Tucet věcí, které vám z chalupy udělají skanzen

Autor: TadyJeMoje.cz
Jakmile si někdo koupí chalupu, popadne ho divná vášeň prolézat zaprášené antiky a plnit interiér nově nabyté nemovitosti nesmyslným harampádím, až se tam nedá hnout. Podívejte se na nejoblíbenější kousky, které zbytečně skladujeme pod vlastní střechou, i když už jsou dávno nefunkční.

05_08_2014 TUCET VĚCÍ_KTERÉ VÁM Z CHALUPY UDĚLAJÍ SKANZEN

1 KOLOVRÁTEK

Když se tak projdete po vesnických staveních, máte dojem, že jsme národ přadlen, na drtivé většině zdejších kolovrátků předou tak maximálně pavouci své sítě.

 

2 MLÝNEK NA KÁVU

Sice si každé ráno zaléváme rozpustné kafe rychlovarnou konvicí, na poličce v kuchyni nám ale hrdě trůní zrezlý ruční mlýnek z první republiky.

 

3 NECKY

Po celé chalupě máme zavedenou teplou vodu a myjeme se normálně v koupelně, to nám ale nebrání v tom, abychom si na dvorek vystavili tenhle archivní kousek.

4 VALCHA

Prát v ruce, to už si paní domácí neumí představit, ale proč si interiér chaloupky nevyzdobit kusem vlnitého plechu.

 

5 VĚDRO

Studna nikde, ale to neznamená, že se takové vědro nemůže hodit. Šoupnete do něj nějakou kytku a hned máte krásný designový květináč.

 

6 STARÉ RÁDIO KRYSTALKA

Co na tom, že rádio posloucháte tak maximálně, když jedete v autě. Legendární krystalka vám v ložnici vytvoří super atmosféru, aniž by z ní zazněl jediný tón.

 

7 ŠICÍ STROJ SINGER

Sedět se u něj moc nedá, protože si každou chvíli narazíte koleno o bytelnou železnou konstrukci, ale jako noční stolek je mezi chalupáři populární.

 

8 CEP

Nic nevyvolá hrdou vzpomínku na dobu, kdy jsme pod vedením bratra Žižky bili křižáky jako žito, lépe než cep zavěšený v sednici na stěně.

 

9 FLEXARET

Většina z nás, kteří mají tuhle legendární douokou zrcadlovku na poličce, ani neví, jaký se do ní používá film, ale ona už stejně nefotí.

 

10 HMOŽDÍŘ

Kredenc máme plnou mletého koření v originálních sáčcích s ustřiženými rohy, ale naleštěný hmoždíř stejně dává kuchyni ten správný magdalenovsko-dobromilovsko-rettigovský šmrnc.

 

11 DŘEVĚNÉ LYŽE

Na sjezdovku bychom si v nich už nejspíš netroufli, ale zkřížené na zeď si je dáváme v každé druhé chalupě.

 

12 LOUKOŤOVÁ KOLA

Hejtman Šejtroček by se asi dost divil, proč si lidé v jednadvacátém století věší na domy rozbitá kola z jeho vozu.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.