Víte, že byt se kupuje i s případným dluhem?

Autor: TadyJeMoje.cz
Po letech pronájmů si na důchod pořídili vlastní byt. Za urychlenou úhradu kupní ceny byli prodávajícím odměněni slevou 30 tisíc korun. Přesto je nakonec byt vyšel o dost dráž, než kolik činila původní smluvní kupní cena.

005 shutterstock_188010203

Nechtěli se přitom unáhlit, a proto výběru toho správného bytu věnovali dva roky. A našli pohodový 2+1 podle svých představ. Potěšil nejen byt, ale i jeho okolí.

Co rozhodně nepotěšilo, vyplynulo z prvního setkání s předsedou společenství vlastníků. Mladík, co jim byt prodal, totiž stihnul během let vytvořit na příspěvcích do fondu oprav dluh ve výši 70 tisíc korun. A tuto částku museli zaplatit oni, noví vlastníci.

Podle nového občanského zákoníku totiž přecházejí závazky bývalého majitele nemovitosti na nového vlastníka. Proto se vždy vyplatí požadovat od prodávajícího potvrzení o bezdlužnosti vystavené správcem domu.

Chystáte se koupit byt? A víte, že si musíte dát pozor nejen na dluhy spojené s kupovaným bytem? Ano, nebo ne?

A když si pozor nedáte a s bytem obohatíte své domácí finance o nějaký ten závazek, můžete se zamyslet nad rčením, že na všem je třeba hledat něco dobrého. Takže pojďme na naše desatero:

1/// Víckrát už to neuděláte.

2/// Podezíravost vaše a vašich blízkých vzroste skokově o 40 až 100 procent.

3/// Na vybavení právě zakoupeného bytu si můžete buď začít spořit znovu, nebo radostně skočíte po novém úvěru.

4/// Toho sympatického chlapa, eventuálně milou paní, kteří vám byt za výhodných podmínek prodali, už na kafe nikdy nepozvete.

5/// Se slzou v oku čas od času vzpomenete na starou dobrou garsonku.

6/// Pokud vás lokace nového bytu nutí dojíždět denně do práce a z práce, budete rádi za každou minutu zpoždění. Tedy dokud nevstřebáte to, jak jste se při koupi bytu nechali napálit.

7/// Na prvním mejdanu v novém bytě se samozřejmě rozčílíte, avšak s plynoucími roky se stále častěji nad zpropadenou koupí bytu budete už jen trpce usmívat.

8/// Maminka vám bude až do nejdelších dní soustavně opakovat jedno: „Já jsem ti to říkala. Lidi jsou strašný prevíti.“

9/// V hospodě v sousední obci či městě, případně čtvrti nebo ulici bude po jistou dobu veselo kvůli způsobu, jak snadno lze umazávat dluhy.

10/// Objevíte, že dovolená může být krásnější, když ji strávíte na kole po vlastech českých nebo sklípcích moravských, než kdybyste se trmáceli stovky mil daleko k moři.

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.