Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.

_ikat1

Závěsy tvrdí muziku

Dokud to sami nezkusíte, neuvěříte, jak zásadně dokáží závěsy změnit ráz místnosti. A pokud vás přestanou bavit nebo budete chtít interiér koncipovat jinak, stačí je bez nějaké větší námahy vyměnit.

_ikat2

Křesla radost posedět

Jestli se nějaký kus nábytku nejlépe upravuje do Ikat fazóny, pak jsou to křesla. Můžete si je nechat přečalounit. Když se vám nebude líbit vyšší cena, vyřešíte to levnějším potahem.

_ikat3

Univerzální využití

Ikat vzory se dají aplikovat také na koberce, ložní povlečení, stínidlo na lampu nebo třeba jako dekorace na zeď. Bude to chtít jen vybrat ty barvy a odstíny, které nejlépe sednou do vašeho interiéru.

_ikat4

Rozpité barvy

Jednotlivá vlákna se před samotným barvením svazují do provazců. Na některá místa provazců jsou připevňována vlákna trávy. Určitá místa mohou být pokryta vrstvou vosku. Provazce se následně protahují nádobami s barvami. A podle toho, jak barva prosákne k vláknům, vzniká nezaměnitelný rozpitý vzor.

_ikat5

Inspirace pro Evropu

V Evropě se aktuálně s Ikat technikou setkáme jen na Mallorce. Mimo Evropu je tato technika více rozšířena hlavně v zemích jako Uzbekistán, Jáva, Borneo a Bali. V našem současném evropském pojetí se nejedná o pravý Ikat. Je to spíše kopírování vzorů a jejich následná aplikace na textilní materiály pomocí barev a jejich různých kombinací.

_ikat6

I tapeta může být ve stylu ikat

Ačkoliv pojmem Ikat označujeme především tkané látky, podobné vzory najdete i na tapetách, jež za méně peněz vytvoří na stěnách podobný dojem, jako třeba originální tkané koberce.

Foto: bhg.com, rugsusa.com, openbor.net, lindsaymillerinteriordesign.com, a7.sphotos.ak.fbcdn.net, lushome.com, littlegreennotebook.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Malé, ale útulné bydlení v posledním patře

19. 9. 2017
Maličký, ale stylový a velice pohodlný byt se nachází v nejvyšším, jedenadvacátém patře bytového domu v ruském Petrohradě. Vždycky nabízel nádherný výhled po okolí, před rekonstrukcí však moc k bydlení nebyl. Dohromady měří pouhých 25 m², navíc má ještě úzký a protáhlý půdorys. To kladlo velké nároky na invenci architektů, kteří z něj měli udělat příjemné místo k žití.

8 knoflíkových doplňků do interiéru

18. 9. 2017
Potrpíte si na knoflíky? Tak proč si jimi nevyzdobit nejen oděvy, ale také interiér vašeho bytu. Nabízíme pár tipů, co všechno doma můžete z knoflíků mít.

Inspirace ze Skandinávie

14. 9. 2017
Chcete bydlet jednoduše, stylově a v harmonii s přírodou jako Seveřané? Není to drahé ani složité. Pro všechny milovníky severského designu jsme dali dohromady pár nápadů, jak si interiér v tomto duchu jednoduše zařídit.

9 interiérových doplňků z vysloužilých hrnků

13. 9. 2017
Přetékají vám poličky v kuchyni starými hrnky, jež už léta nepoužíváte? Zkuste jim najít jiné využití. Pěstujte v nich květiny, sepněte jimi záclony nebo z nich třeba vyrobte lampu. Tady máte pár nápadů a počítejte s tím, že budete potřebovat skutečně dobré lepidlo na keramiku a občas i speciální diamantový vrták.

Pohodlné bydlení na 25 m²

12. 9. 2017
O ubytování v centru Paříže je mezi turisty neustále obrovský zájem. Většinou hledají takové místo, odkud budou mít snadno dostupné obchody, památky, galerie, restaurace i parky, a jsou přitom ochotni slevit z nároků na prostor. Právě jim je určeno tohle francouzské ministudio.

7 tipů, jak uskladnit kosmetické předměty

11. 9. 2017
Mezi námi děvčaty, také skladujete šminky v igelitových pytlíčcích, krabicích od bůhvíčeho nebo v nejlepším případě v kosmetických kufříčcích, jež musíte každý den odněkud vyndávat? Poradíme vám, jak si kosmetiku doma uložit, aby to bylo nejen funkční, ale ještě k tomu i hezké.

Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

7. 9. 2017
Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

I v garáži se dá docela dobře bydlet

7. 9. 2017
Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Levné dekorace hotové za chvilku a za pár korun

5. 9. 2017
Nemůžete si dovolit kupovat drahé obrazy či grafiky a sériově vyráběné dekorace z IKEA doma nechcete? Ukážeme vám pár nápadů, jak si vyrobit originální artefakty pěkně v klidu sami, a ušetřit tím spoustu peněz.