To nejlepší ze světa světel a svítidel

Čtvrtý ročník specializované výstavy Světlo v architektuře, zaměřené na svítidla, design a příslušenství, proběhl druhý dubnový víkend v působivém nově zrekonstruovaném funkcionalistickém prostoru výstavní síně Mánes v Praze. Vystavovatelé prezentovali své novinky především pro odbornou veřejnost, přilákat však mohla všechny, kteří se zařizují či plánují jakoukoliv světelnou změnu ve svém vlastním interiéru.

HALLA – kružnice na stropě, přímka na stěně

_Matus_Opalka_INDI svetlo_5 _Matus_Opalka_INDI svetlo_4

Český výrobce svítidel HALLA představil minimalistická svítidla vhodná do kanceláří, pracoven i koupelny. Tato lineární sestava vyniká nejen elegantní estetikou, ale především výbornými technickými parametry, vysokou funkčností a využitím úsporných technologií. Zářivou geometrii INDI navrhl designér Matúš Opálka, jenž za ni získal designového Oskara – červený puntík Red Dot design Award 2014.

LUCIS – poctivá ruční práce

_Lucis

Chcete-li doma svítit českými svítidly, zaměřte se na společnost Lucis, výrobce designového interiérového osvětlení českého původu. Tahle brněnská firma se už šestnáctým rokem snaží vyrábět kvalitní výrobky ve spolupráci s tuzemskými skláři (většinu produkce tvoří světla z ručně foukaného skla) a mladými designéry.

FLOS – zatahat za kabely a přitáhnout světlo

Industriální lampy italské značky Flos přitahovaly svou variabilností a cool designem především mladé architekty. Úspěch v soutěži Světlo a Czech Architecture Week s nimi slavil také český dovozce, firma Hagos, která získala cenu za nejlepší svítidlo na výstavě. V expozici Hagos se ale objevila také další zajímavá svítidla německého designéra Konstantina Grcice nebo kruhové svítidlo ve tvaru fontány.

_hagos flos _hagos flos 3

Lightway – vzít si světlo ze slunce

_LIGHTway

Pozoruhodným exponátem byly na výstavě křišťálové kopule firmy Lightway, světlovody, které přivádějí do místností čisté denní světlo z oblohy do koutů, kde by bylo i přes den šero nebo tma. V interiéru mohou působit nenápadně, nebo naopak vytvořit hodně parády. Dobrý tip nejen pro ekology a příznivce zeleného bydlení.

_Lightway 3

DTGLASS – Edison by koukal

Česká sklárna DTGLASS překvapila jednoduchými žárovkami sloužícími jako dekorační lampičky na stůl. Mají industriální šmrnc a dodají pracovně osobitou atmosféru. Anebo byste raději flašky ze stropu? Nic není pro tuhle rodinnou sklárnu nemožné.

_DTGlass

Vychytávky Ingo Mauera

Excentrická svítidla německého designéra Ingo Mauera svědčí o tom, že jejich autor má neuvěřitelně hravou fantazii. Jeho lampičky a lampy podivuhodných tvarů patřily k největším ozdobám výstavních prostor.

_ingo mauer 3 _Ingo mauer 2

 

 

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.