Z naší zkušenosti: Kdyby to tak bylo možný aneb nejlepší spoření

13. 2. 2018

Tuhle písničku o touze proměnit v záložně pětku za dva měsíce ve tři tisíce mi do paměti natrvalo vepsal strejda. Rád si ji zpíval. Sám se s ní potkal někdy v sedmdesátých letech v české filmové komedii Řeknem si to příští léto, kde ji na venkovské tancovačce zapěl tehdy mladý Ondřej Havelka v roli možná ještě mladšího traktoristy Karla.

Aby se z desetikoruny za dva měsíce staly tři tisíce korun, to by musela ona záložna dávat roční úrok několik tisíc procent, což je samozřejmě zcela mimo realitu. Nicméně přání dobře a bezpečně zhodnocovat své peníze má dnes snad každý alespoň trochu moderně uvažující střadatel. Výjimkou jsou možná jen nenapravitelní staromilci, co spoří pod polštář anebo na běžném účtu s téměř nulovým úročením, a je jim jedno, že tam reálně mají rok od roku méně.

Mezi tradiční způsob rodinného spoření stále patří stavebko. Barometr obliby spoření, který tvoří svým hlasováním návštěvníci stránek Asociace českých stavebních spořitelen, dokonce eviduje stavebko jako nejoblíbenější způsob tvorby úspor. Na dalších místech jsou drahé kovy, penzijní spoření, spořicí konto či starožitnosti.

Svou roli hraje nejen úročení, ale i státní podpora stavebního spoření. ČMSS k tomu přidává úrokový bonus za pravidelné spoření a aktuálně až do konce března poskytuje dětem a mladým lidem do 26 let uzavření nového stavebka na 200 000 Kč zdarma. Tedy bez vstupního poplatku. A jakého zhodnocení tak dosáhnete? Spořitelna uvádí, že průměrné roční zhodnocení vkladů činí po šesti letech až 3,5 procenta.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.