Vzdušné ministudio se vyrovná modernímu loftu

27. 6. 2018
Malý studiový byt v centru ukrajinského Kyjeva si před několika lety pořídila dvojice mladých lidí, jež architekt Stanislav Kaminskyi označuje za perfekcionisty. Určitě ví, o čem mluví, protože od nich dostal na starosti návrh, jenž měl v jednopokojové garsonce o velikosti 32,6 m² vytvořit moderní interiér připomínající loft.

Šikovnou prací se světlem dokážete zázraky

Ačkoliv se na začátku zdálo, že jde o téměř nesplnitelné zadání, architekt se projektu přesto ujal. Důvodů měl hned několik. Hodně mu nahrával pravidelný půdorys bytu, který umožňoval navržení poměrně otevřeného, a tudíž i vzdušně působícího interiéru. Výhodná jižní orientace navíc slibovala dostatek nezbytného přirozeného osvětlení. A zásadní roli sehrály i architektovy předchozí zkušenosti s návrhy malometrážních bytů. Dobře totiž věděl, že takový byt zvládne nejen efektivně rozvrhnout, ale hlavně šikovně nasvítit.

Byt rozčleněný na tři hlavní zóny

Samotnou garsonku tvoří jediný propojený prostor rozdělený do třech částí podle funkce. První zóna patří předsíni o rozloze 7,5 m². Jedná se v podstatě o užší chodbu lemovanou po obou stranách posuvnými stěnami.

Za první stěnou se ukrývá objemná vestavěná šatní skříň, která zajišťuje hlavní úložný prostor. Protilehlý nenápadný posuv v sobě skrývá vstup do koupelny. Její dveře jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako obklad celé stěny, takže jsou opravdu perfektně zamaskované. Vstupní část bytu díky tomu působí větší, než ve skutečnosti je.

Luxusní koupelna jako v loftu

Koupelna je druhou funkční zónou bytu. Designér si pro ni vyčlenil v tak malém interiéru nezvykle hodně místa. Velkoryse pojatým prostorem dosáhl dojmu luxusní místnosti, kde není nutné šetřit každým centimetrem. Téměř jako v loftu. V koupelně se nachází volně stojící vana se stojánkovou baterií, toaleta, designový držák na ručníky a umyvadlo s úložným prostorem, kam se vešla dokonce i pračka. Moderní minimalistický design koupelny v čistém bílém provedení dolaďují pečlivě vybraná a rozmístěná svítidla. O kvalitní nasvětlení se v této místnosti zasloužila jak nastavitelná bodová světla, tak také prakticky umístěná závěsná svítidla a LED podsvícení kolem zrcadla i u stropu.

Efektní podsvícení stropu

Stropní podsvícení opticky přidává na výšce i hlavní obytné místnosti, která je třetí funkční částí bytu. Skládá se z kuchyně, jídelny a obývacího koutku, který se v noci proměňuje na koutek spací.

Ergonomická kuchyňská linka

Kuchyňský kout ve tvaru písmene U je zosobněním dokonale použitých ergonomických pravidel zařizování kuchyňské zóny. Zvlášť v malém bytě usnadňují správně rozmístěné spotřebiče a úložné i pracovní prostory plynulou přípravu jídla. Proto je jako první v kuchyni umístěná potravinová skříň s lednicí. Za ní pokračuje úložný a odkládací prostor následovaný zónou určenou pro umývání a  krájení. Předposlední v řadě stojí varná deska doplněná o tubusovou digestoř v bílém lesku. Poslední část kuchyňského koutu tvoří širší jídelní pult se dvěma barovými židlemi.

Samostatný balkon jako oáza klidu

Příjemný bonus představuje zasklený balkon, jímž do prostoru vniká světlo a zároveň tvoří tichý relaxační koutek oddělený od hlavního dění v bytě.

Občas se ale povede rekonstrukce i bez architekta. Podívejte se, jak si svépomocí poradil Tomáš z Hradce Králové.

Foto: Stanislav Kaminskyi

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.