Menu

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

Inspirace 8. 5. 2018
Autor: Klára Beščecová ,

Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Maximální propojení interiéru

Čerství majitelé novostavby, která byla dokončená teprve v minulém roce, ještě donedávna žili nedaleko svého nového bydliště a snili o rodinném hnízdě, v němž si všichni budou fyzicky blízko. Dokonce natolik blízko, že nebude záležet na tom, v jaké místnosti se budou zrovna nacházet.

Vlastní bydlení můžete mít jednoduše i vy. Podívejte se, jak k novému bytu přišla hned po maturitě dvaadvacetiletá Denisa z Horních Krut.

Dvoupatrový dům na pozemku s rozlohou 128 m²

Jakmile se jim naskytla příležitost zakoupit poblíž místa, které dobře znali, pozemek o rozloze 128 m² a postavit si na něm vysněný dům, vůbec neváhali. Návrh netradičního domku svěřili celému týmu ze studia Tato Architects v čele s Yo Shimadou.

Architekti to tentokrát neměli vůbec lehké. Museli se vypořádat s omezením v podobě rozměrů pozemku a také s velkým očekáváním klientů. Výsledkem jejich úsilí se stal z venku poměrně nenápadný dvouposchoďový dům s půdorysem pouhých 49 m² a obytnou plochou 95 m².

Mezonety skvěle doplní skandinávský styl. Podívejte se na originální loft mladé dvojice z Prahy.

Všude samé mezipatro

Jestliže zvenku domek nebudí velkou pozornost, interiéry už tak nenápadné nejsou. Vzhledem k přání rodiny se totiž oficiální dvě patra domu dále člení na pět vzájemně propojených výškových úrovní. Na nich se nacházejí jednotlivá mezipatra, jichž byste v celém domě napočítali přes deset a  jsou od sebe navíc pravidelně odstupňovaná vždy o stejnou výšku 0,7 metru.

Zvýšená podlaží se systematicky člení do dvou spirál od přízemí až po střešní terasu. Snadný průchod mezi úrovněmi umožňují minischodiště o třech schůdcích s odnímatelnými zábradlími. Mírné odstupňování je pro rodinu praktické, protože dovoluje využívat jednotlivé úrovně podlah jako stoly nebo poličky.

Netradiční dispozice, tradiční vybavení

Hodně nezvyklé vnitřní dispozice nebyly na překážku tomu, aby se do interiéru vešly všechny obvyklé obytné zóny i potřebné vybavení. Majitelé mají v domě běžný obývací pokoj, ostrůvkovou kuchyňskou linku s jídelním koutem, ložnici, pracovnu, čítárnu, úložné prostory v přízemí, dvě ložnice i dvě střešní terasy.

Střešní terasy jako záruka denního osvětlení

Terasy na střeše hrají důležitou roli při osvětlení domu. Územní plán města Ósaky totiž v blízké budoucnosti počítá poblíž domu s výstavbou výškových kancelářských budov. Proto museli architekti pracovat s variantou, že jedinou dobře prosluněnou venkovní plochou náležící k domu bude brzy jen střecha.

Tenhle dům není pro starý

Takto propojený dům samozřejmě má svá pro i proti. Prakticky neustále tady zdoláváte nějaké schody, což by třeba seniorům mohlo časem docela dělat problémy. Noví majitelé ale zatím schody neřeší a nechybí jim tu ani objemnější úložné prostory. Říkají, že v domě nechtějí hromadit staré věci, ale že jim perfektně vyhovuje mít při ruce to, co zrovna skutečně využívají.

Foto: Shinkenchiku Sha