Víte, že byt se kupuje i s případným dluhem?

Autor: TadyJeMoje.cz
Po letech pronájmů si na důchod pořídili vlastní byt. Za urychlenou úhradu kupní ceny byli prodávajícím odměněni slevou 30 tisíc korun. Přesto je nakonec byt vyšel o dost dráž, než kolik činila původní smluvní kupní cena.

005 shutterstock_188010203

Nechtěli se přitom unáhlit, a proto výběru toho správného bytu věnovali dva roky. A našli pohodový 2+1 podle svých představ. Potěšil nejen byt, ale i jeho okolí.

Co rozhodně nepotěšilo, vyplynulo z prvního setkání s předsedou společenství vlastníků. Mladík, co jim byt prodal, totiž stihnul během let vytvořit na příspěvcích do fondu oprav dluh ve výši 70 tisíc korun. A tuto částku museli zaplatit oni, noví vlastníci.

Podle nového občanského zákoníku totiž přecházejí závazky bývalého majitele nemovitosti na nového vlastníka. Proto se vždy vyplatí požadovat od prodávajícího potvrzení o bezdlužnosti vystavené správcem domu.

Chystáte se koupit byt? A víte, že si musíte dát pozor nejen na dluhy spojené s kupovaným bytem? Ano, nebo ne?

A když si pozor nedáte a s bytem obohatíte své domácí finance o nějaký ten závazek, můžete se zamyslet nad rčením, že na všem je třeba hledat něco dobrého. Takže pojďme na naše desatero:

1/// Víckrát už to neuděláte.

2/// Podezíravost vaše a vašich blízkých vzroste skokově o 40 až 100 procent.

3/// Na vybavení právě zakoupeného bytu si můžete buď začít spořit znovu, nebo radostně skočíte po novém úvěru.

4/// Toho sympatického chlapa, eventuálně milou paní, kteří vám byt za výhodných podmínek prodali, už na kafe nikdy nepozvete.

5/// Se slzou v oku čas od času vzpomenete na starou dobrou garsonku.

6/// Pokud vás lokace nového bytu nutí dojíždět denně do práce a z práce, budete rádi za každou minutu zpoždění. Tedy dokud nevstřebáte to, jak jste se při koupi bytu nechali napálit.

7/// Na prvním mejdanu v novém bytě se samozřejmě rozčílíte, avšak s plynoucími roky se stále častěji nad zpropadenou koupí bytu budete už jen trpce usmívat.

8/// Maminka vám bude až do nejdelších dní soustavně opakovat jedno: „Já jsem ti to říkala. Lidi jsou strašný prevíti.“

9/// V hospodě v sousední obci či městě, případně čtvrti nebo ulici bude po jistou dobu veselo kvůli způsobu, jak snadno lze umazávat dluhy.

10/// Objevíte, že dovolená může být krásnější, když ji strávíte na kole po vlastech českých nebo sklípcích moravských, než kdybyste se trmáceli stovky mil daleko k moři.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.