Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

Nejvíc toho proteče kohoutkem

Asi každý z nás už slyšel, že při čištění zubů má zavírat vodu a že místo koupele ve vaně volit raději sprchu. Když se ale podíváme na konkrétní čísla, něco na tom opravdu bude. Jen při dvouminutovém čištění zubů zmizí do odpadu úplně zbytečně kolem 20 litrů vody. Ušetřit na vodném a stočném můžete namontováním úsporných hlavic na baterie (takzvaných perlátorů), instalací pákových baterií a záchodů s úsporným splachováním.

Právě toaleta je místem, kde se dá s vodou hospodařit opravdu efektivně. Na splachování lze totiž využít i tzv. šedou vodu, tedy tu, kterou jsme si již umyli ruce nebo se pod ní sprchovali. Nejnovějším světovým trendem jsou ekologické toalety, které se dokonce vůbec nesplachují. Ke svému provozu nepotřebují ani vodu, ani připojení ke kanalizaci. Stačí jen jednou za čas jejich obsah vynést na kompost, nezapáchají a navíc poskytují výborné hnojivo. Při obvyklé spotřebě 50 litrů na jedince a den je tak zřejmé, že úspora vody i peněz je obrovská. Jen takový suchý ekologický pisoár ušetří ročně 100 tisíc litrů pitné vody.

Vařte s rozumem

Jestliže jste milovníky masa a masitých jídel, určitě se vám na delší vaření vyplatí tlakový hrnec, který uspoří čas i energii. Stejně tak nezapomeňte na to, že vařit by se mělo zásadně s pokličkou. Vodu pro vaření těstovin nebo jiného jídla si pak ohřejte předem v rychlovarné konvici. Dobré je nezapomínat ani na zbytkové teplo – elektrický vařič i troubu lze vypnout dřív, než jste hotovi s vařením a jídlo tak nechat „dojít“. Pokud hodláte uspořit za elektřinu či plyn, zkuste také do svého jídelníčku zařadit více jídel, která nemusíte vařit, např. saláty nebo pokrmy připravené ve stylu raw food.

Spořit však nemusíte jen prostřednictvím těchto doporučení pro vaření, ale i pomocí vhodných spotřebičů. Jestli máte dvacet let starou ledničku či troubu, s klidným srdcem je vyhoďte a pořiďte si nové. Investice, kterou představuje nákup nového zařízení, se vám brzy vrátí.

Obývák a spol.

Úsporné žárovky asi netřeba připomínat, dnes již svítí skoro v každé domácnosti. Ale věděli jste, že například televize nebo i nabíječka na telefon spotřebovává energii, aniž byste je používali? Například jen to, že necháte televizi odpočívat v pohotovostního režimu stand-by, vás může přijít na několik set korun ročně. Raději tedy nejrůznější elektroniku vypínejte síťovým vypínačem, který bývá umístěn přímo na spotřebiči, nebo ji prostě vytáhnete ze zásuvky.

Jestliže máte prostor pro solární panely (na terase, balkonu či střeše domu), lze na svícení ale třeba i ohřev vody využít energii ze slunce. V zahraničí navíc přišli se zajímavým nápadem v podobě solárních žaluzií, které domácnost zásobují elektrickou energií. Snad se brzy objeví na našem trhu a solární elektřinu si tak budou moci dovolit i ti, co bydlí v malém bytě.

Foto: pixabay.com, pexels.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.