Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.

S nedostatkem prostoru pro bydlení bojuje také tchajpejská čtvrť Sanchong District. Zalidnění tu dosahuje až neuvěřitelných 24 tisíc osob na kilometr čtvereční. Přesto se právě do centra města zhruba před rokem rozhodl přestěhovat mladý pár s kočkou. A svého rozhodnutí nelitují.

Tři přání nových majitelů

Když po náročném hledání konečně narazili na volný byt, který měl ovšem k vysněnému bydlení daleko, tušili, že to bez rekonstrukce nepůjde. Velmi brzy proto oslovili architektonické studio Lentil Design s nabídkou spolupráce na přestavbě.   

Architekti dostali při renovaci poměrně volnou ruku, noví majitelé měli pouze tři přání. Chtěli  funkční a smysluplně propojený design celého interiéru, efektivní využití každého volného centimetru a původní ložnici si přáli přeměnit v obývací pokoj.

Byt na pět kroků

Rekonstrukce začala ještě koncem roku 2016 bouráním stěn, jejichž umístění interiéru nejen ubíralo místo a světlo, ale také vytvářelo řadu špatně dostupných koutů s téměř nulovým využitím. Architekti si v tomto bodě dali za cíl vytvořit takový prostor, z jehož středu se majitelé dostanou do všech jeho koutů maximálně pěti kroky.

Mezipatro pro kočku

Na druhou stranu měla původní podoba bytu i jednu neoddiskutovatelnou výhodu a tou jsou velmi vysoké stropy. Právě ony umožnily zbudovat nad vchodovými dveřmi mezipatro o rozloze dalšího pokoje. Společně s ním nakonec obytná plocha bytu narostla na příjemných 49 m².

Mezipatro má prozatím funkci hostinského pokoje. V době, kdy není obsazené, v něm ovšem kraluje kočka majitelů. S hlavním podlažím ho propojuje otevřené schodiště. Vnitřek schodišťových stupňů designéři využili jako úložné prostory a nevelký kout pod ním zase proměnili v průchozí šatnu.

Jeden stůl a tolik funkcí

Centrální obytný prostor je otevřený a tvoří ho obývací koutek, jídelní bar a kuchyně. Odsunutím posuvné stěny je možné tento prostor během dne propojit s ložnicí, takže byt působí vzdušnějším a větším dojmem.

Chytře architekti vyřešili prostor pro vaření a podávání jídla, když ho propojili v jediný celek. Jídelní stůl je totiž zároveň barovým pultem i kuchyňským ostrůvkem. Spojením několika funkcí se ušetřily potřebné centimetry a zároveň se navýšila kuchyňská pracovní plocha, která by v malinké kuchyňce jinak chyběla.

Kouzlo pastelů

Zrekonstruovaný byt měl naštěstí velká okna a dostatečný přístup denního světla. Autoři návrhu rekonstrukce navíc ještě světlý dojem z interiéru podtrhli užitím bílého základu na stěnách a jednotné podlahy ze světlého dřeva. Odlehčený dojem doladil výběr hravých motivů na stěnách, jako jsou citronově žluté puntíky, mentolové geometrické obrazce nebo asymetrická výmalba ložnice v kombinaci pastelově růžové a šedé barvy.

Foto: Lentil Design

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.