Z naší zkušenosti: Kdyby to tak bylo možný aneb nejlepší spoření

13. 2. 2018

Tuhle písničku o touze proměnit v záložně pětku za dva měsíce ve tři tisíce mi do paměti natrvalo vepsal strejda. Rád si ji zpíval. Sám se s ní potkal někdy v sedmdesátých letech v české filmové komedii Řeknem si to příští léto, kde ji na venkovské tancovačce zapěl tehdy mladý Ondřej Havelka v roli možná ještě mladšího traktoristy Karla.

Aby se z desetikoruny za dva měsíce staly tři tisíce korun, to by musela ona záložna dávat roční úrok několik tisíc procent, což je samozřejmě zcela mimo realitu. Nicméně přání dobře a bezpečně zhodnocovat své peníze má dnes snad každý alespoň trochu moderně uvažující střadatel. Výjimkou jsou možná jen nenapravitelní staromilci, co spoří pod polštář anebo na běžném účtu s téměř nulovým úročením, a je jim jedno, že tam reálně mají rok od roku méně.

Mezi tradiční způsob rodinného spoření stále patří stavebko. Barometr obliby spoření, který tvoří svým hlasováním návštěvníci stránek Asociace českých stavebních spořitelen, dokonce eviduje stavebko jako nejoblíbenější způsob tvorby úspor. Na dalších místech jsou drahé kovy, penzijní spoření, spořicí konto či starožitnosti.

Svou roli hraje nejen úročení, ale i státní podpora stavebního spoření. ČMSS k tomu přidává úrokový bonus za pravidelné spoření a aktuálně až do konce března poskytuje dětem a mladým lidem do 26 let uzavření nového stavebka na 200 000 Kč zdarma. Tedy bez vstupního poplatku. A jakého zhodnocení tak dosáhnete? Spořitelna uvádí, že průměrné roční zhodnocení vkladů činí po šesti letech až 3,5 procenta.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.

Malinký mezonet z Madridu

6. 2. 2018
Vysoký strop a šikovný designér stojí za vznikem vzdušného městského studia mezonetového typu. Autorem jeho vizuální podoby je Andrey Barinov, který rád posouvá hranice malometrážního bydlení. Nedávno jsme psali o jeho projektu na Tchaj-wanu, další limity menšího interiéru otestoval naposledy v minulém roce, kdy dostal na starost projekt ve španělském Madridu.