V centru Prahy si na 45 m² udělali parádní skandinávský loft

12. 7. 2016
Bílá barva, přírodní materiály, odlehčený nábytek a otevřený prostor. To jsou hlavní poznávací znaky skandinávského interiérového designu. Styl si tedy nespletete, ale napadlo by vás, že přímo tohle obytné podkroví v severském ladění nenajdete v centru Stockholmu, ale v centru Prahy?

_Loft1

Pražský loft o nepříliš velké podlahové ploše 45 m² si nechala v roce 2015 od ruského designéra Denise Krasikova navrhnout mladá dvojice, která zatoužila po elegantním a zároveň ležérním domově. Součástí jejich nového bydliště se měla stát tradiční společenská část včetně obývací a jídelní zóny, oddělený prostor pro spaní, úložné prostory, kuchyně a koupelna. Designérovi dali volnou ruku, takže mohl s otevřeným prostorem pracovat dost variabilně.

_Loft2

Více místa díky mezipatru

Díky velkým oknům je mezonet krásně prosvětlený. Zvýšený strop prostor vertikálně rozdělil, takže mohlo vzniknout samostatné mezipatro přístupné po jednoduchém schodišti, do něhož architekt umístil ložnici. Nebo přesněji řečeno koutek na spaní, protože se sem nevešlo o moc více než dvojpostel z palet, noční stolek a originálně zavěšený držák na často nošené oblečení. Pod zvýšeným patrem designér chytře získal a využil další potřebné místo. Ohraničil ho závěsem, aby úložné prostory, které se zde včetně šatny nacházejí, zůstaly skryté před zraky návštěvníků a přitom mohly být snadno k dispozici.

_Loft3

Prostor vypadá větší, než ve skutečnosti je

Otevřený jednopokojový byt rozhodně nepůsobí stíněným dojmem. Prostoru je překvapivě hodně a všechno tu má své místo. K udržení řádu a pro pocitové i skutečné rozčlenění jinak volného interiéru slouží cihlová přepážka uprostřed místnosti. Smysluplně odděluje obývací zónu a pracovní kout od jídelního zátiší a kuchyně.

_Loft4

Černobílá koupelna si umí získat pozornost

Za povšimnutí stojí i design koupelny. Jak se dá předpokládat, ani na ni nezbylo moc místa. Přesto se do ní vešla stylová, volně stojící vana v odvážné bíločerné kombinaci, která ovšem skvěle ladí s celkovým pojetím koupelny. Propojovacím prvkem se zbytkem interiéru jsou funkcionalistická závěsná svítidla s odhalenými žárovkami.

_Loft5

Bílé stěny i trámy

Skandinávské ladění interiéru je patrné také z přiznaných konstrukčních materiálů, jako jsou střešní trámy či cihly. Vše je samozřejmě natřené na bílo. Neutrálně volené odstíny rozjasňují židle v sytě žluté barvě nebo koberečky, přehozy a čalounění s výraznými geometrickými vzory. Interiérové doplňky tvoří v tomto loftu vůbec kapitolu samu pro sebe. Co kus, to pečlivě vybraný komponent, který harmonicky zapadá do celku, a skvěle dotváří útulnou atmosféru bytu.

_Loft6

Bez písmenek ani ránu

A pokud si chcete v podobném duchu zařídit bydlení i vy, nezapomeňte si pohrát s dekoracemi na zdech. Výborně se hodí různé fotografie a typografické plakáty, které mají navíc tu výhodu, že vám neudělají moc velký průvan v peněžence.

_Loft7

Foto: Denis Krasikov (https://www.behance.net/den_krasik a https://www.facebook.com/denkrasik

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.