Vyprázdněte skříně aneb provětrávací kalendář pro 2015

Autor: TadyJeMoje.cz
Obecné pravidlo: nepoužili jste nějakou věc nebo kus oděvu celý rok? Nemilosrdně se jich zbavte. A nemusíte je hned vyhodit do popelnice. Na světě je mnoho lidí, kterým pomohou.

Ano, na světě je mnoho lidí, kterým vaše vyhozené věci prokáží dobré služby: bezdomovci, děti v dětských domovech, senioři, obyvatelé azylových domů a další ze zástupů potřebných. Právě v době vánočních svátků je dobré si je připomenout – a myslet na ně. (Google vám nabídne desítky odkazů na charitativní organizace v blízkosti vašeho bydliště.)

1

Méně věcí v domácnosti = čistá hlava a dobrý pocit. Přinášíme vám pár inspirativních tipů na nadcházející kalendářní rok, díky nimž vyčistíte svůj domov od všeho harampádí, veteše a dalších zbytečností.

Nový rok: zbytečné vánoční dárky
„Jak na Nový rok, tak po celý rok“ – a vy přece chcete po zbytek roku dostávat jen samé krásné, hodnotné a/nebo praktické dárky, že?

2

Valentýn: prošlé čokolády a cukrovinky.
Pokud jste žena a dostanete od přítele (nebo vzácněji od manžela) k Valentýnu krabici čokolád, lze tento vzkaz číst dvojím způsobem: a) „Miluju tě (a když náhodou přibereš, nevadí mi to – budu tě milovat i s pár kily navíc!)“, b) „Miluju tě (a když to nebudeš jíst – což ty nebudeš, protože oba víme, že štíhlá linie je tvojí prioritou – s radostí ty čokolády spořádám sám.)“. Pokud ale před ním čokolády schováte a objevíte je až za rok, už beznadějně prošlé, šup s nimi do popelnice! Uděláte si tak místo na ty letošní. A ty už, proboha, snězte společně! Čokoláda je mj. jedním z nejmocnějších afrodisiak, jen tak na okraj…

3

Pálení čarodějnic: staré šaty a hadry
Tedy ty, které už ani v Armádě spásy nepřijmou. Ne že by byli lidé na spodních příčkách společnosti tak vybíraví. Ani oni však nebudou nosit to, co už prostě nelze použít. A pořádně nabalená, hořící čarodějnice je na pohled tak efektní!

4

Jan Hus: zápalky, zapalovače, pyrotechnika
Kolik nefunkčních zapalovačů a zvlhlých zápalek se vám doma válí už od Vánoc? A kolik rachejtlí od Silvestra? Spalte je za domem a udělejte si k oslavě mistra Jana Husa decentní ohňostroj! Ale děti nechte doma a buďte opatrní, ať se vám u toho nic nestane. Vážně, BUĎTE OPATRNÍ!

5

První jarní den: hurá do koupelny!
Vypleňte všechny skříňky a poličky, a vyhoďte všechny ty zázračné krémy proti vráskám a další kosmetiku s prošlým datem spotřeby. Bez milosti, bez sentimentu, zato s vírou, že probouzející se příroda se o váš mladistvý a svěží vzhled postará tak nějak sama od sebe.

6

První školní den: staré hračky a dětské knížky
Pokud k nim nemáte citový vztah nebo je nevyužijí vaše vlastní děti, kdy jindy je darovat resp. poslat dál než v den, kdy děti nastupují do školy? Ideální čas obdarovat nejbližší dětský domov.

7

Dušičky: vyhoďte svého poltergeista!
Podle tradičních představ je právě v období Dušiček nejslabší hranice mezi světem živých a světem mrtvých. A ten zahrnuje i různé duchy, poltergeisty, skřítky, šotky, elementály i elementáry. Pokud je máte doma, můžete a) zavolat profesionálního exorcistu, b) nějakého toho lidového léčitele nebo vědmu, c) pomoci si sami nějakým rituálem nebo prostým zapálením kadidla a mentálním vyčištěním prostoru.

8

Vánoce: knihy o dietě
Nejste-li masochista, držet o Vánocích dietu je rozumné asi jako stavět sněhuláky v červenci. Pročež pryč se všemi těmi haldami knížek o dietách! Chcete argumenty? Dobrá, tady jsou: a) každá z těch knih tvrdí něco jiného, b) vzájemně se popírají, c) uděláte si místo v knihovničce, d) k Vánocům stejně dostanete / koupíte si nějakou novou knihu o poslední zaručeně fungující ultramoderní superdietě. :)

9

A teď si představte, že jsme o rok dále, chystáme se na oslavy Silvestra a kruh roku 2015 se uzavírá. Není vám v tom provzdušněném bytě zbaveném všech zbytečností a harampádí lépe? Nežije se vám s vědomím, že vaše vyhozené věci třeba někomu pomáhají nebo dělají radost, tak nějak lehčeji?

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.