Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Maximální propojení interiéru

Čerství majitelé novostavby, která byla dokončená teprve v minulém roce, ještě donedávna žili nedaleko svého nového bydliště a snili o rodinném hnízdě, v němž si všichni budou fyzicky blízko. Dokonce natolik blízko, že nebude záležet na tom, v jaké místnosti se budou zrovna nacházet.

Vlastní bydlení můžete mít jednoduše i vy. Podívejte se, jak k novému bytu přišla hned po maturitě dvaadvacetiletá Denisa z Horních Krut.

Dvoupatrový dům na pozemku s rozlohou 128 m²

Jakmile se jim naskytla příležitost zakoupit poblíž místa, které dobře znali, pozemek o rozloze 128 m² a postavit si na něm vysněný dům, vůbec neváhali. Návrh netradičního domku svěřili celému týmu ze studia Tato Architects v čele s Yo Shimadou.

Architekti to tentokrát neměli vůbec lehké. Museli se vypořádat s omezením v podobě rozměrů pozemku a také s velkým očekáváním klientů. Výsledkem jejich úsilí se stal z venku poměrně nenápadný dvouposchoďový dům s půdorysem pouhých 49 m² a obytnou plochou 95 m².

Mezonety skvěle doplní skandinávský styl. Podívejte se na originální loft mladé dvojice z Prahy.

Všude samé mezipatro

Jestliže zvenku domek nebudí velkou pozornost, interiéry už tak nenápadné nejsou. Vzhledem k přání rodiny se totiž oficiální dvě patra domu dále člení na pět vzájemně propojených výškových úrovní. Na nich se nacházejí jednotlivá mezipatra, jichž byste v celém domě napočítali přes deset a  jsou od sebe navíc pravidelně odstupňovaná vždy o stejnou výšku 0,7 metru.

Zvýšená podlaží se systematicky člení do dvou spirál od přízemí až po střešní terasu. Snadný průchod mezi úrovněmi umožňují minischodiště o třech schůdcích s odnímatelnými zábradlími. Mírné odstupňování je pro rodinu praktické, protože dovoluje využívat jednotlivé úrovně podlah jako stoly nebo poličky.

Netradiční dispozice, tradiční vybavení

Hodně nezvyklé vnitřní dispozice nebyly na překážku tomu, aby se do interiéru vešly všechny obvyklé obytné zóny i potřebné vybavení. Majitelé mají v domě běžný obývací pokoj, ostrůvkovou kuchyňskou linku s jídelním koutem, ložnici, pracovnu, čítárnu, úložné prostory v přízemí, dvě ložnice i dvě střešní terasy.

Střešní terasy jako záruka denního osvětlení

Terasy na střeše hrají důležitou roli při osvětlení domu. Územní plán města Ósaky totiž v blízké budoucnosti počítá poblíž domu s výstavbou výškových kancelářských budov. Proto museli architekti pracovat s variantou, že jedinou dobře prosluněnou venkovní plochou náležící k domu bude brzy jen střecha.

Tenhle dům není pro starý

Takto propojený dům samozřejmě má svá pro i proti. Prakticky neustále tady zdoláváte nějaké schody, což by třeba seniorům mohlo časem docela dělat problémy. Noví majitelé ale zatím schody neřeší a nechybí jim tu ani objemnější úložné prostory. Říkají, že v domě nechtějí hromadit staré věci, ale že jim perfektně vyhovuje mít při ruce to, co zrovna skutečně využívají.

Foto: Shinkenchiku Sha

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.