V Paříži vzniklo z ruiny stylové bydlení pod střechou

9. 8. 2016
Kompletní přestavba podkrovního bytu. Tak znělo jasné zadání, které před třemi lety pomohlo pozvednout dvoupokojový byt o rozloze 64 m² z havarijního stavu do dnešní útulné podoby.

_pastedGraphic-3

Podle poničených podlah, zašpiněných trámů a zašlých nátěrů designéři ze studia Prisca Pellerin Architecture & Intérieur snadno odhadli, že se předchozí majitelé údržbě interiéru příliš nevěnovali. Nezdravě a nepohodlně působící prostředí pařížského bytu se ale díky jejich zásahu a investici v přepočtu ve výši 800 tisíc korun změnilo během několika měsíců k nepoznání. Ta péče se nakonec vyplatila.

_podkrovi2

Příčky musely pryč

Velikost bytu, který má přes 60 m², se sice může zdát dostatečná, ale zkosené stěny dokážou pořádně klamat. Zvlášť když je jimi interiér ohraničen po celé délce a hned ze dvou stran. Designéři proto odstranili původní příčky, které byt členily hodně nelogicky a ubíraly mu potřebné centimetry. Otevřel se jim volný prostor s půdorysem rozšiřujícího se obdélníku. Do jeho nejširší části umístili obývací pokoj, který se zbytkem bytu spojili centrální chodbičkou, odkud se vchází do všech zbylých obytných zón.

Během rekonstrukce se architekti především snažili vyhnout stísněnému dojmu, jakým byt dříve působil. Z obývacího pokoje proto nevedou žádné dveře, ale místnost plynule navazuje na otevřený kuchyňský koutek. Předěl je přitom patrný, protože v celém interiéru musely zůstat nosné trámy. Právě ony dodávají podkroví neobvyklý šarm, k němuž přispěl i jejich netradičně zvolený šedý nátěr.

_pastedGraphic-6

Architektonické studio si dalo hodně záležet na vzhledu koupelny. Pro co nejlepší denní osvětlení nejen samotné koupelny, ale i dalších prostor bytu využili architekti kované tovární dveře s pojezdem. O soukromí za denního světla se ale majitelé nemusejí bát, během užívání koupelny je lze samozřejmě zastínit pomocí závěsu.

_pastedGraphic-5

Poslední obytná místnost připadla na ložnici, která je pojata opravdu minimalisticky. Vlastně v ní najdeme jenom zvýšenou platformu, na níž se nachází dvoulůžko a pod ní je pak dodatečný úložný prostor.

Kouzlení se světlem

Nebylo by to správné podkroví, kdyby neumělo využít střešní okna. V porovnání se svislými okny stejných rozměrů jimi do interiéru vstupuje dvojnásobek denního světla. A když už tu slunce a přirozené osvětlení hraje takovou roli, rozhodli se jim designéři přizpůsobit prostor ještě o trochu víc. Podle pohybu slunce a stínů, které během dne vrhá, volili dokonce i jednotlivé povrchy a barvy.

_pastedGraphic

Primární barva je bílá, která nejlépe odráží paprsky, a násobí tím kýžený efekt vzdušného prostoru, jemuž dodává hloubku. Neutrální bílé sekunduje barva šedá. Poměrně nevýrazná kombinace přímo vybízí k doplnění sytou zelenou. Podařilo se to v podobě kusového koberce a živých rostlinek.

_pastedGraphic-3

Z doplňků určitě stojí za zmínku volba světel. Svítidla jsou hodně různorodá co do barvy, materiálů i velikostí. Designéři se nebáli kombinovat originální lustr s transparentním stínidlem, nástěnnými svítidly v černém kovu, stříbrnými bodovými lampami nebo stropním svítidlem z mléčného skla.

Foto: Hugo Hébrard photographe d’architecture

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.