To nejlepší ze světa světel a svítidel

4. 5. 2015
Čtvrtý ročník specializované výstavy Světlo v architektuře, zaměřené na svítidla, design a příslušenství, proběhl druhý dubnový víkend v působivém nově zrekonstruovaném funkcionalistickém prostoru výstavní síně Mánes v Praze. Vystavovatelé prezentovali své novinky především pro odbornou veřejnost, přilákat však mohla všechny, kteří se zařizují či plánují jakoukoliv světelnou změnu ve svém vlastním interiéru.

HALLA – kružnice na stropě, přímka na stěně

_Matus_Opalka_INDI svetlo_5 _Matus_Opalka_INDI svetlo_4

Český výrobce svítidel HALLA představil minimalistická svítidla vhodná do kanceláří, pracoven i koupelny. Tato lineární sestava vyniká nejen elegantní estetikou, ale především výbornými technickými parametry, vysokou funkčností a využitím úsporných technologií. Zářivou geometrii INDI navrhl designér Matúš Opálka, jenž za ni získal designového Oskara – červený puntík Red Dot design Award 2014.

LUCIS – poctivá ruční práce

_Lucis

Chcete-li doma svítit českými svítidly, zaměřte se na společnost Lucis, výrobce designového interiérového osvětlení českého původu. Tahle brněnská firma se už šestnáctým rokem snaží vyrábět kvalitní výrobky ve spolupráci s tuzemskými skláři (většinu produkce tvoří světla z ručně foukaného skla) a mladými designéry.

FLOS – zatahat za kabely a přitáhnout světlo

Industriální lampy italské značky Flos přitahovaly svou variabilností a cool designem především mladé architekty. Úspěch v soutěži Světlo a Czech Architecture Week s nimi slavil také český dovozce, firma Hagos, která získala cenu za nejlepší svítidlo na výstavě. V expozici Hagos se ale objevila také další zajímavá svítidla německého designéra Konstantina Grcice nebo kruhové svítidlo ve tvaru fontány.

_hagos flos _hagos flos 3

Lightway – vzít si světlo ze slunce

_LIGHTway

Pozoruhodným exponátem byly na výstavě křišťálové kopule firmy Lightway, světlovody, které přivádějí do místností čisté denní světlo z oblohy do koutů, kde by bylo i přes den šero nebo tma. V interiéru mohou působit nenápadně, nebo naopak vytvořit hodně parády. Dobrý tip nejen pro ekology a příznivce zeleného bydlení.

_Lightway 3

DTGLASS – Edison by koukal

Česká sklárna DTGLASS překvapila jednoduchými žárovkami sloužícími jako dekorační lampičky na stůl. Mají industriální šmrnc a dodají pracovně osobitou atmosféru. Anebo byste raději flašky ze stropu? Nic není pro tuhle rodinnou sklárnu nemožné.

_DTGlass

Vychytávky Ingo Mauera

Excentrická svítidla německého designéra Ingo Mauera svědčí o tom, že jejich autor má neuvěřitelně hravou fantazii. Jeho lampičky a lampy podivuhodných tvarů patřily k největším ozdobám výstavních prostor.

_ingo mauer 3 _Ingo mauer 2

 

 

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.