Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.

_ikat1

Závěsy tvrdí muziku

Dokud to sami nezkusíte, neuvěříte, jak zásadně dokáží závěsy změnit ráz místnosti. A pokud vás přestanou bavit nebo budete chtít interiér koncipovat jinak, stačí je bez nějaké větší námahy vyměnit.

_ikat2

Křesla radost posedět

Jestli se nějaký kus nábytku nejlépe upravuje do Ikat fazóny, pak jsou to křesla. Můžete si je nechat přečalounit. Když se vám nebude líbit vyšší cena, vyřešíte to levnějším potahem.

_ikat3

Univerzální využití

Ikat vzory se dají aplikovat také na koberce, ložní povlečení, stínidlo na lampu nebo třeba jako dekorace na zeď. Bude to chtít jen vybrat ty barvy a odstíny, které nejlépe sednou do vašeho interiéru.

_ikat4

Rozpité barvy

Jednotlivá vlákna se před samotným barvením svazují do provazců. Na některá místa provazců jsou připevňována vlákna trávy. Určitá místa mohou být pokryta vrstvou vosku. Provazce se následně protahují nádobami s barvami. A podle toho, jak barva prosákne k vláknům, vzniká nezaměnitelný rozpitý vzor.

_ikat5

Inspirace pro Evropu

V Evropě se aktuálně s Ikat technikou setkáme jen na Mallorce. Mimo Evropu je tato technika více rozšířena hlavně v zemích jako Uzbekistán, Jáva, Borneo a Bali. V našem současném evropském pojetí se nejedná o pravý Ikat. Je to spíše kopírování vzorů a jejich následná aplikace na textilní materiály pomocí barev a jejich různých kombinací.

_ikat6

I tapeta může být ve stylu ikat

Ačkoliv pojmem Ikat označujeme především tkané látky, podobné vzory najdete i na tapetách, jež za méně peněz vytvoří na stěnách podobný dojem, jako třeba originální tkané koberce.

Foto: bhg.com, rugsusa.com, openbor.net, lindsaymillerinteriordesign.com, a7.sphotos.ak.fbcdn.net, lushome.com, littlegreennotebook.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!