Rozkládací mikrobyt v Paříži má 8 m²!

Byt o velikosti 8 m² sice balancuje na hranici obyvatelnosti, přesto existují lidé, kteří o bydlení v něm mají zájem. A také existují designéři, kteří jsou schopni miniaturní prostory vybavit tak, že v nich jejich obyvatelům vlastně ani nic nechybí.

Minibyt

Z pokoje pro služebnou se stalo skladiště

Moderní a do detailu promyšlený interiér dokončilo v roce 2014 Kitoko Studio v sedmém patře pařížského bytového domu z 19. století. Malinký prostor v minulosti sloužil jako pokoj pro služebnou. Interiéry pod střechou totiž tehdy platily za málo atraktivní, a protože v nich služebnictvo vlastně jen přespávalo, nepotřebovalo ve svých pokojích mnoho místa. Jak ale tento typ bydlení postupem času přicházel o svůj původní účel, začali ho majitelé domu využívat jen jako půdní skladiště přebytečných věcí.

Úložné prostory

Probuzení spícího potenciálu

Nárůst ceny nemovitostí v posledních letech způsobil zvýšení zájmu o tyto zapomenuté čtvereční metry, které nabízejí unikátní výhledy na pařížské střechy, hodně denního světla i možnost vytvořit jejich spojením luxusní lofty. Spící potenciál v jednom z pokojíčků uviděl před třemi roky i jeho současný majitel, který se svou rodinou bydlí ve stejném Haussmannově domě. Pokoj odkoupil a nechal předělat na samostatný a plně vybavený minibyt pro jednoho. Jako první si život na zrekonstruovaných 8 m² mohla vyzkoušet au-pair, která se mu stará o děti. V bytě má absolutní soukromí a úplnou nezávislost.

Interiér se skládá jako švýcarský nůž

Architekti pověření rekonstrukcí tentokrát čerpali inspiraci z nezvyklého zdroje. Vyšli z konceptu skládacího švýcarského nože. Na první pohled je to obyčejný nástroj, který se ovšem díky skládání a rozkládání jednotlivých součástek proměňuje v multifunkčního pomocníka složeného do nejmenšího možného balení. A přesně na takovém principu funguje i tento miniaturní pařížský byt.

Skládací postel

Ložnice, jídelna, šatna a koupelna schované za jedinou stěnou

Vše potřebné se skrývá za víceúčelovou stěnou, do které lze vkročit, vylézt na ni nebo z ní potřebné věci vysunout či vyklopit. Tak například postel je dostupná po vysouvacích schůdcích, které zároveň slouží jako knihovnička a botník. Pak následují vysouvací stůl se židlemi, úložný prostor, šatní skříň a vestavěné poličky včetně prostoru pro ohřívač teplé vody.

Naproti vstupním dveřím je ve stěně schovaný vstup do koupelny vybavené toaletou i sprchovým koutem. Za své zařízení se nemusí stydět ani kuchyňka, v níž je k dispozici dřez, mikrovlnka i dvouplotýnka, která pro přípravu rychlé večeře bohatě stačí.

Foto: Fabienne Delafraye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.