7 rad, jak si zařídit Shabby chic byt

Jste romantické povahy? Potom vám určitě bude dobře v bytě ve stylu Shabby chic. Interiéry tzv. „ošuntělé elegance“ jsou stále více v kurzu. Zařídit si to doma podobně není žádná věda, stačí se jen držet pár jednoduchých rad.

Bílá ložnice / Tadyjemoje.cz

Světlé a pastelové barvy

Držte se v paletě pastelových barev, a pokud nepatří mezi vaše nejoblíbenější, stačí použít světlé vybledlé tóny. Mimo pastelových a vybledlých odstínů můžete sáhnout i do palety neutrálních barev po šedé a bílé. Asi nejjednodušší pro začátek bude nechat vymalováno na bílo a k tomu posléze dodávat nábytek a doplňky rovněž Shabby chic barvy.

Starý nábytek / Tadyjemoje.cz

Původní nábytek i nové kousky

Shabby chic kombinuje stáří s novotou. Mimo nových využívá i opotřebovaných předmětů, které původnímu účelu již dosloužily. Pokud tedy doma podobný kousek objevíte, nevyhazujte ho! Nemusíte jej ani znovu natírat. Postavte ho do pokoje opotřebovaný, ať je hezky vidět ta odřená barva. Klasickým prvkem tohoto stylu je totiž i patina. Čím starší a původnější nábytek, tím lépe!

Romantické vzory / Tadyjemoje.cz

Mnoho textilu a romantické vzory

Shabby využívá textilie všude. Pověste si nad postel jemná nebesa, využívejte šité dekorační dečky, přehoďte přes křesla přikrývky a nezapomeňte vše doladit závěsy.  A pokud jste milovníky patchworku, využijte všechny možné zbytky a použijte je stejným způsobem. Co se vzorů týče, držte se romantických motivů – ptáčků, puntíků a květin.

Shabby chick / Tadyjemoje.cz

Živé květiny

Květiny ale nemusíte mít doma jen jako vzory na závěsech či povlečení. K Shabby právě patří živé řezané květiny ve váze. Klasické jsou růže a pivoňky, neuděláte ale chybu ani s levandulí nebo třeba s tulipány.

Koupelna / Tadyjemoje.cz

Koupelna z konce 19. století

V klasické Shabby koupelně najdete jednu konkrétní věc – vanu na nožičkách. Pro malé byty je lepší z ní vytvořit v podstatě sprchový kout. Doplňte to správným závěsem a historickou baterií imitující sprchovou.

Křišťál a porcelán / Tadyjemoje.cz

Křišťál a porcelán

Ke stropu připevněte křišťálové lustry, nebo naopak jednoduché se zdobeným látkovým stínidlem. Ve stejném duchu pak zůstaňte i u stolních lamp a dalších svítidel. Pořiďte si domů porcelánové nádobí, pořádně je vyleštěte a hezky vystavte.

Historické doplňky / Tadyjemoje.cz

Historické doplňky

Shabby chic staví na filozofii krásy a pohodlí, neobejde se proto bez výrazných dekorací. Pověste na zeď staré zrenovované rámy, starožitné nebo nádražní hodiny. Postavte na poličku starožitnou bustu s dalšími malými soškami či konvičky nejrůznějších typů. Na postel a sedačku hoďte sladěné polštářky… S jejich sháněním jistě nebudete mít problém. Obchodů, které se podobnými styly a doplňky zabývají, je velká spousta.

Foto: indulgy.com, astreor.canalblog.com, homebnc.com, monmonshabby.tumblr.com, happilyeverafteretc.com, queenbee1924.tumblr.com, mariondee-designs.blogspot.com, decoholic.org, Ebay.co.uk

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Udělejte si citrónové léto

Pusťte o prázdninách do svých interiérů veselé barvy, hravost a svěžest. Jedním ze způsobů, jak to udělat, může být třeba sázka na citróny. Ukážeme vám pár příkladů, jak citrónové dekorace dokáží domov rozveselit.

Ondřej Platzer: Rád mám něco originálního

Jeho byt v pánském stylu zaujme na první pohled. Paletový nábytek, který si sám navrhuje, doplňují prvky komiksové grafiky. V budoucnu si pětadvacetiletý Ondřej představuje prostorný byt s terasou na kraji města.

Posuvná stěna vám z garsonky udělá klidně i 5+1

Posuvné systémy umí v malém interiéru ušetřit docela dost cenného prostoru. Asi nejčastěji narazíte na posuvné dveře u velkých šatních skříní nebo sprchových koutů. Designéři malých bytů využívají posuvné dveře také jako předěly mezi místnostmi. Praktickým posuvem ovšem nemusí být pouze dveře, může jím být dokonce i celá stěna!

Z naší zkušenosti: Spořit? Na co, panebože, na co!

Právě tak reagovala moje kamarádka Petra, když přišla řeč na spoření. „Když budu potřebovat, tak si na všechno půjčím. Teď si chci užívat,“ takhle tu diskusi uzavřela a popravdě podobně uvažuje dost lidí. Ono to totiž takhle jde, jenže jako skoro všechno, i toto řešení má svá ale.

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.