Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Správný a špatný dluh

Bydlíme ve zrekonstruovaném starším rodinném domě. Na jeho proměnu jsme si vzali úvěr od stavební spořitelny. Tenkrát to bylo ze dvou důvodů. Jednak proto, že jsme s mužem měli díky rodičům každý své stavebko skoro od dětských let, což představovalo dobrou startovací pozici pro získání úvěru. A pak také z toho důvodu, že nám nabízené podmínky přišly ve srovnání s jinými možnostmi mnohem lépe vyhovující naší situaci. Teď už se blížíme k poslední splátce, byť to ještě bude trvat déle než rok.

Na vybavení domu jsme si nakonec museli vzít spotřebitelský úvěr. Pravda, dalo by se přežívat jen s minimalistickou kuchyní, jedním stolem, dvěma židlemi a s postelí, ale nelze to takto praktikovat dlouho. S tímhle závazkem jsme se doslova povinně vyrovnali během pár let.

Dnešní úvěr by nám toho pokryl ještě více

Kdybychom rekonstrukci domu a jeho zařízení řešili dnes, tak bychom úvěr od Lišky mohli použít jak na rekonstrukci, tak z jedné pětiny i na pořízení nábytku a bílé techniky. A kdybychom si jako před lety vzali úvěr ve stejné výši a podobně jako tenkrát si pojistili úvěr, dům a také sebe, tak bychom se teď v lednu dostali na roční úrokovou sazbu 3,8 procenta. A protože u stavební spořitelny se vlastně jedná o kombinaci spoření a půjčky, tak by nám s mužem dohromady dospořovací fázi úvěru usnadnila státní podpora v celkové výši asi 30 tisíc korun.

Co nás zcela míjí, je jakákoliv půjčka na dovolenou nebo spotřební předměty, které slouží jen pro zábavu. Na takové účely se snažíme ušetřit. Při dvou dětech to samozřejmě není úplně jednoduché, ale rozhodně to pro nás není důvod sáhnout po půjčce, z níž by se mohl stát v návaznosti na další nutné platby a výdaje opravdu špatný dluh.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.

Proměňte domov v oázu klidu

28. 12. 2017
Toužíte si odpočinout od stresu, hluku a spěchu a mít doma po náročném dni klid a pohodu? Poradíme vám pár triků, díky nimž bude váš byt zase o trochu útulnější a přívětivější, takže se vám v něm bude lépe relaxovat.