Tipy a triky (nejen pro blondýnky), jak správně parkovat ve městě

Autor: TadyJeMoje.cz
Žijete ve městě, máte auto, ale schází vám garáž? Pak možná oceníte rady, jak správně a bezpečně zaparkovat. Jinak ve městě jako motorista „nepřežijete“ resp. dáte vydělat balík pojišťovnám.

Je veřejným tajemstvím, že potíže s parkováním mají kromě blondýnek také brunetky, zrzky a dokonce i – muži! A protože parkování souvisí s bydlením (u některých lidí se dokonce zdá, že bydlí spíše v autě a domů se jezdí jen vyspat), nemohli jsme téma nechat jen tak ležet. Tak pojďme na to, děvčata (a chlapci). :)

1

Příčné nebo šikmé parkování, to je pohoda. Ale co když máte zaparkovat podélně v řadě za sebou stojících aut? Pokud jste v autoškole neměli svědomitého instruktora, který vás to naučil, může se stát, že jste při parkování ztraceni jako Maďar v kukuřici.

Krok 1 – Nenechte se znervóznit okolím
Chystáte se parkovat, svědomitě signalizujete spuštěním obou blinkrů, a auto za vámi na vás přesto bliká dálkovými světly, troubí nebo do vás dokonce najíždí? Zachovejte klid. Máte tolik času, kolik potřebujete. Však on(ona) si počká. Jedinou výjimku představuje vůz policie nebo sanitka, samozřejmě s rozsvícenými majáčky.

2

Krok 2 – Vhodné místo
Snažit se nacpat s limuzínou na místo, kam se vejde maximálně Smart, se asi snažit nebudete. Pozor na přehnaný prostorový optimismus! Neradi to říkáme, ale „trpí“ jím převážně ženy. Je to však biologicky dáno. Málokterý muž zase zvládne nakojit, a když už jsme u toho, ani porodit dítě.

3

Krok 3 – Výchozí pozice
A teď už k praktickým pokynům, milé a krásné slečny a paní. S autem si najeďte tak, aby bylo na stejné úrovni jako vozidlo, které stojí před vaším parkovacím místem. Mezi vaší super károu a tou druhou plechovkou ať je mezera 75 cm – 1 m (odřít někomu lak je zcela zbytečné). Než přikročíte k vlastnímu parkování, zkontrolujte ještě, jestli za vámi nikdo nejede, případně jestli se tam někdo neprochází nebo si tam nehrají děti, což bývá zejména na sídlištích běžná věc. Opatrnosti nikdy nezbývá.

4

Krok 4 – Levý oblouk
OK, takže jste v „základní pozici“. Nyní vytočte volant co nejvíce doprava. Zařaďte zpátečku a začněte (pomalu) couvat. Jak vidíte, začínáte se jakoby obtáčet okolo vozidla stojícího vedle, a až s ním vaše auto bude svírat úhel 45°, zastavte.

5

Krok 5 – Pravý oblouk
Teď volant otočíte pro změnu úplně doleva a začnete opět pomalu couvat. Zažíváte malý zázrak – vaše auto se postupně dostane do pozice rovnoběžné s chodníkem! Jakmile se tak stane, zastavte. Ale motor ještě nevypínejte.

6

Krok 6 – Finální ladění
Aby auta před vámi i za vámi mohla pohodlně a bez škrábanců vyjet, popojeďte si malinko dopředu (nebo dozadu) tak, aby zpředu i zezadu byly dostatečně velké mezery. Doporučuje se alespoň 1 metr.

7

Krok 7 – Slavíme!
Zvládli jste to! Zaparkovali jste jako mazák – gratulujeme!! Nyní je čas na menší oslavu vaší šikovnosti. Klidně i s alkoholem (samozřejmě jen v případě, že už ten den autem nikam nepojedete). Znáte to, nehoda není náhoda!

8

I při parkování se držte svého jízdního pruhu
Málokdo ví (do té doby, než zaplatí pokutu), že zaparkovat podélně proti směru jízdy – to znamená v opačném jízdním pruhu, než kterým jedete) bude policista hodnotit jako přestupek. Tak na to myslete, ať zbytečně nevysolíte peníze.
Co říci závěrem? Praxe dělá mistra a oproti rozšířenému (mylnému) názoru ve vědění NENÍ síla. Skutečná síla přijde až s použitím nabytých vědomostí. Takže si věřte a cvičte se v podélném parkování. Pomůžete tak udělat ze světa zase o něco lepší místo.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.