V proluce mezi činžáky vznikl nejužší domek na světě

Může člověk vůbec normálně fungovat v domku, který má ve svém nejširším místě pouze 1,22 metru? Podle polského architekta Jakuse Szcesného úplně bez problémů. Jestli si to chcete vyzkoušet, rozjeďte se do Varšavy, Szcesny tady nechává přespávat umělce z celého světa, tak ho třeba taky ukecáte.

_Uzky_dum1

Jakus Szcesny využil mezery mezi činžáky a vklínil do ní nový dům. Tato varšavská architektonická kuriozita dostala jméno Keret House, podle izraelského spisovatele Edgara Kereta, který v ní bydlel a který mimo jiné prohlásil, že tuto stavbu považuje za určitou formu památníku jeho rodině, která zahynula během holokaustu za druhé světové války.

_Uzky_dum2

Na dlouho to není

Tenhle dům by byl pro klaustrofobiky noční můrou, vždyť v nejširším místě má pouhých 122 cm a v nejužším jen 92, jinak ale pobyt v něm představuje opravdu nevšední zážitek. Keret House není určen k trvalému bydlení, má jen poskytnout útočiště spisovatelům na cestách. Užívají jej ale i jiné typy umělců, od výtvarníků přes blogery a fotografy až po architekty, kteří asi nejvíc dokáží ocenit invenční způsob, jak domek funguje.

_Uzky_dum3

Spát se chodí po žebříku

Trojúhelníkový prostor podpírají celkem tři nohy a vchází se sem po schodech, které majitel spustí dálkovým ovládáním. Nikterak ale po zavření nepřekáží, protože se při zavírání složí do podlahy. Přízemí nabízí obývací část, pracovní kout a salonek, v prvním patře najdeme ložnici se stropním oknem a poslední, malé druhé patro slouží jako ukládací prostor. Spát se chodí po žebříku. Pravda je, že místnosti trochu zápasí se světlem, protože jak již bylo řečeno, budova je obklopena vysokými činžovními domy, a tak je zde denního světla dost málo.

_uzky-dum1

S elektrikou pomohou sousedé

Elektřinu poskytuje jeden ze sousedících domů, vodu zde čerpají z velkého barelu a odpad má své místo v septiku, podobně jako na lodi. Dům totiž není připojen k městskému odpadnímu ani vodovodnímu systému. Tvoří jej ocelový rám pokrytý levnou překližkou a izolačními panely. Toto vše pak chrání speciální látka, používaná například v kosmických lodích.

_uzky-dum2

Foto: arquitecturaideal.com, gizmag.com, letribunaldunet.fr

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.