Tipy a triky (nejen pro blondýnky), jak správně parkovat ve městě

29. 12. 2014
Žijete ve městě, máte auto, ale schází vám garáž? Pak možná oceníte rady, jak správně a bezpečně zaparkovat. Jinak ve městě jako motorista „nepřežijete“ resp. dáte vydělat balík pojišťovnám.

Je veřejným tajemstvím, že potíže s parkováním mají kromě blondýnek také brunetky, zrzky a dokonce i – muži! A protože parkování souvisí s bydlením (u některých lidí se dokonce zdá, že bydlí spíše v autě a domů se jezdí jen vyspat), nemohli jsme téma nechat jen tak ležet. Tak pojďme na to, děvčata (a chlapci). 🙂

1

Příčné nebo šikmé parkování, to je pohoda. Ale co když máte zaparkovat podélně v řadě za sebou stojících aut? Pokud jste v autoškole neměli svědomitého instruktora, který vás to naučil, může se stát, že jste při parkování ztraceni jako Maďar v kukuřici.

Krok 1 – Nenechte se znervóznit okolím
Chystáte se parkovat, svědomitě signalizujete spuštěním obou blinkrů, a auto za vámi na vás přesto bliká dálkovými světly, troubí nebo do vás dokonce najíždí? Zachovejte klid. Máte tolik času, kolik potřebujete. Však on(ona) si počká. Jedinou výjimku představuje vůz policie nebo sanitka, samozřejmě s rozsvícenými majáčky.

2

Krok 2 – Vhodné místo
Snažit se nacpat s limuzínou na místo, kam se vejde maximálně Smart, se asi snažit nebudete. Pozor na přehnaný prostorový optimismus! Neradi to říkáme, ale „trpí“ jím převážně ženy. Je to však biologicky dáno. Málokterý muž zase zvládne nakojit, a když už jsme u toho, ani porodit dítě.

3

Krok 3 – Výchozí pozice
A teď už k praktickým pokynům, milé a krásné slečny a paní. S autem si najeďte tak, aby bylo na stejné úrovni jako vozidlo, které stojí před vaším parkovacím místem. Mezi vaší super károu a tou druhou plechovkou ať je mezera 75 cm – 1 m (odřít někomu lak je zcela zbytečné). Než přikročíte k vlastnímu parkování, zkontrolujte ještě, jestli za vámi nikdo nejede, případně jestli se tam někdo neprochází nebo si tam nehrají děti, což bývá zejména na sídlištích běžná věc. Opatrnosti nikdy nezbývá.

4

Krok 4 – Levý oblouk
OK, takže jste v „základní pozici“. Nyní vytočte volant co nejvíce doprava. Zařaďte zpátečku a začněte (pomalu) couvat. Jak vidíte, začínáte se jakoby obtáčet okolo vozidla stojícího vedle, a až s ním vaše auto bude svírat úhel 45°, zastavte.

5

Krok 5 – Pravý oblouk
Teď volant otočíte pro změnu úplně doleva a začnete opět pomalu couvat. Zažíváte malý zázrak – vaše auto se postupně dostane do pozice rovnoběžné s chodníkem! Jakmile se tak stane, zastavte. Ale motor ještě nevypínejte.

6

Krok 6 – Finální ladění
Aby auta před vámi i za vámi mohla pohodlně a bez škrábanců vyjet, popojeďte si malinko dopředu (nebo dozadu) tak, aby zpředu i zezadu byly dostatečně velké mezery. Doporučuje se alespoň 1 metr.

7

Krok 7 – Slavíme!
Zvládli jste to! Zaparkovali jste jako mazák – gratulujeme!! Nyní je čas na menší oslavu vaší šikovnosti. Klidně i s alkoholem (samozřejmě jen v případě, že už ten den autem nikam nepojedete). Znáte to, nehoda není náhoda!

8

I při parkování se držte svého jízdního pruhu
Málokdo ví (do té doby, než zaplatí pokutu), že zaparkovat podélně proti směru jízdy – to znamená v opačném jízdním pruhu, než kterým jedete) bude policista hodnotit jako přestupek. Tak na to myslete, ať zbytečně nevysolíte peníze.
Co říci závěrem? Praxe dělá mistra a oproti rozšířenému (mylnému) názoru ve vědění NENÍ síla. Skutečná síla přijde až s použitím nabytých vědomostí. Takže si věřte a cvičte se v podélném parkování. Pomůžete tak udělat ze světa zase o něco lepší místo.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.