Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Maximální propojení interiéru

Čerství majitelé novostavby, která byla dokončená teprve v minulém roce, ještě donedávna žili nedaleko svého nového bydliště a snili o rodinném hnízdě, v němž si všichni budou fyzicky blízko. Dokonce natolik blízko, že nebude záležet na tom, v jaké místnosti se budou zrovna nacházet.

Dvoupatrový dům na pozemku s rozlohou 128 m²

Jakmile se jim naskytla příležitost zakoupit poblíž místa, které dobře znali, pozemek o rozloze 128 m² a postavit si na něm vysněný dům, vůbec neváhali. Návrh netradičního domku svěřili celému týmu ze studia Tato Architects v čele s Yo Shimadou.

Architekti to tentokrát neměli vůbec lehké. Museli se vypořádat s omezením v podobě rozměrů pozemku a také s velkým očekáváním klientů. Výsledkem jejich úsilí se stal z venku poměrně nenápadný dvouposchoďový dům s půdorysem pouhých 49 m² a obytnou plochou 95 m².

Všude samé mezipatro

Jestliže zvenku domek nebudí velkou pozornost, interiéry už tak nenápadné nejsou. Vzhledem k přání rodiny se totiž oficiální dvě patra domu dále člení na pět vzájemně propojených výškových úrovní. Na nich se nacházejí jednotlivá mezipatra, jichž byste v celém domě napočítali přes deset a  jsou od sebe navíc pravidelně odstupňovaná vždy o stejnou výšku 0,7 metru.

Zvýšená podlaží se systematicky člení do dvou spirál od přízemí až po střešní terasu. Snadný průchod mezi úrovněmi umožňují minischodiště o třech schůdcích s odnímatelnými zábradlími. Mírné odstupňování je pro rodinu praktické, protože dovoluje využívat jednotlivé úrovně podlah jako stoly nebo poličky.

Netradiční dispozice, tradiční vybavení

Hodně nezvyklé vnitřní dispozice nebyly na překážku tomu, aby se do interiéru vešly všechny obvyklé obytné zóny i potřebné vybavení. Majitelé mají v domě běžný obývací pokoj, ostrůvkovou kuchyňskou linku s jídelním koutem, ložnici, pracovnu, čítárnu, úložné prostory v přízemí, dvě ložnice i dvě střešní terasy.

Střešní terasy jako záruka denního osvětlení

Terasy na střeše hrají důležitou roli při osvětlení domu. Územní plán města Ósaky totiž v blízké budoucnosti počítá poblíž domu s výstavbou výškových kancelářských budov. Proto museli architekti pracovat s variantou, že jedinou dobře prosluněnou venkovní plochou náležící k domu bude brzy jen střecha.

Tenhle dům není pro starý

Takto propojený dům samozřejmě má svá pro i proti. Prakticky neustále tady zdoláváte nějaké schody, což by třeba seniorům mohlo časem docela dělat problémy. Noví majitelé ale zatím schody neřeší a nechybí jim tu ani objemnější úložné prostory. Říkají, že v domě nechtějí hromadit staré věci, ale že jim perfektně vyhovuje mít při ruce to, co zrovna skutečně využívají.

Foto: Shinkenchiku Sha

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.

9 dekorací ze žaludů

24. 4. 2018
Zbyly vám po zimě žaludy, které jste už nestačili odnést zvířatům do lesa či do zoologické zahrady? Ukážeme vám, jak si z nich doma udělat zajímavé dekorace, jež mohou krášlit váš byt po celý rok.