Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

malý dřevěný dům

Bydlení v přírodě

První prefabriková chatka byla ušita na míru Skotské vysočině. Konkrétně ji Bobby a Iain umístili do tradiční lesnaté oblasti národní parku Cairngorms, kam se často vypravují všichni ti, kteří touží na chvíli utéct před civilizací a přiblížit se tradičnějšímu a v jistém smyslu i jednoduššímu způsobu života. Podle zkušenosti autorů chatky utíkají před ruchem velkoměst nejčastěji umělci, vědci a mladí lidé.

Láká vás bydlení v přírodě? Inspirujte se venkovským sídlem kousek od Prahy, který si zařídila tanečnice Zuzana.

dřevěný domek

Soběstačné domky do divočiny

Jak už to tak u úspěšných projektů bývá, nakonec nezůstalo jen u jedné chatky. Pod vlivem vzrůstajícího zájmu veřejnosti začali autoři svůj nápad rozvíjet a nabídku rozšiřovat o další příbytky. Ty nabízejí jak k pronájmu, tak k prodeji. Postupem času dali dohromady celé portfolio minidomků sdružených pod souhrnným názvem Bothy Project. Společným jmenovatelem všech domků jsou malé rozměry a nezávislost na inženýrských sítích. Stavby jsou totiž primárně uzpůsobené pro odlehlejší lokality v přírodě, kde obvykle možnost napojení na elektrickou nebo vodovodní síť nepřichází v úvahu. Tam, kde jsou sítě k dispozici, domek napojit lze.

dřevěný interiér

Venkovský styl a recyklovatelný materiál

Odstup od moderního městského života připomíná i samotná architektura chatky. Svým vzhledem má odkazovat na tradiční zemědělské usedlosti schopné splynout s okolní přírodou. Důležitou úlohu tu hrají kvalitní a obnovitelné materiály. Typická sedlová střecha i boční stěny domku jsou obložené odolným zvlněným plechem, který je snadno recyklovatelný. Obklad průčelí i zadní stěny domu vznikl z dřevěných desek vyrobených ze skotského modřínu. K základnímu vybavení patří i dvojitá skla a dobrá izolace.

ekologické bydlení

Otevřený prostor na 12  m²

Obytná plocha čítá pouze něco málo přes 12 m², přesto je chatka připravená i k dlouhodobějšímu obývání. Interiér se skládá z hlavního otevřeného prostoru, který zahrnuje kuchyňskou linku, jídelní koutek se stolem a lavicí na sezení. Ve středu místnosti se nabízí relaxační zóna s pohodlným křeslem a protilehlými krbovými kamny. Odtud pak ještě stoupá žebřík vedoucí do mezipatra na spaní.

ČTĚTE TAKÉ: Malinké mobilní domky se vejdou všude

mobilní dům

Nepotřebuje stavební povolení

Ohromnou výhodou prefabrikovaného domku je neuvěřitelně snadná a rychlá dodávka. Už sestavenou chatku totiž není problém naložit na nákladní auto. Samotné usazení na zvolené místo je pak otázkou několika hodin. A to doslova, jelikož skotská vláda v minulém roce schválila nové nařízení usnadňující výstavbu přístřešků o maximální rozloze podlahové plochy 30 m², které pro svou realizaci nově nepotřebují vydání stavebního povolení.

Foto: Graham Niven, Johnny Barrington

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.