Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Montovaný příbytek navíc

Zaujetí Islandem se projevilo nejen na stavební a estetické stránce domku, ale také na jeho názvu. Plús Hús totiž v islandštině znamená Plus dům. Pojmenování skvěle vystihuje účel stavby, která má sloužit jako prostor navíc, využitelný třeba jako samostatná pracovna nebo oddělený domek pro hosty. Vybavením ovšem vyhovuje i pro trvalejší bydlení.

Minimalistický domek představilo studio Minarc z Los Angeles na začátku letošní roku. Reagovalo tím na úpravu zákonů, jimiž LA v roce 2017 rozšířilo možnosti užívání podobných montovaných příbytků. Majitelé nemovitostí si tak díky legislativním změnám mohou v této oblasti na svůj pozemek bez problémů umístit kromě klasického domu i podobný mini domek.

Tři verze jednoho domku

Architekti připravili hned tři verze Plús Hús, které se liší podle způsobu užívání. Nejjednodušší typ může posloužit jako klidná kancelář. Jde o pravidelný prostor se stěnami o délce 5 x 6 m a výšce 3 m. Jedna ze stěn je částečně prosklená a funguje jako průčelí se vchodem přes krytou terasu.

Podívejte se na energeticky nezávislý dům stojící v Horní Radouni nedaleko Jindřichova Hradce.

Druhá varianta navíc disponuje koupelnou, a tak ji lze používat jako hostinský pokoj. Třetí verze domku má pak ve svém vybavení kromě koupelny se sprchovým koutek také kuchyňskou linku a jídelní koutek v podobě kulatého stolku a dvou židlí. V poslední variantě se tedy dá pohodlně bydlet i dlouhodobě.

Interiér na přání

Každá verze domku má jinak vybavený centrální prostor. Podle druhu užívání se v něm nachází buď dvoulůžková postel, nebo pracovní stůl s komodou a poličkami, případně pohovka s konferenčním stolkem. Rozvržení interiéru lze samozřejmě individuálně uzpůsobit a při pečlivém výběru nábytku se do třetí varianty domku vejde i menší pracovní a odpočinkový koutek.

Samostatné bydlení pod milion

Plús Hús je montovaný domek, takže se snadno převáží rozložený a sestavuje se až na místě. Pořizovací cena se odvíjí od zvoleného typu i vybavení. Nejlevnější varianta se dá pořídit v přepočtu už za 814 000 Kč, plně vybavená verze domku vychází na 1 078 000 Kč.

Recyklovatelné stavební panely

Domek se skládá ze speciálních mnmMOD panelů z recyklované oceli a extrudovaného polystyrenu. „MnmMOD panely představují univerzální, recyklovatelný a mimořádně energeticky úsporný systém. A jelikož pocházíme z Islandu, tak klademe velký důraz na to, jaký dopad na přírodu máme my sami i naše výtvory,“ vysvětluje jedna z dvojice autorů, Erla Dögg Ingjaldsdóttir.

Materiál je odolný a má vynikající izolační vlastnosti, čímž snižuje náklady na topení i klimatizaci. Podle projektantů je dokonce o 40 procent úspornější než tradiční domy.

Foto: Art Gray

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.