Takhle bydlí letuška

10. 8. 2016
Maria Kamenová si svůj byt zařídila s elegancí městského stylu a s přirozeností, jež dává jejímu bydlení osobitý výraz. V interiéru laděném do šedobílých odstínů vynikají barevné doplňky, černobílá grafika a také předměty, o nichž sympatická letuška hovoří s radostí a láskou.

_letuska1

Co vás přivedlo právě do oblasti pražského Zličína?

Bydlím blízko letiště, v okolí žije hodně mých známých, a protože jezdím autem, ocením, že se tady dá na rozdíl od centra zaparkovat. Co se týká bytu, žádné speciální požadavky jsem neměla, jezdím sem vždy jen na pár dní. Pro mě jako singl ženu v Praze je tento byt ideální. Nepovažuji ho však za finální bydlení, s přítelem chceme jednou žít v domě, nejraději s výhledem na moře.

_letuska2

Jaký styl bydlení preferujete?

Řekla bych hodně jednoduchý, ale neobešla bych se bez barev, které mám moc ráda. Líbí se mi tyrkysová, tiffany modrá či odstíny fialové a růžové. Tyto barvy příjemně doplní základ celého interiéru, který u mě převažuje v neutrálních odstínech černé, bílé, šedé či antracitové.

_letuska3

Paletu těchto barev jste použila i na kuchyňskou linku. Jak zněly vaše další požadavky?

Abych do ní nemusela příliš investovat, a také jsem nechtěla klasický tvar do písmene L či U. Představovala jsem si minimalistický vzhled v neutrálních odstínech, aby na ní vynikly barevné doplňky, jako je růžový kávovar nebo nádoba na chleba v retro modré barvě. Nabídka, zejména v levnějších obchodech, mě neuspokojila, proto jsem si nakonec celou kuchyni navrhla sama a hledala firmu, která mi ji vyrobí.

_letuska4

Interiér kuchyně působí velmi rafinovaně a s obývacím pokojem tvoří elegantní kompaktní celek. Jste s ní spokojená?

Kuchyně je malá, velké vaření by zde asi neproběhlo, mým potřebám však vyhovuje. Z různých možností jsem se nakonec rozhodla pro společnost HANÁK. Komunikace s nimi probíhala skvěle, hodně mi pomohla jejich architektka paní Zemánková, která měla především s mým těžkým rozhodováním velkou trpělivost. Co se týká financí, vyhoupla se cena výše, než jsem původně chtěla, odpovídá však požadavkům a kvalitě. Materiál je na dotek příjemný, odolný vnějším vlivům, působí stále hezky a elegantně. Pro jeho kvality a nadčasovost jsme jej zvolili i v návrhu minimalistického nábytku v obývacím pokoji.

_letuska5

Jednoduchý styl se projevuje i ve střídmém výběru doplňků. Tvoří však akcenty, které zaujmou. Nakupujete převážně v cizině?

Jak co. Lampu jsem koupila asi před rokem v Čechách, barevná mapa nad sedačkou je vyrobena na zakázku, hodiny v kuchyni mám z Anglie. Přivezla jsem si rovnou troje, abych nemusela stále myslet na časové rozdíly v různých částech světa, což ve své profesi stále řeším.

_letuska6

Líbí se mi výrazná grafika na dekorativních polštářcích, ale i krásné černobílé fotografie s detaily letadel. Dobře vypadají i modely letadýlek. Jste sběratelkou předmětů s letištní tematikou?

Nepovažuji se za sběratelku, mám jen ráda, když předměty, kterými se obklopuji, vypráví nějaký příběh nebo jsou spojeny s hezkou vzpomínkou. Polštářky připomínají naši první dovolenou s přítelem na ostrově Aruba nebo místo našeho setkání v Hongkongu. Také hrnečky v kuchyni zobrazují motivy měst, která mám ráda. Například Prahu, již miluji, Singapur, kde se nacházím nejčastěji, New York, mé oblíbené město. Bydlení si nedovedu představit také bez knih, ráda chodím do muzeí a galerií, odkud si přivážím opravdu krásné publikace.

_letuska7

I když hodně cestujete, nikde ve vašem bytě nevidím suvenýry, které si lidé z navštívených zemí obvykle vozí. 

Málokdy si nějaké přivezu. Na cestách si kupuji hlavně pohlednice, na ně si píši, co jsem viděla. Mám takový rituál, v každé navštívené destinaci si utrhnu květinu a vložím ji do knížek, které si tam koupím. Mé květiny tak vydrží dlouho a i za čas mi připomenou místo, v němž jsem strávila nějaký čas. Ale pár suvenýrů u mě přece jen najdete. Z Asie jsem si přivezla slona pro štěstí, z Benátek typickou divadelní masku. Ráda sbírám mušle, jedna nádherná z Vánočního ostrova zdobí můj jídelní stůl a používám ji jako misku na sladkosti.

_letuska8

Foto: Michael Kratochvíl

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.