Šmirglujeme, brousíme, natíráme a je nám fajn

Autor: TadyJeMoje.cz
Známe to asi všichni. Čas od času se nám doma něco porouchá, doslouží nebo již neplní svoji funkci tak, jak by mělo. Nabízí se řešení starou věc vyhodit a koupit si novou. Ale proč? Nemusíme hned vše staré vyhazovat, můžeme se pokusit to zrenovovat.

010 Hotová bílá linka_na šířku

Natřete to svému bydlení jednou provždy! Jednou provždy?

I z celkem obyčejné židle z bazaru můžete vykouzlit krásný a originální kousek do svého interiéru. A ještě když natrefíte na starou českou klasiku, jakou jsou třeba židle TON, máte o designový kousek postaráno. A nepotřebujete k tomu mnoho. Podle stavu židle vám v lepším případě postačí jen smirkový papír a plechovka vodou ředitelného Balakrylu. Vhodný odstín si můžete namíchat sami nebo si vybrat ve specializované prodejně, kde vám vybraný odstín rádi namíchají.

Pokud je ovšem židle v horším stavu, připravte se na to, že budete muset starou barvu opálit a případné vady zapravit tmelem. Poté se už můžete vrhnout na natírání samotné.  Podle zvoleného odstínu barvy potom natíráte v několika vrstvách. U bílé je třeba počítat s více vrstvami, naopak u tmavých barev stačí dvě až tři vrstvy a máte hotovo. Tak co, jdete na to?

Poznámka TadyJeMoje: Novým nátěrem se nemusí vylepšit jen interiér vašeho domova. Oživit můžete i svou vlastní fasádu, tedy svůj oděv. Vyplatí se k natírání použít dlouhoschnoucí barvu a pak na chvilku, možná i jen chviličku zapomenout a na krásnou, čerstvě natřenou židli se posadit. Zisk bude dvojnásobný. Za prvé vaše kalhoty či sukně nabere nové barevné krásy a pak otisk vašeho pozadí propůjčí židli nevídanou patinu.

Kvůli úsporám můžete zabrousít nejen do kuchyně

Nelíbí se vám už vaše stará kuchyňská linka či potřebuje lehkou opravu? Nebo jen koukáte po jiné, ale zkrátka si teď nemůže dovolit další výdaje? Nevadí! Není nutné se hned vzdávat. Stačí trochu odhodlání, vytrvalosti a houževnatosti a vaše kuchyňská linka bude jako nová.

Tentokrát si ale jen se štětkou a barvou nevystačíte, chce to nejen smirkový papír, vlastně hodně smirkového papíru, ale vhodná je i elektrická bruska, která vám pomůže při broušení větších ploch. Je to pomocník k nezaplacení, a pokud ji nemáte doma, dá se zapůjčit v půjčovně nářadí. A potom už jen brousíte a natíráte. Je to sice práce, která vyžaduje dostatek trpělivosti, ale výsledek vás může překvapit. A to nejen vizuálně, ale i investicí, která se pohybuje řádově v několika stokorunách. Takže by se dalo říct za málo peněz hodně muziky, ale taky hodně úsilí.

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na prach. Když se brousí, jsou ho všude závěje. Vyplatí se veškeré bytové zařízení pokrýt ochrannými foliemi a přilepit je k podlaze a ke stěnám. Jenže prach je i tak všudypřítomný, dostane se i tam, kde byste ho vůbec nečekali. A když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, zapomenete na otevřené okno, otevřete další nebo vchodové dveře a přihlásí se průvan. Ten je hodně fajn. Ale i tak budete mít z proměny svého domova radost. Tedy až to všechno uklidíte.

 

Nemusíte jen to, co se zrovna nosí. Na prvním místě je pohodlí

Třeba taková stará, ošoupaná a prosezená sedačka nemusí nutně skončit na smetišti. Stačí ji nechat zrenovovat. Vyměnit prosezené polstrování za nové, aby se na ní zase pohodlně sedělo, leželo a válelo, vybrat si vhodnou potahovou látku a máme doma zase nový kousek. Obzvlášť tehdy, pokud se jedná o jinak kvalitní kousek nábytku, se kterým se neradi loučíme a který už jen neplní funkci tak, jak by měl. Nové čalounění staré sedačky má i svoje další výhody. Nejen, že získáte zpět svoje pohodlí, ale dočkáte se tak i nového barevného ladění pokoje. Nezbavujte se hned všech starých věcí pro nové. Renovujte je!

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na kocouří či kočičí drápy. Popisovanou proměnou prošla pohovka z osmdesátých let nesoucí vzletné jméno Admirál. V novém oranžovém potahu se rodině moc líbila. Jenže zamlouvala se i kocourovi. Báječně se hodila k pravidelnému broušení drápků. Boční čalounění přitom vždy trpělivě drásal a současně se díval na páníčka, jak se mu to zamlouvá.

Text a fotografie: Barbora Grünwaldová

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.