V proluce mezi činžáky vznikl nejužší domek na světě

4. 5. 2016
Může člověk vůbec normálně fungovat v domku, který má ve svém nejširším místě pouze 1,22 metru? Podle polského architekta Jakuse Szcesného úplně bez problémů. Jestli si to chcete vyzkoušet, rozjeďte se do Varšavy, Szcesny tady nechává přespávat umělce z celého světa, tak ho třeba taky ukecáte.

_Uzky_dum1

Jakus Szcesny využil mezery mezi činžáky a vklínil do ní nový dům. Tato varšavská architektonická kuriozita dostala jméno Keret House, podle izraelského spisovatele Edgara Kereta, který v ní bydlel a který mimo jiné prohlásil, že tuto stavbu považuje za určitou formu památníku jeho rodině, která zahynula během holokaustu za druhé světové války.

_Uzky_dum2

Na dlouho to není

Tenhle dům by byl pro klaustrofobiky noční můrou, vždyť v nejširším místě má pouhých 122 cm a v nejužším jen 92, jinak ale pobyt v něm představuje opravdu nevšední zážitek. Keret House není určen k trvalému bydlení, má jen poskytnout útočiště spisovatelům na cestách. Užívají jej ale i jiné typy umělců, od výtvarníků přes blogery a fotografy až po architekty, kteří asi nejvíc dokáží ocenit invenční způsob, jak domek funguje.

_Uzky_dum3

Spát se chodí po žebříku

Trojúhelníkový prostor podpírají celkem tři nohy a vchází se sem po schodech, které majitel spustí dálkovým ovládáním. Nikterak ale po zavření nepřekáží, protože se při zavírání složí do podlahy. Přízemí nabízí obývací část, pracovní kout a salonek, v prvním patře najdeme ložnici se stropním oknem a poslední, malé druhé patro slouží jako ukládací prostor. Spát se chodí po žebříku. Pravda je, že místnosti trochu zápasí se světlem, protože jak již bylo řečeno, budova je obklopena vysokými činžovními domy, a tak je zde denního světla dost málo.

_uzky-dum1

S elektrikou pomohou sousedé

Elektřinu poskytuje jeden ze sousedících domů, vodu zde čerpají z velkého barelu a odpad má své místo v septiku, podobně jako na lodi. Dům totiž není připojen k městskému odpadnímu ani vodovodnímu systému. Tvoří jej ocelový rám pokrytý levnou překližkou a izolačními panely. Toto vše pak chrání speciální látka, používaná například v kosmických lodích.

_uzky-dum2

Foto: arquitecturaideal.com, gizmag.com, letribunaldunet.fr

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.