7 rad, jak si zařídit Shabby chic byt

16. 2. 2017
Jste romantické povahy? Potom vám určitě bude dobře v bytě ve stylu Shabby chic. Interiéry tzv. „ošuntělé elegance“ jsou stále více v kurzu. Zařídit si to doma podobně není žádná věda, stačí se jen držet pár jednoduchých rad.

Bílá ložnice / Tadyjemoje.cz

Světlé a pastelové barvy

Držte se v paletě pastelových barev, a pokud nepatří mezi vaše nejoblíbenější, stačí použít světlé vybledlé tóny. Mimo pastelových a vybledlých odstínů můžete sáhnout i do palety neutrálních barev po šedé a bílé. Asi nejjednodušší pro začátek bude nechat vymalováno na bílo a k tomu posléze dodávat nábytek a doplňky rovněž Shabby chic barvy.

Starý nábytek / Tadyjemoje.cz

Původní nábytek i nové kousky

Shabby chic kombinuje stáří s novotou. Mimo nových využívá i opotřebovaných předmětů, které původnímu účelu již dosloužily. Pokud tedy doma podobný kousek objevíte, nevyhazujte ho! Nemusíte jej ani znovu natírat. Postavte ho do pokoje opotřebovaný, ať je hezky vidět ta odřená barva. Klasickým prvkem tohoto stylu je totiž i patina. Čím starší a původnější nábytek, tím lépe!

Romantické vzory / Tadyjemoje.cz

Mnoho textilu a romantické vzory

Shabby využívá textilie všude. Pověste si nad postel jemná nebesa, využívejte šité dekorační dečky, přehoďte přes křesla přikrývky a nezapomeňte vše doladit závěsy.  A pokud jste milovníky patchworku, využijte všechny možné zbytky a použijte je stejným způsobem. Co se vzorů týče, držte se romantických motivů – ptáčků, puntíků a květin.

Shabby chick / Tadyjemoje.cz

Živé květiny

Květiny ale nemusíte mít doma jen jako vzory na závěsech či povlečení. K Shabby právě patří živé řezané květiny ve váze. Klasické jsou růže a pivoňky, neuděláte ale chybu ani s levandulí nebo třeba s tulipány.

Koupelna / Tadyjemoje.cz

Koupelna z konce 19. století

V klasické Shabby koupelně najdete jednu konkrétní věc – vanu na nožičkách. Pro malé byty je lepší z ní vytvořit v podstatě sprchový kout. Doplňte to správným závěsem a historickou baterií imitující sprchovou.

Křišťál a porcelán / Tadyjemoje.cz

Křišťál a porcelán

Ke stropu připevněte křišťálové lustry, nebo naopak jednoduché se zdobeným látkovým stínidlem. Ve stejném duchu pak zůstaňte i u stolních lamp a dalších svítidel. Pořiďte si domů porcelánové nádobí, pořádně je vyleštěte a hezky vystavte.

Historické doplňky / Tadyjemoje.cz

Historické doplňky

Shabby chic staví na filozofii krásy a pohodlí, neobejde se proto bez výrazných dekorací. Pověste na zeď staré zrenovované rámy, starožitné nebo nádražní hodiny. Postavte na poličku starožitnou bustu s dalšími malými soškami či konvičky nejrůznějších typů. Na postel a sedačku hoďte sladěné polštářky… S jejich sháněním jistě nebudete mít problém. Obchodů, které se podobnými styly a doplňky zabývají, je velká spousta.

Foto: indulgy.com, astreor.canalblog.com, homebnc.com, monmonshabby.tumblr.com, happilyeverafteretc.com, queenbee1924.tumblr.com, mariondee-designs.blogspot.com, decoholic.org, Ebay.co.uk

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.