To nejlepší ze světa světel a svítidel

Čtvrtý ročník specializované výstavy Světlo v architektuře, zaměřené na svítidla, design a příslušenství, proběhl druhý dubnový víkend v působivém nově zrekonstruovaném funkcionalistickém prostoru výstavní síně Mánes v Praze. Vystavovatelé prezentovali své novinky především pro odbornou veřejnost, přilákat však mohla všechny, kteří se zařizují či plánují jakoukoliv světelnou změnu ve svém vlastním interiéru.

HALLA – kružnice na stropě, přímka na stěně

_Matus_Opalka_INDI svetlo_5 _Matus_Opalka_INDI svetlo_4

Český výrobce svítidel HALLA představil minimalistická svítidla vhodná do kanceláří, pracoven i koupelny. Tato lineární sestava vyniká nejen elegantní estetikou, ale především výbornými technickými parametry, vysokou funkčností a využitím úsporných technologií. Zářivou geometrii INDI navrhl designér Matúš Opálka, jenž za ni získal designového Oskara – červený puntík Red Dot design Award 2014.

LUCIS – poctivá ruční práce

_Lucis

Chcete-li doma svítit českými svítidly, zaměřte se na společnost Lucis, výrobce designového interiérového osvětlení českého původu. Tahle brněnská firma se už šestnáctým rokem snaží vyrábět kvalitní výrobky ve spolupráci s tuzemskými skláři (většinu produkce tvoří světla z ručně foukaného skla) a mladými designéry.

FLOS – zatahat za kabely a přitáhnout světlo

Industriální lampy italské značky Flos přitahovaly svou variabilností a cool designem především mladé architekty. Úspěch v soutěži Světlo a Czech Architecture Week s nimi slavil také český dovozce, firma Hagos, která získala cenu za nejlepší svítidlo na výstavě. V expozici Hagos se ale objevila také další zajímavá svítidla německého designéra Konstantina Grcice nebo kruhové svítidlo ve tvaru fontány.

_hagos flos _hagos flos 3

Lightway – vzít si světlo ze slunce

_LIGHTway

Pozoruhodným exponátem byly na výstavě křišťálové kopule firmy Lightway, světlovody, které přivádějí do místností čisté denní světlo z oblohy do koutů, kde by bylo i přes den šero nebo tma. V interiéru mohou působit nenápadně, nebo naopak vytvořit hodně parády. Dobrý tip nejen pro ekology a příznivce zeleného bydlení.

_Lightway 3

DTGLASS – Edison by koukal

Česká sklárna DTGLASS překvapila jednoduchými žárovkami sloužícími jako dekorační lampičky na stůl. Mají industriální šmrnc a dodají pracovně osobitou atmosféru. Anebo byste raději flašky ze stropu? Nic není pro tuhle rodinnou sklárnu nemožné.

_DTGlass

Vychytávky Ingo Mauera

Excentrická svítidla německého designéra Ingo Mauera svědčí o tom, že jejich autor má neuvěřitelně hravou fantazii. Jeho lampičky a lampy podivuhodných tvarů patřily k největším ozdobám výstavních prostor.

_ingo mauer 3 _Ingo mauer 2

 

 

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Udělejte si citrónové léto

Pusťte o prázdninách do svých interiérů veselé barvy, hravost a svěžest. Jedním ze způsobů, jak to udělat, může být třeba sázka na citróny. Ukážeme vám pár příkladů, jak citrónové dekorace dokáží domov rozveselit.

Ondřej Platzer: Rád mám něco originálního

Jeho byt v pánském stylu zaujme na první pohled. Paletový nábytek, který si sám navrhuje, doplňují prvky komiksové grafiky. V budoucnu si pětadvacetiletý Ondřej představuje prostorný byt s terasou na kraji města.

Posuvná stěna vám z garsonky udělá klidně i 5+1

Posuvné systémy umí v malém interiéru ušetřit docela dost cenného prostoru. Asi nejčastěji narazíte na posuvné dveře u velkých šatních skříní nebo sprchových koutů. Designéři malých bytů využívají posuvné dveře také jako předěly mezi místnostmi. Praktickým posuvem ovšem nemusí být pouze dveře, může jím být dokonce i celá stěna!

Z naší zkušenosti: Spořit? Na co, panebože, na co!

Právě tak reagovala moje kamarádka Petra, když přišla řeč na spoření. „Když budu potřebovat, tak si na všechno půjčím. Teď si chci užívat,“ takhle tu diskusi uzavřela a popravdě podobně uvažuje dost lidí. Ono to totiž takhle jde, jenže jako skoro všechno, i toto řešení má svá ale.

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.