Studenti navrhli relaxační chatky uprostřed divočiny

Co se stane, když se sejdou tři mladíci, studenti obchodu, práv a designu? Založí si startup! Tohle není otřepaný vtip, ale docela běžná praxe posledních let. Úspěchu ale nedosahují pouze podnikavci, kteří se zaměří na mobilní aplikace, dařit se může i byznysu založenému na úplném opaku. Zkrátka na žádných technologických vychytávkách, ale na návratu do přírody.

Únik od uspěchaného městského života od loňského roku nabízí mladá americká firma Getaway. Její zakladatel Jon Staff si během svého studentského života vyzkoušel bydlení v hodně netradičních příbytcích. Část léta strávil na lodi, bydlel také ve sklepě, a dokonce v i v prázdné kanceláři ve třetím patře harvardské knihovny. Atmosféra těchto míst se mu zalíbila natolik, že se netradiční zážitky rozhodl zprostředkovat i přepracovaným Američanům.

_Byt2

Hnutí za maličké domky v praxi

Dvě hodiny jízdy autem od Bostonu, dostatečně daleko od civilizace, si Jon pronajal v krásném venkovském prostředí kousek lesa. Postupně tu společně s dalšíma dvěma absolventy Harvardu a jejich přáteli navrhli a postavili tři chatky, které pronajímají všem zájemcům o volné chvíle mimo dosah moderního způsobu života. Tímto projektem se připojili ke stále se rozšiřující komunitě Tiny House Movement založené na aktuálním trendu, který před obrovskými rezidencemi upřednostňuje bydlení v malinkatých domcích.

_Byt3

Seznamte se s Ovidií, Lorraine a Clarou

To jsou jména babiček všech tří zakladatelů startupu. Právě po nich byly pojmenovány i jednotlivé chatky z břízy a smrku. Velikostí jsou spíš menší (15 až 20 m²), ale na pohodový víkend mimo město poslouží perfektně. Logicky tu nelze očekávat napojení na inženýrské sítě, přesto jsou tyto lesní příbytky zařízené pohodlně. Na vaření stačí propan, elektřinu zajistí solární panely, o teplo se postarají kamínka a místní voda je rozvedená do kuchyňky i koupelny, která je vybavená kompostovací toaletou.

_Byt4

Chatka pro rodinu, samotáře i partu

Rodinnou dovolenou uprostřed lesů může nabídnout nejprostornější chatka Ovidia. Lorraine s protáhlým pracovním stolem a inspirativním výhledem do okolí má posloužit jako útočiště pro spisovatele. Na několik úrovní rozčleněná Clara zase dokonale padne do noty větším skupinkám. Kdo si chce dát detox od techniky, zajet na stmelující víkend s kamarády, uspořádat romantické výročí nebo najít nerušené chvíle pro tvůrčí činnost, ten si přijde na své.

_Byt5

Zájem o relax v lese je obrovský

Jediným zádrhelem je vysoká obsazenost. Hned první týden po spuštění rezervací byly chatky zamluvené na budoucích pět měsíců. Cena je totiž pro Američany velmi příznivá, v průměru vychází pronájem na 99 dolarů za noc, tedy necelých 2500 korun. Jon se svými partnery vzhledem k velkému ohlasu už nyní chystá rozšíření konceptu i do okolí dalších amerických velkoměst.

_Byt6

Dobrá rada na závěr

Těm, kdo se v chatkách ubytují, dává Getaway malé doporučení: „Schovejte své mobily, podívejte se na hvězdy nebo do plamenů táboráku a užívejte si společný čas s lidmi, na nichž vám záleží.“ Možná se jim nakonec podaří nadchnout své klienty pro ekologičtější a úspornější způsob bydlení.

_Byt7

Chatka Ovidia;  Chatka Lorraine; Foto: Kataram Studios

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.