Takhle bydlí letuška

10. 8. 2016
Maria Kamenová si svůj byt zařídila s elegancí městského stylu a s přirozeností, jež dává jejímu bydlení osobitý výraz. V interiéru laděném do šedobílých odstínů vynikají barevné doplňky, černobílá grafika a také předměty, o nichž sympatická letuška hovoří s radostí a láskou.

_letuska1

Co vás přivedlo právě do oblasti pražského Zličína?

Bydlím blízko letiště, v okolí žije hodně mých známých, a protože jezdím autem, ocením, že se tady dá na rozdíl od centra zaparkovat. Co se týká bytu, žádné speciální požadavky jsem neměla, jezdím sem vždy jen na pár dní. Pro mě jako singl ženu v Praze je tento byt ideální. Nepovažuji ho však za finální bydlení, s přítelem chceme jednou žít v domě, nejraději s výhledem na moře.

_letuska2

Jaký styl bydlení preferujete?

Řekla bych hodně jednoduchý, ale neobešla bych se bez barev, které mám moc ráda. Líbí se mi tyrkysová, tiffany modrá či odstíny fialové a růžové. Tyto barvy příjemně doplní základ celého interiéru, který u mě převažuje v neutrálních odstínech černé, bílé, šedé či antracitové.

_letuska3

Paletu těchto barev jste použila i na kuchyňskou linku. Jak zněly vaše další požadavky?

Abych do ní nemusela příliš investovat, a také jsem nechtěla klasický tvar do písmene L či U. Představovala jsem si minimalistický vzhled v neutrálních odstínech, aby na ní vynikly barevné doplňky, jako je růžový kávovar nebo nádoba na chleba v retro modré barvě. Nabídka, zejména v levnějších obchodech, mě neuspokojila, proto jsem si nakonec celou kuchyni navrhla sama a hledala firmu, která mi ji vyrobí.

_letuska4

Interiér kuchyně působí velmi rafinovaně a s obývacím pokojem tvoří elegantní kompaktní celek. Jste s ní spokojená?

Kuchyně je malá, velké vaření by zde asi neproběhlo, mým potřebám však vyhovuje. Z různých možností jsem se nakonec rozhodla pro společnost HANÁK. Komunikace s nimi probíhala skvěle, hodně mi pomohla jejich architektka paní Zemánková, která měla především s mým těžkým rozhodováním velkou trpělivost. Co se týká financí, vyhoupla se cena výše, než jsem původně chtěla, odpovídá však požadavkům a kvalitě. Materiál je na dotek příjemný, odolný vnějším vlivům, působí stále hezky a elegantně. Pro jeho kvality a nadčasovost jsme jej zvolili i v návrhu minimalistického nábytku v obývacím pokoji.

_letuska5

Jednoduchý styl se projevuje i ve střídmém výběru doplňků. Tvoří však akcenty, které zaujmou. Nakupujete převážně v cizině?

Jak co. Lampu jsem koupila asi před rokem v Čechách, barevná mapa nad sedačkou je vyrobena na zakázku, hodiny v kuchyni mám z Anglie. Přivezla jsem si rovnou troje, abych nemusela stále myslet na časové rozdíly v různých částech světa, což ve své profesi stále řeším.

_letuska6

Líbí se mi výrazná grafika na dekorativních polštářcích, ale i krásné černobílé fotografie s detaily letadel. Dobře vypadají i modely letadýlek. Jste sběratelkou předmětů s letištní tematikou?

Nepovažuji se za sběratelku, mám jen ráda, když předměty, kterými se obklopuji, vypráví nějaký příběh nebo jsou spojeny s hezkou vzpomínkou. Polštářky připomínají naši první dovolenou s přítelem na ostrově Aruba nebo místo našeho setkání v Hongkongu. Také hrnečky v kuchyni zobrazují motivy měst, která mám ráda. Například Prahu, již miluji, Singapur, kde se nacházím nejčastěji, New York, mé oblíbené město. Bydlení si nedovedu představit také bez knih, ráda chodím do muzeí a galerií, odkud si přivážím opravdu krásné publikace.

_letuska7

I když hodně cestujete, nikde ve vašem bytě nevidím suvenýry, které si lidé z navštívených zemí obvykle vozí. 

Málokdy si nějaké přivezu. Na cestách si kupuji hlavně pohlednice, na ně si píši, co jsem viděla. Mám takový rituál, v každé navštívené destinaci si utrhnu květinu a vložím ji do knížek, které si tam koupím. Mé květiny tak vydrží dlouho a i za čas mi připomenou místo, v němž jsem strávila nějaký čas. Ale pár suvenýrů u mě přece jen najdete. Z Asie jsem si přivezla slona pro štěstí, z Benátek typickou divadelní masku. Ráda sbírám mušle, jedna nádherná z Vánočního ostrova zdobí můj jídelní stůl a používám ji jako misku na sladkosti.

_letuska8

Foto: Michael Kratochvíl

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.