Tereza má ráda industriál

5. 5. 2016
Tereza Kodešová odmalička ráda něco tvořila. Ačkoliv dnes pracuje v marketingu, talent umět věci poskládat vkusně, vtipně a s nápadem se jí hodí. Ve svém holešovickém bytě, který si postupně zařizuje, spojila oblíbený industriál s výraznými doplňky. Interiérový design ji natolik baví, že se mu chce více věnovat a možná jednou založit i vlastní studio.

_Tereza1Terezo, jak dlouho tady bydlíš a kterou část bytu jsi po nastěhování začala řešit jako první?

Startuju tady čtvrtý rok spokojeného bydlení. Byt měl takovou zvláštnost, koupelnu spojenou s kuchyní. Představte si volně stojící vanu a sporák vedle ní v koupelně. První věcí bylo kompletní vyklizení bytu, pak následovala rekonstrukce. Odmalička se mi líbily cihlové zdi a staré továrny, a jelikož je byt zděný, mohla jsem si svůj dětský sen splnit. Výsledkem je na cihlu otlučená zeď v obývacím pokoji.

_Tereza2

Vypadá opravdu skvěle, i s tou nevysekanou trubkou… 

Děkuji, to mě těší. Řemeslníci však mou představu zrovna moc nesdíleli. Stále mě přesvědčovali o tom, že trubku vyndají. Já ji však ubránila jako perfektní industriální prvek, který mě baví.

Ty jsi tady docela dlouho žila bez kuchyně.

Ano, až jsem se jednou rozhodla, že si ji vyrobím. Tehdy jsem pracovala v dětském vydavatelství, kde mě zaujaly tiskařské palety. Začala jsem je střádat a s kamarádem jsme z nich vyrobili dřevěnou kuchyň. Dnes je paletový nábytek v kurzu, ale tenkrát se ještě o něm tolik nemluvilo. Vnímala jsem to spíš jako levnou variantu kuchyňské linky. Palety vypadají dobře a otevřené police mají své výhody – kamarádi si vezmou, co chtějí, a odpadají otázky typu, kde najdu skleničky, talíře či misku.

_Tereza3

Celek kuchyňské linky jsi doplnila tabulovou zdí. Také tvůj nápad?

Část stěny jsem natřela barvou na tabule, a tak na ni mohu cokoliv napsat nebo nakreslit. V současné době ji zdobí jelínek, kterého jsem si nakreslila, motivující hesla a buddhistický symbol, který mi věnoval a nakreslil kamarád. Prý z lásky.

_Tereza5

Designově vypadají i dřevěné špalky, odkud jsou?

Budete se divit, ale špalky mám od kamaráda opravdu z lesa. Nijak jsem je neupravovala, nejsou ani ničím natřené. Mám je v každé místnosti, v kuchyni na nich stojí bonsai, v ložnici fungují jako noční stolky, a hodí se i do mé industriální koupelny. Jeden mi požírá nejspíš červotoč, tak snad se nepustí dál do bytu…

_Tereza6

Ač tvůj byt působí zařízeně, plánuješ do budoucna nějaké změny?  

Chystám se na úpravy ložnice, kterou chci vybavit hlavně věcmi z bazaru, například truhlářským ponkem. Také zde plánuji otlouct jednu zeď tak, aby místnost působila hodně industriálně. I koupelna je zatím provizorní, stěny plánuji řešit pandomo úpravou. Dominovat bude obří zrcadlo v dubovém masivním rámu a stávající špalky ponechám, hezky doplní celkovou atmosféru.

A co osvětlení? Jaký styl máš ráda?

Industriální, jednoduché a přitom zajímavé. Dala jsem si deadline, do roka a do dne chci začít s vlastní výrobou lustrů. Budu je svařovat a komaxitovat. Už teď se na to těším.

_Tereza7

Když tě to tak baví, neuvažuješ o vlastním studiu interiérového designu?

Mnoha kamarádům se mé nápady líbí, mým bytem se inspirují a ptají se i na rady. Teď mě čeká navrhnout ložnici a obývací pokoj kamarádce. Chtěla bych se tímto směrem do budoucna vydat, taková práce by mě opravdu bavila. Dokonce jsem si před lety udělala kurz bytového designu.

Jaké zásady se při zařizování skálopevně držíš?

Zastávám názor, že v jednoduchosti je krása. A také radím šetřit s barvami. V mém bytě dominuje bílá a šedivá. Neutrální tóny oživují barevné doplňky. Když mě po čase omrzí, mohu je vyměnit za nové. Vyjde to určitě levněji než malovat znovu stěny či měnit tříbarevnou sedačku. Osobně se mi také líbí větší dekorace než mnoho malých drobností. Raději jeden velký obraz než deset malých.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.

Ministudio celé v bílém

4. 10. 2017
Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.