Tucet věcí, které vám z chalupy udělají skanzen

27. 10. 2014
Jakmile si někdo koupí chalupu, popadne ho divná vášeň prolézat zaprášené antiky a plnit interiér nově nabyté nemovitosti nesmyslným harampádím, až se tam nedá hnout. Podívejte se na nejoblíbenější kousky, které zbytečně skladujeme pod vlastní střechou, i když už jsou dávno nefunkční.

05_08_2014 TUCET VĚCÍ_KTERÉ VÁM Z CHALUPY UDĚLAJÍ SKANZEN

1 KOLOVRÁTEK

Když se tak projdete po vesnických staveních, máte dojem, že jsme národ přadlen, na drtivé většině zdejších kolovrátků předou tak maximálně pavouci své sítě.

 

2 MLÝNEK NA KÁVU

Sice si každé ráno zaléváme rozpustné kafe rychlovarnou konvicí, na poličce v kuchyni nám ale hrdě trůní zrezlý ruční mlýnek z první republiky.

 

3 NECKY

Po celé chalupě máme zavedenou teplou vodu a myjeme se normálně v koupelně, to nám ale nebrání v tom, abychom si na dvorek vystavili tenhle archivní kousek.

4 VALCHA

Prát v ruce, to už si paní domácí neumí představit, ale proč si interiér chaloupky nevyzdobit kusem vlnitého plechu.

 

5 VĚDRO

Studna nikde, ale to neznamená, že se takové vědro nemůže hodit. Šoupnete do něj nějakou kytku a hned máte krásný designový květináč.

 

6 STARÉ RÁDIO KRYSTALKA

Co na tom, že rádio posloucháte tak maximálně, když jedete v autě. Legendární krystalka vám v ložnici vytvoří super atmosféru, aniž by z ní zazněl jediný tón.

 

7 ŠICÍ STROJ SINGER

Sedět se u něj moc nedá, protože si každou chvíli narazíte koleno o bytelnou železnou konstrukci, ale jako noční stolek je mezi chalupáři populární.

 

8 CEP

Nic nevyvolá hrdou vzpomínku na dobu, kdy jsme pod vedením bratra Žižky bili křižáky jako žito, lépe než cep zavěšený v sednici na stěně.

 

9 FLEXARET

Většina z nás, kteří mají tuhle legendární douokou zrcadlovku na poličce, ani neví, jaký se do ní používá film, ale ona už stejně nefotí.

 

10 HMOŽDÍŘ

Kredenc máme plnou mletého koření v originálních sáčcích s ustřiženými rohy, ale naleštěný hmoždíř stejně dává kuchyni ten správný magdalenovsko-dobromilovsko-rettigovský šmrnc.

 

11 DŘEVĚNÉ LYŽE

Na sjezdovku bychom si v nich už nejspíš netroufli, ale zkřížené na zeď si je dáváme v každé druhé chalupě.

 

12 LOUKOŤOVÁ KOLA

Hejtman Šejtroček by se asi dost divil, proč si lidé v jednadvacátém století věší na domy rozbitá kola z jeho vozu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.