Tipy a triky (nejen pro blondýnky), jak správně parkovat ve městě

Autor: TadyJeMoje.cz
Žijete ve městě, máte auto, ale schází vám garáž? Pak možná oceníte rady, jak správně a bezpečně zaparkovat. Jinak ve městě jako motorista „nepřežijete“ resp. dáte vydělat balík pojišťovnám.

Je veřejným tajemstvím, že potíže s parkováním mají kromě blondýnek také brunetky, zrzky a dokonce i – muži! A protože parkování souvisí s bydlením (u některých lidí se dokonce zdá, že bydlí spíše v autě a domů se jezdí jen vyspat), nemohli jsme téma nechat jen tak ležet. Tak pojďme na to, děvčata (a chlapci). :)

1

Příčné nebo šikmé parkování, to je pohoda. Ale co když máte zaparkovat podélně v řadě za sebou stojících aut? Pokud jste v autoškole neměli svědomitého instruktora, který vás to naučil, může se stát, že jste při parkování ztraceni jako Maďar v kukuřici.

Krok 1 – Nenechte se znervóznit okolím
Chystáte se parkovat, svědomitě signalizujete spuštěním obou blinkrů, a auto za vámi na vás přesto bliká dálkovými světly, troubí nebo do vás dokonce najíždí? Zachovejte klid. Máte tolik času, kolik potřebujete. Však on(ona) si počká. Jedinou výjimku představuje vůz policie nebo sanitka, samozřejmě s rozsvícenými majáčky.

2

Krok 2 – Vhodné místo
Snažit se nacpat s limuzínou na místo, kam se vejde maximálně Smart, se asi snažit nebudete. Pozor na přehnaný prostorový optimismus! Neradi to říkáme, ale „trpí“ jím převážně ženy. Je to však biologicky dáno. Málokterý muž zase zvládne nakojit, a když už jsme u toho, ani porodit dítě.

3

Krok 3 – Výchozí pozice
A teď už k praktickým pokynům, milé a krásné slečny a paní. S autem si najeďte tak, aby bylo na stejné úrovni jako vozidlo, které stojí před vaším parkovacím místem. Mezi vaší super károu a tou druhou plechovkou ať je mezera 75 cm – 1 m (odřít někomu lak je zcela zbytečné). Než přikročíte k vlastnímu parkování, zkontrolujte ještě, jestli za vámi nikdo nejede, případně jestli se tam někdo neprochází nebo si tam nehrají děti, což bývá zejména na sídlištích běžná věc. Opatrnosti nikdy nezbývá.

4

Krok 4 – Levý oblouk
OK, takže jste v „základní pozici“. Nyní vytočte volant co nejvíce doprava. Zařaďte zpátečku a začněte (pomalu) couvat. Jak vidíte, začínáte se jakoby obtáčet okolo vozidla stojícího vedle, a až s ním vaše auto bude svírat úhel 45°, zastavte.

5

Krok 5 – Pravý oblouk
Teď volant otočíte pro změnu úplně doleva a začnete opět pomalu couvat. Zažíváte malý zázrak – vaše auto se postupně dostane do pozice rovnoběžné s chodníkem! Jakmile se tak stane, zastavte. Ale motor ještě nevypínejte.

6

Krok 6 – Finální ladění
Aby auta před vámi i za vámi mohla pohodlně a bez škrábanců vyjet, popojeďte si malinko dopředu (nebo dozadu) tak, aby zpředu i zezadu byly dostatečně velké mezery. Doporučuje se alespoň 1 metr.

7

Krok 7 – Slavíme!
Zvládli jste to! Zaparkovali jste jako mazák – gratulujeme!! Nyní je čas na menší oslavu vaší šikovnosti. Klidně i s alkoholem (samozřejmě jen v případě, že už ten den autem nikam nepojedete). Znáte to, nehoda není náhoda!

8

I při parkování se držte svého jízdního pruhu
Málokdo ví (do té doby, než zaplatí pokutu), že zaparkovat podélně proti směru jízdy – to znamená v opačném jízdním pruhu, než kterým jedete) bude policista hodnotit jako přestupek. Tak na to myslete, ať zbytečně nevysolíte peníze.
Co říci závěrem? Praxe dělá mistra a oproti rozšířenému (mylnému) názoru ve vědění NENÍ síla. Skutečná síla přijde až s použitím nabytých vědomostí. Takže si věřte a cvičte se v podélném parkování. Pomůžete tak udělat ze světa zase o něco lepší místo.

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.