Rozkládací mikrobyt v Paříži má 8 m²!

11. 10. 2016
Byt o velikosti 8 m² sice balancuje na hranici obyvatelnosti, přesto existují lidé, kteří o bydlení v něm mají zájem. A také existují designéři, kteří jsou schopni miniaturní prostory vybavit tak, že v nich jejich obyvatelům vlastně ani nic nechybí.

Minibyt

Z pokoje pro služebnou se stalo skladiště

Moderní a do detailu promyšlený interiér dokončilo v roce 2014 Kitoko Studio v sedmém patře pařížského bytového domu z 19. století. Malinký prostor v minulosti sloužil jako pokoj pro služebnou. Interiéry pod střechou totiž tehdy platily za málo atraktivní, a protože v nich služebnictvo vlastně jen přespávalo, nepotřebovalo ve svých pokojích mnoho místa. Jak ale tento typ bydlení postupem času přicházel o svůj původní účel, začali ho majitelé domu využívat jen jako půdní skladiště přebytečných věcí.

Úložné prostory

Probuzení spícího potenciálu

Nárůst ceny nemovitostí v posledních letech způsobil zvýšení zájmu o tyto zapomenuté čtvereční metry, které nabízejí unikátní výhledy na pařížské střechy, hodně denního světla i možnost vytvořit jejich spojením luxusní lofty. Spící potenciál v jednom z pokojíčků uviděl před třemi roky i jeho současný majitel, který se svou rodinou bydlí ve stejném Haussmannově domě. Pokoj odkoupil a nechal předělat na samostatný a plně vybavený minibyt pro jednoho. Jako první si život na zrekonstruovaných 8 m² mohla vyzkoušet au-pair, která se mu stará o děti. V bytě má absolutní soukromí a úplnou nezávislost.

Interiér se skládá jako švýcarský nůž

Architekti pověření rekonstrukcí tentokrát čerpali inspiraci z nezvyklého zdroje. Vyšli z konceptu skládacího švýcarského nože. Na první pohled je to obyčejný nástroj, který se ovšem díky skládání a rozkládání jednotlivých součástek proměňuje v multifunkčního pomocníka složeného do nejmenšího možného balení. A přesně na takovém principu funguje i tento miniaturní pařížský byt.

Skládací postel

Ložnice, jídelna, šatna a koupelna schované za jedinou stěnou

Vše potřebné se skrývá za víceúčelovou stěnou, do které lze vkročit, vylézt na ni nebo z ní potřebné věci vysunout či vyklopit. Tak například postel je dostupná po vysouvacích schůdcích, které zároveň slouží jako knihovnička a botník. Pak následují vysouvací stůl se židlemi, úložný prostor, šatní skříň a vestavěné poličky včetně prostoru pro ohřívač teplé vody.

Naproti vstupním dveřím je ve stěně schovaný vstup do koupelny vybavené toaletou i sprchovým koutem. Za své zařízení se nemusí stydět ani kuchyňka, v níž je k dispozici dřez, mikrovlnka i dvouplotýnka, která pro přípravu rychlé večeře bohatě stačí.

Foto: Fabienne Delafraye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.