Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

židle, lampa, stůl - minimalismus

Barvy ano, ale jen trošku

Čisté linie, jednoduchý a elegantní design a důraz na funkčnost, to jsou základní stavební kameny minimalismu. A pak také výběr barev, protože právě díky neutrálním barvám působí minimalistické interiéry tak harmonicky. Stěny vymalujte jemnými a nenápadnými barvami, při výběru nábytku vsaďte na přírodní nebo bílé materiály. Barevnou jednolitost rozbijte výraznějším designovým kobercem nebo originálním obrazem.

Pusťte si domů umění

Když už si minimalisté něco vystaví, pak to určitě stojí za to. A vždycky si dají záležet, aby například umělecké dílo v prostoru opravdu vyniklo. Totéž platí i pro „obyčejnou“ dekoraci, i z vázy s jednoduchou květinou dokáží udělat dominantu celé místnosti. Celé aranžmá však vždy musí být dokonale promyšlené.

Podívejte se na krásný byt ve španělské Valencii, který si jeho mladí majitelé vybavili minimalisticky a naprosto dokonale!

Přidejte špetku zeleně

Přírodní chlorofyl tvoří s neutrálními tóny skvělý kontrast, možná i proto jsou květiny pro většinu milovníků minimalismu tou nejoblíbenější dekorací. Větší rostliny postavte samostatně, naopak ty menší sdružte do organických skupinek. Aby se nebály. Ale pozor, vždy ctěte zahradnické pravidlo číslo jedna: jediné přípustné květináče jsou bílé nebo terakotové.

Nechte prostor dýchat

O nábytku uvažujte minimalisticky až buddhisticky – čím míň, tím líp. Co takhle si třeba ve stísněné předsíni místo velkého věšáku s botníkem pověsit od stropu obyčejnou kovovou trubku s pár designovými ramínky? Nebo pět laciných odkládacích stolků vyměnit za jeden pořádný? A místo různých židliček a stoliček pořídit jednu lavici, ideálně sklápěcí? Ano. Přesně takhle minimalisticky musíte odteď přemýšlet.

Kvalitnídesignové kousky sice něco stojí, ale když si dobře vyberete, je to láska na celý život. Spočítejte si to na naší kalkulačce.

Kam s tím? Schovejte to

Řekněme si to na rovinu, naše domovy jsou zavaleny hromadami věcí, které vlastně vůbec nepotřebujeme. Ale rozloučit se s nimi taky nechceme, přinejmenším ne teď hned. Jestli přesto toužíte po uspořádaném a vzdušném bydlení, je ta správná chvíle na minimalistickou revoluci, při které maximálně využijete skryté úložné prostory. Třeba ty pod postelí. A až postoupíte do vyššího minimalistického levelu, možná zjistíte, že schovka pod postelí ukrývá jen samé zbytečnosti.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.

Brazilští architekti vykouzlili na 27 m² parádní byt

24. 7. 2018
V Sao Paulu je přelidněno a bytů je žalostně málo, takže místní lidé často bydlí v hodně malých bytech. Když se ale skromný prostor svěří do rukou šikovným architektům, dá se z něj udělat příjemné bydlení. A přesně to se stalo i v případě studia o velikosti pouhých 27 m².