Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

Bydlení v přírodě

První prefabriková chatka byla ušita na míru Skotské vysočině. Konkrétně ji Bobby a Iain umístili do tradiční lesnaté oblasti národní parku Cairngorms, kam se často vypravují všichni ti, kteří touží na chvíli utéct před civilizací a přiblížit se tradičnějšímu a v jistém smyslu i jednoduššímu způsobu života. Podle zkušenosti autorů chatky utíkají před ruchem velkoměst nejčastěji umělci, vědci a mladí lidé.

Láká vás bydlení v přírodě? Inspirujte se venkovským sídlem kousek od Prahy, který si zařídila tanečnice Zuzana.

Soběstačné domky do divočiny

Jak už to tak u úspěšných projektů bývá, nakonec nezůstalo jen u jedné chatky. Pod vlivem vzrůstajícího zájmu veřejnosti začali autoři svůj nápad rozvíjet a nabídku rozšiřovat o další příbytky. Ty nabízejí jak k pronájmu, tak k prodeji. Postupem času dali dohromady celé portfolio minidomků sdružených pod souhrnným názvem Bothy Project. Společným jmenovatelem všech domků jsou malé rozměry a nezávislost na inženýrských sítích. Stavby jsou totiž primárně uzpůsobené pro odlehlejší lokality v přírodě, kde obvykle možnost napojení na elektrickou nebo vodovodní síť nepřichází v úvahu. Tam, kde jsou sítě k dispozici, domek napojit lze.

Venkovský styl a recyklovatelný materiál

Odstup od moderního městského života připomíná i samotná architektura chatky. Svým vzhledem má odkazovat na tradiční zemědělské usedlosti schopné splynout s okolní přírodou. Důležitou úlohu tu hrají kvalitní a obnovitelné materiály. Typická sedlová střecha i boční stěny domku jsou obložené odolným zvlněným plechem, který je snadno recyklovatelný. Obklad průčelí i zadní stěny domu vznikl z dřevěných desek vyrobených ze skotského modřínu. K základnímu vybavení patří i dvojitá skla a dobrá izolace.

Otevřený prostor na 12  m²

Obytná plocha čítá pouze něco málo přes 12 m², přesto je chatka připravená i k dlouhodobějšímu obývání. Interiér se skládá z hlavního otevřeného prostoru, který zahrnuje kuchyňskou linku, jídelní koutek se stolem a lavicí na sezení. Ve středu místnosti se nabízí relaxační zóna s pohodlným křeslem a protilehlými krbovými kamny. Odtud pak ještě stoupá žebřík vedoucí do mezipatra na spaní.

ČTĚTE TAKÉ: Malinké mobilní domky se vejdou všude

Nepotřebuje stavební povolení

Ohromnou výhodou prefabrikovaného domku je neuvěřitelně snadná a rychlá dodávka. Už sestavenou chatku totiž není problém naložit na nákladní auto. Samotné usazení na zvolené místo je pak otázkou několika hodin. A to doslova, jelikož skotská vláda v minulém roce schválila nové nařízení usnadňující výstavbu přístřešků o maximální rozloze podlahové plochy 30 m², které pro svou realizaci nově nepotřebují vydání stavebního povolení.

Foto: Graham Niven, Johnny Barrington

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!