Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

Nejvíc toho proteče kohoutkem

Asi každý z nás už slyšel, že při čištění zubů má zavírat vodu a že místo koupele ve vaně volit raději sprchu. Když se ale podíváme na konkrétní čísla, něco na tom opravdu bude. Jen při dvouminutovém čištění zubů zmizí do odpadu úplně zbytečně kolem 20 litrů vody. Ušetřit na vodném a stočném můžete namontováním úsporných hlavic na baterie (takzvaných perlátorů), instalací pákových baterií a záchodů s úsporným splachováním.

Právě toaleta je místem, kde se dá s vodou hospodařit opravdu efektivně. Na splachování lze totiž využít i tzv. šedou vodu, tedy tu, kterou jsme si již umyli ruce nebo se pod ní sprchovali. Nejnovějším světovým trendem jsou ekologické toalety, které se dokonce vůbec nesplachují. Ke svému provozu nepotřebují ani vodu, ani připojení ke kanalizaci. Stačí jen jednou za čas jejich obsah vynést na kompost, nezapáchají a navíc poskytují výborné hnojivo. Při obvyklé spotřebě 50 litrů na jedince a den je tak zřejmé, že úspora vody i peněz je obrovská. Jen takový suchý ekologický pisoár ušetří ročně 100 tisíc litrů pitné vody.

Vařte s rozumem

Jestliže jste milovníky masa a masitých jídel, určitě se vám na delší vaření vyplatí tlakový hrnec, který uspoří čas i energii. Stejně tak nezapomeňte na to, že vařit by se mělo zásadně s pokličkou. Vodu pro vaření těstovin nebo jiného jídla si pak ohřejte předem v rychlovarné konvici. Dobré je nezapomínat ani na zbytkové teplo – elektrický vařič i troubu lze vypnout dřív, než jste hotovi s vařením a jídlo tak nechat „dojít“. Pokud hodláte uspořit za elektřinu či plyn, zkuste také do svého jídelníčku zařadit více jídel, která nemusíte vařit, např. saláty nebo pokrmy připravené ve stylu raw food.

Spořit však nemusíte jen prostřednictvím těchto doporučení pro vaření, ale i pomocí vhodných spotřebičů. Jestli máte dvacet let starou ledničku či troubu, s klidným srdcem je vyhoďte a pořiďte si nové. Investice, kterou představuje nákup nového zařízení, se vám brzy vrátí.

Obývák a spol.

Úsporné žárovky asi netřeba připomínat, dnes již svítí skoro v každé domácnosti. Ale věděli jste, že například televize nebo i nabíječka na telefon spotřebovává energii, aniž byste je používali? Například jen to, že necháte televizi odpočívat v pohotovostního režimu stand-by, vás může přijít na několik set korun ročně. Raději tedy nejrůznější elektroniku vypínejte síťovým vypínačem, který bývá umístěn přímo na spotřebiči, nebo ji prostě vytáhnete ze zásuvky.

Jestliže máte prostor pro solární panely (na terase, balkonu či střeše domu), lze na svícení ale třeba i ohřev vody využít energii ze slunce. V zahraničí navíc přišli se zajímavým nápadem v podobě solárních žaluzií, které domácnost zásobují elektrickou energií. Snad se brzy objeví na našem trhu a solární elektřinu si tak budou moci dovolit i ti, co bydlí v malém bytě.

Foto: pixabay.com, pexels.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!