Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

Oba jste se v mladém věku vydali do Prahy, teď se ale vracíte na venkov. Proč?

V městské džungli pracujeme, takže večer jsme se chtěli vrátit do klidu. Právě proto že jsme vyrůstali na horách, jsme oba toužili po přírodě. Běhání okolo Olšanského hřbitova není nic příjemného, a i když se v Praze najde spousta krásných míst, tak nám nestačil malý park u domu, ale potřebovali jsme pořádný kus lesa. Už se moc těšíme na procházky v přírodě a výhledy do krajiny.

Váhali jste mezi nájemním bydlením a bydlením ve vlastním? Jaké hlavní výhody vidíte v bydlení ve vlastním?

Po rozhodnutí přestěhovat se mimo Prahu jsme ohledně nájmu nebo vlastního bydlení vůbec neváhali. Volba byla jasná. Po 8 letech v nájmech jsme určitě chtěli jít do vlastního. V nájmu si nemůžete dělat, co chcete, před každým přivrtáním poličky se musíte někoho zeptat, stejně jako když chcete vymalovat nebo si pořídit domácího mazlíčka.

Koupili jste dům, který rekonstruujete. Nebylo by lepší a méně pracné pořídit si pozemek a postavit dům na zelené louce?

Byla to varianta. První nás samozřejmě napadlo koupit pozemek a domeček si postavit, ale ani po roce jsme nenašli takový, který by nám vyhovoval. Markétě se líbí zarostlé zahrady, a když má místo ,,duši“, a to jsme na holé louce prostě nenašli. U pozemků byl taky problém, že se teprve domky staví a prodávají, a my jsme chtěli vědět, koho máme za sousedy. Navíc se vám klidně může stát, že si koupíte pěkný pozemek na kraji obce, a za pár let vám ho obestaví dalšími domy.

Podle čeho jste vybírali dům k rekonstrukci?

Nechtěli jsme ruinu, ze které by nám zbyly jen obvodové zdi, stejně jako barák, do něhož se stačí jen nastěhovat. Zvolili jsme kompromis – zarostlá zahrada a dům, který si můžeme přizpůsobit našemu stylu, ale nepadá nám na hlavu.

Na jak dlouho rekonstrukci plánujete?

Vnitřní prostory domu by měly být hotové do března. Poté se chceme nastěhovat. Na termínu nelpíme, ale podle nás je dobré si udělat časový harmonogram, který alespoň trošku dodržíme. Netrváme na březnovém termínu, protože potom nechceme být zklamaní, že dům ještě není dokončený. Je to jen orientační bod, ke kterému se chceme co nejvíc přiblížit a v ideálních podmínkách ho splnit. Po nastěhování je pak v plánu ještě zateplení domu, rekonstrukce sklepu a zahrada.

V jakém duchu si chcete svůj domov zařídit?

Dům je krásně orientovaný, prostorný a světlý, proto ho nechceme zahltit nábytkem. Líbí se nám severský styl – světlé barvy do modra a šeda, přírodní materiály, převážně dřevo. Zbouráme spoustu malých příček, abychom dostali větší místnosti, kuchyň spojíme s obývákem.

Kdybyste měli vybrat jednu věc, která doma nesmí chybět?

Rozhodně chceme velký dřevěný stůl na míru, kde se bude scházet celá rodina a přátelé.

Koho si do zrekonstruovaného domu pozvete prvního?

Všechny, co nám s rekonstrukcí pomáhají, a i ostatní kamarády a rodinu. Marki má v dubnu narozeniny, takže bychom to mohli spojit a udělat super narozeninovou a kolaudační party.

Jaký byl váš hlavní požadavek na okolí domu, lokalitu atd.?

To byl právě kámen úrazu při výběru. Ideální představa byla chaloupka na samotě u lesa a u potůčku, i když jsme z toho museli nakonec ustoupit. Do budoucna samozřejmě plánujeme děti, a i když my se všude dostaneme autem, tak chudáci děti by musely někde z lesa chodit několik kilometrů pěšky. Tento plán jsme proto přesunuli na stáří.

Jestli vás zajímá, jak rekonstrukce probíhá a jestli Markéta s Tomášem opravdu stihnou kolaudaci do Markétiných narozenin, sledujte videa na webu Najděte se ve vlastním. Už v neděli 26. 11. se můžete těšit na první díl. 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.