Zahrada na míru

14. 7. 2014
Zakládáte novou zahradu nebo chcete zcela přetvořit tu stávající? Pak dobře zvažte, zda nepotřebujete služby zahradního architekta. Nejte-li totiž zkušení pěstitelé, mohli byste se dopustit řady omylů. A jejich napravení by mohlo být dražší než služby odborníka.

Že se dům a jeho umístění na parcele plánuje s architektem, je samozřejmé, ale na zahradního architekta se často zapomíná. V důsledku to ušetří čas i peníze. O tom, jaké uspokojení vám realizace zahrady přinese a zda se v ní bude vysazeným rostlinám dařit, totiž rozhoduje řada důležitých faktorů.

Základem je půda

Zásadní je zemina, která na vašem pozemku leží. Zahradní architekt je schopen posoudit kvalitu půdního podloží a navrhnout, jak případné nedostatky odstranit. Půda totiž může být například příliš jílovitá, kyselá, s přebytkem spodní vody nebo má jiné vady, jež by negativně ovlivnily růst vegetace.
Když je zemina skutečně nekvalitní, částečně se dá problém vyřešit navezením nové zeminy. To je ale značná investice navíc, protože aby se akce neminula účinkem, je potřeba navézt alespoň 30cm vrstva zeminy, a to může u průměrně rozlehlé zahrady znamenat až půl milionu korun navíc.
Další možností je půdu vylepšit potřebnými přísadami. Lze přidat písek, rašelina, dají se udělat drenáže na odvod nadbytečné vody. V nejsnazším případě lze kvalitě půdy přizpůsobit výběr rostlin. Zkrátka vysadit jen takové druhy, kterým budou místní podmínky vyhovovat. To vše by měl dobrý zahradní architekt vědět.

Co a kam?

Orientace domu a situování místností je stejně zásadní jako kvalita podloží. Terasu, na kterou se vchází z obývacího pokoje, je nejlepší umístit na jihozápad. Jen tak si budete moci vychutnat odpolední kávu při sluníčku a s výhledem na pěkně rostoucí zahradu.
Bylinkovou zahrádku založte v blízkosti kuchyně, záhonky s výpěstky byste měli orientovat také tímto směrem, hlavně kvůli slunci.
Prostor před hlavním vchodem věnujte předzahrádce. Ta musí být reprezentativní, je to první, co vaši návštěvníci uvidí. Patří sem okrasné keře, kvetoucí a výrazně vonící rostliny.

K zajištění soukromí poslouží vysoké keře a stromy, díky nimž můžete vytvořit přirozenou clonu od okolních pozemků. Navíc mohou plnit i funkci odclonění od větru.
Aby vám stromy nepřerostly přes hlavu a přes hranice pozemku, je nutné je pravidelně zastřihávat a tvarovat. A s ohledem na velikost pozemku vybírat takové, které nebudou za několik let stínit vám ani sousedům. Do menších zahrad volte pomalu rostoucí kultivary dřevin. Stromy jsou sice šikovné k vytvoření intimity, ale neměly by zakrývat případný pěkný výhled do okolní krajiny. Svažitost terénu zpestří a zjemní osázené zídky. Terasu oživí menší stromky a květiny v pěkných květináčích.

1) IMG_6127

Jiný věk, různé požadavky

Rodinná zahrada by měla být příjemným místem pro každého a nic by nemělo narušovat požadovanou pohodu. Jinak by měla vypadat zahrada pro rodinu s malými dětmi, jinak pro vytížené podnikatele, jinak pro důchodový pár. Počítejte s tím, že ji v průběhu let budete přizpůsobovat svým potřebám a možnostem. Na druhou stranu i zahrada je živý, neustále se měnící organizmus, kterému je potřeba se přizpůsobit. Rostliny sázejte tak, aby vždy nějaké kvetly a bylo se čím kochat celý rok, a to od drobných jarních cibulovin přes letničky, pestré bobule keřů a barevné listí stromů na podzim až po ojíněné traviny v zimě.

4) P1000714

K vytvoření přívětivého prostředí přispívají I jiné prvky než ty živé: zahradní nábytek, dětské prolézačky, podlaha terasy, domek na nářadí, plot, pergola, také chodníčky, kameny a jiné.
Snažte se zachovat jednotný charakter a vybrat doplňující se barevné odstíny. Může spolu ladit fasáda, pergola i oblázková cestička. Nevhodné jsou příliš výrazné a dominantní solitéry, které nenavozují pocit klidu, ale naopak se stávají rušivým prvkem.
Snažte se myslet na důležité věci, nechtějte mít na své zahradě všechno.Podstatná je především údržba, výběr vhodných rostlin a vaše osobní pohoda. Nenechte se zahlit zbytečnostmi, vyjděte vstříc všem rodinným příslušníkům…

Jde o skutečný kámen. Kdysi ležel na hranici pozemků a nesmyslně se o něj soudili dva příbuzní. Soudce dal tento kámen zapustit před soudní budovu, aby se o něj zakopávalo. Měl všem navěky připomínat, že bychom se neměli obtěžovat malichernostmi.

6) IMG_3495

Kolik stojí Zahrada?

 • Služba zahradního architekta: 9000 až 20 000 (podle náročnosti projektu a velikosti zahrady)
 • Zemina, rostliny, stavební úpravy: 200 až 600 Kč/m²
 • Terénní modelace, pronájem techniky: 500 až 2000 Kč/hod.

 

Berte v potaz

Největší roli při budování zahrady hraje:

 • Rozloha pozemku
 • Terén pozemku
 • Tvar pozemku a poloha domu
 • Klimatické a půdní podmínky
 • Orientace zahrady
 • Výhled a nežádoucí pohledy
 • Finance
 • Časový horizont prací
 • Váš životní styl
 • Vaše představy o využívání zahrady a praxe se zahradními pracemi a údržbou

7) DSC_0087

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.