Zahrada na míru

Autor: TadyJeMoje.cz
Zakládáte novou zahradu nebo chcete zcela přetvořit tu stávající? Pak dobře zvažte, zda nepotřebujete služby zahradního architekta. Nejte-li totiž zkušení pěstitelé, mohli byste se dopustit řady omylů. A jejich napravení by mohlo být dražší než služby odborníka.

Že se dům a jeho umístění na parcele plánuje s architektem, je samozřejmé, ale na zahradního architekta se často zapomíná. V důsledku to ušetří čas i peníze. O tom, jaké uspokojení vám realizace zahrady přinese a zda se v ní bude vysazeným rostlinám dařit, totiž rozhoduje řada důležitých faktorů.

Základem je půda

Zásadní je zemina, která na vašem pozemku leží. Zahradní architekt je schopen posoudit kvalitu půdního podloží a navrhnout, jak případné nedostatky odstranit. Půda totiž může být například příliš jílovitá, kyselá, s přebytkem spodní vody nebo má jiné vady, jež by negativně ovlivnily růst vegetace.
Když je zemina skutečně nekvalitní, částečně se dá problém vyřešit navezením nové zeminy. To je ale značná investice navíc, protože aby se akce neminula účinkem, je potřeba navézt alespoň 30cm vrstva zeminy, a to může u průměrně rozlehlé zahrady znamenat až půl milionu korun navíc.
Další možností je půdu vylepšit potřebnými přísadami. Lze přidat písek, rašelina, dají se udělat drenáže na odvod nadbytečné vody. V nejsnazším případě lze kvalitě půdy přizpůsobit výběr rostlin. Zkrátka vysadit jen takové druhy, kterým budou místní podmínky vyhovovat. To vše by měl dobrý zahradní architekt vědět.

Co a kam?

Orientace domu a situování místností je stejně zásadní jako kvalita podloží. Terasu, na kterou se vchází z obývacího pokoje, je nejlepší umístit na jihozápad. Jen tak si budete moci vychutnat odpolední kávu při sluníčku a s výhledem na pěkně rostoucí zahradu.
Bylinkovou zahrádku založte v blízkosti kuchyně, záhonky s výpěstky byste měli orientovat také tímto směrem, hlavně kvůli slunci.
Prostor před hlavním vchodem věnujte předzahrádce. Ta musí být reprezentativní, je to první, co vaši návštěvníci uvidí. Patří sem okrasné keře, kvetoucí a výrazně vonící rostliny.

K zajištění soukromí poslouží vysoké keře a stromy, díky nimž můžete vytvořit přirozenou clonu od okolních pozemků. Navíc mohou plnit i funkci odclonění od větru.
Aby vám stromy nepřerostly přes hlavu a přes hranice pozemku, je nutné je pravidelně zastřihávat a tvarovat. A s ohledem na velikost pozemku vybírat takové, které nebudou za několik let stínit vám ani sousedům. Do menších zahrad volte pomalu rostoucí kultivary dřevin. Stromy jsou sice šikovné k vytvoření intimity, ale neměly by zakrývat případný pěkný výhled do okolní krajiny. Svažitost terénu zpestří a zjemní osázené zídky. Terasu oživí menší stromky a květiny v pěkných květináčích.

1) IMG_6127

Jiný věk, různé požadavky

Rodinná zahrada by měla být příjemným místem pro každého a nic by nemělo narušovat požadovanou pohodu. Jinak by měla vypadat zahrada pro rodinu s malými dětmi, jinak pro vytížené podnikatele, jinak pro důchodový pár. Počítejte s tím, že ji v průběhu let budete přizpůsobovat svým potřebám a možnostem. Na druhou stranu i zahrada je živý, neustále se měnící organizmus, kterému je potřeba se přizpůsobit. Rostliny sázejte tak, aby vždy nějaké kvetly a bylo se čím kochat celý rok, a to od drobných jarních cibulovin přes letničky, pestré bobule keřů a barevné listí stromů na podzim až po ojíněné traviny v zimě.

4) P1000714

K vytvoření přívětivého prostředí přispívají I jiné prvky než ty živé: zahradní nábytek, dětské prolézačky, podlaha terasy, domek na nářadí, plot, pergola, také chodníčky, kameny a jiné.
Snažte se zachovat jednotný charakter a vybrat doplňující se barevné odstíny. Může spolu ladit fasáda, pergola i oblázková cestička. Nevhodné jsou příliš výrazné a dominantní solitéry, které nenavozují pocit klidu, ale naopak se stávají rušivým prvkem.
Snažte se myslet na důležité věci, nechtějte mít na své zahradě všechno.Podstatná je především údržba, výběr vhodných rostlin a vaše osobní pohoda. Nenechte se zahlit zbytečnostmi, vyjděte vstříc všem rodinným příslušníkům…

Jde o skutečný kámen. Kdysi ležel na hranici pozemků a nesmyslně se o něj soudili dva příbuzní. Soudce dal tento kámen zapustit před soudní budovu, aby se o něj zakopávalo. Měl všem navěky připomínat, že bychom se neměli obtěžovat malichernostmi.

6) IMG_3495

Kolik stojí Zahrada?

 • Služba zahradního architekta: 9000 až 20 000 (podle náročnosti projektu a velikosti zahrady)
 • Zemina, rostliny, stavební úpravy: 200 až 600 Kč/m²
 • Terénní modelace, pronájem techniky: 500 až 2000 Kč/hod.

 

Berte v potaz

Největší roli při budování zahrady hraje:

 • Rozloha pozemku
 • Terén pozemku
 • Tvar pozemku a poloha domu
 • Klimatické a půdní podmínky
 • Orientace zahrady
 • Výhled a nežádoucí pohledy
 • Finance
 • Časový horizont prací
 • Váš životní styl
 • Vaše představy o využívání zahrady a praxe se zahradními pracemi a údržbou

7) DSC_0087

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.