Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.

Romane, jak to je s tou levitací?

Je to tak. Kdybych mohl, žádný nábytek nestojí na zemi. Bydlíme však v panelovém bytě a do panelové podlahy vrtat nelze. Věřte, že v opačném případě by se i konferenční stolek vznášel nad zemí. Podobně jako menší knihovna u okna a sedací souprava. Kromě těchto tří bytových prvků vše ostatní visí ve vzduchu.

Proč u tebe většina nábytku nestojí přímo na zemi, jako u drtivé většiny lidí?

Především z praktických důvodů, lépe se uklízí a také se nikde neusazuje prach. I když já to tedy s uklízením moc nepřeháním. Navíc jsem si položil skvělou podlahu, na které není nic vidět, i kdyby se tady neuklízelo třeba tři roky!

 

Co všechno sis v bytě sám navrhl a vyrobil?

Téměř vše. Pokojovou stěnu, kuchyni, koupelnu. Do pokojové stěny jsem zakomponoval i šatní skříň, která má velký úložný prostor a splňuje všechny parametry jako ta klasická. Zkrátka jsem nechtěl almaru jako u babičky. Také kuchyni jsem si poskládal celou sám a přišla mě mnohonásobně levněji než ze studia. Mou největší chloubou je ale svítící strop v koupelně. Když ležíte ve vaně, máte pocit, že se nacházíte v nějaké kostce, která pluje pod vodou. Navrhování je můj koníček, zručný však už tolik nejsem, s výrobou mi hodně pomáhal kamarád.

Trochu mi v tvém bytě chybí barvy. Nemáš je rád?

V interiéru mám raději neutrální barvy, protože nevyjdou z módy. Bílou a černou považuji za velmi praktické, které nepodléhají žádným módním trendům, bílá navíc působí světle a čistě. Přesto bych barevnost časem rád drobně změnil. Pokud bych se pustil do nové rekonstrukce, volil bych kombinaci bílé nebo béžové se dřevem.

Odkud bereš inspiraci pro své nápady?

Z internetu. Hledám tam rady i zkušenosti. Tak jsem objevil i vaše stránky a soutěž. Neváhal jsem a poslal dekoraci, kterou jsem skládal pro své čerstvě narozené dítě.

Chtěl jsi mu vyzdobit pokojíček?

Někde jsem četl, že se dítě musí při přebalování na něco dívat A protože jsem kdysi skládal origami, napadlo mě vytvořit plastickou dekoraci ze dvou barev papíru a připevnit ji na strop. Myslím, že svůj účel splnila.

Zatím vám byt stačí, ale co později, neplánujete se jednou přestěhovat do domku se zahradou?

Netoužím po domě. Pocházím z Moravy, bydleli jsme v domku a vím, kolik je kolem něj práce a starostí. Byt zde v Ládví nám vyhovuje. Bydlíme v prvním patře, jak jsem si kvůli výhledu přál.

Počkej, jak to kvůli výhledu? Ten máš přece z vyšších pater lepší.

Na sídlišti to neplatí. Když se tady u nás na jaře stromy zazelenají, nevidíme přes ně na protější paneláky, což považuji za velkou výhodu.

Poslední otázka, na kterou se musím ještě zeptat. Ten moderní obraz v obývacím pokoji jsi také malovat ty?

Tak ten jsem si nechal namalovat u jednoho začínajícího malíře. Řekl jsem mu barvy, které bych na obraze chtěl mít, a on mi ho namaloval. Obraz se mi líbí, ale souboj chobotnice s murénou, jak zní název díla, tam vidí asi jen sám autor.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

9 dekorací ze žaludů

24. 4. 2018
Zbyly vám po zimě žaludy, které jste už nestačili odnést zvířatům do lesa či do zoologické zahrady? Ukážeme vám, jak si z nich doma udělat zajímavé dekorace, jež mohou krášlit váš byt po celý rok.