Zahrada na míru

14. 7. 2014
Zakládáte novou zahradu nebo chcete zcela přetvořit tu stávající? Pak dobře zvažte, zda nepotřebujete služby zahradního architekta. Nejte-li totiž zkušení pěstitelé, mohli byste se dopustit řady omylů. A jejich napravení by mohlo být dražší než služby odborníka.

Že se dům a jeho umístění na parcele plánuje s architektem, je samozřejmé, ale na zahradního architekta se často zapomíná. V důsledku to ušetří čas i peníze. O tom, jaké uspokojení vám realizace zahrady přinese a zda se v ní bude vysazeným rostlinám dařit, totiž rozhoduje řada důležitých faktorů.

Základem je půda

Zásadní je zemina, která na vašem pozemku leží. Zahradní architekt je schopen posoudit kvalitu půdního podloží a navrhnout, jak případné nedostatky odstranit. Půda totiž může být například příliš jílovitá, kyselá, s přebytkem spodní vody nebo má jiné vady, jež by negativně ovlivnily růst vegetace.
Když je zemina skutečně nekvalitní, částečně se dá problém vyřešit navezením nové zeminy. To je ale značná investice navíc, protože aby se akce neminula účinkem, je potřeba navézt alespoň 30cm vrstva zeminy, a to může u průměrně rozlehlé zahrady znamenat až půl milionu korun navíc.
Další možností je půdu vylepšit potřebnými přísadami. Lze přidat písek, rašelina, dají se udělat drenáže na odvod nadbytečné vody. V nejsnazším případě lze kvalitě půdy přizpůsobit výběr rostlin. Zkrátka vysadit jen takové druhy, kterým budou místní podmínky vyhovovat. To vše by měl dobrý zahradní architekt vědět.

Co a kam?

Orientace domu a situování místností je stejně zásadní jako kvalita podloží. Terasu, na kterou se vchází z obývacího pokoje, je nejlepší umístit na jihozápad. Jen tak si budete moci vychutnat odpolední kávu při sluníčku a s výhledem na pěkně rostoucí zahradu.
Bylinkovou zahrádku založte v blízkosti kuchyně, záhonky s výpěstky byste měli orientovat také tímto směrem, hlavně kvůli slunci.
Prostor před hlavním vchodem věnujte předzahrádce. Ta musí být reprezentativní, je to první, co vaši návštěvníci uvidí. Patří sem okrasné keře, kvetoucí a výrazně vonící rostliny.

K zajištění soukromí poslouží vysoké keře a stromy, díky nimž můžete vytvořit přirozenou clonu od okolních pozemků. Navíc mohou plnit i funkci odclonění od větru.
Aby vám stromy nepřerostly přes hlavu a přes hranice pozemku, je nutné je pravidelně zastřihávat a tvarovat. A s ohledem na velikost pozemku vybírat takové, které nebudou za několik let stínit vám ani sousedům. Do menších zahrad volte pomalu rostoucí kultivary dřevin. Stromy jsou sice šikovné k vytvoření intimity, ale neměly by zakrývat případný pěkný výhled do okolní krajiny. Svažitost terénu zpestří a zjemní osázené zídky. Terasu oživí menší stromky a květiny v pěkných květináčích.

1) IMG_6127

Jiný věk, různé požadavky

Rodinná zahrada by měla být příjemným místem pro každého a nic by nemělo narušovat požadovanou pohodu. Jinak by měla vypadat zahrada pro rodinu s malými dětmi, jinak pro vytížené podnikatele, jinak pro důchodový pár. Počítejte s tím, že ji v průběhu let budete přizpůsobovat svým potřebám a možnostem. Na druhou stranu i zahrada je živý, neustále se měnící organizmus, kterému je potřeba se přizpůsobit. Rostliny sázejte tak, aby vždy nějaké kvetly a bylo se čím kochat celý rok, a to od drobných jarních cibulovin přes letničky, pestré bobule keřů a barevné listí stromů na podzim až po ojíněné traviny v zimě.

4) P1000714

K vytvoření přívětivého prostředí přispívají I jiné prvky než ty živé: zahradní nábytek, dětské prolézačky, podlaha terasy, domek na nářadí, plot, pergola, také chodníčky, kameny a jiné.
Snažte se zachovat jednotný charakter a vybrat doplňující se barevné odstíny. Může spolu ladit fasáda, pergola i oblázková cestička. Nevhodné jsou příliš výrazné a dominantní solitéry, které nenavozují pocit klidu, ale naopak se stávají rušivým prvkem.
Snažte se myslet na důležité věci, nechtějte mít na své zahradě všechno.Podstatná je především údržba, výběr vhodných rostlin a vaše osobní pohoda. Nenechte se zahlit zbytečnostmi, vyjděte vstříc všem rodinným příslušníkům…

Jde o skutečný kámen. Kdysi ležel na hranici pozemků a nesmyslně se o něj soudili dva příbuzní. Soudce dal tento kámen zapustit před soudní budovu, aby se o něj zakopávalo. Měl všem navěky připomínat, že bychom se neměli obtěžovat malichernostmi.

6) IMG_3495

Kolik stojí Zahrada?

 • Služba zahradního architekta: 9000 až 20 000 (podle náročnosti projektu a velikosti zahrady)
 • Zemina, rostliny, stavební úpravy: 200 až 600 Kč/m²
 • Terénní modelace, pronájem techniky: 500 až 2000 Kč/hod.

 

Berte v potaz

Největší roli při budování zahrady hraje:

 • Rozloha pozemku
 • Terén pozemku
 • Tvar pozemku a poloha domu
 • Klimatické a půdní podmínky
 • Orientace zahrady
 • Výhled a nežádoucí pohledy
 • Finance
 • Časový horizont prací
 • Váš životní styl
 • Vaše představy o využívání zahrady a praxe se zahradními pracemi a údržbou

7) DSC_0087

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.