Zahrada na míru

Autor: TadyJeMoje.cz
Zakládáte novou zahradu nebo chcete zcela přetvořit tu stávající? Pak dobře zvažte, zda nepotřebujete služby zahradního architekta. Nejte-li totiž zkušení pěstitelé, mohli byste se dopustit řady omylů. A jejich napravení by mohlo být dražší než služby odborníka.

Že se dům a jeho umístění na parcele plánuje s architektem, je samozřejmé, ale na zahradního architekta se často zapomíná. V důsledku to ušetří čas i peníze. O tom, jaké uspokojení vám realizace zahrady přinese a zda se v ní bude vysazeným rostlinám dařit, totiž rozhoduje řada důležitých faktorů.

Základem je půda

Zásadní je zemina, která na vašem pozemku leží. Zahradní architekt je schopen posoudit kvalitu půdního podloží a navrhnout, jak případné nedostatky odstranit. Půda totiž může být například příliš jílovitá, kyselá, s přebytkem spodní vody nebo má jiné vady, jež by negativně ovlivnily růst vegetace.
Když je zemina skutečně nekvalitní, částečně se dá problém vyřešit navezením nové zeminy. To je ale značná investice navíc, protože aby se akce neminula účinkem, je potřeba navézt alespoň 30cm vrstva zeminy, a to může u průměrně rozlehlé zahrady znamenat až půl milionu korun navíc.
Další možností je půdu vylepšit potřebnými přísadami. Lze přidat písek, rašelina, dají se udělat drenáže na odvod nadbytečné vody. V nejsnazším případě lze kvalitě půdy přizpůsobit výběr rostlin. Zkrátka vysadit jen takové druhy, kterým budou místní podmínky vyhovovat. To vše by měl dobrý zahradní architekt vědět.

Co a kam?

Orientace domu a situování místností je stejně zásadní jako kvalita podloží. Terasu, na kterou se vchází z obývacího pokoje, je nejlepší umístit na jihozápad. Jen tak si budete moci vychutnat odpolední kávu při sluníčku a s výhledem na pěkně rostoucí zahradu.
Bylinkovou zahrádku založte v blízkosti kuchyně, záhonky s výpěstky byste měli orientovat také tímto směrem, hlavně kvůli slunci.
Prostor před hlavním vchodem věnujte předzahrádce. Ta musí být reprezentativní, je to první, co vaši návštěvníci uvidí. Patří sem okrasné keře, kvetoucí a výrazně vonící rostliny.

K zajištění soukromí poslouží vysoké keře a stromy, díky nimž můžete vytvořit přirozenou clonu od okolních pozemků. Navíc mohou plnit i funkci odclonění od větru.
Aby vám stromy nepřerostly přes hlavu a přes hranice pozemku, je nutné je pravidelně zastřihávat a tvarovat. A s ohledem na velikost pozemku vybírat takové, které nebudou za několik let stínit vám ani sousedům. Do menších zahrad volte pomalu rostoucí kultivary dřevin. Stromy jsou sice šikovné k vytvoření intimity, ale neměly by zakrývat případný pěkný výhled do okolní krajiny. Svažitost terénu zpestří a zjemní osázené zídky. Terasu oživí menší stromky a květiny v pěkných květináčích.

1) IMG_6127

Jiný věk, různé požadavky

Rodinná zahrada by měla být příjemným místem pro každého a nic by nemělo narušovat požadovanou pohodu. Jinak by měla vypadat zahrada pro rodinu s malými dětmi, jinak pro vytížené podnikatele, jinak pro důchodový pár. Počítejte s tím, že ji v průběhu let budete přizpůsobovat svým potřebám a možnostem. Na druhou stranu i zahrada je živý, neustále se měnící organizmus, kterému je potřeba se přizpůsobit. Rostliny sázejte tak, aby vždy nějaké kvetly a bylo se čím kochat celý rok, a to od drobných jarních cibulovin přes letničky, pestré bobule keřů a barevné listí stromů na podzim až po ojíněné traviny v zimě.

4) P1000714

K vytvoření přívětivého prostředí přispívají I jiné prvky než ty živé: zahradní nábytek, dětské prolézačky, podlaha terasy, domek na nářadí, plot, pergola, také chodníčky, kameny a jiné.
Snažte se zachovat jednotný charakter a vybrat doplňující se barevné odstíny. Může spolu ladit fasáda, pergola i oblázková cestička. Nevhodné jsou příliš výrazné a dominantní solitéry, které nenavozují pocit klidu, ale naopak se stávají rušivým prvkem.
Snažte se myslet na důležité věci, nechtějte mít na své zahradě všechno.Podstatná je především údržba, výběr vhodných rostlin a vaše osobní pohoda. Nenechte se zahlit zbytečnostmi, vyjděte vstříc všem rodinným příslušníkům…

Jde o skutečný kámen. Kdysi ležel na hranici pozemků a nesmyslně se o něj soudili dva příbuzní. Soudce dal tento kámen zapustit před soudní budovu, aby se o něj zakopávalo. Měl všem navěky připomínat, že bychom se neměli obtěžovat malichernostmi.

6) IMG_3495

Kolik stojí Zahrada?

 • Služba zahradního architekta: 9000 až 20 000 (podle náročnosti projektu a velikosti zahrady)
 • Zemina, rostliny, stavební úpravy: 200 až 600 Kč/m²
 • Terénní modelace, pronájem techniky: 500 až 2000 Kč/hod.

 

Berte v potaz

Největší roli při budování zahrady hraje:

 • Rozloha pozemku
 • Terén pozemku
 • Tvar pozemku a poloha domu
 • Klimatické a půdní podmínky
 • Orientace zahrady
 • Výhled a nežádoucí pohledy
 • Finance
 • Časový horizont prací
 • Váš životní styl
 • Vaše představy o využívání zahrady a praxe se zahradními pracemi a údržbou

7) DSC_0087

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.