Za jak dlouho odhalí termografie skryté chyby domu?

Autor: TadyJeMoje.cz
Samotné měření probíhá skutečně rychle a výsledky vidíte okamžitě. Zkoumání celého objektu trvá zhruba 30 až 60 minut. A je v zásadě levné: cena se pohybuje kolem 2000 Kč.

B001_B Před domem s kamerou

Termografie odhaluje chyby, ale i nekvalitní práci

Na vlastní oči: Rozdíly teplot na displeji kamery vidíte sami, ale rozšifrovat je musí zkušený operátor.

Havarijní situace: Včasnou detekcí poruch můžeme preventivně předcházet budoucím havarijním situacím. Následné odstraňování jejich následků bývá podstatně dražší.

Úniky tepla: Vedle toho je termografické měření i velmi schopným pomocníkem v oblasti energetických úspor, protože odhalí úniky tepla skulinami nebo spoji mezi různými materiály.

Kvalita práce: Pokud třeba stavební firma použila kvalitní zdicí materiál, ale nekvalitní maltu, s velkou pravděpodobností zde bude docházet k tepelným mostům nebo únikům tepla. Ačkoli poměr objemu malty ke zdivu činí pouhých 5 %, při aktuálních cenách energií může únik tepla v delším časovém období znamenat ztrátu v řádech desítek tisíc korun.

Další kritická místa: Bývají to překlady, věnce, základové pasy a obecně místa styku a spoje materiálů s rozdílnou tepelnou vodivostí.

Nejrizikovější místa domu: To jsou výplně, tedy okna a dveře.

B001_F Termografie_infografika Dům

Chladné ráno je pro měření výhodou

Princip termografického měření: Vychází z rozdílných teplot exteriéru a interiéru, takže pro dosažení co nejlepších výsledků je nutné využít chladného ranního počasí, dříve než slunce stihne fasádu domu ohřát.

První měření-novostavba: Mladá rodina si postavila novostavbu, jejich rodiče bydlí několik ulic vedle ve starším domku. A rozdíly jsme skutečně poznali na první pohled. Měření právě dokončené novostavby bylo hotové za několik minut. Z hlediska tepelné bilance, zateplení a osazení otvorů včetně použitých oken je novostavba prakticky bez výhrad.

Druhé měření-starší dům: Na starším rodinném domě rodičů jsme naopak z první fotografie poznali určité nedokonalosti v zateplování provedeném před několika lety. Jednalo se zejména o spoje a ukotvení polystyrenových desek, které na některých místech chybělo. Vedle toho v určitých místech styku rozdílných materiálů dochází ke vzniku tepelných mostů. Podstatně horší tepelnou bilanci mají i okna staršího rodinného domu.

Největší rozdíl v obou domech: Dělí je od sebe několik desítek let, tzn. i použité materiály. Plastová okna – ať hovoříme o klasických, přes chytrá okna nové generace nebo o nízkoenergetických a pasivních oknech – mají samozřejmě výrazně kvalitnější parametry než předchozí generace dřevěných oken. Technologickým vývojem prošly i zateplovací systémy, způsoby jejich ukotvení nebo oblast stavební chemie.

 

Závěry a doporučení

Změřte si svůj dům: S ohledem na cenu měření, která se pohybuje přibližně kolem 2 tisíc korun, se termografická kontrola rozhodně vyplatí.

Co zjistíte: Během krátké doby buď víte, že je vše v nejlepším pořádku, nebo máte možnost případné poruchy napravit dříve, než se jejich působení projeví naplno.

Zateplete fasádu, střechu i sklep: Zamezíte plýtvání energiemi. Nedá se totiž očekávat, že by ceny energií dlouhodobě klesaly, realitou je spíše opačný trend.

Zásadní pozor na výplně otvorů: Na oknech a dveřích se zkrátka šetřit nemá. Právě jimi dovede utíkat v zimě podstatná část tepla.

 

Tomáš Fošenbauer

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.