Takhle bydlí letuška

Maria Kamenová si svůj byt zařídila s elegancí městského stylu a s přirozeností, jež dává jejímu bydlení osobitý výraz. V interiéru laděném do šedobílých odstínů vynikají barevné doplňky, černobílá grafika a také předměty, o nichž sympatická letuška hovoří s radostí a láskou.

_letuska1

Co vás přivedlo právě do oblasti pražského Zličína?

Bydlím blízko letiště, v okolí žije hodně mých známých, a protože jezdím autem, ocením, že se tady dá na rozdíl od centra zaparkovat. Co se týká bytu, žádné speciální požadavky jsem neměla, jezdím sem vždy jen na pár dní. Pro mě jako singl ženu v Praze je tento byt ideální. Nepovažuji ho však za finální bydlení, s přítelem chceme jednou žít v domě, nejraději s výhledem na moře.

_letuska2

Jaký styl bydlení preferujete?

Řekla bych hodně jednoduchý, ale neobešla bych se bez barev, které mám moc ráda. Líbí se mi tyrkysová, tiffany modrá či odstíny fialové a růžové. Tyto barvy příjemně doplní základ celého interiéru, který u mě převažuje v neutrálních odstínech černé, bílé, šedé či antracitové.

_letuska3

Paletu těchto barev jste použila i na kuchyňskou linku. Jak zněly vaše další požadavky?

Abych do ní nemusela příliš investovat, a také jsem nechtěla klasický tvar do písmene L či U. Představovala jsem si minimalistický vzhled v neutrálních odstínech, aby na ní vynikly barevné doplňky, jako je růžový kávovar nebo nádoba na chleba v retro modré barvě. Nabídka, zejména v levnějších obchodech, mě neuspokojila, proto jsem si nakonec celou kuchyni navrhla sama a hledala firmu, která mi ji vyrobí.

_letuska4

Interiér kuchyně působí velmi rafinovaně a s obývacím pokojem tvoří elegantní kompaktní celek. Jste s ní spokojená?

Kuchyně je malá, velké vaření by zde asi neproběhlo, mým potřebám však vyhovuje. Z různých možností jsem se nakonec rozhodla pro společnost HANÁK. Komunikace s nimi probíhala skvěle, hodně mi pomohla jejich architektka paní Zemánková, která měla především s mým těžkým rozhodováním velkou trpělivost. Co se týká financí, vyhoupla se cena výše, než jsem původně chtěla, odpovídá však požadavkům a kvalitě. Materiál je na dotek příjemný, odolný vnějším vlivům, působí stále hezky a elegantně. Pro jeho kvality a nadčasovost jsme jej zvolili i v návrhu minimalistického nábytku v obývacím pokoji.

_letuska5

Jednoduchý styl se projevuje i ve střídmém výběru doplňků. Tvoří však akcenty, které zaujmou. Nakupujete převážně v cizině?

Jak co. Lampu jsem koupila asi před rokem v Čechách, barevná mapa nad sedačkou je vyrobena na zakázku, hodiny v kuchyni mám z Anglie. Přivezla jsem si rovnou troje, abych nemusela stále myslet na časové rozdíly v různých částech světa, což ve své profesi stále řeším.

_letuska6

Líbí se mi výrazná grafika na dekorativních polštářcích, ale i krásné černobílé fotografie s detaily letadel. Dobře vypadají i modely letadýlek. Jste sběratelkou předmětů s letištní tematikou?

Nepovažuji se za sběratelku, mám jen ráda, když předměty, kterými se obklopuji, vypráví nějaký příběh nebo jsou spojeny s hezkou vzpomínkou. Polštářky připomínají naši první dovolenou s přítelem na ostrově Aruba nebo místo našeho setkání v Hongkongu. Také hrnečky v kuchyni zobrazují motivy měst, která mám ráda. Například Prahu, již miluji, Singapur, kde se nacházím nejčastěji, New York, mé oblíbené město. Bydlení si nedovedu představit také bez knih, ráda chodím do muzeí a galerií, odkud si přivážím opravdu krásné publikace.

_letuska7

I když hodně cestujete, nikde ve vašem bytě nevidím suvenýry, které si lidé z navštívených zemí obvykle vozí. 

Málokdy si nějaké přivezu. Na cestách si kupuji hlavně pohlednice, na ně si píši, co jsem viděla. Mám takový rituál, v každé navštívené destinaci si utrhnu květinu a vložím ji do knížek, které si tam koupím. Mé květiny tak vydrží dlouho a i za čas mi připomenou místo, v němž jsem strávila nějaký čas. Ale pár suvenýrů u mě přece jen najdete. Z Asie jsem si přivezla slona pro štěstí, z Benátek typickou divadelní masku. Ráda sbírám mušle, jedna nádherná z Vánočního ostrova zdobí můj jídelní stůl a používám ji jako misku na sladkosti.

_letuska8

Foto: Michael Kratochvíl

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.