Roman Ferstl: Když přijdu domů, přivítá mě duha

17. 3. 2016
Radovat se z inspirací, které život přináší, vidět je všude kolem sebe a s láskou, citem a praktickou zručností je aplikovat do svého bydlení umí Jana a Roman Ferstlovi naprosto skvěle. Na návštěvě v jejich branickém bytě jsme obdivovali téměř vše. Nejvíc nás ale dostala Romanova duha, umyvadlo v dětském pokojíčku a ohromná sbírka starých matchboxů.

branik1

Romane, jak dlouho tady bydlíte?

Už od studií. Ze začátku jsme bydleli jen ve dvou místnostech, byt jsme měli narvaný vším, co jsme potřebovali ke studiu. Vzpomínám si, že kuchyně se stala z části místem, kde se vařilo, a zbytek se změnil v prostor se spoustou papírů a složek, mezi nimi jsme oba psali, četli a pracovali.

Jak se od té doby změnila dispozice bytu?

Přišly děti a museli jsme začít přemýšlet, co změnit, abychom se sem vešli. Kvůli synům vzniklo patro na spaní, později se uvolnil byt vedle nás a časem se nám povedlo oba byty propojit. Vznikl tak prostor pro novou koupelnu a hlavně jsme mohli zařídit pokoje pro kluky.

MG_6458

Co vás inspirovalo při zařizování interiéru?

Většinou se nápady rodily přirozeně, vznikaly v daném okamžiku. Tak to bylo například s podlahou v kuchyni. Při rekonstrukci jsme sundali lino a pod ním jsme objevili starou prkennou podlahu. Okamžitě jsme věděli, že ji zachováme a zrenovujeme. Pro mou ženu je dodneška nekonečnou inspirací každoroční návštěva krámu s nábytkem v italském Udine. Je nadšená, jak Italové dokáží věci krásně sladit dohromady.

MG_6426

Velmi mě baví umyvadlo v dětském pokoji, prvek, který se hned tak nevidí.

S nápadem přišla má žena. Pokoj zdobí malá nika, před propojením bytů zde bývala kuchyňka, a tak jsme odpad zachovali. Do výklenku vestavěli skřínku na věci a na ni zabudovali umyvadlo. Syn si může ve svém pokoji dělat, co chce, malovat, modelovat, a hned si pak umýt ruce. Skvělá a praktická věc.

MG_6471

Opravdová paráda jsou skleněné závěsy ve dveřích a na okně. Skutečně jsi je sám navrhl i vyrobil?

Ano. Vzpomínám si, když jsem ještě učil na univerzitě, že jsme se studenty v rámci historické exkurze navštívili nově otevřené Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. V jednom patře okno zdobily podobné dekorace a mně se moc líbily. Pak jsem jednou procházel bleší trh, objevil tam krásné skleněné perly a bylo rozhodnuto.

Co tě na těch skleněných řetězech baví nejvíc?

Úžasné efekty vznikající z odlesků slunce. Okno v pokoji směřuje na jih, takže když svítí sluníčko, od božího rána díky této zácloně po našem bytě cestují duhové flíčky. Sluneční paprsky se také opírají do sklíček závěsu v chodbě a pouští do ní fascinující světelně fleky. Je neuvěřitelné, opravdu kouzelné, když sem vstoupíš a přivítá tě duha.

MG_6466

Máš ještě nějaký super úlovek z blešáku?

Co se opravdu povedlo, je krabice se starými angličáky. Další fešák z blešáku je svícen, který se kdysi montoval na klavíry, nyní nám visí na zdi v chodbičce. Anebo art deco držáky na garnýže za pár korun. Sice trvalo, než jsem je vyčistil, ale výsledek je nádherný. V bazaru jsem zase narazil na hezkou skřínku, teprve doma jsme zjistili, že se jedná o kredenc, našli jsme pro ni tedy místo v kuchyni. Je fakt, že my většinou nehledáme cíleně nějakou věc, ale něco se nám líbí, tak to koupíme a následně pro to hledáme místo.

branik2

Co bys poradil všem, co se chystají zařizovat své první bydlení?

Nespěchat a chodit s otevřenýma očima, inspirace může přijít kdykoliv a kdekoliv.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.