Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

moderní garsonka

Vylepšená městská garsonka

Projekt, který důkladně otestoval zručnost dvojice designérů ze studia IDEADEYA, dostal název Kavalerka. Tak se na Ukrajině označuje specifický typ malometrážního bytu s jedním pokojem a kuchyňským koutem. Kavalerka tak vlastně znamená garsonka.

garsonka s jídelním stolem a postelí

Malý byt s rozlohou 30 m² se nachází na západě země, ve městě Lvov, které leží nedaleko hranice s Polskem. Hlavním cílem rekonstrukce tentokrát bylo zařídit pohodlnou a moderní single domácnost, což se nakonec podařilo, a Kavalerka už slouží novému obyvateli.

chodba v garsonce

Pravý úhel byste tu nenašli

Původní stav garsonky odpovídal stáří celého domu. Nevelký interiér byl před rekonstrukcí přepažen několika stěnami, které musely pryč. Základní dispozice bytu jsou navíc velice nepravidelné, takže zbylé obvodové zdi nesvírají jediný pravý úhel, a v interiéru tak vzniklo několik hůře využitelných prostor.

kuchyň v garsonce

Dřevěné parkety zůstaly

Rekonstruovanému bytu také úplně chyběla kuchyně i odpovídající úložiště. Na druhou stranu designéři ocenili původní podlahu z dřevěných parket. Zrenovovali ji a ponechali i v novém bytě. Neduhy starší zástavby nakonec dostatečně vyvažuje umístění bytového domu v centru starého města s výbornou dostupností.

kuchyň s koupelnou

Modrá je dobrá

Do hlavní obytné zóny se vstupuje přes předsíň, která je převážně laděna do neutrálních šedých odstínů. Skládá se z několika věšáků, lavice, odkládacího stolku, zrcadla a vestavěné šatní skříně ukryté v kompaktním modrém bloku. V něm je schovaný i vstup do koupelny. Blok pak ještě plynule přechází v kuchyňskou linku sousedící s předsíní.

moderní koupelna

Koupelna zúročila výklenek

Díky nepravidelným liniím stěn zůstal v koupelně výklenek, do kterého designéři perfektně napasovali walk-in sprchový kout. V místnosti sice chybí okno, ale i s absencí denního světla se autoři návrhu rekonstrukce dokázali originálně vypořádat. Horní části obou přepážek koupelny nechali totiž zasklít, a tak sem během dne vstupuje alespoň trochu přirozeného osvětlení.

moderní černobílá koupelna

Multifunkční pult kouzlí s prostorem v kuchyni

Kuchyňský kout vizuálně i materiálově ladí s nábytkovou stěnou v předsíni. Prostorové limity se tu designérům podařilo skvěle obejít pomocí zvýšeného stolku naproti kuchyňské lince. Díky chytrému umístění i dobře zvolené velikosti jej lze využít jako jídelní stůl, barový pult i kuchyňský ostrůvek s další pracovní plochou. Do výklenku vedle pultu nechali autoři interiéru zapustit skříň, která je nejobjemnějším úložným prostorem Kavalerky.

kuchyně s jídelním stolem

Čas na odpočinek

Odpočinkovou zónu reprezentují relaxační a spací kout. První z nich zastupuje jediné křeslo doplněné o volně stojící lampu, kobereček a háčkovaný puf. Ačkoliv toto zákoutí nezabere mnoho prostoru, má tu své nezastupitelné místo, neboť v miniaturním měřítku supluje obývací místnost.

postel v garsonce

Dřevěná policová stěna odděluje zákoutí s křeslem od koutu na spaní, a tím mu poskytuje privátnější atmosféru. Naproti manželské posteli je pak umístěná poslední zóna bytu, která patří pracovnímu stolu. Pracovna má ideální umístění, protože stůl stojí pod jediným oknem bytu.

moderní garsonka

Foto: Sasha Sako

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.

5 tipů, jak chytře uspořádat postele v dětských pokojích

1. 3. 2018
V dětském pokoji musíte většinou bojovat o každý centimetr. Zvláště pak, když máte více ratolestí, a tím pádem i více postelí. Podívejte se na pár nápadů, jak takové postele uspořádat, aby vám doma zabíraly co nejméně místa.