Roman Ferstl: Když přijdu domů, přivítá mě duha

17. 3. 2016
Radovat se z inspirací, které život přináší, vidět je všude kolem sebe a s láskou, citem a praktickou zručností je aplikovat do svého bydlení umí Jana a Roman Ferstlovi naprosto skvěle. Na návštěvě v jejich branickém bytě jsme obdivovali téměř vše. Nejvíc nás ale dostala Romanova duha, umyvadlo v dětském pokojíčku a ohromná sbírka starých matchboxů.

branik1

Romane, jak dlouho tady bydlíte?

Už od studií. Ze začátku jsme bydleli jen ve dvou místnostech, byt jsme měli narvaný vším, co jsme potřebovali ke studiu. Vzpomínám si, že kuchyně se stala z části místem, kde se vařilo, a zbytek se změnil v prostor se spoustou papírů a složek, mezi nimi jsme oba psali, četli a pracovali.

Jak se od té doby změnila dispozice bytu?

Přišly děti a museli jsme začít přemýšlet, co změnit, abychom se sem vešli. Kvůli synům vzniklo patro na spaní, později se uvolnil byt vedle nás a časem se nám povedlo oba byty propojit. Vznikl tak prostor pro novou koupelnu a hlavně jsme mohli zařídit pokoje pro kluky.

MG_6458

Co vás inspirovalo při zařizování interiéru?

Většinou se nápady rodily přirozeně, vznikaly v daném okamžiku. Tak to bylo například s podlahou v kuchyni. Při rekonstrukci jsme sundali lino a pod ním jsme objevili starou prkennou podlahu. Okamžitě jsme věděli, že ji zachováme a zrenovujeme. Pro mou ženu je dodneška nekonečnou inspirací každoroční návštěva krámu s nábytkem v italském Udine. Je nadšená, jak Italové dokáží věci krásně sladit dohromady.

MG_6426

Velmi mě baví umyvadlo v dětském pokoji, prvek, který se hned tak nevidí.

S nápadem přišla má žena. Pokoj zdobí malá nika, před propojením bytů zde bývala kuchyňka, a tak jsme odpad zachovali. Do výklenku vestavěli skřínku na věci a na ni zabudovali umyvadlo. Syn si může ve svém pokoji dělat, co chce, malovat, modelovat, a hned si pak umýt ruce. Skvělá a praktická věc.

MG_6471

Opravdová paráda jsou skleněné závěsy ve dveřích a na okně. Skutečně jsi je sám navrhl i vyrobil?

Ano. Vzpomínám si, když jsem ještě učil na univerzitě, že jsme se studenty v rámci historické exkurze navštívili nově otevřené Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V jednom patře okno zdobily podobné dekorace a mně se moc líbily. Pak jsem jednou procházel bleší trh, objevil tam krásné skleněné perly a bylo rozhodnuto.

Co tě na těch skleněných řetězech baví nejvíc?

Úžasné efekty vznikající z odlesků slunce. Okno v pokoji směřuje na jih, takže když svítí sluníčko, od božího rána díky této zácloně po našem bytě cestují duhové flíčky. Sluneční paprsky se také opírají do sklíček závěsu v chodbě a pouští do ní fascinující světelně fleky. Je neuvěřitelné, opravdu kouzelné, když sem vstoupíš a přivítá tě duha.

MG_6466

Máš ještě nějaký super úlovek z blešáku?

Co se opravdu povedlo, je krabice se starými angličáky. Další fešák z blešáku je svícen, který se kdysi montoval na klavíry, nyní nám visí na zdi v chodbičce. Anebo art deco držáky na garnýže za pár korun. Sice trvalo, než jsem je vyčistil, ale výsledek je nádherný. V bazaru jsem zase narazil na hezkou skřínku, teprve doma jsme zjistili, že se jedná o kredenc, našli jsme pro ni tedy místo v kuchyni. Je fakt, že my většinou nehledáme cíleně nějakou věc, ale něco se nám líbí, tak to koupíme a následně pro to hledáme místo.

branik2

Co bys poradil všem, co se chystají zařizovat své první bydlení?

Nespěchat a chodit s otevřenýma očima, inspirace může přijít kdykoliv a kdekoliv.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.