Vyprázdněte skříně aneb provětrávací kalendář pro 2015

Autor: TadyJeMoje.cz
Obecné pravidlo: nepoužili jste nějakou věc nebo kus oděvu celý rok? Nemilosrdně se jich zbavte. A nemusíte je hned vyhodit do popelnice. Na světě je mnoho lidí, kterým pomohou.

Ano, na světě je mnoho lidí, kterým vaše vyhozené věci prokáží dobré služby: bezdomovci, děti v dětských domovech, senioři, obyvatelé azylových domů a další ze zástupů potřebných. Právě v době vánočních svátků je dobré si je připomenout – a myslet na ně. (Google vám nabídne desítky odkazů na charitativní organizace v blízkosti vašeho bydliště.)

1

Méně věcí v domácnosti = čistá hlava a dobrý pocit. Přinášíme vám pár inspirativních tipů na nadcházející kalendářní rok, díky nimž vyčistíte svůj domov od všeho harampádí, veteše a dalších zbytečností.

Nový rok: zbytečné vánoční dárky
„Jak na Nový rok, tak po celý rok“ – a vy přece chcete po zbytek roku dostávat jen samé krásné, hodnotné a/nebo praktické dárky, že?

2

Valentýn: prošlé čokolády a cukrovinky.
Pokud jste žena a dostanete od přítele (nebo vzácněji od manžela) k Valentýnu krabici čokolád, lze tento vzkaz číst dvojím způsobem: a) „Miluju tě (a když náhodou přibereš, nevadí mi to – budu tě milovat i s pár kily navíc!)“, b) „Miluju tě (a když to nebudeš jíst – což ty nebudeš, protože oba víme, že štíhlá linie je tvojí prioritou – s radostí ty čokolády spořádám sám.)“. Pokud ale před ním čokolády schováte a objevíte je až za rok, už beznadějně prošlé, šup s nimi do popelnice! Uděláte si tak místo na ty letošní. A ty už, proboha, snězte společně! Čokoláda je mj. jedním z nejmocnějších afrodisiak, jen tak na okraj…

3

Pálení čarodějnic: staré šaty a hadry
Tedy ty, které už ani v Armádě spásy nepřijmou. Ne že by byli lidé na spodních příčkách společnosti tak vybíraví. Ani oni však nebudou nosit to, co už prostě nelze použít. A pořádně nabalená, hořící čarodějnice je na pohled tak efektní!

4

Jan Hus: zápalky, zapalovače, pyrotechnika
Kolik nefunkčních zapalovačů a zvlhlých zápalek se vám doma válí už od Vánoc? A kolik rachejtlí od Silvestra? Spalte je za domem a udělejte si k oslavě mistra Jana Husa decentní ohňostroj! Ale děti nechte doma a buďte opatrní, ať se vám u toho nic nestane. Vážně, BUĎTE OPATRNÍ!

5

První jarní den: hurá do koupelny!
Vypleňte všechny skříňky a poličky, a vyhoďte všechny ty zázračné krémy proti vráskám a další kosmetiku s prošlým datem spotřeby. Bez milosti, bez sentimentu, zato s vírou, že probouzející se příroda se o váš mladistvý a svěží vzhled postará tak nějak sama od sebe.

6

První školní den: staré hračky a dětské knížky
Pokud k nim nemáte citový vztah nebo je nevyužijí vaše vlastní děti, kdy jindy je darovat resp. poslat dál než v den, kdy děti nastupují do školy? Ideální čas obdarovat nejbližší dětský domov.

7

Dušičky: vyhoďte svého poltergeista!
Podle tradičních představ je právě v období Dušiček nejslabší hranice mezi světem živých a světem mrtvých. A ten zahrnuje i různé duchy, poltergeisty, skřítky, šotky, elementály i elementáry. Pokud je máte doma, můžete a) zavolat profesionálního exorcistu, b) nějakého toho lidového léčitele nebo vědmu, c) pomoci si sami nějakým rituálem nebo prostým zapálením kadidla a mentálním vyčištěním prostoru.

8

Vánoce: knihy o dietě
Nejste-li masochista, držet o Vánocích dietu je rozumné asi jako stavět sněhuláky v červenci. Pročež pryč se všemi těmi haldami knížek o dietách! Chcete argumenty? Dobrá, tady jsou: a) každá z těch knih tvrdí něco jiného, b) vzájemně se popírají, c) uděláte si místo v knihovničce, d) k Vánocům stejně dostanete / koupíte si nějakou novou knihu o poslední zaručeně fungující ultramoderní superdietě. :)

9

A teď si představte, že jsme o rok dále, chystáme se na oslavy Silvestra a kruh roku 2015 se uzavírá. Není vám v tom provzdušněném bytě zbaveném všech zbytečností a harampádí lépe? Nežije se vám s vědomím, že vaše vyhozené věci třeba někomu pomáhají nebo dělají radost, tak nějak lehčeji?

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.