Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

Oba jste se v mladém věku vydali do Prahy, teď se ale vracíte na venkov. Proč?

V městské džungli pracujeme, takže večer jsme se chtěli vrátit do klidu. Právě proto že jsme vyrůstali na horách, jsme oba toužili po přírodě. Běhání okolo Olšanského hřbitova není nic příjemného, a i když se v Praze najde spousta krásných míst, tak nám nestačil malý park u domu, ale potřebovali jsme pořádný kus lesa. Už se moc těšíme na procházky v přírodě a výhledy do krajiny.

Váhali jste mezi nájemním bydlením a bydlením ve vlastním? Jaké hlavní výhody vidíte v bydlení ve vlastním?

Po rozhodnutí přestěhovat se mimo Prahu jsme ohledně nájmu nebo vlastního bydlení vůbec neváhali. Volba byla jasná. Po 8 letech v nájmech jsme určitě chtěli jít do vlastního. V nájmu si nemůžete dělat, co chcete, před každým přivrtáním poličky se musíte někoho zeptat, stejně jako když chcete vymalovat nebo si pořídit domácího mazlíčka.

Koupili jste dům, který rekonstruujete. Nebylo by lepší a méně pracné pořídit si pozemek a postavit dům na zelené louce?

Byla to varianta. První nás samozřejmě napadlo koupit pozemek a domeček si postavit, ale ani po roce jsme nenašli takový, který by nám vyhovoval. Markétě se líbí zarostlé zahrady, a když má místo ,,duši“, a to jsme na holé louce prostě nenašli. U pozemků byl taky problém, že se teprve domky staví a prodávají, a my jsme chtěli vědět, koho máme za sousedy. Navíc se vám klidně může stát, že si koupíte pěkný pozemek na kraji obce, a za pár let vám ho obestaví dalšími domy.

Podle čeho jste vybírali dům k rekonstrukci?

Nechtěli jsme ruinu, ze které by nám zbyly jen obvodové zdi, stejně jako barák, do něhož se stačí jen nastěhovat. Zvolili jsme kompromis – zarostlá zahrada a dům, který si můžeme přizpůsobit našemu stylu, ale nepadá nám na hlavu.

Na jak dlouho rekonstrukci plánujete?

Vnitřní prostory domu by měly být hotové do března. Poté se chceme nastěhovat. Na termínu nelpíme, ale podle nás je dobré si udělat časový harmonogram, který alespoň trošku dodržíme. Netrváme na březnovém termínu, protože potom nechceme být zklamaní, že dům ještě není dokončený. Je to jen orientační bod, ke kterému se chceme co nejvíc přiblížit a v ideálních podmínkách ho splnit. Po nastěhování je pak v plánu ještě zateplení domu, rekonstrukce sklepu a zahrada.

V jakém duchu si chcete svůj domov zařídit?

Dům je krásně orientovaný, prostorný a světlý, proto ho nechceme zahltit nábytkem. Líbí se nám severský styl – světlé barvy do modra a šeda, přírodní materiály, převážně dřevo. Zbouráme spoustu malých příček, abychom dostali větší místnosti, kuchyň spojíme s obývákem.

Kdybyste měli vybrat jednu věc, která doma nesmí chybět?

Rozhodně chceme velký dřevěný stůl na míru, kde se bude scházet celá rodina a přátelé.

Koho si do zrekonstruovaného domu pozvete prvního?

Všechny, co nám s rekonstrukcí pomáhají, a i ostatní kamarády a rodinu. Marki má v dubnu narozeniny, takže bychom to mohli spojit a udělat super narozeninovou a kolaudační party.

Jaký byl váš hlavní požadavek na okolí domu, lokalitu atd.?

To byl právě kámen úrazu při výběru. Ideální představa byla chaloupka na samotě u lesa a u potůčku, i když jsme z toho museli nakonec ustoupit. Do budoucna samozřejmě plánujeme děti, a i když my se všude dostaneme autem, tak chudáci děti by musely někde z lesa chodit několik kilometrů pěšky. Tento plán jsme proto přesunuli na stáří.

Jestli vás zajímá, jak rekonstrukce probíhá a jestli Markéta s Tomášem opravdu stihnou kolaudaci do Markétiných narozenin, sledujte videa na webu Najděte se ve vlastním. Už v neděli 26. 11. se můžete těšit na první díl. 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.