V proluce mezi činžáky vznikl nejužší domek na světě

4. 5. 2016
Může člověk vůbec normálně fungovat v domku, který má ve svém nejširším místě pouze 1,22 metru? Podle polského architekta Jakuse Szcesného úplně bez problémů. Jestli si to chcete vyzkoušet, rozjeďte se do Varšavy, Szcesny tady nechává přespávat umělce z celého světa, tak ho třeba taky ukecáte.

_Uzky_dum1

Jakus Szcesny využil mezery mezi činžáky a vklínil do ní nový dům. Tato varšavská architektonická kuriozita dostala jméno Keret House, podle izraelského spisovatele Edgara Kereta, který v ní bydlel a který mimo jiné prohlásil, že tuto stavbu považuje za určitou formu památníku jeho rodině, která zahynula během holokaustu za druhé světové války.

_Uzky_dum2

Na dlouho to není

Tenhle dům by byl pro klaustrofobiky noční můrou, vždyť v nejširším místě má pouhých 122 cm a v nejužším jen 92, jinak ale pobyt v něm představuje opravdu nevšední zážitek. Keret House není určen k trvalému bydlení, má jen poskytnout útočiště spisovatelům na cestách. Užívají jej ale i jiné typy umělců, od výtvarníků přes blogery a fotografy až po architekty, kteří asi nejvíc dokáží ocenit invenční způsob, jak domek funguje.

_Uzky_dum3

Spát se chodí po žebříku

Trojúhelníkový prostor podpírají celkem tři nohy a vchází se sem po schodech, které majitel spustí dálkovým ovládáním. Nikterak ale po zavření nepřekáží, protože se při zavírání složí do podlahy. Přízemí nabízí obývací část, pracovní kout a salonek, v prvním patře najdeme ložnici se stropním oknem a poslední, malé druhé patro slouží jako ukládací prostor. Spát se chodí po žebříku. Pravda je, že místnosti trochu zápasí se světlem, protože jak již bylo řečeno, budova je obklopena vysokými činžovními domy, a tak je zde denního světla dost málo.

_uzky-dum1

S elektrikou pomohou sousedé

Elektřinu poskytuje jeden ze sousedících domů, vodu zde čerpají z velkého barelu a odpad má své místo v septiku, podobně jako na lodi. Dům totiž není připojen k městskému odpadnímu ani vodovodnímu systému. Tvoří jej ocelový rám pokrytý levnou překližkou a izolačními panely. Toto vše pak chrání speciální látka, používaná například v kosmických lodích.

_uzky-dum2

Foto: arquitecturaideal.com, gizmag.com, letribunaldunet.fr

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.