Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.

S nedostatkem prostoru pro bydlení bojuje také tchajpejská čtvrť Sanchong District. Zalidnění tu dosahuje až neuvěřitelných 24 tisíc osob na kilometr čtvereční. Přesto se právě do centra města zhruba před rokem rozhodl přestěhovat mladý pár s kočkou. A svého rozhodnutí nelitují.

Tři přání nových majitelů

Když po náročném hledání konečně narazili na volný byt, který měl ovšem k vysněnému bydlení daleko, tušili, že to bez rekonstrukce nepůjde. Velmi brzy proto oslovili architektonické studio Lentil Design s nabídkou spolupráce na přestavbě.   

Architekti dostali při renovaci poměrně volnou ruku, noví majitelé měli pouze tři přání. Chtěli  funkční a smysluplně propojený design celého interiéru, efektivní využití každého volného centimetru a původní ložnici si přáli přeměnit v obývací pokoj.

Byt na pět kroků

Rekonstrukce začala ještě koncem roku 2016 bouráním stěn, jejichž umístění interiéru nejen ubíralo místo a světlo, ale také vytvářelo řadu špatně dostupných koutů s téměř nulovým využitím. Architekti si v tomto bodě dali za cíl vytvořit takový prostor, z jehož středu se majitelé dostanou do všech jeho koutů maximálně pěti kroky.

Mezipatro pro kočku

Na druhou stranu měla původní podoba bytu i jednu neoddiskutovatelnou výhodu a tou jsou velmi vysoké stropy. Právě ony umožnily zbudovat nad vchodovými dveřmi mezipatro o rozloze dalšího pokoje. Společně s ním nakonec obytná plocha bytu narostla na příjemných 49 m².

Mezipatro má prozatím funkci hostinského pokoje. V době, kdy není obsazené, v něm ovšem kraluje kočka majitelů. S hlavním podlažím ho propojuje otevřené schodiště. Vnitřek schodišťových stupňů designéři využili jako úložné prostory a nevelký kout pod ním zase proměnili v průchozí šatnu.

Jeden stůl a tolik funkcí

Centrální obytný prostor je otevřený a tvoří ho obývací koutek, jídelní bar a kuchyně. Odsunutím posuvné stěny je možné tento prostor během dne propojit s ložnicí, takže byt působí vzdušnějším a větším dojmem.

Chytře architekti vyřešili prostor pro vaření a podávání jídla, když ho propojili v jediný celek. Jídelní stůl je totiž zároveň barovým pultem i kuchyňským ostrůvkem. Spojením několika funkcí se ušetřily potřebné centimetry a zároveň se navýšila kuchyňská pracovní plocha, která by v malinké kuchyňce jinak chyběla.

Kouzlo pastelů

Zrekonstruovaný byt měl naštěstí velká okna a dostatečný přístup denního světla. Autoři návrhu rekonstrukce navíc ještě světlý dojem z interiéru podtrhli užitím bílého základu na stěnách a jednotné podlahy ze světlého dřeva. Odlehčený dojem doladil výběr hravých motivů na stěnách, jako jsou citronově žluté puntíky, mentolové geometrické obrazce nebo asymetrická výmalba ložnice v kombinaci pastelově růžové a šedé barvy.

Foto: Lentil Design

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.