na vstupní část zahrady před domem.

Nešetřete ani na materiálech, efektní je tropické dřevo a plochy dlážděné přírodním kamenem.

Cizokrajné vzory

Nadšenci různých kultur si budují speciální zahrady, které jim cizí kulturu připomínají.

Lze si založit zahradu podle japonského či čínského vzoru, kde nechybí vodní prvky, můstky, altánky, množství kamenných prvků a soch. To samozřejmě vyžaduje speciálnější znalosti.

Snazší je středomořská zahrada, ve které by neměla chybět vydlážděná terasa, štěrková pole s teplomilnými sukulenty, množství levandule a případně nádobové rostliny, např. oleandr, granátové jablko či durman.

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.