Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

moderní garsonka

Vylepšená městská garsonka

Projekt, který důkladně otestoval zručnost dvojice designérů ze studia IDEADEYA, dostal název Kavalerka. Tak se na Ukrajině označuje specifický typ malometrážního bytu s jedním pokojem a kuchyňským koutem. Kavalerka tak vlastně znamená garsonka.

garsonka s jídelním stolem a postelí

Malý byt s rozlohou 30 m² se nachází na západě země, ve městě Lvov, které leží nedaleko hranice s Polskem. Hlavním cílem rekonstrukce tentokrát bylo zařídit pohodlnou a moderní single domácnost, což se nakonec podařilo, a Kavalerka už slouží novému obyvateli.

chodba v garsonce

Pravý úhel byste tu nenašli

Původní stav garsonky odpovídal stáří celého domu. Nevelký interiér byl před rekonstrukcí přepažen několika stěnami, které musely pryč. Základní dispozice bytu jsou navíc velice nepravidelné, takže zbylé obvodové zdi nesvírají jediný pravý úhel, a v interiéru tak vzniklo několik hůře využitelných prostor.

kuchyň v garsonce

Dřevěné parkety zůstaly

Rekonstruovanému bytu také úplně chyběla kuchyně i odpovídající úložiště. Na druhou stranu designéři ocenili původní podlahu z dřevěných parket. Zrenovovali ji a ponechali i v novém bytě. Neduhy starší zástavby nakonec dostatečně vyvažuje umístění bytového domu v centru starého města s výbornou dostupností.

kuchyň s koupelnou

Modrá je dobrá

Do hlavní obytné zóny se vstupuje přes předsíň, která je převážně laděna do neutrálních šedých odstínů. Skládá se z několika věšáků, lavice, odkládacího stolku, zrcadla a vestavěné šatní skříně ukryté v kompaktním modrém bloku. V něm je schovaný i vstup do koupelny. Blok pak ještě plynule přechází v kuchyňskou linku sousedící s předsíní.

moderní koupelna

Koupelna zúročila výklenek

Díky nepravidelným liniím stěn zůstal v koupelně výklenek, do kterého designéři perfektně napasovali walk-in sprchový kout. V místnosti sice chybí okno, ale i s absencí denního světla se autoři návrhu rekonstrukce dokázali originálně vypořádat. Horní části obou přepážek koupelny nechali totiž zasklít, a tak sem během dne vstupuje alespoň trochu přirozeného osvětlení.

moderní černobílá koupelna

Multifunkční pult kouzlí s prostorem v kuchyni

Kuchyňský kout vizuálně i materiálově ladí s nábytkovou stěnou v předsíni. Prostorové limity se tu designérům podařilo skvěle obejít pomocí zvýšeného stolku naproti kuchyňské lince. Díky chytrému umístění i dobře zvolené velikosti jej lze využít jako jídelní stůl, barový pult i kuchyňský ostrůvek s další pracovní plochou. Do výklenku vedle pultu nechali autoři interiéru zapustit skříň, která je nejobjemnějším úložným prostorem Kavalerky.

kuchyně s jídelním stolem

Čas na odpočinek

Odpočinkovou zónu reprezentují relaxační a spací kout. První z nich zastupuje jediné křeslo doplněné o volně stojící lampu, kobereček a háčkovaný puf. Ačkoliv toto zákoutí nezabere mnoho prostoru, má tu své nezastupitelné místo, neboť v miniaturním měřítku supluje obývací místnost.

postel v garsonce

Dřevěná policová stěna odděluje zákoutí s křeslem od koutu na spaní, a tím mu poskytuje privátnější atmosféru. Naproti manželské posteli je pak umístěná poslední zóna bytu, která patří pracovnímu stolu. Pracovna má ideální umístění, protože stůl stojí pod jediným oknem bytu.

moderní garsonka

Foto: Sasha Sako

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.