Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.

Romane, jak to je s tou levitací?

Je to tak. Kdybych mohl, žádný nábytek nestojí na zemi. Bydlíme však v panelovém bytě a do panelové podlahy vrtat nelze. Věřte, že v opačném případě by se i konferenční stolek vznášel nad zemí. Podobně jako menší knihovna u okna a sedací souprava. Kromě těchto tří bytových prvků vše ostatní visí ve vzduchu.

Proč u tebe většina nábytku nestojí přímo na zemi, jako u drtivé většiny lidí?

Především z praktických důvodů, lépe se uklízí a také se nikde neusazuje prach. I když já to tedy s uklízením moc nepřeháním. Navíc jsem si položil skvělou podlahu, na které není nic vidět, i kdyby se tady neuklízelo třeba tři roky!

 

Co všechno sis v bytě sám navrhl a vyrobil?

Téměř vše. Pokojovou stěnu, kuchyni, koupelnu. Do pokojové stěny jsem zakomponoval i šatní skříň, která má velký úložný prostor a splňuje všechny parametry jako ta klasická. Zkrátka jsem nechtěl almaru jako u babičky. Také kuchyni jsem si poskládal celou sám a přišla mě mnohonásobně levněji než ze studia. Mou největší chloubou je ale svítící strop v koupelně. Když ležíte ve vaně, máte pocit, že se nacházíte v nějaké kostce, která pluje pod vodou. Navrhování je můj koníček, zručný však už tolik nejsem, s výrobou mi hodně pomáhal kamarád.

Trochu mi v tvém bytě chybí barvy. Nemáš je rád?

V interiéru mám raději neutrální barvy, protože nevyjdou z módy. Bílou a černou považuji za velmi praktické, které nepodléhají žádným módním trendům, bílá navíc působí světle a čistě. Přesto bych barevnost časem rád drobně změnil. Pokud bych se pustil do nové rekonstrukce, volil bych kombinaci bílé nebo béžové se dřevem.

Odkud bereš inspiraci pro své nápady?

Z internetu. Hledám tam rady i zkušenosti. Tak jsem objevil i vaše stránky a soutěž. Neváhal jsem a poslal dekoraci, kterou jsem skládal pro své čerstvě narozené dítě.

Chtěl jsi mu vyzdobit pokojíček?

Někde jsem četl, že se dítě musí při přebalování na něco dívat A protože jsem kdysi skládal origami, napadlo mě vytvořit plastickou dekoraci ze dvou barev papíru a připevnit ji na strop. Myslím, že svůj účel splnila.

Zatím vám byt stačí, ale co později, neplánujete se jednou přestěhovat do domku se zahradou?

Netoužím po domě. Pocházím z Moravy, bydleli jsme v domku a vím, kolik je kolem něj práce a starostí. Byt zde v Ládví nám vyhovuje. Bydlíme v prvním patře, jak jsem si kvůli výhledu přál.

Počkej, jak to kvůli výhledu? Ten máš přece z vyšších pater lepší.

Na sídlišti to neplatí. Když se tady u nás na jaře stromy zazelenají, nevidíme přes ně na protější paneláky, což považuji za velkou výhodu.

Poslední otázka, na kterou se musím ještě zeptat. Ten moderní obraz v obývacím pokoji jsi také malovat ty?

Tak ten jsem si nechal namalovat u jednoho začínajícího malíře. Řekl jsem mu barvy, které bych na obraze chtěl mít, a on mi ho namaloval. Obraz se mi líbí, ale souboj chobotnice s murénou, jak zní název díla, tam vidí asi jen sám autor.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.