Menu

Bydlení vytvořené na míru pro studenta z Maďarska

Inspirace 4. 10. 2018
Autor: Klára Beščecová ,

Bence je velice společenský vysokoškolák a velký hudební nadšenec. Kromě muziky a návštěv má rád také svoji sbírku kšiltovek a plakátů. Na druhou stranu opravdu nerad uklízí. Nechal si proto navrhnout byt přímo na míru, aby v něm měl dostatek místa jak pro studium a skládání hudby, tak pro přespání kamarádů. V bytě samozřejmě nechybí ani originální nábytek uzpůsobený pro rychlý úklid.

Architekti vymysleli interiér, designéři navrhli nábytek

Když si Bence zařizoval v centru Budapešti vlastní bydlení, rozhodl se spojit síly rovnou se dvěma architektonickými ateliéry. Studio Bunyik se postaralo o praktické rozvržení celého interiéru s rozlohou 34 m² a designéři z Architecture Uncomfortable Workshop si zase vzali na starost všechen na míru navržený nábytek, kterého má Bence v bytě poměrně hodně.

     Jednopokojové bytové studio architekti rozdělili na předsíň, společenskou místnost s relaxačním, pracovním, jídelním a kuchyňským koutem, koupelnu a ložnici v mezipatře. Výklenek v zádveří proměnili v zapuštěnou šatnu a ukryli do něj i pračku s funkcí sušičky.

Masivní pracovní stůl jako základ úspěchu

V centrálnímu prostoru architekti hravě skloubili několik obytných zón. Nejvíce místa přitom vyhradili pro zábavu a odpočinek. Střed pokoje tak patří pohodlnému rozkládacímu gauči a univerzálnímu ostrůvkovému stolu. Bence ho využívá jako jídelní stůl i barový pult.

     Významná část místnosti patří masivnímu pracovnímu stolu s otevřenými policemi. Sezením u něj Bence tráví nejvíce času, když tvoří, pracuje i studuje. Designéři mu proto na zakázku navrhli stůl s hromadou volného pracovního i skladovacího prostoru, kde mají kromě počítače a jeho příslušenství své čestné místo i Bencovy oblíbené kšiltovky.

Když si chcete připlatit za nábytek na míru, ušetřete na dveřích. Podívejte se na slevu 20 %.

Díky mezipatru byt získal dalších 6 m²

Do protilehlého výklenku architekti zapustili nenápadnou, ale plně vybavenou kuchyňskou linku. Přímo nad ní se díky vysokým stropům podařilo vestavět mezipatro na spaní přístupné po dřevěném žebříku. Mezanin sice nemá plnou výšku klasické místnosti, ale Bence si rozhodně nemůže stěžovat. Vždyť díky němu získal dalších 6 m² prostoru. Předěl mezi ložnicí a hlavní místností tvoří pevná provazová síť, která prostor zbytečně nezatížila ani mu neubrala světlo. 

Originální nábytek

Interiérový design spojuje funkcionalistický, industriální a naturální styl. Vysoké stropy a velká okna dodávají bytu vzdušnost a parketová podlaha v kombinaci s dřevěným nábytkem ze smrku a jasanu prostor zateplují a zútulňují. Vedle jídelního a pracovního stolu designéři Bencovi navrhli také originální úložiště. Jedinečným kusem nábytku je nepochybně tzv. „odkladač“, který stojí kousek od vstupních dveří a při příchodu do bytu slouží k univerzálnímu odkládání oblečení, tašek nebo čepic. Praktickým řešením jsou také modulární skladovací boxy u stěny, které jsou ideální pro mladého muže, jenž nechce ztrácet mnoho času úklidem.

Podívejte se, jak bydlí studenti ve Švédsku.

Foto: Bence Farkasinszki