Ikat technika – styl, který vás osloví

6. 9. 2017
Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.

_ikat1

Závěsy tvrdí muziku

Dokud to sami nezkusíte, neuvěříte, jak zásadně dokáží závěsy změnit ráz místnosti. A pokud vás přestanou bavit nebo budete chtít interiér koncipovat jinak, stačí je bez nějaké větší námahy vyměnit.

_ikat2

Křesla radost posedět

Jestli se nějaký kus nábytku nejlépe upravuje do Ikat fazóny, pak jsou to křesla. Můžete si je nechat přečalounit. Když se vám nebude líbit vyšší cena, vyřešíte to levnějším potahem.

_ikat3

Univerzální využití

Ikat vzory se dají aplikovat také na koberce, ložní povlečení, stínidlo na lampu nebo třeba jako dekorace na zeď. Bude to chtít jen vybrat ty barvy a odstíny, které nejlépe sednou do vašeho interiéru.

_ikat4

Rozpité barvy

Jednotlivá vlákna se před samotným barvením svazují do provazců. Na některá místa provazců jsou připevňována vlákna trávy. Určitá místa mohou být pokryta vrstvou vosku. Provazce se následně protahují nádobami s barvami. A podle toho, jak barva prosákne k vláknům, vzniká nezaměnitelný rozpitý vzor.

_ikat5

Inspirace pro Evropu

V Evropě se aktuálně s Ikat technikou setkáme jen na Mallorce. Mimo Evropu je tato technika více rozšířena hlavně v zemích jako Uzbekistán, Jáva, Borneo a Bali. V našem současném evropském pojetí se nejedná o pravý Ikat. Je to spíše kopírování vzorů a jejich následná aplikace na textilní materiály pomocí barev a jejich různých kombinací.

_ikat6

I tapeta může být ve stylu ikat

Ačkoliv pojmem Ikat označujeme především tkané látky, podobné vzory najdete i na tapetách, jež za méně peněz vytvoří na stěnách podobný dojem, jako třeba originální tkané koberce.

Foto: bhg.com, rugsusa.com, openbor.net, lindsaymillerinteriordesign.com, a7.sphotos.ak.fbcdn.net, lushome.com, littlegreennotebook.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.