Vyzkoušejte eco-friendly styl. Vypadá dobře a skoro nic nestojí

Ocitáme se v době, kdy se od nás celkově očekává ekologické chování. Není divu, že designéři ve své tvorbě stále více využívají přírodních a odpadních materiálů. Když se na tenhle styl naladíte, budete sami překvapeni všemi možnostmi využití surovin, se kterými by vás dříve vůbec nenapadlo pracovat.

Upotřebte všechno, co se dá

Jaký materiál je pro tenhle styl typický? Nabízí se řada variant. Sesbírejte třeba staré knížky, které se vám od posledního stěhování válí v krabicích ve sklepě, a udělejte si z nich netradiční poličku. Dobrou volbou jsou také obnovitelné přírodní materiály. Sáhnout můžete po vlně, bavlně nebo přírodním latexu, které se skvěle hodí i jako nástěnná dekorace a navíc odvádí vlhkost a zateplí interiér. Dalšími recyklovatelnými materiály vhodnými k využití jsou korek, dřevitá vlákna, kokosová vlákna, bambus apod. Všechny se hojně využívají u ekologicky šetrných obkladů, tapet, ale i nejrůznějších mobilních stěn. 

_pastedGraphic

 Mozaika z kokosového ořechu

Není to tak dávno, co se u nás na veletrhu For Habitat objevila poprvé stěna ze skořápek kokosového ořechu. Vypadala báječně a skořápky stěně dodaly luxusní a teplý vzhled. Použitý materiál je zajímavě strukturovaný, stoprocentně ekologický, dokonale pohlcuje zvuk a udrží v místnosti stálou teplotu. 

_pastedGraphic-1

Kouzlení s bedýnkami

Velice zajímavým materiálem, ze kterého se dají vytvořit úplné designové zázraky, jsou bedny všeho druhu. Například prkna ze starých, bytelných beden na víno mohou v interiéru sloužit jako schody. Z menších vysloužilých beden různých velikostí se zase dá seskládat originální knihovna, která se stane ozdobou vašeho obývacího pokoje. 

_pastedGraphic-2

Lampy s nádechem přírody

Krásně vypadají originální stínítka ze starých nepotřebných věcí, jako jsou proutěné koše po babičce. Stejně tak můžete vyrazit na lov do přírody a nasbírat dříví, kterým obložíte pouze části stínítka. Pokud máte šikovné ruce, fantazii a dobrou představivost, najdete v lese spoustu pokladů. 

_pastedGraphic-3

Odkládací stolek ze špalku či klád

Využít se dá prakticky cokoli, co vás někde trkne do očí. Narazíte v lese na pařez? Nejvíc práce vám dá dostat ho ze země. Pak už ho stačí jen trochu přizpůsobit, ošetřit ochranným nátěrem a šup s ním do obýváku místo odkládacího stolku. Ke stejnému účelu se hodí i stejně dlouhé kmínky břízy, které slepíte k sobě a nejspíš budete zírat, jak zajímavý kus nábytku máte náhle doma. Eco-friendly styl je prostě založen na snadno dostupných a levných surovinách, ze kterých geniálně jednoduchými nápady vznikají skutečné designové perly. 

_pastedGraphic-4

Foto: Pinterest.comLioCollection.euDesignWagen.com

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.