Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

Studenti střídají úředníky

Proměnu starší administrativní budovy stojící na pěší zóně v centru nizozemského města Rotterdam v moderní studentské koleje dostal na starosti ateliér Standard Studio. Během práce na projektu Hermes City Plaza prošlo architektům pod rukama celkem 218 bývalých kanceláří. Všechny je zrekonstruovali a předělali na plnohodnotné bydlení určené studentům, kteří sem přijíždějí v rámci programu Erasmus.

Postel visí ze stropu

Aby se do místností s rozlohou 18 m² vešlo veškeré potřebné vybavení počínaje samostatným sociálním zařízením přes vlastní kuchyňku až po dvoulůžkovou postel, museli architekti sáhnout po netradičních řešeních. Tím je třeba dvoulůžková postel zavěšená na ocelových nosnících ukotvených u stropu. Přístup na netradiční mezipatro tvoří schůdky poskládané z pevně přimontovaných skříněk různých výšek. Umístěné jsou tak, aby se po nich dalo bez problémů vyšplhat až k posteli. Multifunkční využití různých kusů nábytku patří k dalším trikům architektů ze Standard Studio.

Dřez kombinovaný s umyvadlem

Přestože na kompletně vybavenou koupelnu nezbylo v pokoji dostatek místa, nabízí každá ubytovací jednotka aspoň vlastní sprchový kout a samostatnou toaletu. Chybějící umyvadlo designéři zkombinovali se dřezem, který umístili na okraj kuchyňské linky. Sloučení umyvadla a dřezu sice není ideální řešení pro klasickou domácnost, ale na tak omezeném prostoru se každý uspořený centimetr hodí.

Pokoje, kde se dá vařit

Kuchyňská linka není velká, ale na studentské vaření se svým dvouplotýnkovým vařičem, troubou na pečení a úložnými prostory bohatě stačí. Naproti ní ještě stojí jídelní stolek se dvěma židlemi a hned za ním následuje pohovka s výsuvným úložištěm.

Nejvíc denního světla vyhrál studijní koutek

Studijní koutek patří k nejdůležitějším zónám kolejního pokoje. Napevno přidělaná deska stolu má výsadní umístění přímo pod velkým oknem, jímž dovnitř vstupuje hodně denního světla. O večerní osvětlení se stará lampa přišroubovaná ke zdi, aby na stole zbytečně nezabírala místo a zároveň aby ji šlo natočit nad vedle postavenou pohovku. Do pokoje se nakonec nevešla vlastní pračka. Studenti ale mohou využívat společné prostory jako třeba právě prádelnu, střešní terasu, studovnu nebo skladiště kol.

Bílá barva a bambusové dřevo

Styl interiéru je moderně minimalistický, ale svým přiznaným betonovým stropem se místnosti hlásí i k industriální minulosti budovy. Neutrální bílou barvu pak doplňuje příjemné bambusové dřevo, které tu má své místo díky pevnosti a trvanlivosti.

Foto: Wouter van der Sar

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.