Tipy a triky (nejen pro blondýnky), jak správně parkovat ve městě

29. 12. 2014
Žijete ve městě, máte auto, ale schází vám garáž? Pak možná oceníte rady, jak správně a bezpečně zaparkovat. Jinak ve městě jako motorista „nepřežijete“ resp. dáte vydělat balík pojišťovnám.

Je veřejným tajemstvím, že potíže s parkováním mají kromě blondýnek také brunetky, zrzky a dokonce i – muži! A protože parkování souvisí s bydlením (u některých lidí se dokonce zdá, že bydlí spíše v autě a domů se jezdí jen vyspat), nemohli jsme téma nechat jen tak ležet. Tak pojďme na to, děvčata (a chlapci). 🙂

1

Příčné nebo šikmé parkování, to je pohoda. Ale co když máte zaparkovat podélně v řadě za sebou stojících aut? Pokud jste v autoškole neměli svědomitého instruktora, který vás to naučil, může se stát, že jste při parkování ztraceni jako Maďar v kukuřici.

Krok 1 – Nenechte se znervóznit okolím
Chystáte se parkovat, svědomitě signalizujete spuštěním obou blinkrů, a auto za vámi na vás přesto bliká dálkovými světly, troubí nebo do vás dokonce najíždí? Zachovejte klid. Máte tolik času, kolik potřebujete. Však on(ona) si počká. Jedinou výjimku představuje vůz policie nebo sanitka, samozřejmě s rozsvícenými majáčky.

2

Krok 2 – Vhodné místo
Snažit se nacpat s limuzínou na místo, kam se vejde maximálně Smart, se asi snažit nebudete. Pozor na přehnaný prostorový optimismus! Neradi to říkáme, ale „trpí“ jím převážně ženy. Je to však biologicky dáno. Málokterý muž zase zvládne nakojit, a když už jsme u toho, ani porodit dítě.

3

Krok 3 – Výchozí pozice
A teď už k praktickým pokynům, milé a krásné slečny a paní. S autem si najeďte tak, aby bylo na stejné úrovni jako vozidlo, které stojí před vaším parkovacím místem. Mezi vaší super károu a tou druhou plechovkou ať je mezera 75 cm – 1 m (odřít někomu lak je zcela zbytečné). Než přikročíte k vlastnímu parkování, zkontrolujte ještě, jestli za vámi nikdo nejede, případně jestli se tam někdo neprochází nebo si tam nehrají děti, což bývá zejména na sídlištích běžná věc. Opatrnosti nikdy nezbývá.

4

Krok 4 – Levý oblouk
OK, takže jste v „základní pozici“. Nyní vytočte volant co nejvíce doprava. Zařaďte zpátečku a začněte (pomalu) couvat. Jak vidíte, začínáte se jakoby obtáčet okolo vozidla stojícího vedle, a až s ním vaše auto bude svírat úhel 45°, zastavte.

5

Krok 5 – Pravý oblouk
Teď volant otočíte pro změnu úplně doleva a začnete opět pomalu couvat. Zažíváte malý zázrak – vaše auto se postupně dostane do pozice rovnoběžné s chodníkem! Jakmile se tak stane, zastavte. Ale motor ještě nevypínejte.

6

Krok 6 – Finální ladění
Aby auta před vámi i za vámi mohla pohodlně a bez škrábanců vyjet, popojeďte si malinko dopředu (nebo dozadu) tak, aby zpředu i zezadu byly dostatečně velké mezery. Doporučuje se alespoň 1 metr.

7

Krok 7 – Slavíme!
Zvládli jste to! Zaparkovali jste jako mazák – gratulujeme!! Nyní je čas na menší oslavu vaší šikovnosti. Klidně i s alkoholem (samozřejmě jen v případě, že už ten den autem nikam nepojedete). Znáte to, nehoda není náhoda!

8

I při parkování se držte svého jízdního pruhu
Málokdo ví (do té doby, než zaplatí pokutu), že zaparkovat podélně proti směru jízdy – to znamená v opačném jízdním pruhu, než kterým jedete) bude policista hodnotit jako přestupek. Tak na to myslete, ať zbytečně nevysolíte peníze.
Co říci závěrem? Praxe dělá mistra a oproti rozšířenému (mylnému) názoru ve vědění NENÍ síla. Skutečná síla přijde až s použitím nabytých vědomostí. Takže si věřte a cvičte se v podélném parkování. Pomůžete tak udělat ze světa zase o něco lepší místo.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.