Šmirglujeme, brousíme, natíráme a je nám fajn

Autor: TadyJeMoje.cz
Známe to asi všichni. Čas od času se nám doma něco porouchá, doslouží nebo již neplní svoji funkci tak, jak by mělo. Nabízí se řešení starou věc vyhodit a koupit si novou. Ale proč? Nemusíme hned vše staré vyhazovat, můžeme se pokusit to zrenovovat.

010 Hotová bílá linka_na šířku

Natřete to svému bydlení jednou provždy! Jednou provždy?

I z celkem obyčejné židle z bazaru můžete vykouzlit krásný a originální kousek do svého interiéru. A ještě když natrefíte na starou českou klasiku, jakou jsou třeba židle TON, máte o designový kousek postaráno. A nepotřebujete k tomu mnoho. Podle stavu židle vám v lepším případě postačí jen smirkový papír a plechovka vodou ředitelného Balakrylu. Vhodný odstín si můžete namíchat sami nebo si vybrat ve specializované prodejně, kde vám vybraný odstín rádi namíchají.

Pokud je ovšem židle v horším stavu, připravte se na to, že budete muset starou barvu opálit a případné vady zapravit tmelem. Poté se už můžete vrhnout na natírání samotné.  Podle zvoleného odstínu barvy potom natíráte v několika vrstvách. U bílé je třeba počítat s více vrstvami, naopak u tmavých barev stačí dvě až tři vrstvy a máte hotovo. Tak co, jdete na to?

Poznámka TadyJeMoje: Novým nátěrem se nemusí vylepšit jen interiér vašeho domova. Oživit můžete i svou vlastní fasádu, tedy svůj oděv. Vyplatí se k natírání použít dlouhoschnoucí barvu a pak na chvilku, možná i jen chviličku zapomenout a na krásnou, čerstvě natřenou židli se posadit. Zisk bude dvojnásobný. Za prvé vaše kalhoty či sukně nabere nové barevné krásy a pak otisk vašeho pozadí propůjčí židli nevídanou patinu.

Kvůli úsporám můžete zabrousít nejen do kuchyně

Nelíbí se vám už vaše stará kuchyňská linka či potřebuje lehkou opravu? Nebo jen koukáte po jiné, ale zkrátka si teď nemůže dovolit další výdaje? Nevadí! Není nutné se hned vzdávat. Stačí trochu odhodlání, vytrvalosti a houževnatosti a vaše kuchyňská linka bude jako nová.

Tentokrát si ale jen se štětkou a barvou nevystačíte, chce to nejen smirkový papír, vlastně hodně smirkového papíru, ale vhodná je i elektrická bruska, která vám pomůže při broušení větších ploch. Je to pomocník k nezaplacení, a pokud ji nemáte doma, dá se zapůjčit v půjčovně nářadí. A potom už jen brousíte a natíráte. Je to sice práce, která vyžaduje dostatek trpělivosti, ale výsledek vás může překvapit. A to nejen vizuálně, ale i investicí, která se pohybuje řádově v několika stokorunách. Takže by se dalo říct za málo peněz hodně muziky, ale taky hodně úsilí.

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na prach. Když se brousí, jsou ho všude závěje. Vyplatí se veškeré bytové zařízení pokrýt ochrannými foliemi a přilepit je k podlaze a ke stěnám. Jenže prach je i tak všudypřítomný, dostane se i tam, kde byste ho vůbec nečekali. A když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, zapomenete na otevřené okno, otevřete další nebo vchodové dveře a přihlásí se průvan. Ten je hodně fajn. Ale i tak budete mít z proměny svého domova radost. Tedy až to všechno uklidíte.

 

Nemusíte jen to, co se zrovna nosí. Na prvním místě je pohodlí

Třeba taková stará, ošoupaná a prosezená sedačka nemusí nutně skončit na smetišti. Stačí ji nechat zrenovovat. Vyměnit prosezené polstrování za nové, aby se na ní zase pohodlně sedělo, leželo a válelo, vybrat si vhodnou potahovou látku a máme doma zase nový kousek. Obzvlášť tehdy, pokud se jedná o jinak kvalitní kousek nábytku, se kterým se neradi loučíme a který už jen neplní funkci tak, jak by měl. Nové čalounění staré sedačky má i svoje další výhody. Nejen, že získáte zpět svoje pohodlí, ale dočkáte se tak i nového barevného ladění pokoje. Nezbavujte se hned všech starých věcí pro nové. Renovujte je!

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na kocouří či kočičí drápy. Popisovanou proměnou prošla pohovka z osmdesátých let nesoucí vzletné jméno Admirál. V novém oranžovém potahu se rodině moc líbila. Jenže zamlouvala se i kocourovi. Báječně se hodila k pravidelnému broušení drápků. Boční čalounění přitom vždy trpělivě drásal a současně se díval na páníčka, jak se mu to zamlouvá.

Text a fotografie: Barbora Grünwaldová

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.