Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

Nejvíc toho proteče kohoutkem

Asi každý z nás už slyšel, že při čištění zubů má zavírat vodu a že místo koupele ve vaně volit raději sprchu. Když se ale podíváme na konkrétní čísla, něco na tom opravdu bude. Jen při dvouminutovém čištění zubů zmizí do odpadu úplně zbytečně kolem 20 litrů vody. Ušetřit na vodném a stočném můžete namontováním úsporných hlavic na baterie (takzvaných perlátorů), instalací pákových baterií a záchodů s úsporným splachováním.

Právě toaleta je místem, kde se dá s vodou hospodařit opravdu efektivně. Na splachování lze totiž využít i tzv. šedou vodu, tedy tu, kterou jsme si již umyli ruce nebo se pod ní sprchovali. Nejnovějším světovým trendem jsou ekologické toalety, které se dokonce vůbec nesplachují. Ke svému provozu nepotřebují ani vodu, ani připojení ke kanalizaci. Stačí jen jednou za čas jejich obsah vynést na kompost, nezapáchají a navíc poskytují výborné hnojivo. Při obvyklé spotřebě 50 litrů na jedince a den je tak zřejmé, že úspora vody i peněz je obrovská. Jen takový suchý ekologický pisoár ušetří ročně 100 tisíc litrů pitné vody.

Vařte s rozumem

Jestliže jste milovníky masa a masitých jídel, určitě se vám na delší vaření vyplatí tlakový hrnec, který uspoří čas i energii. Stejně tak nezapomeňte na to, že vařit by se mělo zásadně s pokličkou. Vodu pro vaření těstovin nebo jiného jídla si pak ohřejte předem v rychlovarné konvici. Dobré je nezapomínat ani na zbytkové teplo – elektrický vařič i troubu lze vypnout dřív, než jste hotovi s vařením a jídlo tak nechat „dojít“. Pokud hodláte uspořit za elektřinu či plyn, zkuste také do svého jídelníčku zařadit více jídel, která nemusíte vařit, např. saláty nebo pokrmy připravené ve stylu raw food.

Spořit však nemusíte jen prostřednictvím těchto doporučení pro vaření, ale i pomocí vhodných spotřebičů. Jestli máte dvacet let starou ledničku či troubu, s klidným srdcem je vyhoďte a pořiďte si nové. Investice, kterou představuje nákup nového zařízení, se vám brzy vrátí.

Obývák a spol.

Úsporné žárovky asi netřeba připomínat, dnes již svítí skoro v každé domácnosti. Ale věděli jste, že například televize nebo i nabíječka na telefon spotřebovává energii, aniž byste je používali? Například jen to, že necháte televizi odpočívat v pohotovostního režimu stand-by, vás může přijít na několik set korun ročně. Raději tedy nejrůznější elektroniku vypínejte síťovým vypínačem, který bývá umístěn přímo na spotřebiči, nebo ji prostě vytáhnete ze zásuvky.

Jestliže máte prostor pro solární panely (na terase, balkonu či střeše domu), lze na svícení ale třeba i ohřev vody využít energii ze slunce. V zahraničí navíc přišli se zajímavým nápadem v podobě solárních žaluzií, které domácnost zásobují elektrickou energií. Snad se brzy objeví na našem trhu a solární elektřinu si tak budou moci dovolit i ti, co bydlí v malém bytě.

Foto: pixabay.com, pexels.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.