Šmirglujeme, brousíme, natíráme a je nám fajn

3. 2. 2015
Známe to asi všichni. Čas od času se nám doma něco porouchá, doslouží nebo již neplní svoji funkci tak, jak by mělo. Nabízí se řešení starou věc vyhodit a koupit si novou. Ale proč? Nemusíme hned vše staré vyhazovat, můžeme se pokusit to zrenovovat.

010 Hotová bílá linka_na šířku

Natřete to svému bydlení jednou provždy! Jednou provždy?

I z celkem obyčejné židle z bazaru můžete vykouzlit krásný a originální kousek do svého interiéru. A ještě když natrefíte na starou českou klasiku, jakou jsou třeba židle TON, máte o designový kousek postaráno. A nepotřebujete k tomu mnoho. Podle stavu židle vám v lepším případě postačí jen smirkový papír a plechovka vodou ředitelného Balakrylu. Vhodný odstín si můžete namíchat sami nebo si vybrat ve specializované prodejně, kde vám vybraný odstín rádi namíchají.

Pokud je ovšem židle v horším stavu, připravte se na to, že budete muset starou barvu opálit a případné vady zapravit tmelem. Poté se už můžete vrhnout na natírání samotné.  Podle zvoleného odstínu barvy potom natíráte v několika vrstvách. U bílé je třeba počítat s více vrstvami, naopak u tmavých barev stačí dvě až tři vrstvy a máte hotovo. Tak co, jdete na to?

Poznámka TadyJeMoje: Novým nátěrem se nemusí vylepšit jen interiér vašeho domova. Oživit můžete i svou vlastní fasádu, tedy svůj oděv. Vyplatí se k natírání použít dlouhoschnoucí barvu a pak na chvilku, možná i jen chviličku zapomenout a na krásnou, čerstvě natřenou židli se posadit. Zisk bude dvojnásobný. Za prvé vaše kalhoty či sukně nabere nové barevné krásy a pak otisk vašeho pozadí propůjčí židli nevídanou patinu.

Kvůli úsporám můžete zabrousít nejen do kuchyně

Nelíbí se vám už vaše stará kuchyňská linka či potřebuje lehkou opravu? Nebo jen koukáte po jiné, ale zkrátka si teď nemůže dovolit další výdaje? Nevadí! Není nutné se hned vzdávat. Stačí trochu odhodlání, vytrvalosti a houževnatosti a vaše kuchyňská linka bude jako nová.

Tentokrát si ale jen se štětkou a barvou nevystačíte, chce to nejen smirkový papír, vlastně hodně smirkového papíru, ale vhodná je i elektrická bruska, která vám pomůže při broušení větších ploch. Je to pomocník k nezaplacení, a pokud ji nemáte doma, dá se zapůjčit v půjčovně nářadí. A potom už jen brousíte a natíráte. Je to sice práce, která vyžaduje dostatek trpělivosti, ale výsledek vás může překvapit. A to nejen vizuálně, ale i investicí, která se pohybuje řádově v několika stokorunách. Takže by se dalo říct za málo peněz hodně muziky, ale taky hodně úsilí.

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na prach. Když se brousí, jsou ho všude závěje. Vyplatí se veškeré bytové zařízení pokrýt ochrannými foliemi a přilepit je k podlaze a ke stěnám. Jenže prach je i tak všudypřítomný, dostane se i tam, kde byste ho vůbec nečekali. A když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, zapomenete na otevřené okno, otevřete další nebo vchodové dveře a přihlásí se průvan. Ten je hodně fajn. Ale i tak budete mít z proměny svého domova radost. Tedy až to všechno uklidíte.

 

Nemusíte jen to, co se zrovna nosí. Na prvním místě je pohodlí

Třeba taková stará, ošoupaná a prosezená sedačka nemusí nutně skončit na smetišti. Stačí ji nechat zrenovovat. Vyměnit prosezené polstrování za nové, aby se na ní zase pohodlně sedělo, leželo a válelo, vybrat si vhodnou potahovou látku a máme doma zase nový kousek. Obzvlášť tehdy, pokud se jedná o jinak kvalitní kousek nábytku, se kterým se neradi loučíme a který už jen neplní funkci tak, jak by měl. Nové čalounění staré sedačky má i svoje další výhody. Nejen, že získáte zpět svoje pohodlí, ale dočkáte se tak i nového barevného ladění pokoje. Nezbavujte se hned všech starých věcí pro nové. Renovujte je!

Poznámka TadyJeMoje: Bacha na kocouří či kočičí drápy. Popisovanou proměnou prošla pohovka z osmdesátých let nesoucí vzletné jméno Admirál. V novém oranžovém potahu se rodině moc líbila. Jenže zamlouvala se i kocourovi. Báječně se hodila k pravidelnému broušení drápků. Boční čalounění přitom vždy trpělivě drásal a současně se díval na páníčka, jak se mu to zamlouvá.

Text a fotografie: Barbora Grünwaldová

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.

Ministudio celé v bílém

4. 10. 2017
Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.