Studenti navrhli relaxační chatky uprostřed divočiny

20. 9. 2016
Co se stane, když se sejdou tři mladíci, studenti obchodu, práv a designu? Založí si startup! Tohle není otřepaný vtip, ale docela běžná praxe posledních let. Úspěchu ale nedosahují pouze podnikavci, kteří se zaměří na mobilní aplikace, dařit se může i byznysu založenému na úplném opaku. Zkrátka na žádných technologických vychytávkách, ale na návratu do přírody.

Únik od uspěchaného městského života od loňského roku nabízí mladá americká firma Getaway. Její zakladatel Jon Staff si během svého studentského života vyzkoušel bydlení v hodně netradičních příbytcích. Část léta strávil na lodi, bydlel také ve sklepě, a dokonce v i v prázdné kanceláři ve třetím patře harvardské knihovny. Atmosféra těchto míst se mu zalíbila natolik, že se netradiční zážitky rozhodl zprostředkovat i přepracovaným Američanům.

_Byt2

Hnutí za maličké domky v praxi

Dvě hodiny jízdy autem od Bostonu, dostatečně daleko od civilizace, si Jon pronajal v krásném venkovském prostředí kousek lesa. Postupně tu společně s dalšíma dvěma absolventy Harvardu a jejich přáteli navrhli a postavili tři chatky, které pronajímají všem zájemcům o volné chvíle mimo dosah moderního způsobu života. Tímto projektem se připojili ke stále se rozšiřující komunitě Tiny House Movement založené na aktuálním trendu, který před obrovskými rezidencemi upřednostňuje bydlení v malinkatých domcích.

_Byt3

Seznamte se s Ovidií, Lorraine a Clarou

To jsou jména babiček všech tří zakladatelů startupu. Právě po nich byly pojmenovány i jednotlivé chatky z břízy a smrku. Velikostí jsou spíš menší (15 až 20 m²), ale na pohodový víkend mimo město poslouží perfektně. Logicky tu nelze očekávat napojení na inženýrské sítě, přesto jsou tyto lesní příbytky zařízené pohodlně. Na vaření stačí propan, elektřinu zajistí solární panely, o teplo se postarají kamínka a místní voda je rozvedená do kuchyňky i koupelny, která je vybavená kompostovací toaletou.

_Byt4

Chatka pro rodinu, samotáře i partu

Rodinnou dovolenou uprostřed lesů může nabídnout nejprostornější chatka Ovidia. Lorraine s protáhlým pracovním stolem a inspirativním výhledem do okolí má posloužit jako útočiště pro spisovatele. Na několik úrovní rozčleněná Clara zase dokonale padne do noty větším skupinkám. Kdo si chce dát detox od techniky, zajet na stmelující víkend s kamarády, uspořádat romantické výročí nebo najít nerušené chvíle pro tvůrčí činnost, ten si přijde na své.

_Byt5

Zájem o relax v lese je obrovský

Jediným zádrhelem je vysoká obsazenost. Hned první týden po spuštění rezervací byly chatky zamluvené na budoucích pět měsíců. Cena je totiž pro Američany velmi příznivá, v průměru vychází pronájem na 99 dolarů za noc, tedy necelých 2500 korun. Jon se svými partnery vzhledem k velkému ohlasu už nyní chystá rozšíření konceptu i do okolí dalších amerických velkoměst.

_Byt6

Dobrá rada na závěr

Těm, kdo se v chatkách ubytují, dává Getaway malé doporučení: „Schovejte své mobily, podívejte se na hvězdy nebo do plamenů táboráku a užívejte si společný čas s lidmi, na nichž vám záleží.“ Možná se jim nakonec podaří nadchnout své klienty pro ekologičtější a úspornější způsob bydlení.

_Byt7

Chatka Ovidia;  Chatka Lorraine; Foto: Kataram Studios

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.

Ministudio celé v bílém

4. 10. 2017
Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.