Vyzkoušejte eco-friendly styl. Vypadá dobře a skoro nic nestojí

27. 7. 2015
Ocitáme se v době, kdy se od nás celkově očekává ekologické chování. Není divu, že designéři ve své tvorbě stále více využívají přírodních a odpadních materiálů. Když se na tenhle styl naladíte, budete sami překvapeni všemi možnostmi využití surovin, se kterými by vás dříve vůbec nenapadlo pracovat.

Upotřebte všechno, co se dá

Jaký materiál je pro tenhle styl typický? Nabízí se řada variant. Sesbírejte třeba staré knížky, které se vám od posledního stěhování válí v krabicích ve sklepě, a udělejte si z nich netradiční poličku. Dobrou volbou jsou také obnovitelné přírodní materiály. Sáhnout můžete po vlně, bavlně nebo přírodním latexu, které se skvěle hodí i jako nástěnná dekorace a navíc odvádí vlhkost a zateplí interiér. Dalšími recyklovatelnými materiály vhodnými k využití jsou korek, dřevitá vlákna, kokosová vlákna, bambus apod. Všechny se hojně využívají u ekologicky šetrných obkladů, tapet, ale i nejrůznějších mobilních stěn. 

_pastedGraphic

 Mozaika z kokosového ořechu

Není to tak dávno, co se u nás na veletrhu For Habitat objevila poprvé stěna ze skořápek kokosového ořechu. Vypadala báječně a skořápky stěně dodaly luxusní a teplý vzhled. Použitý materiál je zajímavě strukturovaný, stoprocentně ekologický, dokonale pohlcuje zvuk a udrží v místnosti stálou teplotu. 

_pastedGraphic-1

Kouzlení s bedýnkami

Velice zajímavým materiálem, ze kterého se dají vytvořit úplné designové zázraky, jsou bedny všeho druhu. Například prkna ze starých, bytelných beden na víno mohou v interiéru sloužit jako schody. Z menších vysloužilých beden různých velikostí se zase dá seskládat originální knihovna, která se stane ozdobou vašeho obývacího pokoje. 

_pastedGraphic-2

Lampy s nádechem přírody

Krásně vypadají originální stínítka ze starých nepotřebných věcí, jako jsou proutěné koše po babičce. Stejně tak můžete vyrazit na lov do přírody a nasbírat dříví, kterým obložíte pouze části stínítka. Pokud máte šikovné ruce, fantazii a dobrou představivost, najdete v lese spoustu pokladů. 

_pastedGraphic-3

Odkládací stolek ze špalku či klád

Využít se dá prakticky cokoli, co vás někde trkne do očí. Narazíte v lese na pařez? Nejvíc práce vám dá dostat ho ze země. Pak už ho stačí jen trochu přizpůsobit, ošetřit ochranným nátěrem a šup s ním do obýváku místo odkládacího stolku. Ke stejnému účelu se hodí i stejně dlouhé kmínky břízy, které slepíte k sobě a nejspíš budete zírat, jak zajímavý kus nábytku máte náhle doma. Eco-friendly styl je prostě založen na snadno dostupných a levných surovinách, ze kterých geniálně jednoduchými nápady vznikají skutečné designové perly. 

_pastedGraphic-4

Foto: Pinterest.comLioCollection.euDesignWagen.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si sedací pytel

17. 1. 2018
Jsou praktické, skladné a skvěle se na nich lenoší. Jenže jejich pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud se vám nechce za sedací pytle utrácet, můžete si je za pár stovek vyrobit i doma.

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.