Rozkládací mikrobyt v Paříži má 8 m²!

11. 10. 2016
Byt o velikosti 8 m² sice balancuje na hranici obyvatelnosti, přesto existují lidé, kteří o bydlení v něm mají zájem. A také existují designéři, kteří jsou schopni miniaturní prostory vybavit tak, že v nich jejich obyvatelům vlastně ani nic nechybí.

Minibyt

Z pokoje pro služebnou se stalo skladiště

Moderní a do detailu promyšlený interiér dokončilo v roce 2014 Kitoko Studio v sedmém patře pařížského bytového domu z 19. století. Malinký prostor v minulosti sloužil jako pokoj pro služebnou. Interiéry pod střechou totiž tehdy platily za málo atraktivní, a protože v nich služebnictvo vlastně jen přespávalo, nepotřebovalo ve svých pokojích mnoho místa. Jak ale tento typ bydlení postupem času přicházel o svůj původní účel, začali ho majitelé domu využívat jen jako půdní skladiště přebytečných věcí.

Úložné prostory

Probuzení spícího potenciálu

Nárůst ceny nemovitostí v posledních letech způsobil zvýšení zájmu o tyto zapomenuté čtvereční metry, které nabízejí unikátní výhledy na pařížské střechy, hodně denního světla i možnost vytvořit jejich spojením luxusní lofty. Spící potenciál v jednom z pokojíčků uviděl před třemi roky i jeho současný majitel, který se svou rodinou bydlí ve stejném Haussmannově domě. Pokoj odkoupil a nechal předělat na samostatný a plně vybavený minibyt pro jednoho. Jako první si život na zrekonstruovaných 8 m² mohla vyzkoušet au-pair, která se mu stará o děti. V bytě má absolutní soukromí a úplnou nezávislost.

Interiér se skládá jako švýcarský nůž

Architekti pověření rekonstrukcí tentokrát čerpali inspiraci z nezvyklého zdroje. Vyšli z konceptu skládacího švýcarského nože. Na první pohled je to obyčejný nástroj, který se ovšem díky skládání a rozkládání jednotlivých součástek proměňuje v multifunkčního pomocníka složeného do nejmenšího možného balení. A přesně na takovém principu funguje i tento miniaturní pařížský byt.

Skládací postel

Ložnice, jídelna, šatna a koupelna schované za jedinou stěnou

Vše potřebné se skrývá za víceúčelovou stěnou, do které lze vkročit, vylézt na ni nebo z ní potřebné věci vysunout či vyklopit. Tak například postel je dostupná po vysouvacích schůdcích, které zároveň slouží jako knihovnička a botník. Pak následují vysouvací stůl se židlemi, úložný prostor, šatní skříň a vestavěné poličky včetně prostoru pro ohřívač teplé vody.

Naproti vstupním dveřím je ve stěně schovaný vstup do koupelny vybavené toaletou i sprchovým koutem. Za své zařízení se nemusí stydět ani kuchyňka, v níž je k dispozici dřez, mikrovlnka i dvouplotýnka, která pro přípravu rychlé večeře bohatě stačí.

Foto: Fabienne Delafraye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

7 nápadů, jak si byt vyzdobit palmami

19. 4. 2018
Propadli jste kouzlu palem nejrůznějších druhů a velikostí? Tak proč je doma mít jen v květináčích? Máme pro vás pár tipů, jak si motivem palmových listů vyzdobit byt.

Jak si zútulnit byt, když jste v pronájmu

18. 4. 2018
Bydlíte v pronájmu a nechcete investovat do trvalých změn nebo vám to majitel bytu nedovolí? Poradíme vám pár triků, jak provést v pronajatém bytě pár vratných změn, a dodat tak interiéru šmrnc alespoň na dobu, kdy v něm budete bydlet.

V bývalé tovární hale vzniklo moderní 2+kk

17. 4. 2018
Většina měst s průmyslovou minulostí se musí vypořádat s industriálními zónami, které zanechal v jejich centrech hospodářský růst 19. století. Barcelona by takovým snahám mohla jít příkladem. Původní tovární oblast před očima mění v moderní místo, kde také minulý rok vznikl moderní byt s netradičně řešenými vnitřními zdmi.

Ponožky v nové roli

16. 4. 2018
Ponožky se v posledních letech staly módním doplňkem, který oživí i ten nejnudnější outfit a v obchodech jsou k sehnání ve všech odstínech a nejrůznějších vzorech. Co s nimi ale, když jsou děravé nebo jim chybí druhá do páru? Vdechněte jim nový život.

9 nápadů, jak proměnit prázdné zdi v zahradu

12. 4. 2018
Toužíte po zahrádce, ale bydlíte v malém bytě bez balkonu? Ani v takovém případě se nemusíte vzdávat svých pěstitelských plánů. Když nemáte místo na zemi, pootočte svou perspektivu o devadesát stupňů a pěstujte rostlinky na stěně.

6 nápadů, jak kreativně recyklovat plasty

11. 4. 2018
Váza, šperkovnice, nebo dokonce terárium, tím vším se mohou stát plastové obaly, když si je vezmete do parády! V následujících DIY nápadech zaručeně najdete inspiraci, co udělat s plasty, když se vám je nechce vyhodit do tříděného odpadu.

Přístavba letního minidomku o velikosti 18 m²

10. 4. 2018
Obyvatelé brazilských měst přístavby milují, však pro ně také v portugalštině mají něžně znějící výraz Puxadinho. Jednoduchými přístřešky si nejčastěji rozšiřují obytné prostory rodinných domů, ale vlastní Puxadinho si na terase nechali nedávno postavit dokonce i majitelé přízemního bytu v São Paulu.

5 nápadů, jak oživit oprýskané dveře

9. 4. 2018
Měnit kvůli oprýskaným dveřím skříně nebo si pořizovat nové vchodové dveře, protože ty staré už jsou trochu zašlé, je úplně zbytečné. Našli jsme pro vás pár šikovných tipů, díky nimž staré dveře úžasně prokouknou. Navíc takovou renovaci zvládnete snadno doma sami.

HIMO — tradiční technika drhání v moderní podobě

5. 4. 2018
Stará technika drhání, což je ruční práce s provazy, provázky a přízemi, chytila druhý dech a objevila se v novém pojetí. Kouzlení s provazy všech barev, délek a druhů je už zase in, jenom se mu začalo říkat HIMO.