7 rad, jak si zařídit Shabby chic byt

16. 2. 2017
Jste romantické povahy? Potom vám určitě bude dobře v bytě ve stylu Shabby chic. Interiéry tzv. „ošuntělé elegance“ jsou stále více v kurzu. Zařídit si to doma podobně není žádná věda, stačí se jen držet pár jednoduchých rad.

Bílá ložnice / Tadyjemoje.cz

Světlé a pastelové barvy

Držte se v paletě pastelových barev, a pokud nepatří mezi vaše nejoblíbenější, stačí použít světlé vybledlé tóny. Mimo pastelových a vybledlých odstínů můžete sáhnout i do palety neutrálních barev po šedé a bílé. Asi nejjednodušší pro začátek bude nechat vymalováno na bílo a k tomu posléze dodávat nábytek a doplňky rovněž Shabby chic barvy.

Starý nábytek / Tadyjemoje.cz

Původní nábytek i nové kousky

Shabby chic kombinuje stáří s novotou. Mimo nových využívá i opotřebovaných předmětů, které původnímu účelu již dosloužily. Pokud tedy doma podobný kousek objevíte, nevyhazujte ho! Nemusíte jej ani znovu natírat. Postavte ho do pokoje opotřebovaný, ať je hezky vidět ta odřená barva. Klasickým prvkem tohoto stylu je totiž i patina. Čím starší a původnější nábytek, tím lépe!

Romantické vzory / Tadyjemoje.cz

Mnoho textilu a romantické vzory

Shabby využívá textilie všude. Pověste si nad postel jemná nebesa, využívejte šité dekorační dečky, přehoďte přes křesla přikrývky a nezapomeňte vše doladit závěsy.  A pokud jste milovníky patchworku, využijte všechny možné zbytky a použijte je stejným způsobem. Co se vzorů týče, držte se romantických motivů – ptáčků, puntíků a květin.

Shabby chick / Tadyjemoje.cz

Živé květiny

Květiny ale nemusíte mít doma jen jako vzory na závěsech či povlečení. K Shabby právě patří živé řezané květiny ve váze. Klasické jsou růže a pivoňky, neuděláte ale chybu ani s levandulí nebo třeba s tulipány.

Koupelna / Tadyjemoje.cz

Koupelna z konce 19. století

V klasické Shabby koupelně najdete jednu konkrétní věc – vanu na nožičkách. Pro malé byty je lepší z ní vytvořit v podstatě sprchový kout. Doplňte to správným závěsem a historickou baterií imitující sprchovou.

Křišťál a porcelán / Tadyjemoje.cz

Křišťál a porcelán

Ke stropu připevněte křišťálové lustry, nebo naopak jednoduché se zdobeným látkovým stínidlem. Ve stejném duchu pak zůstaňte i u stolních lamp a dalších svítidel. Pořiďte si domů porcelánové nádobí, pořádně je vyleštěte a hezky vystavte.

Historické doplňky / Tadyjemoje.cz

Historické doplňky

Shabby chic staví na filozofii krásy a pohodlí, neobejde se proto bez výrazných dekorací. Pověste na zeď staré zrenovované rámy, starožitné nebo nádražní hodiny. Postavte na poličku starožitnou bustu s dalšími malými soškami či konvičky nejrůznějších typů. Na postel a sedačku hoďte sladěné polštářky… S jejich sháněním jistě nebudete mít problém. Obchodů, které se podobnými styly a doplňky zabývají, je velká spousta.

Foto: indulgy.com, astreor.canalblog.com, homebnc.com, monmonshabby.tumblr.com, happilyeverafteretc.com, queenbee1924.tumblr.com, mariondee-designs.blogspot.com, decoholic.org, Ebay.co.uk

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.