Za jak dlouho odhalí termografie skryté chyby domu?

14. 7. 2014
Samotné měření probíhá skutečně rychle a výsledky vidíte okamžitě. Zkoumání celého objektu trvá zhruba 30 až 60 minut. A je v zásadě levné: cena se pohybuje kolem 2000 Kč.

B001_B Před domem s kamerou

Termografie odhaluje chyby, ale i nekvalitní práci

Na vlastní oči: Rozdíly teplot na displeji kamery vidíte sami, ale rozšifrovat je musí zkušený operátor.

Havarijní situace: Včasnou detekcí poruch můžeme preventivně předcházet budoucím havarijním situacím. Následné odstraňování jejich následků bývá podstatně dražší.

Úniky tepla: Vedle toho je termografické měření i velmi schopným pomocníkem v oblasti energetických úspor, protože odhalí úniky tepla skulinami nebo spoji mezi různými materiály.

Kvalita práce: Pokud třeba stavební firma použila kvalitní zdicí materiál, ale nekvalitní maltu, s velkou pravděpodobností zde bude docházet k tepelným mostům nebo únikům tepla. Ačkoli poměr objemu malty ke zdivu činí pouhých 5 %, při aktuálních cenách energií může únik tepla v delším časovém období znamenat ztrátu v řádech desítek tisíc korun.

Další kritická místa: Bývají to překlady, věnce, základové pasy a obecně místa styku a spoje materiálů s rozdílnou tepelnou vodivostí.

Nejrizikovější místa domu: To jsou výplně, tedy okna a dveře.

B001_F Termografie_infografika Dům

Chladné ráno je pro měření výhodou

Princip termografického měření: Vychází z rozdílných teplot exteriéru a interiéru, takže pro dosažení co nejlepších výsledků je nutné využít chladného ranního počasí, dříve než slunce stihne fasádu domu ohřát.

První měření-novostavba: Mladá rodina si postavila novostavbu, jejich rodiče bydlí několik ulic vedle ve starším domku. A rozdíly jsme skutečně poznali na první pohled. Měření právě dokončené novostavby bylo hotové za několik minut. Z hlediska tepelné bilance, zateplení a osazení otvorů včetně použitých oken je novostavba prakticky bez výhrad.

Druhé měření-starší dům: Na starším rodinném domě rodičů jsme naopak z první fotografie poznali určité nedokonalosti v zateplování provedeném před několika lety. Jednalo se zejména o spoje a ukotvení polystyrenových desek, které na některých místech chybělo. Vedle toho v určitých místech styku rozdílných materiálů dochází ke vzniku tepelných mostů. Podstatně horší tepelnou bilanci mají i okna staršího rodinného domu.

Největší rozdíl v obou domech: Dělí je od sebe několik desítek let, tzn. i použité materiály. Plastová okna – ať hovoříme o klasických, přes chytrá okna nové generace nebo o nízkoenergetických a pasivních oknech – mají samozřejmě výrazně kvalitnější parametry než předchozí generace dřevěných oken. Technologickým vývojem prošly i zateplovací systémy, způsoby jejich ukotvení nebo oblast stavební chemie.

 

Závěry a doporučení

Změřte si svůj dům: S ohledem na cenu měření, která se pohybuje přibližně kolem 2 tisíc korun, se termografická kontrola rozhodně vyplatí.

Co zjistíte: Během krátké doby buď víte, že je vše v nejlepším pořádku, nebo máte možnost případné poruchy napravit dříve, než se jejich působení projeví naplno.

Zateplete fasádu, střechu i sklep: Zamezíte plýtvání energiemi. Nedá se totiž očekávat, že by ceny energií dlouhodobě klesaly, realitou je spíše opačný trend.

Zásadní pozor na výplně otvorů: Na oknech a dveřích se zkrátka šetřit nemá. Právě jimi dovede utíkat v zimě podstatná část tepla.

 

Tomáš Fošenbauer

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.