Tucet věcí, které vám z chalupy udělají skanzen

27. 10. 2014
Jakmile si někdo koupí chalupu, popadne ho divná vášeň prolézat zaprášené antiky a plnit interiér nově nabyté nemovitosti nesmyslným harampádím, až se tam nedá hnout. Podívejte se na nejoblíbenější kousky, které zbytečně skladujeme pod vlastní střechou, i když už jsou dávno nefunkční.

05_08_2014 TUCET VĚCÍ_KTERÉ VÁM Z CHALUPY UDĚLAJÍ SKANZEN

1 KOLOVRÁTEK

Když se tak projdete po vesnických staveních, máte dojem, že jsme národ přadlen, na drtivé většině zdejších kolovrátků předou tak maximálně pavouci své sítě.

 

2 MLÝNEK NA KÁVU

Sice si každé ráno zaléváme rozpustné kafe rychlovarnou konvicí, na poličce v kuchyni nám ale hrdě trůní zrezlý ruční mlýnek z první republiky.

 

3 NECKY

Po celé chalupě máme zavedenou teplou vodu a myjeme se normálně v koupelně, to nám ale nebrání v tom, abychom si na dvorek vystavili tenhle archivní kousek.

4 VALCHA

Prát v ruce, to už si paní domácí neumí představit, ale proč si interiér chaloupky nevyzdobit kusem vlnitého plechu.

 

5 VĚDRO

Studna nikde, ale to neznamená, že se takové vědro nemůže hodit. Šoupnete do něj nějakou kytku a hned máte krásný designový květináč.

 

6 STARÉ RÁDIO KRYSTALKA

Co na tom, že rádio posloucháte tak maximálně, když jedete v autě. Legendární krystalka vám v ložnici vytvoří super atmosféru, aniž by z ní zazněl jediný tón.

 

7 ŠICÍ STROJ SINGER

Sedět se u něj moc nedá, protože si každou chvíli narazíte koleno o bytelnou železnou konstrukci, ale jako noční stolek je mezi chalupáři populární.

 

8 CEP

Nic nevyvolá hrdou vzpomínku na dobu, kdy jsme pod vedením bratra Žižky bili křižáky jako žito, lépe než cep zavěšený v sednici na stěně.

 

9 FLEXARET

Většina z nás, kteří mají tuhle legendární douokou zrcadlovku na poličce, ani neví, jaký se do ní používá film, ale ona už stejně nefotí.

 

10 HMOŽDÍŘ

Kredenc máme plnou mletého koření v originálních sáčcích s ustřiženými rohy, ale naleštěný hmoždíř stejně dává kuchyni ten správný magdalenovsko-dobromilovsko-rettigovský šmrnc.

 

11 DŘEVĚNÉ LYŽE

Na sjezdovku bychom si v nich už nejspíš netroufli, ale zkřížené na zeď si je dáváme v každé druhé chalupě.

 

12 LOUKOŤOVÁ KOLA

Hejtman Šejtroček by se asi dost divil, proč si lidé v jednadvacátém století věší na domy rozbitá kola z jeho vozu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.