7 rad, jak si zařídit Shabby chic byt

Jste romantické povahy? Potom vám určitě bude dobře v bytě ve stylu Shabby chic. Interiéry tzv. „ošuntělé elegance“ jsou stále více v kurzu. Zařídit si to doma podobně není žádná věda, stačí se jen držet pár jednoduchých rad.

Bílá ložnice / Tadyjemoje.cz

Světlé a pastelové barvy

Držte se v paletě pastelových barev, a pokud nepatří mezi vaše nejoblíbenější, stačí použít světlé vybledlé tóny. Mimo pastelových a vybledlých odstínů můžete sáhnout i do palety neutrálních barev po šedé a bílé. Asi nejjednodušší pro začátek bude nechat vymalováno na bílo a k tomu posléze dodávat nábytek a doplňky rovněž Shabby chic barvy.

Starý nábytek / Tadyjemoje.cz

Původní nábytek i nové kousky

Shabby chic kombinuje stáří s novotou. Mimo nových využívá i opotřebovaných předmětů, které původnímu účelu již dosloužily. Pokud tedy doma podobný kousek objevíte, nevyhazujte ho! Nemusíte jej ani znovu natírat. Postavte ho do pokoje opotřebovaný, ať je hezky vidět ta odřená barva. Klasickým prvkem tohoto stylu je totiž i patina. Čím starší a původnější nábytek, tím lépe!

Romantické vzory / Tadyjemoje.cz

Mnoho textilu a romantické vzory

Shabby využívá textilie všude. Pověste si nad postel jemná nebesa, využívejte šité dekorační dečky, přehoďte přes křesla přikrývky a nezapomeňte vše doladit závěsy.  A pokud jste milovníky patchworku, využijte všechny možné zbytky a použijte je stejným způsobem. Co se vzorů týče, držte se romantických motivů – ptáčků, puntíků a květin.

Shabby chick / Tadyjemoje.cz

Živé květiny

Květiny ale nemusíte mít doma jen jako vzory na závěsech či povlečení. K Shabby právě patří živé řezané květiny ve váze. Klasické jsou růže a pivoňky, neuděláte ale chybu ani s levandulí nebo třeba s tulipány.

Koupelna / Tadyjemoje.cz

Koupelna z konce 19. století

V klasické Shabby koupelně najdete jednu konkrétní věc – vanu na nožičkách. Pro malé byty je lepší z ní vytvořit v podstatě sprchový kout. Doplňte to správným závěsem a historickou baterií imitující sprchovou.

Křišťál a porcelán / Tadyjemoje.cz

Křišťál a porcelán

Ke stropu připevněte křišťálové lustry, nebo naopak jednoduché se zdobeným látkovým stínidlem. Ve stejném duchu pak zůstaňte i u stolních lamp a dalších svítidel. Pořiďte si domů porcelánové nádobí, pořádně je vyleštěte a hezky vystavte.

Historické doplňky / Tadyjemoje.cz

Historické doplňky

Shabby chic staví na filozofii krásy a pohodlí, neobejde se proto bez výrazných dekorací. Pověste na zeď staré zrenovované rámy, starožitné nebo nádražní hodiny. Postavte na poličku starožitnou bustu s dalšími malými soškami či konvičky nejrůznějších typů. Na postel a sedačku hoďte sladěné polštářky… S jejich sháněním jistě nebudete mít problém. Obchodů, které se podobnými styly a doplňky zabývají, je velká spousta.

Foto: indulgy.com, astreor.canalblog.com, homebnc.com, monmonshabby.tumblr.com, happilyeverafteretc.com, queenbee1924.tumblr.com, mariondee-designs.blogspot.com, decoholic.org, Ebay.co.uk

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.