Vyprázdněte skříně aneb provětrávací kalendář pro 2015

23. 12. 2014
Obecné pravidlo: nepoužili jste nějakou věc nebo kus oděvu celý rok? Nemilosrdně se jich zbavte. A nemusíte je hned vyhodit do popelnice. Na světě je mnoho lidí, kterým pomohou.

Ano, na světě je mnoho lidí, kterým vaše vyhozené věci prokáží dobré služby: bezdomovci, děti v dětských domovech, senioři, obyvatelé azylových domů a další ze zástupů potřebných. Právě v době vánočních svátků je dobré si je připomenout – a myslet na ně. (Google vám nabídne desítky odkazů na charitativní organizace v blízkosti vašeho bydliště.)

1

Méně věcí v domácnosti = čistá hlava a dobrý pocit. Přinášíme vám pár inspirativních tipů na nadcházející kalendářní rok, díky nimž vyčistíte svůj domov od všeho harampádí, veteše a dalších zbytečností.

Nový rok: zbytečné vánoční dárky
„Jak na Nový rok, tak po celý rok“ – a vy přece chcete po zbytek roku dostávat jen samé krásné, hodnotné a/nebo praktické dárky, že?

2

Valentýn: prošlé čokolády a cukrovinky.
Pokud jste žena a dostanete od přítele (nebo vzácněji od manžela) k Valentýnu krabici čokolád, lze tento vzkaz číst dvojím způsobem: a) „Miluju tě (a když náhodou přibereš, nevadí mi to – budu tě milovat i s pár kily navíc!)“, b) „Miluju tě (a když to nebudeš jíst – což ty nebudeš, protože oba víme, že štíhlá linie je tvojí prioritou – s radostí ty čokolády spořádám sám.)“. Pokud ale před ním čokolády schováte a objevíte je až za rok, už beznadějně prošlé, šup s nimi do popelnice! Uděláte si tak místo na ty letošní. A ty už, proboha, snězte společně! Čokoláda je mj. jedním z nejmocnějších afrodisiak, jen tak na okraj…

3

Pálení čarodějnic: staré šaty a hadry
Tedy ty, které už ani v Armádě spásy nepřijmou. Ne že by byli lidé na spodních příčkách společnosti tak vybíraví. Ani oni však nebudou nosit to, co už prostě nelze použít. A pořádně nabalená, hořící čarodějnice je na pohled tak efektní!

4

Jan Hus: zápalky, zapalovače, pyrotechnika
Kolik nefunkčních zapalovačů a zvlhlých zápalek se vám doma válí už od Vánoc? A kolik rachejtlí od Silvestra? Spalte je za domem a udělejte si k oslavě mistra Jana Husa decentní ohňostroj! Ale děti nechte doma a buďte opatrní, ať se vám u toho nic nestane. Vážně, BUĎTE OPATRNÍ!

5

První jarní den: hurá do koupelny!
Vypleňte všechny skříňky a poličky, a vyhoďte všechny ty zázračné krémy proti vráskám a další kosmetiku s prošlým datem spotřeby. Bez milosti, bez sentimentu, zato s vírou, že probouzející se příroda se o váš mladistvý a svěží vzhled postará tak nějak sama od sebe.

6

První školní den: staré hračky a dětské knížky
Pokud k nim nemáte citový vztah nebo je nevyužijí vaše vlastní děti, kdy jindy je darovat resp. poslat dál než v den, kdy děti nastupují do školy? Ideální čas obdarovat nejbližší dětský domov.

7

Dušičky: vyhoďte svého poltergeista!
Podle tradičních představ je právě v období Dušiček nejslabší hranice mezi světem živých a světem mrtvých. A ten zahrnuje i různé duchy, poltergeisty, skřítky, šotky, elementály i elementáry. Pokud je máte doma, můžete a) zavolat profesionálního exorcistu, b) nějakého toho lidového léčitele nebo vědmu, c) pomoci si sami nějakým rituálem nebo prostým zapálením kadidla a mentálním vyčištěním prostoru.

8

Vánoce: knihy o dietě
Nejste-li masochista, držet o Vánocích dietu je rozumné asi jako stavět sněhuláky v červenci. Pročež pryč se všemi těmi haldami knížek o dietách! Chcete argumenty? Dobrá, tady jsou: a) každá z těch knih tvrdí něco jiného, b) vzájemně se popírají, c) uděláte si místo v knihovničce, d) k Vánocům stejně dostanete / koupíte si nějakou novou knihu o poslední zaručeně fungující ultramoderní superdietě. 🙂

9

A teď si představte, že jsme o rok dále, chystáme se na oslavy Silvestra a kruh roku 2015 se uzavírá. Není vám v tom provzdušněném bytě zbaveném všech zbytečností a harampádí lépe? Nežije se vám s vědomím, že vaše vyhozené věci třeba někomu pomáhají nebo dělají radost, tak nějak lehčeji?

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.