Skládací minidům za 700 tisíc je postavený za 6 hodin

31. 1. 2018
Rychlé změny a neustálý pohyb. To jsou znaky moderní doby, kterým se musí přizpůsobit lidé i jejich domovy. Nápaditým způsobem na tyto trendy nedávno odpověděla jedna italská společnost, když navrhla finančně dostupný minidomek, který je postavený za neuvěřitelných 6 hodin!

Rozkládací obytný modul

Minidomek nese název M.A.DI. Jde o zkratku italského slovního spojení modulo abitativo dispiegabile, což v překladu znamená rozkládací obytný modul. Trochu nenápadné označení v sobě skrývá naprosto revoluční technologii v oblasti stavby domů. Spočívá v unikátní, snadno rozložitelné konstrukci, kterou navrhl architekt Renato Vidal na základě několikaletého výzkumu a vývoje.

 

Postavený za 6 hodin, obyvatelný do 2 dnů

Domek nepotřebuje standardní betonové základy, pouze zarovnanou stavební plochu. Jeho kostra je dřevěná a už z výroby propojená v jediný celek, který potřebuje pouze rozložit do správné podoby a v ní zafixovat. Po zakoupení dorazí domek novým majitelům složený v přepravním kontejneru. Z něj ho stavební dělníci vytáhnou a rozloží pomocí pár pohybů jeřábu. Následuje ukotvení k zemi, upevnění nadzemního podlaží a interiérového schodiště, položení střešní krytiny, přimontování rámů oken i dveří a instalace vnitřního vybavení. Celý proces přitom netrvá víc než 6 hodin a dům je obyvatelný do 2 dnů.

Dům, který při stěhování sbalíte s sebou

Podobně jako je domek snadno a rychle postavený, může být i stejně spěšně opět zabalený a připravený na přesun do nového místa. Jeho majitelé si tak v případě stěhování můžou s sebou kromě vybavení zabalit i celý dům. Jednoduchá manipulace a transport mohou vyvolávat dojem skládačky se spornou stabilitou. Autoři minidomku se ale zaručují, že M.A.DI. bez újmy ustojí i zemětřesení.

Minidům v pěti velikostech

M.A.DI. se vyrábí jako série pěti různě velkých modulů, které se dají vzájemně kombinovat a spojovat téměř bez omezení. Podlahová plocha nejmenší verze domku má pouhých 27 m², větší moduly pak nabízejí rozlohy 46 m², 56 m², 70 m² a 84 m². Cena se odvíjí od zvolené velikosti, první varianta je nejlevnější a její cenovka jen lehce převyšuje 700 000 Kč. Nejdražší modul pak vyjde na 1,5 milionu Kč.

Dvě patra, terasa i balkon

Domky jsou ve všech variantách shodně navrženy jako dvoupatrové. Na spodním podlaží se vždy nachází společenská zóna, jídelní kout, kuchyně a koupelna vybavená umyvadlem, sprchou, toaletou a bidetem. V přízemí každého domu se ještě nachází venkovní terasa. Horní patro je čistě soukromé a slouží jako ložnice. Větší moduly slibují kromě prostornějších obytných zón i větší komfort. V koupelně tak může sprchu nahradit vana, v kuchyni se zase nabízí více pracovního i úložného prostoru. První podlaží se zvládne rozdělit na dvě místnosti a nabídne i balkon.

Energeticky úsporné řešení

Dřevěná stavba chce dostát i vysokým energetickým standardům současnosti. V nabídce jsou verze domku s energetickým štítkem B až A++. Obvodové stěny jsou zateplené pomocí minerální vaty, aby se zamezilo únikům tepla, fasádu pak ještě chrání obklad z modřínu. Cena domu zahrnuje i technické instalace. Nechybí elektrické rozvody, voda, odpad, topení ani klimatizace. Zájemci si mohou připlatit za solární panely.

Bydlení trvalé i přechodné

Domek je určený pro trvalé i dočasné bydlení. Hravě zapadne do klasické zástavby jako rezidenční objekt, ale díky jednoduchému transportu může posloužit třeba i jako zázemí pro sportovce během olympiád.

Foto: M.A.DI. Home

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.