V centru Prahy si na 45 m² udělali parádní skandinávský loft

12. 7. 2016
Bílá barva, přírodní materiály, odlehčený nábytek a otevřený prostor. To jsou hlavní poznávací znaky skandinávského interiérového designu. Styl si tedy nespletete, ale napadlo by vás, že přímo tohle obytné podkroví v severském ladění nenajdete v centru Stockholmu, ale v centru Prahy?

_Loft1

Pražský loft o nepříliš velké podlahové ploše 45 m² si nechala v roce 2015 od ruského designéra Denise Krasikova navrhnout mladá dvojice, která zatoužila po elegantním a zároveň ležérním domově. Součástí jejich nového bydliště se měla stát tradiční společenská část včetně obývací a jídelní zóny, oddělený prostor pro spaní, úložné prostory, kuchyně a koupelna. Designérovi dali volnou ruku, takže mohl s otevřeným prostorem pracovat dost variabilně.

_Loft2

Více místa díky mezipatru

Díky velkým oknům je mezonet krásně prosvětlený. Zvýšený strop prostor vertikálně rozdělil, takže mohlo vzniknout samostatné mezipatro přístupné po jednoduchém schodišti, do něhož architekt umístil ložnici. Nebo přesněji řečeno koutek na spaní, protože se sem nevešlo o moc více než dvojpostel z palet, noční stolek a originálně zavěšený držák na často nošené oblečení. Pod zvýšeným patrem designér chytře získal a využil další potřebné místo. Ohraničil ho závěsem, aby úložné prostory, které se zde včetně šatny nacházejí, zůstaly skryté před zraky návštěvníků a přitom mohly být snadno k dispozici.

_Loft3

Prostor vypadá větší, než ve skutečnosti je

Otevřený jednopokojový byt rozhodně nepůsobí stíněným dojmem. Prostoru je překvapivě hodně a všechno tu má své místo. K udržení řádu a pro pocitové i skutečné rozčlenění jinak volného interiéru slouží cihlová přepážka uprostřed místnosti. Smysluplně odděluje obývací zónu a pracovní kout od jídelního zátiší a kuchyně.

_Loft4

Černobílá koupelna si umí získat pozornost

Za povšimnutí stojí i design koupelny. Jak se dá předpokládat, ani na ni nezbylo moc místa. Přesto se do ní vešla stylová, volně stojící vana v odvážné bíločerné kombinaci, která ovšem skvěle ladí s celkovým pojetím koupelny. Propojovacím prvkem se zbytkem interiéru jsou funkcionalistická závěsná svítidla s odhalenými žárovkami.

_Loft5

Bílé stěny i trámy

Skandinávské ladění interiéru je patrné také z přiznaných konstrukčních materiálů, jako jsou střešní trámy či cihly. Vše je samozřejmě natřené na bílo. Neutrálně volené odstíny rozjasňují židle v sytě žluté barvě nebo koberečky, přehozy a čalounění s výraznými geometrickými vzory. Interiérové doplňky tvoří v tomto loftu vůbec kapitolu samu pro sebe. Co kus, to pečlivě vybraný komponent, který harmonicky zapadá do celku, a skvěle dotváří útulnou atmosféru bytu.

_Loft6

Bez písmenek ani ránu

A pokud si chcete v podobném duchu zařídit bydlení i vy, nezapomeňte si pohrát s dekoracemi na zdech. Výborně se hodí různé fotografie a typografické plakáty, které mají navíc tu výhodu, že vám neudělají moc velký průvan v peněžence.

_Loft7

Foto: Denis Krasikov (https://www.behance.net/den_krasik a https://www.facebook.com/denkrasik

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.

Ministudio celé v bílém

4. 10. 2017
Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.