Roman Ferstl: Když přijdu domů, přivítá mě duha

Radovat se z inspirací, které život přináší, vidět je všude kolem sebe a s láskou, citem a praktickou zručností je aplikovat do svého bydlení umí Jana a Roman Ferstlovi naprosto skvěle. Na návštěvě v jejich branickém bytě jsme obdivovali téměř vše. Nejvíc nás ale dostala Romanova duha, umyvadlo v dětském pokojíčku a ohromná sbírka starých matchboxů.

branik1

Romane, jak dlouho tady bydlíte?

Už od studií. Ze začátku jsme bydleli jen ve dvou místnostech, byt jsme měli narvaný vším, co jsme potřebovali ke studiu. Vzpomínám si, že kuchyně se stala z části místem, kde se vařilo, a zbytek se změnil v prostor se spoustou papírů a složek, mezi nimi jsme oba psali, četli a pracovali.

Jak se od té doby změnila dispozice bytu?

Přišly děti a museli jsme začít přemýšlet, co změnit, abychom se sem vešli. Kvůli synům vzniklo patro na spaní, později se uvolnil byt vedle nás a časem se nám povedlo oba byty propojit. Vznikl tak prostor pro novou koupelnu a hlavně jsme mohli zařídit pokoje pro kluky.

MG_6458

Co vás inspirovalo při zařizování interiéru?

Většinou se nápady rodily přirozeně, vznikaly v daném okamžiku. Tak to bylo například s podlahou v kuchyni. Při rekonstrukci jsme sundali lino a pod ním jsme objevili starou prkennou podlahu. Okamžitě jsme věděli, že ji zachováme a zrenovujeme. Pro mou ženu je dodneška nekonečnou inspirací každoroční návštěva krámu s nábytkem v italském Udine. Je nadšená, jak Italové dokáží věci krásně sladit dohromady.

MG_6426

Velmi mě baví umyvadlo v dětském pokoji, prvek, který se hned tak nevidí.

S nápadem přišla má žena. Pokoj zdobí malá nika, před propojením bytů zde bývala kuchyňka, a tak jsme odpad zachovali. Do výklenku vestavěli skřínku na věci a na ni zabudovali umyvadlo. Syn si může ve svém pokoji dělat, co chce, malovat, modelovat, a hned si pak umýt ruce. Skvělá a praktická věc.

MG_6471

Opravdová paráda jsou skleněné závěsy ve dveřích a na okně. Skutečně jsi je sám navrhl i vyrobil?

Ano. Vzpomínám si, když jsem ještě učil na univerzitě, že jsme se studenty v rámci historické exkurze navštívili nově otevřené Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V jednom patře okno zdobily podobné dekorace a mně se moc líbily. Pak jsem jednou procházel bleší trh, objevil tam krásné skleněné perly a bylo rozhodnuto.

Co tě na těch skleněných řetězech baví nejvíc?

Úžasné efekty vznikající z odlesků slunce. Okno v pokoji směřuje na jih, takže když svítí sluníčko, od božího rána díky této zácloně po našem bytě cestují duhové flíčky. Sluneční paprsky se také opírají do sklíček závěsu v chodbě a pouští do ní fascinující světelně fleky. Je neuvěřitelné, opravdu kouzelné, když sem vstoupíš a přivítá tě duha.

MG_6466

Máš ještě nějaký super úlovek z blešáku?

Co se opravdu povedlo, je krabice se starými angličáky. Další fešák z blešáku je svícen, který se kdysi montoval na klavíry, nyní nám visí na zdi v chodbičce. Anebo art deco držáky na garnýže za pár korun. Sice trvalo, než jsem je vyčistil, ale výsledek je nádherný. V bazaru jsem zase narazil na hezkou skřínku, teprve doma jsme zjistili, že se jedná o kredenc, našli jsme pro ni tedy místo v kuchyni. Je fakt, že my většinou nehledáme cíleně nějakou věc, ale něco se nám líbí, tak to koupíme a následně pro to hledáme místo.

branik2

Co bys poradil všem, co se chystají zařizovat své první bydlení?

Nespěchat a chodit s otevřenýma očima, inspirace může přijít kdykoliv a kdekoliv.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.