Vyzkoušejte eco-friendly styl. Vypadá dobře a skoro nic nestojí

Ocitáme se v době, kdy se od nás celkově očekává ekologické chování. Není divu, že designéři ve své tvorbě stále více využívají přírodních a odpadních materiálů. Když se na tenhle styl naladíte, budete sami překvapeni všemi možnostmi využití surovin, se kterými by vás dříve vůbec nenapadlo pracovat.

Upotřebte všechno, co se dá

Jaký materiál je pro tenhle styl typický? Nabízí se řada variant. Sesbírejte třeba staré knížky, které se vám od posledního stěhování válí v krabicích ve sklepě, a udělejte si z nich netradiční poličku. Dobrou volbou jsou také obnovitelné přírodní materiály. Sáhnout můžete po vlně, bavlně nebo přírodním latexu, které se skvěle hodí i jako nástěnná dekorace a navíc odvádí vlhkost a zateplí interiér. Dalšími recyklovatelnými materiály vhodnými k využití jsou korek, dřevitá vlákna, kokosová vlákna, bambus apod. Všechny se hojně využívají u ekologicky šetrných obkladů, tapet, ale i nejrůznějších mobilních stěn. 

_pastedGraphic

 Mozaika z kokosového ořechu

Není to tak dávno, co se u nás na veletrhu For Habitat objevila poprvé stěna ze skořápek kokosového ořechu. Vypadala báječně a skořápky stěně dodaly luxusní a teplý vzhled. Použitý materiál je zajímavě strukturovaný, stoprocentně ekologický, dokonale pohlcuje zvuk a udrží v místnosti stálou teplotu. 

_pastedGraphic-1

Kouzlení s bedýnkami

Velice zajímavým materiálem, ze kterého se dají vytvořit úplné designové zázraky, jsou bedny všeho druhu. Například prkna ze starých, bytelných beden na víno mohou v interiéru sloužit jako schody. Z menších vysloužilých beden různých velikostí se zase dá seskládat originální knihovna, která se stane ozdobou vašeho obývacího pokoje. 

_pastedGraphic-2

Lampy s nádechem přírody

Krásně vypadají originální stínítka ze starých nepotřebných věcí, jako jsou proutěné koše po babičce. Stejně tak můžete vyrazit na lov do přírody a nasbírat dříví, kterým obložíte pouze části stínítka. Pokud máte šikovné ruce, fantazii a dobrou představivost, najdete v lese spoustu pokladů. 

_pastedGraphic-3

Odkládací stolek ze špalku či klád

Využít se dá prakticky cokoli, co vás někde trkne do očí. Narazíte v lese na pařez? Nejvíc práce vám dá dostat ho ze země. Pak už ho stačí jen trochu přizpůsobit, ošetřit ochranným nátěrem a šup s ním do obýváku místo odkládacího stolku. Ke stejnému účelu se hodí i stejně dlouhé kmínky břízy, které slepíte k sobě a nejspíš budete zírat, jak zajímavý kus nábytku máte náhle doma. Eco-friendly styl je prostě založen na snadno dostupných a levných surovinách, ze kterých geniálně jednoduchými nápady vznikají skutečné designové perly. 

_pastedGraphic-4

Foto: Pinterest.comLioCollection.euDesignWagen.com

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.