Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

Oba jste se v mladém věku vydali do Prahy, teď se ale vracíte na venkov. Proč?

V městské džungli pracujeme, takže večer jsme se chtěli vrátit do klidu. Právě proto že jsme vyrůstali na horách, jsme oba toužili po přírodě. Běhání okolo Olšanského hřbitova není nic příjemného, a i když se v Praze najde spousta krásných míst, tak nám nestačil malý park u domu, ale potřebovali jsme pořádný kus lesa. Už se moc těšíme na procházky v přírodě a výhledy do krajiny.

Váhali jste mezi nájemním bydlením a bydlením ve vlastním? Jaké hlavní výhody vidíte v bydlení ve vlastním?

Po rozhodnutí přestěhovat se mimo Prahu jsme ohledně nájmu nebo vlastního bydlení vůbec neváhali. Volba byla jasná. Po 8 letech v nájmech jsme určitě chtěli jít do vlastního. V nájmu si nemůžete dělat, co chcete, před každým přivrtáním poličky se musíte někoho zeptat, stejně jako když chcete vymalovat nebo si pořídit domácího mazlíčka.

Koupili jste dům, který rekonstruujete. Nebylo by lepší a méně pracné pořídit si pozemek a postavit dům na zelené louce?

Byla to varianta. První nás samozřejmě napadlo koupit pozemek a domeček si postavit, ale ani po roce jsme nenašli takový, který by nám vyhovoval. Markétě se líbí zarostlé zahrady, a když má místo ,,duši“, a to jsme na holé louce prostě nenašli. U pozemků byl taky problém, že se teprve domky staví a prodávají, a my jsme chtěli vědět, koho máme za sousedy. Navíc se vám klidně může stát, že si koupíte pěkný pozemek na kraji obce, a za pár let vám ho obestaví dalšími domy.

Podle čeho jste vybírali dům k rekonstrukci?

Nechtěli jsme ruinu, ze které by nám zbyly jen obvodové zdi, stejně jako barák, do něhož se stačí jen nastěhovat. Zvolili jsme kompromis – zarostlá zahrada a dům, který si můžeme přizpůsobit našemu stylu, ale nepadá nám na hlavu.

Na jak dlouho rekonstrukci plánujete?

Vnitřní prostory domu by měly být hotové do března. Poté se chceme nastěhovat. Na termínu nelpíme, ale podle nás je dobré si udělat časový harmonogram, který alespoň trošku dodržíme. Netrváme na březnovém termínu, protože potom nechceme být zklamaní, že dům ještě není dokončený. Je to jen orientační bod, ke kterému se chceme co nejvíc přiblížit a v ideálních podmínkách ho splnit. Po nastěhování je pak v plánu ještě zateplení domu, rekonstrukce sklepu a zahrada.

V jakém duchu si chcete svůj domov zařídit?

Dům je krásně orientovaný, prostorný a světlý, proto ho nechceme zahltit nábytkem. Líbí se nám severský styl – světlé barvy do modra a šeda, přírodní materiály, převážně dřevo. Zbouráme spoustu malých příček, abychom dostali větší místnosti, kuchyň spojíme s obývákem.

Kdybyste měli vybrat jednu věc, která doma nesmí chybět?

Rozhodně chceme velký dřevěný stůl na míru, kde se bude scházet celá rodina a přátelé.

Koho si do zrekonstruovaného domu pozvete prvního?

Všechny, co nám s rekonstrukcí pomáhají, a i ostatní kamarády a rodinu. Marki má v dubnu narozeniny, takže bychom to mohli spojit a udělat super narozeninovou a kolaudační party.

Jaký byl váš hlavní požadavek na okolí domu, lokalitu atd.?

To byl právě kámen úrazu při výběru. Ideální představa byla chaloupka na samotě u lesa a u potůčku, i když jsme z toho museli nakonec ustoupit. Do budoucna samozřejmě plánujeme děti, a i když my se všude dostaneme autem, tak chudáci děti by musely někde z lesa chodit několik kilometrů pěšky. Tento plán jsme proto přesunuli na stáří.

Jestli vás zajímá, jak rekonstrukce probíhá a jestli Markéta s Tomášem opravdu stihnou kolaudaci do Markétiných narozenin, sledujte videa na webu Najděte se ve vlastním. Už v neděli 26. 11. se můžete těšit na první díl. 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.