Vzdušné ministudio se vyrovná modernímu loftu

27. 6. 2018
Malý studiový byt v centru ukrajinského Kyjeva si před několika lety pořídila dvojice mladých lidí, jež architekt Stanislav Kaminskyi označuje za perfekcionisty. Určitě ví, o čem mluví, protože od nich dostal na starosti návrh, jenž měl v jednopokojové garsonce o velikosti 32,6 m² vytvořit moderní interiér připomínající loft.

Šikovnou prací se světlem dokážete zázraky

Ačkoliv se na začátku zdálo, že jde o téměř nesplnitelné zadání, architekt se projektu přesto ujal. Důvodů měl hned několik. Hodně mu nahrával pravidelný půdorys bytu, který umožňoval navržení poměrně otevřeného, a tudíž i vzdušně působícího interiéru. Výhodná jižní orientace navíc slibovala dostatek nezbytného přirozeného osvětlení. A zásadní roli sehrály i architektovy předchozí zkušenosti s návrhy malometrážních bytů. Dobře totiž věděl, že takový byt zvládne nejen efektivně rozvrhnout, ale hlavně šikovně nasvítit.

Byt rozčleněný na tři hlavní zóny

Samotnou garsonku tvoří jediný propojený prostor rozdělený do třech částí podle funkce. První zóna patří předsíni o rozloze 7,5 m². Jedná se v podstatě o užší chodbu lemovanou po obou stranách posuvnými stěnami.

Za první stěnou se ukrývá objemná vestavěná šatní skříň, která zajišťuje hlavní úložný prostor. Protilehlý nenápadný posuv v sobě skrývá vstup do koupelny. Její dveře jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako obklad celé stěny, takže jsou opravdu perfektně zamaskované. Vstupní část bytu díky tomu působí větší, než ve skutečnosti je.

Luxusní koupelna jako v loftu

Koupelna je druhou funkční zónou bytu. Designér si pro ni vyčlenil v tak malém interiéru nezvykle hodně místa. Velkoryse pojatým prostorem dosáhl dojmu luxusní místnosti, kde není nutné šetřit každým centimetrem. Téměř jako v loftu. V koupelně se nachází volně stojící vana se stojánkovou baterií, toaleta, designový držák na ručníky a umyvadlo s úložným prostorem, kam se vešla dokonce i pračka. Moderní minimalistický design koupelny v čistém bílém provedení dolaďují pečlivě vybraná a rozmístěná svítidla. O kvalitní nasvětlení se v této místnosti zasloužila jak nastavitelná bodová světla, tak také prakticky umístěná závěsná svítidla a LED podsvícení kolem zrcadla i u stropu.

Efektní podsvícení stropu

Stropní podsvícení opticky přidává na výšce i hlavní obytné místnosti, která je třetí funkční částí bytu. Skládá se z kuchyně, jídelny a obývacího koutku, který se v noci proměňuje na koutek spací.

Ergonomická kuchyňská linka

Kuchyňský kout ve tvaru písmene U je zosobněním dokonale použitých ergonomických pravidel zařizování kuchyňské zóny. Zvlášť v malém bytě usnadňují správně rozmístěné spotřebiče a úložné i pracovní prostory plynulou přípravu jídla. Proto je jako první v kuchyni umístěná potravinová skříň s lednicí. Za ní pokračuje úložný a odkládací prostor následovaný zónou určenou pro umývání a  krájení. Předposlední v řadě stojí varná deska doplněná o tubusovou digestoř v bílém lesku. Poslední část kuchyňského koutu tvoří širší jídelní pult se dvěma barovými židlemi.

Samostatný balkon jako oáza klidu

Příjemný bonus představuje zasklený balkon, jímž do prostoru vniká světlo a zároveň tvoří tichý relaxační koutek oddělený od hlavního dění v bytě.

Občas se ale povede rekonstrukce i bez architekta. Podívejte se, jak si svépomocí poradil Tomáš z Hradce Králové.

Foto: Stanislav Kaminskyi

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.