V centru Prahy si na 45 m² udělali parádní skandinávský loft

Bílá barva, přírodní materiály, odlehčený nábytek a otevřený prostor. To jsou hlavní poznávací znaky skandinávského interiérového designu. Styl si tedy nespletete, ale napadlo by vás, že přímo tohle obytné podkroví v severském ladění nenajdete v centru Stockholmu, ale v centru Prahy?

_Loft1

Pražský loft o nepříliš velké podlahové ploše 45 m² si nechala v roce 2015 od ruského designéra Denise Krasikova navrhnout mladá dvojice, která zatoužila po elegantním a zároveň ležérním domově. Součástí jejich nového bydliště se měla stát tradiční společenská část včetně obývací a jídelní zóny, oddělený prostor pro spaní, úložné prostory, kuchyně a koupelna. Designérovi dali volnou ruku, takže mohl s otevřeným prostorem pracovat dost variabilně.

_Loft2

Více místa díky mezipatru

Díky velkým oknům je mezonet krásně prosvětlený. Zvýšený strop prostor vertikálně rozdělil, takže mohlo vzniknout samostatné mezipatro přístupné po jednoduchém schodišti, do něhož architekt umístil ložnici. Nebo přesněji řečeno koutek na spaní, protože se sem nevešlo o moc více než dvojpostel z palet, noční stolek a originálně zavěšený držák na často nošené oblečení. Pod zvýšeným patrem designér chytře získal a využil další potřebné místo. Ohraničil ho závěsem, aby úložné prostory, které se zde včetně šatny nacházejí, zůstaly skryté před zraky návštěvníků a přitom mohly být snadno k dispozici.

_Loft3

Prostor vypadá větší, než ve skutečnosti je

Otevřený jednopokojový byt rozhodně nepůsobí stíněným dojmem. Prostoru je překvapivě hodně a všechno tu má své místo. K udržení řádu a pro pocitové i skutečné rozčlenění jinak volného interiéru slouží cihlová přepážka uprostřed místnosti. Smysluplně odděluje obývací zónu a pracovní kout od jídelního zátiší a kuchyně.

_Loft4

Černobílá koupelna si umí získat pozornost

Za povšimnutí stojí i design koupelny. Jak se dá předpokládat, ani na ni nezbylo moc místa. Přesto se do ní vešla stylová, volně stojící vana v odvážné bíločerné kombinaci, která ovšem skvěle ladí s celkovým pojetím koupelny. Propojovacím prvkem se zbytkem interiéru jsou funkcionalistická závěsná svítidla s odhalenými žárovkami.

_Loft5

Bílé stěny i trámy

Skandinávské ladění interiéru je patrné také z přiznaných konstrukčních materiálů, jako jsou střešní trámy či cihly. Vše je samozřejmě natřené na bílo. Neutrálně volené odstíny rozjasňují židle v sytě žluté barvě nebo koberečky, přehozy a čalounění s výraznými geometrickými vzory. Interiérové doplňky tvoří v tomto loftu vůbec kapitolu samu pro sebe. Co kus, to pečlivě vybraný komponent, který harmonicky zapadá do celku, a skvěle dotváří útulnou atmosféru bytu.

_Loft6

Bez písmenek ani ránu

A pokud si chcete v podobném duchu zařídit bydlení i vy, nezapomeňte si pohrát s dekoracemi na zdech. Výborně se hodí různé fotografie a typografické plakáty, které mají navíc tu výhodu, že vám neudělají moc velký průvan v peněžence.

_Loft7

Foto: Denis Krasikov (https://www.behance.net/den_krasik a https://www.facebook.com/denkrasik

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.