Vyprázdněte skříně aneb provětrávací kalendář pro 2015

23. 12. 2014
Obecné pravidlo: nepoužili jste nějakou věc nebo kus oděvu celý rok? Nemilosrdně se jich zbavte. A nemusíte je hned vyhodit do popelnice. Na světě je mnoho lidí, kterým pomohou.

Ano, na světě je mnoho lidí, kterým vaše vyhozené věci prokáží dobré služby: bezdomovci, děti v dětských domovech, senioři, obyvatelé azylových domů a další ze zástupů potřebných. Právě v době vánočních svátků je dobré si je připomenout – a myslet na ně. (Google vám nabídne desítky odkazů na charitativní organizace v blízkosti vašeho bydliště.)

1

Méně věcí v domácnosti = čistá hlava a dobrý pocit. Přinášíme vám pár inspirativních tipů na nadcházející kalendářní rok, díky nimž vyčistíte svůj domov od všeho harampádí, veteše a dalších zbytečností.

Nový rok: zbytečné vánoční dárky
„Jak na Nový rok, tak po celý rok“ – a vy přece chcete po zbytek roku dostávat jen samé krásné, hodnotné a/nebo praktické dárky, že?

2

Valentýn: prošlé čokolády a cukrovinky.
Pokud jste žena a dostanete od přítele (nebo vzácněji od manžela) k Valentýnu krabici čokolád, lze tento vzkaz číst dvojím způsobem: a) „Miluju tě (a když náhodou přibereš, nevadí mi to – budu tě milovat i s pár kily navíc!)“, b) „Miluju tě (a když to nebudeš jíst – což ty nebudeš, protože oba víme, že štíhlá linie je tvojí prioritou – s radostí ty čokolády spořádám sám.)“. Pokud ale před ním čokolády schováte a objevíte je až za rok, už beznadějně prošlé, šup s nimi do popelnice! Uděláte si tak místo na ty letošní. A ty už, proboha, snězte společně! Čokoláda je mj. jedním z nejmocnějších afrodisiak, jen tak na okraj…

3

Pálení čarodějnic: staré šaty a hadry
Tedy ty, které už ani v Armádě spásy nepřijmou. Ne že by byli lidé na spodních příčkách společnosti tak vybíraví. Ani oni však nebudou nosit to, co už prostě nelze použít. A pořádně nabalená, hořící čarodějnice je na pohled tak efektní!

4

Jan Hus: zápalky, zapalovače, pyrotechnika
Kolik nefunkčních zapalovačů a zvlhlých zápalek se vám doma válí už od Vánoc? A kolik rachejtlí od Silvestra? Spalte je za domem a udělejte si k oslavě mistra Jana Husa decentní ohňostroj! Ale děti nechte doma a buďte opatrní, ať se vám u toho nic nestane. Vážně, BUĎTE OPATRNÍ!

5

První jarní den: hurá do koupelny!
Vypleňte všechny skříňky a poličky, a vyhoďte všechny ty zázračné krémy proti vráskám a další kosmetiku s prošlým datem spotřeby. Bez milosti, bez sentimentu, zato s vírou, že probouzející se příroda se o váš mladistvý a svěží vzhled postará tak nějak sama od sebe.

6

První školní den: staré hračky a dětské knížky
Pokud k nim nemáte citový vztah nebo je nevyužijí vaše vlastní děti, kdy jindy je darovat resp. poslat dál než v den, kdy děti nastupují do školy? Ideální čas obdarovat nejbližší dětský domov.

7

Dušičky: vyhoďte svého poltergeista!
Podle tradičních představ je právě v období Dušiček nejslabší hranice mezi světem živých a světem mrtvých. A ten zahrnuje i různé duchy, poltergeisty, skřítky, šotky, elementály i elementáry. Pokud je máte doma, můžete a) zavolat profesionálního exorcistu, b) nějakého toho lidového léčitele nebo vědmu, c) pomoci si sami nějakým rituálem nebo prostým zapálením kadidla a mentálním vyčištěním prostoru.

8

Vánoce: knihy o dietě
Nejste-li masochista, držet o Vánocích dietu je rozumné asi jako stavět sněhuláky v červenci. Pročež pryč se všemi těmi haldami knížek o dietách! Chcete argumenty? Dobrá, tady jsou: a) každá z těch knih tvrdí něco jiného, b) vzájemně se popírají, c) uděláte si místo v knihovničce, d) k Vánocům stejně dostanete / koupíte si nějakou novou knihu o poslední zaručeně fungující ultramoderní superdietě. 🙂

9

A teď si představte, že jsme o rok dále, chystáme se na oslavy Silvestra a kruh roku 2015 se uzavírá. Není vám v tom provzdušněném bytě zbaveném všech zbytečností a harampádí lépe? Nežije se vám s vědomím, že vaše vyhozené věci třeba někomu pomáhají nebo dělají radost, tak nějak lehčeji?

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.