V Paříži vzniklo z ruiny stylové bydlení pod střechou

9. 8. 2016
Kompletní přestavba podkrovního bytu. Tak znělo jasné zadání, které před třemi lety pomohlo pozvednout dvoupokojový byt o rozloze 64 m² z havarijního stavu do dnešní útulné podoby.

_pastedGraphic-3

Podle poničených podlah, zašpiněných trámů a zašlých nátěrů designéři ze studia Prisca Pellerin Architecture & Intérieur snadno odhadli, že se předchozí majitelé údržbě interiéru příliš nevěnovali. Nezdravě a nepohodlně působící prostředí pařížského bytu se ale díky jejich zásahu a investici v přepočtu ve výši 800 tisíc korun změnilo během několika měsíců k nepoznání. Ta péče se nakonec vyplatila.

_podkrovi2

Příčky musely pryč

Velikost bytu, který má přes 60 m², se sice může zdát dostatečná, ale zkosené stěny dokážou pořádně klamat. Zvlášť když je jimi interiér ohraničen po celé délce a hned ze dvou stran. Designéři proto odstranili původní příčky, které byt členily hodně nelogicky a ubíraly mu potřebné centimetry. Otevřel se jim volný prostor s půdorysem rozšiřujícího se obdélníku. Do jeho nejširší části umístili obývací pokoj, který se zbytkem bytu spojili centrální chodbičkou, odkud se vchází do všech zbylých obytných zón.

Během rekonstrukce se architekti především snažili vyhnout stísněnému dojmu, jakým byt dříve působil. Z obývacího pokoje proto nevedou žádné dveře, ale místnost plynule navazuje na otevřený kuchyňský koutek. Předěl je přitom patrný, protože v celém interiéru musely zůstat nosné trámy. Právě ony dodávají podkroví neobvyklý šarm, k němuž přispěl i jejich netradičně zvolený šedý nátěr.

_pastedGraphic-6

Architektonické studio si dalo hodně záležet na vzhledu koupelny. Pro co nejlepší denní osvětlení nejen samotné koupelny, ale i dalších prostor bytu využili architekti kované tovární dveře s pojezdem. O soukromí za denního světla se ale majitelé nemusejí bát, během užívání koupelny je lze samozřejmě zastínit pomocí závěsu.

_pastedGraphic-5

Poslední obytná místnost připadla na ložnici, která je pojata opravdu minimalisticky. Vlastně v ní najdeme jenom zvýšenou platformu, na níž se nachází dvoulůžko a pod ní je pak dodatečný úložný prostor.

Kouzlení se světlem

Nebylo by to správné podkroví, kdyby neumělo využít střešní okna. V porovnání se svislými okny stejných rozměrů jimi do interiéru vstupuje dvojnásobek denního světla. A když už tu slunce a přirozené osvětlení hraje takovou roli, rozhodli se jim designéři přizpůsobit prostor ještě o trochu víc. Podle pohybu slunce a stínů, které během dne vrhá, volili dokonce i jednotlivé povrchy a barvy.

_pastedGraphic

Primární barva je bílá, která nejlépe odráží paprsky, a násobí tím kýžený efekt vzdušného prostoru, jemuž dodává hloubku. Neutrální bílé sekunduje barva šedá. Poměrně nevýrazná kombinace přímo vybízí k doplnění sytou zelenou. Podařilo se to v podobě kusového koberce a živých rostlinek.

_pastedGraphic-3

Z doplňků určitě stojí za zmínku volba světel. Svítidla jsou hodně různorodá co do barvy, materiálů i velikostí. Designéři se nebáli kombinovat originální lustr s transparentním stínidlem, nástěnnými svítidly v černém kovu, stříbrnými bodovými lampami nebo stropním svítidlem z mléčného skla.

Foto: Hugo Hébrard photographe d’architecture

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.