To nejlepší ze světa světel a svítidel

4. 5. 2015
Čtvrtý ročník specializované výstavy Světlo v architektuře, zaměřené na svítidla, design a příslušenství, proběhl druhý dubnový víkend v působivém nově zrekonstruovaném funkcionalistickém prostoru výstavní síně Mánes v Praze. Vystavovatelé prezentovali své novinky především pro odbornou veřejnost, přilákat však mohla všechny, kteří se zařizují či plánují jakoukoliv světelnou změnu ve svém vlastním interiéru.

HALLA – kružnice na stropě, přímka na stěně

_Matus_Opalka_INDI svetlo_5 _Matus_Opalka_INDI svetlo_4

Český výrobce svítidel HALLA představil minimalistická svítidla vhodná do kanceláří, pracoven i koupelny. Tato lineární sestava vyniká nejen elegantní estetikou, ale především výbornými technickými parametry, vysokou funkčností a využitím úsporných technologií. Zářivou geometrii INDI navrhl designér Matúš Opálka, jenž za ni získal designového Oskara – červený puntík Red Dot design Award 2014.

LUCIS – poctivá ruční práce

_Lucis

Chcete-li doma svítit českými svítidly, zaměřte se na společnost Lucis, výrobce designového interiérového osvětlení českého původu. Tahle brněnská firma se už šestnáctým rokem snaží vyrábět kvalitní výrobky ve spolupráci s tuzemskými skláři (většinu produkce tvoří světla z ručně foukaného skla) a mladými designéry.

FLOS – zatahat za kabely a přitáhnout světlo

Industriální lampy italské značky Flos přitahovaly svou variabilností a cool designem především mladé architekty. Úspěch v soutěži Světlo a Czech Architecture Week s nimi slavil také český dovozce, firma Hagos, která získala cenu za nejlepší svítidlo na výstavě. V expozici Hagos se ale objevila také další zajímavá svítidla německého designéra Konstantina Grcice nebo kruhové svítidlo ve tvaru fontány.

_hagos flos _hagos flos 3

Lightway – vzít si světlo ze slunce

_LIGHTway

Pozoruhodným exponátem byly na výstavě křišťálové kopule firmy Lightway, světlovody, které přivádějí do místností čisté denní světlo z oblohy do koutů, kde by bylo i přes den šero nebo tma. V interiéru mohou působit nenápadně, nebo naopak vytvořit hodně parády. Dobrý tip nejen pro ekology a příznivce zeleného bydlení.

_Lightway 3

DTGLASS – Edison by koukal

Česká sklárna DTGLASS překvapila jednoduchými žárovkami sloužícími jako dekorační lampičky na stůl. Mají industriální šmrnc a dodají pracovně osobitou atmosféru. Anebo byste raději flašky ze stropu? Nic není pro tuhle rodinnou sklárnu nemožné.

_DTGlass

Vychytávky Ingo Mauera

Excentrická svítidla německého designéra Ingo Mauera svědčí o tom, že jejich autor má neuvěřitelně hravou fantazii. Jeho lampičky a lampy podivuhodných tvarů patřily k největším ozdobám výstavních prostor.

_ingo mauer 3 _Ingo mauer 2

 

 

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.