Šmirglujeme, brousíme, natíráme a je nám fajn

3. 2. 2015
Známe to asi všichni. Čas od času se nám doma něco porouchá, doslouží nebo již neplní svoji funkci tak, jak by mělo. Nabízí se řešení starou věc vyhodit a koupit si novou. Ale proč? Nemusíme hned vše staré vyhazovat, můžeme se pokusit to zrenovovat.

010 Hotová bílá linka_na šířku

Natřete to svému bydlení jednou provždy! Jednou provždy?

I z celkem obyčejné židle z bazaru můžete vykouzlit krásný a originální kousek do svého interiéru. A ještě když natrefíte na starou českou klasiku, jakou jsou třeba židle TON, máte o designový kousek postaráno. A nepotřebujete k tomu mnoho. Podle stavu židle vám v lepším případě postačí jen smirkový papír a plechovka vodou ředitelného Balakrylu. Vhodný odstín si můžete namíchat sami nebo si vybrat ve specializované prodejně, kde vám vybraný odstín rádi namíchají.

Pokud je ovšem židle v horším stavu, připravte se na to, že budete muset starou barvu opálit a případné vady zapravit tmelem. Poté se už můžete vrhnout na natírání samotné.  Podle zvoleného odstínu barvy potom natíráte v několika vrstvách. U bílé je třeba počítat s více vrstvami, naopak u tmavých barev stačí dvě až tři vrstvy a máte hotovo. Tak co, jdete na to?

Poznámka TadyJeMoje: Novým nátěrem se nemusí vylepšit jen interiér vašeho domova. Oživit můžete i svou vlastní fasádu, tedy svůj oděv. Vyplatí se k natírání použít dlouhoschnoucí barvu a pak na chvilku, možná i jen chviličku zapomenout a na krásnou, čerstvě natřenou židli se posadit. Zisk bude dvojnásobný. Za prvé vaše kalhoty či sukně nabere nové barevné krásy a pak otisk vašeho pozadí propůjčí židli nevídanou patinu.

Kvůli úsporám můžete zabrousít nejen do kuchyně

Nelíbí se vám už vaše stará kuchyňská linka či potřebuje lehkou opravu? Nebo jen koukáte po jiné, ale zkrátka si teď nemůže dovolit další výdaje? Nevadí! Není nutné se hned vzdávat. Stačí trochu odhodlání, vytrvalosti a houževnatosti a vaše kuchyňská linka bude jako nová.

Tentokrát si ale jen se štětkou a barvou nevystačíte, chce to nejen smirkový papír, vlastně hodně smirkového papíru, ale vhodná je i elektrická bruska, která vám pomůže při broušení větších ploch. Je to pomocník k nezaplacení, a pokud ji nemáte doma, dá se zapůjčit v půjčovně nářadí. A potom už jen brousíte a natíráte. Je to sice práce, která vyžaduje dostatek trpělivosti, ale výsledek vás může překvapit. A to nejen vizuálně, ale i investicí, která se pohybuje řádově v několika stokorunách. Takže by se dalo říct za málo peněz hodně muziky, ale taky hodně úsilí.

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na prach. Když se brousí, jsou ho všude závěje. Vyplatí se veškeré bytové zařízení pokrýt ochrannými foliemi a přilepit je k podlaze a ke stěnám. Jenže prach je i tak všudypřítomný, dostane se i tam, kde byste ho vůbec nečekali. A když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, zapomenete na otevřené okno, otevřete další nebo vchodové dveře a přihlásí se průvan. Ten je hodně fajn. Ale i tak budete mít z proměny svého domova radost. Tedy až to všechno uklidíte.

 

Nemusíte jen to, co se zrovna nosí. Na prvním místě je pohodlí

Třeba taková stará, ošoupaná a prosezená sedačka nemusí nutně skončit na smetišti. Stačí ji nechat zrenovovat. Vyměnit prosezené polstrování za nové, aby se na ní zase pohodlně sedělo, leželo a válelo, vybrat si vhodnou potahovou látku a máme doma zase nový kousek. Obzvlášť tehdy, pokud se jedná o jinak kvalitní kousek nábytku, se kterým se neradi loučíme a který už jen neplní funkci tak, jak by měl. Nové čalounění staré sedačky má i svoje další výhody. Nejen, že získáte zpět svoje pohodlí, ale dočkáte se tak i nového barevného ladění pokoje. Nezbavujte se hned všech starých věcí pro nové. Renovujte je!

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na kocouří či kočičí drápy. Popisovanou proměnou prošla pohovka z osmdesátých let nesoucí vzletné jméno Admirál. V novém oranžovém potahu se rodině moc líbila. Jenže zamlouvala se i kocourovi. Báječně se hodila k pravidelnému broušení drápků. Boční čalounění přitom vždy trpělivě drásal a současně se díval na páníčka, jak se mu to zamlouvá.

Text a fotografie: Barbora Grünwaldová

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.