Tereza má ráda industriál

5. 5. 2016
Tereza Kodešová odmalička ráda něco tvořila. Ačkoliv dnes pracuje v marketingu, talent umět věci poskládat vkusně, vtipně a s nápadem se jí hodí. Ve svém holešovickém bytě, který si postupně zařizuje, spojila oblíbený industriál s výraznými doplňky. Interiérový design ji natolik baví, že se mu chce více věnovat a možná jednou založit i vlastní studio.

_Tereza1Terezo, jak dlouho tady bydlíš a kterou část bytu jsi po nastěhování začala řešit jako první?

Startuju tady čtvrtý rok spokojeného bydlení. Byt měl takovou zvláštnost, koupelnu spojenou s kuchyní. Představte si volně stojící vanu a sporák vedle ní v koupelně. První věcí bylo kompletní vyklizení bytu, pak následovala rekonstrukce. Odmalička se mi líbily cihlové zdi a staré továrny, a jelikož je byt zděný, mohla jsem si svůj dětský sen splnit. Výsledkem je na cihlu otlučená zeď v obývacím pokoji.

_Tereza2

Vypadá opravdu skvěle, i s tou nevysekanou trubkou… 

Děkuji, to mě těší. Řemeslníci však mou představu zrovna moc nesdíleli. Stále mě přesvědčovali o tom, že trubku vyndají. Já ji však ubránila jako perfektní industriální prvek, který mě baví.

Ty jsi tady docela dlouho žila bez kuchyně.

Ano, až jsem se jednou rozhodla, že si ji vyrobím. Tehdy jsem pracovala v dětském vydavatelství, kde mě zaujaly tiskařské palety. Začala jsem je střádat a s kamarádem jsme z nich vyrobili dřevěnou kuchyň. Dnes je paletový nábytek v kurzu, ale tenkrát se ještě o něm tolik nemluvilo. Vnímala jsem to spíš jako levnou variantu kuchyňské linky. Palety vypadají dobře a otevřené police mají své výhody – kamarádi si vezmou, co chtějí, a odpadají otázky typu, kde najdu skleničky, talíře či misku.

_Tereza3

Celek kuchyňské linky jsi doplnila tabulovou zdí. Také tvůj nápad?

Část stěny jsem natřela barvou na tabule, a tak na ni mohu cokoliv napsat nebo nakreslit. V současné době ji zdobí jelínek, kterého jsem si nakreslila, motivující hesla a buddhistický symbol, který mi věnoval a nakreslil kamarád. Prý z lásky.

_Tereza5

Designově vypadají i dřevěné špalky, odkud jsou?

Budete se divit, ale špalky mám od kamaráda opravdu z lesa. Nijak jsem je neupravovala, nejsou ani ničím natřené. Mám je v každé místnosti, v kuchyni na nich stojí bonsai, v ložnici fungují jako noční stolky, a hodí se i do mé industriální koupelny. Jeden mi požírá nejspíš červotoč, tak snad se nepustí dál do bytu…

_Tereza6

Ač tvůj byt působí zařízeně, plánuješ do budoucna nějaké změny?  

Chystám se na úpravy ložnice, kterou chci vybavit hlavně věcmi z bazaru, například truhlářským ponkem. Také zde plánuji otlouct jednu zeď tak, aby místnost působila hodně industriálně. I koupelna je zatím provizorní, stěny plánuji řešit pandomo úpravou. Dominovat bude obří zrcadlo v dubovém masivním rámu a stávající špalky ponechám, hezky doplní celkovou atmosféru.

A co osvětlení? Jaký styl máš ráda?

Industriální, jednoduché a přitom zajímavé. Dala jsem si deadline, do roka a do dne chci začít s vlastní výrobou lustrů. Budu je svařovat a komaxitovat. Už teď se na to těším.

_Tereza7

Když tě to tak baví, neuvažuješ o vlastním studiu interiérového designu?

Mnoha kamarádům se mé nápady líbí, mým bytem se inspirují a ptají se i na rady. Teď mě čeká navrhnout ložnici a obývací pokoj kamarádce. Chtěla bych se tímto směrem do budoucna vydat, taková práce by mě opravdu bavila. Dokonce jsem si před lety udělala kurz bytového designu.

Jaké zásady se při zařizování skálopevně držíš?

Zastávám názor, že v jednoduchosti je krása. A také radím šetřit s barvami. V mém bytě dominuje bílá a šedivá. Neutrální tóny oživují barevné doplňky. Když mě po čase omrzí, mohu je vyměnit za nové. Vyjde to určitě levněji než malovat znovu stěny či měnit tříbarevnou sedačku. Osobně se mi také líbí větší dekorace než mnoho malých drobností. Raději jeden velký obraz než deset malých.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.