Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

moderní garsonka

Vylepšená městská garsonka

Projekt, který důkladně otestoval zručnost dvojice designérů ze studia IDEADEYA, dostal název Kavalerka. Tak se na Ukrajině označuje specifický typ malometrážního bytu s jedním pokojem a kuchyňským koutem. Kavalerka tak vlastně znamená garsonka.

garsonka s jídelním stolem a postelí

Malý byt s rozlohou 30 m² se nachází na západě země, ve městě Lvov, které leží nedaleko hranice s Polskem. Hlavním cílem rekonstrukce tentokrát bylo zařídit pohodlnou a moderní single domácnost, což se nakonec podařilo, a Kavalerka už slouží novému obyvateli.

chodba v garsonce

Pravý úhel byste tu nenašli

Původní stav garsonky odpovídal stáří celého domu. Nevelký interiér byl před rekonstrukcí přepažen několika stěnami, které musely pryč. Základní dispozice bytu jsou navíc velice nepravidelné, takže zbylé obvodové zdi nesvírají jediný pravý úhel, a v interiéru tak vzniklo několik hůře využitelných prostor.

kuchyň v garsonce

Dřevěné parkety zůstaly

Rekonstruovanému bytu také úplně chyběla kuchyně i odpovídající úložiště. Na druhou stranu designéři ocenili původní podlahu z dřevěných parket. Zrenovovali ji a ponechali i v novém bytě. Neduhy starší zástavby nakonec dostatečně vyvažuje umístění bytového domu v centru starého města s výbornou dostupností.

kuchyň s koupelnou

Modrá je dobrá

Do hlavní obytné zóny se vstupuje přes předsíň, která je převážně laděna do neutrálních šedých odstínů. Skládá se z několika věšáků, lavice, odkládacího stolku, zrcadla a vestavěné šatní skříně ukryté v kompaktním modrém bloku. V něm je schovaný i vstup do koupelny. Blok pak ještě plynule přechází v kuchyňskou linku sousedící s předsíní.

moderní koupelna

Koupelna zúročila výklenek

Díky nepravidelným liniím stěn zůstal v koupelně výklenek, do kterého designéři perfektně napasovali walk-in sprchový kout. V místnosti sice chybí okno, ale i s absencí denního světla se autoři návrhu rekonstrukce dokázali originálně vypořádat. Horní části obou přepážek koupelny nechali totiž zasklít, a tak sem během dne vstupuje alespoň trochu přirozeného osvětlení.

moderní černobílá koupelna

Multifunkční pult kouzlí s prostorem v kuchyni

Kuchyňský kout vizuálně i materiálově ladí s nábytkovou stěnou v předsíni. Prostorové limity se tu designérům podařilo skvěle obejít pomocí zvýšeného stolku naproti kuchyňské lince. Díky chytrému umístění i dobře zvolené velikosti jej lze využít jako jídelní stůl, barový pult i kuchyňský ostrůvek s další pracovní plochou. Do výklenku vedle pultu nechali autoři interiéru zapustit skříň, která je nejobjemnějším úložným prostorem Kavalerky.

kuchyně s jídelním stolem

Čas na odpočinek

Odpočinkovou zónu reprezentují relaxační a spací kout. První z nich zastupuje jediné křeslo doplněné o volně stojící lampu, kobereček a háčkovaný puf. Ačkoliv toto zákoutí nezabere mnoho prostoru, má tu své nezastupitelné místo, neboť v miniaturním měřítku supluje obývací místnost.

postel v garsonce

Dřevěná policová stěna odděluje zákoutí s křeslem od koutu na spaní, a tím mu poskytuje privátnější atmosféru. Naproti manželské posteli je pak umístěná poslední zóna bytu, která patří pracovnímu stolu. Pracovna má ideální umístění, protože stůl stojí pod jediným oknem bytu.

moderní garsonka

Foto: Sasha Sako

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!