Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.

_ikat1

Závěsy tvrdí muziku

Dokud to sami nezkusíte, neuvěříte, jak zásadně dokáží závěsy změnit ráz místnosti. A pokud vás přestanou bavit nebo budete chtít interiér koncipovat jinak, stačí je bez nějaké větší námahy vyměnit.

_ikat2

Křesla radost posedět

Jestli se nějaký kus nábytku nejlépe upravuje do Ikat fazóny, pak jsou to křesla. Můžete si je nechat přečalounit. Když se vám nebude líbit vyšší cena, vyřešíte to levnějším potahem.

_ikat3

Univerzální využití

Ikat vzory se dají aplikovat také na koberce, ložní povlečení, stínidlo na lampu nebo třeba jako dekorace na zeď. Bude to chtít jen vybrat ty barvy a odstíny, které nejlépe sednou do vašeho interiéru.

_ikat4

Rozpité barvy

Jednotlivá vlákna se před samotným barvením svazují do provazců. Na některá místa provazců jsou připevňována vlákna trávy. Určitá místa mohou být pokryta vrstvou vosku. Provazce se následně protahují nádobami s barvami. A podle toho, jak barva prosákne k vláknům, vzniká nezaměnitelný rozpitý vzor.

_ikat5

Inspirace pro Evropu

V Evropě se aktuálně s Ikat technikou setkáme jen na Mallorce. Mimo Evropu je tato technika více rozšířena hlavně v zemích jako Uzbekistán, Jáva, Borneo a Bali. V našem současném evropském pojetí se nejedná o pravý Ikat. Je to spíše kopírování vzorů a jejich následná aplikace na textilní materiály pomocí barev a jejich různých kombinací.

_ikat6

I tapeta může být ve stylu ikat

Ačkoliv pojmem Ikat označujeme především tkané látky, podobné vzory najdete i na tapetách, jež za méně peněz vytvoří na stěnách podobný dojem, jako třeba originální tkané koberce.

Foto: bhg.com, rugsusa.com, openbor.net, lindsaymillerinteriordesign.com, a7.sphotos.ak.fbcdn.net, lushome.com, littlegreennotebook.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.