Tereza má ráda industriál

Tereza Kodešová odmalička ráda něco tvořila. Ačkoliv dnes pracuje v marketingu, talent umět věci poskládat vkusně, vtipně a s nápadem se jí hodí. Ve svém holešovickém bytě, který si postupně zařizuje, spojila oblíbený industriál s výraznými doplňky. Interiérový design ji natolik baví, že se mu chce více věnovat a možná jednou založit i vlastní studio.

_Tereza1Terezo, jak dlouho tady bydlíš a kterou část bytu jsi po nastěhování začala řešit jako první?

Startuju tady čtvrtý rok spokojeného bydlení. Byt měl takovou zvláštnost, koupelnu spojenou s kuchyní. Představte si volně stojící vanu a sporák vedle ní v koupelně. První věcí bylo kompletní vyklizení bytu, pak následovala rekonstrukce. Odmalička se mi líbily cihlové zdi a staré továrny, a jelikož je byt zděný, mohla jsem si svůj dětský sen splnit. Výsledkem je na cihlu otlučená zeď v obývacím pokoji.

_Tereza2

Vypadá opravdu skvěle, i s tou nevysekanou trubkou… 

Děkuji, to mě těší. Řemeslníci však mou představu zrovna moc nesdíleli. Stále mě přesvědčovali o tom, že trubku vyndají. Já ji však ubránila jako perfektní industriální prvek, který mě baví.

Ty jsi tady docela dlouho žila bez kuchyně.

Ano, až jsem se jednou rozhodla, že si ji vyrobím. Tehdy jsem pracovala v dětském vydavatelství, kde mě zaujaly tiskařské palety. Začala jsem je střádat a s kamarádem jsme z nich vyrobili dřevěnou kuchyň. Dnes je paletový nábytek v kurzu, ale tenkrát se ještě o něm tolik nemluvilo. Vnímala jsem to spíš jako levnou variantu kuchyňské linky. Palety vypadají dobře a otevřené police mají své výhody – kamarádi si vezmou, co chtějí, a odpadají otázky typu, kde najdu skleničky, talíře či misku.

_Tereza3

Celek kuchyňské linky jsi doplnila tabulovou zdí. Také tvůj nápad?

Část stěny jsem natřela barvou na tabule, a tak na ni mohu cokoliv napsat nebo nakreslit. V současné době ji zdobí jelínek, kterého jsem si nakreslila, motivující hesla a buddhistický symbol, který mi věnoval a nakreslil kamarád. Prý z lásky.

_Tereza5

Designově vypadají i dřevěné špalky, odkud jsou?

Budete se divit, ale špalky mám od kamaráda opravdu z lesa. Nijak jsem je neupravovala, nejsou ani ničím natřené. Mám je v každé místnosti, v kuchyni na nich stojí bonsai, v ložnici fungují jako noční stolky, a hodí se i do mé industriální koupelny. Jeden mi požírá nejspíš červotoč, tak snad se nepustí dál do bytu…

_Tereza6

Ač tvůj byt působí zařízeně, plánuješ do budoucna nějaké změny?  

Chystám se na úpravy ložnice, kterou chci vybavit hlavně věcmi z bazaru, například truhlářským ponkem. Také zde plánuji otlouct jednu zeď tak, aby místnost působila hodně industriálně. I koupelna je zatím provizorní, stěny plánuji řešit pandomo úpravou. Dominovat bude obří zrcadlo v dubovém masivním rámu a stávající špalky ponechám, hezky doplní celkovou atmosféru.

A co osvětlení? Jaký styl máš ráda?

Industriální, jednoduché a přitom zajímavé. Dala jsem si deadline, do roka a do dne chci začít s vlastní výrobou lustrů. Budu je svařovat a komaxitovat. Už teď se na to těším.

_Tereza7

Když tě to tak baví, neuvažuješ o vlastním studiu interiérového designu?

Mnoha kamarádům se mé nápady líbí, mým bytem se inspirují a ptají se i na rady. Teď mě čeká navrhnout ložnici a obývací pokoj kamarádce. Chtěla bych se tímto směrem do budoucna vydat, taková práce by mě opravdu bavila. Dokonce jsem si před lety udělala kurz bytového designu.

Jaké zásady se při zařizování skálopevně držíš?

Zastávám názor, že v jednoduchosti je krása. A také radím šetřit s barvami. V mém bytě dominuje bílá a šedivá. Neutrální tóny oživují barevné doplňky. Když mě po čase omrzí, mohu je vyměnit za nové. Vyjde to určitě levněji než malovat znovu stěny či měnit tříbarevnou sedačku. Osobně se mi také líbí větší dekorace než mnoho malých drobností. Raději jeden velký obraz než deset malých.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.