Víte, že byt se kupuje i s případným dluhem?

13. 1. 2015
Po letech pronájmů si na důchod pořídili vlastní byt. Za urychlenou úhradu kupní ceny byli prodávajícím odměněni slevou 30 tisíc korun. Přesto je nakonec byt vyšel o dost dráž, než kolik činila původní smluvní kupní cena.

005 shutterstock_188010203

Nechtěli se přitom unáhlit, a proto výběru toho správného bytu věnovali dva roky. A našli pohodový 2+1 podle svých představ. Potěšil nejen byt, ale i jeho okolí.

Co rozhodně nepotěšilo, vyplynulo z prvního setkání s předsedou společenství vlastníků. Mladík, co jim byt prodal, totiž stihnul během let vytvořit na příspěvcích do fondu oprav dluh ve výši 70 tisíc korun. A tuto částku museli zaplatit oni, noví vlastníci.

Podle nového občanského zákoníku totiž přecházejí závazky bývalého majitele nemovitosti na nového vlastníka. Proto se vždy vyplatí požadovat od prodávajícího potvrzení o bezdlužnosti vystavené správcem domu.

Chystáte se koupit byt? A víte, že si musíte dát pozor nejen na dluhy spojené s kupovaným bytem? Ano, nebo ne?

A když si pozor nedáte a s bytem obohatíte své domácí finance o nějaký ten závazek, můžete se zamyslet nad rčením, že na všem je třeba hledat něco dobrého. Takže pojďme na naše desatero:

1/// Víckrát už to neuděláte.

2/// Podezíravost vaše a vašich blízkých vzroste skokově o 40 až 100 procent.

3/// Na vybavení právě zakoupeného bytu si můžete buď začít spořit znovu, nebo radostně skočíte po novém úvěru.

4/// Toho sympatického chlapa, eventuálně milou paní, kteří vám byt za výhodných podmínek prodali, už na kafe nikdy nepozvete.

5/// Se slzou v oku čas od času vzpomenete na starou dobrou garsonku.

6/// Pokud vás lokace nového bytu nutí dojíždět denně do práce a z práce, budete rádi za každou minutu zpoždění. Tedy dokud nevstřebáte to, jak jste se při koupi bytu nechali napálit.

7/// Na prvním mejdanu v novém bytě se samozřejmě rozčílíte, avšak s plynoucími roky se stále častěji nad zpropadenou koupí bytu budete už jen trpce usmívat.

8/// Maminka vám bude až do nejdelších dní soustavně opakovat jedno: „Já jsem ti to říkala. Lidi jsou strašný prevíti.“

9/// V hospodě v sousední obci či městě, případně čtvrti nebo ulici bude po jistou dobu veselo kvůli způsobu, jak snadno lze umazávat dluhy.

10/// Objevíte, že dovolená může být krásnější, když ji strávíte na kole po vlastech českých nebo sklípcích moravských, než kdybyste se trmáceli stovky mil daleko k moři.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.