V Paříži vzniklo z ruiny stylové bydlení pod střechou

Kompletní přestavba podkrovního bytu. Tak znělo jasné zadání, které před třemi lety pomohlo pozvednout dvoupokojový byt o rozloze 64 m² z havarijního stavu do dnešní útulné podoby.

_pastedGraphic-3

Podle poničených podlah, zašpiněných trámů a zašlých nátěrů designéři ze studia Prisca Pellerin Architecture & Intérieur snadno odhadli, že se předchozí majitelé údržbě interiéru příliš nevěnovali. Nezdravě a nepohodlně působící prostředí pařížského bytu se ale díky jejich zásahu a investici v přepočtu ve výši 800 tisíc korun změnilo během několika měsíců k nepoznání. Ta péče se nakonec vyplatila.

_podkrovi2

Příčky musely pryč

Velikost bytu, který má přes 60 m², se sice může zdát dostatečná, ale zkosené stěny dokážou pořádně klamat. Zvlášť když je jimi interiér ohraničen po celé délce a hned ze dvou stran. Designéři proto odstranili původní příčky, které byt členily hodně nelogicky a ubíraly mu potřebné centimetry. Otevřel se jim volný prostor s půdorysem rozšiřujícího se obdélníku. Do jeho nejširší části umístili obývací pokoj, který se zbytkem bytu spojili centrální chodbičkou, odkud se vchází do všech zbylých obytných zón.

Během rekonstrukce se architekti především snažili vyhnout stísněnému dojmu, jakým byt dříve působil. Z obývacího pokoje proto nevedou žádné dveře, ale místnost plynule navazuje na otevřený kuchyňský koutek. Předěl je přitom patrný, protože v celém interiéru musely zůstat nosné trámy. Právě ony dodávají podkroví neobvyklý šarm, k němuž přispěl i jejich netradičně zvolený šedý nátěr.

_pastedGraphic-6

Architektonické studio si dalo hodně záležet na vzhledu koupelny. Pro co nejlepší denní osvětlení nejen samotné koupelny, ale i dalších prostor bytu využili architekti kované tovární dveře s pojezdem. O soukromí za denního světla se ale majitelé nemusejí bát, během užívání koupelny je lze samozřejmě zastínit pomocí závěsu.

_pastedGraphic-5

Poslední obytná místnost připadla na ložnici, která je pojata opravdu minimalisticky. Vlastně v ní najdeme jenom zvýšenou platformu, na níž se nachází dvoulůžko a pod ní je pak dodatečný úložný prostor.

Kouzlení se světlem

Nebylo by to správné podkroví, kdyby neumělo využít střešní okna. V porovnání se svislými okny stejných rozměrů jimi do interiéru vstupuje dvojnásobek denního světla. A když už tu slunce a přirozené osvětlení hraje takovou roli, rozhodli se jim designéři přizpůsobit prostor ještě o trochu víc. Podle pohybu slunce a stínů, které během dne vrhá, volili dokonce i jednotlivé povrchy a barvy.

_pastedGraphic

Primární barva je bílá, která nejlépe odráží paprsky, a násobí tím kýžený efekt vzdušného prostoru, jemuž dodává hloubku. Neutrální bílé sekunduje barva šedá. Poměrně nevýrazná kombinace přímo vybízí k doplnění sytou zelenou. Podařilo se to v podobě kusového koberce a živých rostlinek.

_pastedGraphic-3

Z doplňků určitě stojí za zmínku volba světel. Svítidla jsou hodně různorodá co do barvy, materiálů i velikostí. Designéři se nebáli kombinovat originální lustr s transparentním stínidlem, nástěnnými svítidly v černém kovu, stříbrnými bodovými lampami nebo stropním svítidlem z mléčného skla.

Foto: Hugo Hébrard photographe d’architecture

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.