Víte, že byt se kupuje i s případným dluhem?

13. 1. 2015
Po letech pronájmů si na důchod pořídili vlastní byt. Za urychlenou úhradu kupní ceny byli prodávajícím odměněni slevou 30 tisíc korun. Přesto je nakonec byt vyšel o dost dráž, než kolik činila původní smluvní kupní cena.

005 shutterstock_188010203

Nechtěli se přitom unáhlit, a proto výběru toho správného bytu věnovali dva roky. A našli pohodový 2+1 podle svých představ. Potěšil nejen byt, ale i jeho okolí.

Co rozhodně nepotěšilo, vyplynulo z prvního setkání s předsedou společenství vlastníků. Mladík, co jim byt prodal, totiž stihnul během let vytvořit na příspěvcích do fondu oprav dluh ve výši 70 tisíc korun. A tuto částku museli zaplatit oni, noví vlastníci.

Podle nového občanského zákoníku totiž přecházejí závazky bývalého majitele nemovitosti na nového vlastníka. Proto se vždy vyplatí požadovat od prodávajícího potvrzení o bezdlužnosti vystavené správcem domu.

Chystáte se koupit byt? A víte, že si musíte dát pozor nejen na dluhy spojené s kupovaným bytem? Ano, nebo ne?

A když si pozor nedáte a s bytem obohatíte své domácí finance o nějaký ten závazek, můžete se zamyslet nad rčením, že na všem je třeba hledat něco dobrého. Takže pojďme na naše desatero:

1/// Víckrát už to neuděláte.

2/// Podezíravost vaše a vašich blízkých vzroste skokově o 40 až 100 procent.

3/// Na vybavení právě zakoupeného bytu si můžete buď začít spořit znovu, nebo radostně skočíte po novém úvěru.

4/// Toho sympatického chlapa, eventuálně milou paní, kteří vám byt za výhodných podmínek prodali, už na kafe nikdy nepozvete.

5/// Se slzou v oku čas od času vzpomenete na starou dobrou garsonku.

6/// Pokud vás lokace nového bytu nutí dojíždět denně do práce a z práce, budete rádi za každou minutu zpoždění. Tedy dokud nevstřebáte to, jak jste se při koupi bytu nechali napálit.

7/// Na prvním mejdanu v novém bytě se samozřejmě rozčílíte, avšak s plynoucími roky se stále častěji nad zpropadenou koupí bytu budete už jen trpce usmívat.

8/// Maminka vám bude až do nejdelších dní soustavně opakovat jedno: „Já jsem ti to říkala. Lidi jsou strašný prevíti.“

9/// V hospodě v sousední obci či městě, případně čtvrti nebo ulici bude po jistou dobu veselo kvůli způsobu, jak snadno lze umazávat dluhy.

10/// Objevíte, že dovolená může být krásnější, když ji strávíte na kole po vlastech českých nebo sklípcích moravských, než kdybyste se trmáceli stovky mil daleko k moři.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.