Studenti navrhli relaxační chatky uprostřed divočiny

20. 9. 2016
Co se stane, když se sejdou tři mladíci, studenti obchodu, práv a designu? Založí si startup! Tohle není otřepaný vtip, ale docela běžná praxe posledních let. Úspěchu ale nedosahují pouze podnikavci, kteří se zaměří na mobilní aplikace, dařit se může i byznysu založenému na úplném opaku. Zkrátka na žádných technologických vychytávkách, ale na návratu do přírody.

Únik od uspěchaného městského života od loňského roku nabízí mladá americká firma Getaway. Její zakladatel Jon Staff si během svého studentského života vyzkoušel bydlení v hodně netradičních příbytcích. Část léta strávil na lodi, bydlel také ve sklepě, a dokonce v i v prázdné kanceláři ve třetím patře harvardské knihovny. Atmosféra těchto míst se mu zalíbila natolik, že se netradiční zážitky rozhodl zprostředkovat i přepracovaným Američanům.

_Byt2

Hnutí za maličké domky v praxi

Dvě hodiny jízdy autem od Bostonu, dostatečně daleko od civilizace, si Jon pronajal v krásném venkovském prostředí kousek lesa. Postupně tu společně s dalšíma dvěma absolventy Harvardu a jejich přáteli navrhli a postavili tři chatky, které pronajímají všem zájemcům o volné chvíle mimo dosah moderního způsobu života. Tímto projektem se připojili ke stále se rozšiřující komunitě Tiny House Movement založené na aktuálním trendu, který před obrovskými rezidencemi upřednostňuje bydlení v malinkatých domcích.

_Byt3

Seznamte se s Ovidií, Lorraine a Clarou

To jsou jména babiček všech tří zakladatelů startupu. Právě po nich byly pojmenovány i jednotlivé chatky z břízy a smrku. Velikostí jsou spíš menší (15 až 20 m²), ale na pohodový víkend mimo město poslouží perfektně. Logicky tu nelze očekávat napojení na inženýrské sítě, přesto jsou tyto lesní příbytky zařízené pohodlně. Na vaření stačí propan, elektřinu zajistí solární panely, o teplo se postarají kamínka a místní voda je rozvedená do kuchyňky i koupelny, která je vybavená kompostovací toaletou.

_Byt4

Chatka pro rodinu, samotáře i partu

Rodinnou dovolenou uprostřed lesů může nabídnout nejprostornější chatka Ovidia. Lorraine s protáhlým pracovním stolem a inspirativním výhledem do okolí má posloužit jako útočiště pro spisovatele. Na několik úrovní rozčleněná Clara zase dokonale padne do noty větším skupinkám. Kdo si chce dát detox od techniky, zajet na stmelující víkend s kamarády, uspořádat romantické výročí nebo najít nerušené chvíle pro tvůrčí činnost, ten si přijde na své.

_Byt5

Zájem o relax v lese je obrovský

Jediným zádrhelem je vysoká obsazenost. Hned první týden po spuštění rezervací byly chatky zamluvené na budoucích pět měsíců. Cena je totiž pro Američany velmi příznivá, v průměru vychází pronájem na 99 dolarů za noc, tedy necelých 2500 korun. Jon se svými partnery vzhledem k velkému ohlasu už nyní chystá rozšíření konceptu i do okolí dalších amerických velkoměst.

_Byt6

Dobrá rada na závěr

Těm, kdo se v chatkách ubytují, dává Getaway malé doporučení: „Schovejte své mobily, podívejte se na hvězdy nebo do plamenů táboráku a užívejte si společný čas s lidmi, na nichž vám záleží.“ Možná se jim nakonec podaří nadchnout své klienty pro ekologičtější a úspornější způsob bydlení.

_Byt7

Chatka Ovidia;  Chatka Lorraine; Foto: Kataram Studios

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.