Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Správný a špatný dluh

Bydlíme ve zrekonstruovaném starším rodinném domě. Na jeho proměnu jsme si vzali úvěr od stavební spořitelny. Tenkrát to bylo ze dvou důvodů. Jednak proto, že jsme s mužem měli díky rodičům každý své stavebko skoro od dětských let, což představovalo dobrou startovací pozici pro získání úvěru. A pak také z toho důvodu, že nám nabízené podmínky přišly ve srovnání s jinými možnostmi mnohem lépe vyhovující naší situaci. Teď už se blížíme k poslední splátce, byť to ještě bude trvat déle než rok.

Na vybavení domu jsme si nakonec museli vzít spotřebitelský úvěr. Pravda, dalo by se přežívat jen s minimalistickou kuchyní, jedním stolem, dvěma židlemi a s postelí, ale nelze to takto praktikovat dlouho. S tímhle závazkem jsme se doslova povinně vyrovnali během pár let.

Dnešní úvěr by nám toho pokryl ještě více

Kdybychom rekonstrukci domu a jeho zařízení řešili dnes, tak bychom úvěr od Lišky mohli použít jak na rekonstrukci, tak z jedné pětiny i na pořízení nábytku a bílé techniky. A kdybychom si jako před lety vzali úvěr ve stejné výši a podobně jako tenkrát si pojistili úvěr, dům a také sebe, tak bychom se teď v lednu dostali na roční úrokovou sazbu 3,8 procenta. A protože u stavební spořitelny se vlastně jedná o kombinaci spoření a půjčky, tak by nám s mužem dohromady dospořovací fázi úvěru usnadnila státní podpora v celkové výši asi 30 tisíc korun.

Co nás zcela míjí, je jakákoliv půjčka na dovolenou nebo spotřební předměty, které slouží jen pro zábavu. Na takové účely se snažíme ušetřit. Při dvou dětech to samozřejmě není úplně jednoduché, ale rozhodně to pro nás není důvod sáhnout po půjčce, z níž by se mohl stát v návaznosti na další nutné platby a výdaje opravdu špatný dluh.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.