Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

Nejvíc toho proteče kohoutkem

Asi každý z nás už slyšel, že při čištění zubů má zavírat vodu a že místo koupele ve vaně volit raději sprchu. Když se ale podíváme na konkrétní čísla, něco na tom opravdu bude. Jen při dvouminutovém čištění zubů zmizí do odpadu úplně zbytečně kolem 20 litrů vody. Ušetřit na vodném a stočném můžete namontováním úsporných hlavic na baterie (takzvaných perlátorů), instalací pákových baterií a záchodů s úsporným splachováním.

Právě toaleta je místem, kde se dá s vodou hospodařit opravdu efektivně. Na splachování lze totiž využít i tzv. šedou vodu, tedy tu, kterou jsme si již umyli ruce nebo se pod ní sprchovali. Nejnovějším světovým trendem jsou ekologické toalety, které se dokonce vůbec nesplachují. Ke svému provozu nepotřebují ani vodu, ani připojení ke kanalizaci. Stačí jen jednou za čas jejich obsah vynést na kompost, nezapáchají a navíc poskytují výborné hnojivo. Při obvyklé spotřebě 50 litrů na jedince a den je tak zřejmé, že úspora vody i peněz je obrovská. Jen takový suchý ekologický pisoár ušetří ročně 100 tisíc litrů pitné vody.

Vařte s rozumem

Jestliže jste milovníky masa a masitých jídel, určitě se vám na delší vaření vyplatí tlakový hrnec, který uspoří čas i energii. Stejně tak nezapomeňte na to, že vařit by se mělo zásadně s pokličkou. Vodu pro vaření těstovin nebo jiného jídla si pak ohřejte předem v rychlovarné konvici. Dobré je nezapomínat ani na zbytkové teplo – elektrický vařič i troubu lze vypnout dřív, než jste hotovi s vařením a jídlo tak nechat „dojít“. Pokud hodláte uspořit za elektřinu či plyn, zkuste také do svého jídelníčku zařadit více jídel, která nemusíte vařit, např. saláty nebo pokrmy připravené ve stylu raw food.

Spořit však nemusíte jen prostřednictvím těchto doporučení pro vaření, ale i pomocí vhodných spotřebičů. Jestli máte dvacet let starou ledničku či troubu, s klidným srdcem je vyhoďte a pořiďte si nové. Investice, kterou představuje nákup nového zařízení, se vám brzy vrátí.

Obývák a spol.

Úsporné žárovky asi netřeba připomínat, dnes již svítí skoro v každé domácnosti. Ale věděli jste, že například televize nebo i nabíječka na telefon spotřebovává energii, aniž byste je používali? Například jen to, že necháte televizi odpočívat v pohotovostního režimu stand-by, vás může přijít na několik set korun ročně. Raději tedy nejrůznější elektroniku vypínejte síťovým vypínačem, který bývá umístěn přímo na spotřebiči, nebo ji prostě vytáhnete ze zásuvky.

Jestliže máte prostor pro solární panely (na terase, balkonu či střeše domu), lze na svícení ale třeba i ohřev vody využít energii ze slunce. V zahraničí navíc přišli se zajímavým nápadem v podobě solárních žaluzií, které domácnost zásobují elektrickou energií. Snad se brzy objeví na našem trhu a solární elektřinu si tak budou moci dovolit i ti, co bydlí v malém bytě.

Foto: pixabay.com, pexels.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Malé, ale útulné bydlení v posledním patře

19. 9. 2017
Maličký, ale stylový a velice pohodlný byt se nachází v nejvyšším, jedenadvacátém patře bytového domu v ruském Petrohradě. Vždycky nabízel nádherný výhled po okolí, před rekonstrukcí však moc k bydlení nebyl. Dohromady měří pouhých 25 m², navíc má ještě úzký a protáhlý půdorys. To kladlo velké nároky na invenci architektů, kteří z něj měli udělat příjemné místo k žití.

8 knoflíkových doplňků do interiéru

18. 9. 2017
Potrpíte si na knoflíky? Tak proč si jimi nevyzdobit nejen oděvy, ale také interiér vašeho bytu. Nabízíme pár tipů, co všechno doma můžete z knoflíků mít.

Inspirace ze Skandinávie

14. 9. 2017
Chcete bydlet jednoduše, stylově a v harmonii s přírodou jako Seveřané? Není to drahé ani složité. Pro všechny milovníky severského designu jsme dali dohromady pár nápadů, jak si interiér v tomto duchu jednoduše zařídit.

9 interiérových doplňků z vysloužilých hrnků

13. 9. 2017
Přetékají vám poličky v kuchyni starými hrnky, jež už léta nepoužíváte? Zkuste jim najít jiné využití. Pěstujte v nich květiny, sepněte jimi záclony nebo z nich třeba vyrobte lampu. Tady máte pár nápadů a počítejte s tím, že budete potřebovat skutečně dobré lepidlo na keramiku a občas i speciální diamantový vrták.

Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

7 tipů, jak uskladnit kosmetické předměty

11. 9. 2017
Mezi námi děvčaty, také skladujete šminky v igelitových pytlíčcích, krabicích od bůhvíčeho nebo v nejlepším případě v kosmetických kufříčcích, jež musíte každý den odněkud vyndávat? Poradíme vám, jak si kosmetiku doma uložit, aby to bylo nejen funkční, ale ještě k tomu i hezké.

I v garáži se dá docela dobře bydlet

7. 9. 2017
Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.

Levné dekorace hotové za chvilku a za pár korun

5. 9. 2017
Nemůžete si dovolit kupovat drahé obrazy či grafiky a sériově vyráběné dekorace z IKEA doma nechcete? Ukážeme vám pár nápadů, jak si vyrobit originální artefakty pěkně v klidu sami, a ušetřit tím spoustu peněz.