Skládací minidům za 700 tisíc je postavený za 6 hodin

31. 1. 2018
Rychlé změny a neustálý pohyb. To jsou znaky moderní doby, kterým se musí přizpůsobit lidé i jejich domovy. Nápaditým způsobem na tyto trendy nedávno odpověděla jedna italská společnost, když navrhla finančně dostupný minidomek, který je postavený za neuvěřitelných 6 hodin!

Rozkládací obytný modul

Minidomek nese název M.A.DI. Jde o zkratku italského slovního spojení modulo abitativo dispiegabile, což v překladu znamená rozkládací obytný modul. Trochu nenápadné označení v sobě skrývá naprosto revoluční technologii v oblasti stavby domů. Spočívá v unikátní, snadno rozložitelné konstrukci, kterou navrhl architekt Renato Vidal na základě několikaletého výzkumu a vývoje.

 

Postavený za 6 hodin, obyvatelný do 2 dnů

Domek nepotřebuje standardní betonové základy, pouze zarovnanou stavební plochu. Jeho kostra je dřevěná a už z výroby propojená v jediný celek, který potřebuje pouze rozložit do správné podoby a v ní zafixovat. Po zakoupení dorazí domek novým majitelům složený v přepravním kontejneru. Z něj ho stavební dělníci vytáhnou a rozloží pomocí pár pohybů jeřábu. Následuje ukotvení k zemi, upevnění nadzemního podlaží a interiérového schodiště, položení střešní krytiny, přimontování rámů oken i dveří a instalace vnitřního vybavení. Celý proces přitom netrvá víc než 6 hodin a dům je obyvatelný do 2 dnů.

Domov v souladu s přírodou a přitom nedaleko Prahy si můžete pořídit i vy. Podívejte se, na příběh mladé rodiny.

Dům, který při stěhování sbalíte s sebou

Podobně jako je domek snadno a rychle postavený, může být i stejně spěšně opět zabalený a připravený na přesun do nového místa. Jeho majitelé si tak v případě stěhování můžou s sebou kromě vybavení zabalit i celý dům. Jednoduchá manipulace a transport mohou vyvolávat dojem skládačky se spornou stabilitou. Autoři minidomku se ale zaručují, že M.A.DI. bez újmy ustojí i zemětřesení.

Minidům v pěti velikostech

M.A.DI. se vyrábí jako série pěti různě velkých modulů, které se dají vzájemně kombinovat a spojovat téměř bez omezení. Podlahová plocha nejmenší verze domku má pouhých 27 m², větší moduly pak nabízejí rozlohy 46 m², 56 m², 70 m² a 84 m². Cena se odvíjí od zvolené velikosti, první varianta je nejlevnější a její cenovka jen lehce převyšuje 700 000 Kč. Nejdražší modul pak vyjde na 1,5 milionu Kč.

ČTĚTE TAKÉ: Soběstačný domek můžete převážet z místa na místo.

Dvě patra, terasa i balkon

Domky jsou ve všech variantách shodně navrženy jako dvoupatrové. Na spodním podlaží se vždy nachází společenská zóna, jídelní kout, kuchyně a koupelna vybavená umyvadlem, sprchou, toaletou a bidetem. V přízemí každého domu se ještě nachází venkovní terasa. Horní patro je čistě soukromé a slouží jako ložnice. Větší moduly slibují kromě prostornějších obytných zón i větší komfort. V koupelně tak může sprchu nahradit vana, v kuchyni se zase nabízí více pracovního i úložného prostoru. První podlaží se zvládne rozdělit na dvě místnosti a nabídne i balkon.

Energeticky úsporné řešení

Dřevěná stavba chce dostát i vysokým energetickým standardům současnosti. V nabídce jsou verze domku s energetickým štítkem B až A++. Obvodové stěny jsou zateplené pomocí minerální vaty, aby se zamezilo únikům tepla, fasádu pak ještě chrání obklad z modřínu. Cena domu zahrnuje i technické instalace. Nechybí elektrické rozvody, voda, odpad, topení ani klimatizace. Zájemci si mohou připlatit za solární panely.

Bydlení trvalé i přechodné

Domek je určený pro trvalé i dočasné bydlení. Hravě zapadne do klasické zástavby jako rezidenční objekt, ale díky jednoduchému transportu může posloužit třeba i jako zázemí pro sportovce během olympiád.

Foto: M.A.DI. Home

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.