Revoluce v interiéru oslavila 25 let

30. 12. 2014
Rok 1989 odstartoval natolik zásadní změny, že lze s trochou nadsázky hovořit o revoluci. A to jak ve formě, tak ve funkci i v samotné podobě bydlení.

VAŘENÍ JAKO HOBBY

Dříve byla kuchyně většinou oddělena od obývací části bytu, s plechovou nebo dřevotřískou linkou se sporákem a lednicí. Dnes se dispozičně spojuje s obývacím pokojem, je centrem bytu. Linka se stala laboratoří s hi-tech vybavením – mrazáky, mikrovlnky, indukce, myčky, vinotéky, drtiče odpadu a dalšími přístroji. Vaření povýšilo z povinnosti na hobby. Postupem času se díky tomuto trendu v TV objevila řada pořadů o vaření, začaly vycházet specializované časopisy a pořádat různé food festivaly.

09 01_Kuchyně stará_Nový obrázek       09 01 Kuchyně nová_Nový obrázek (1)

REPRE NAHRAZENO FUNKČNOSTÍ A POHODLÍM

Obývací pokoj byl před rokem 1989 reprezentativním společenským prostorem, předmětem nejvyšší „estetické“ péče, kterému vévodila televize, od které se odvíjelo umístění nábytku. Tradiční byly nábytkové stěny, které sloužily jako oltář pro televizi a současně jako vitrína opečovávaných suvenýrů a trofejí. Dnešní obývací pokoj charakterizuje zpravidla jeho propojení s kuchyní a důraz na pohodlí a komfort. Na rozdíl od minulosti tedy neslouží k prezentaci navenek, ale především k odpočinku a komunikaci uvnitř rodiny.

09 02_Obývák starý_Nový obrázek (2)   09 02 Obývák nový_Nový obrázek (3)

PRŮVAN SE NĚKAM ZTRATIL

Kdo nepoznal v 70. a 80. letech okna v nových panelových bytech, neví, co to je boj s průvanem. Okenní rámy byly vyrobeny z nekvalitního dřeva s těsněním z tenkého molitanu. Netěsnosti řešili nájemníci buď instalací gumové těsnící pásky, nebo tzv. „kovotěsem“, tedy kovové pásky po celém obvodu okna. Časté byly ale i meziskelní papírové žaluzie. Po Listopadu přišel velký nástup plastových oken. Postupně přibývaly i další materiály, jako kvalitní dřevo nebo aluminium. Současně proběhla i revoluce v oblasti skel. Objevila se skla dvojitá či trojitá, skla vyplněná inertním plynem a podobně. Výrazně poklesly tepelné ztráty způsobené okny a současně vzrostla jejich estetická hodnota.

09 03_Okno staré_Nový obrázek (4)   09 03 Okno nové_Nový obrázek (5)

SEKTOR STŘÍDÁ IKEA

Sektorový nábytek, jehož tradice sahá až do předválečných let, byl před lety pro svou skladebnost a univerzálnost logickým řešením pro minimalizované prostory nových, zpravidla panelových bytů. Asi nejznámější sektorovou řadu U 101 Universal navrhl v letech 1969-1970 prof. Jindřich Halabala pro UP závody Rousínov. Universal se vyráběl rekordních 27 let. Po roce 1989 na nenasyceném trhu v ČR rychle rostl zájem o moderní nábytek a bytové zařízení. V prvních letech změnu nejvíce symbolizoval nábytek z IKEA. Dokonce do té míry, že se snad ani nenajde domácnost, která by neměla alespoň nějaký předmět ze Švédska.

09 04 Sektor starý_Nový obrázek (6)   09 04 Sektor nový_Nový obrázek (7)

KONEC BYTOVÉHO JÁDRA

Sanitárně hygienické zařízení bytu bylo obecně zmiňováno jako „bytové jádro“. V období panelové výstavby (1958-1990) bylo na území České republiky těchto bytových jader zabudováno 1 180 000 kusů. Většinu z nich si lidé nechali přestavět. V lidové mluvě se tomu říkalo „vyzdít jádro“. Dnes jsou umakartová jádra v panelových bytech spíše raritou. A koupelny v mnoha panelových domech jsou díky „vyzdění“ a využití dříve hluchých míst prostornější, často jsou vybaveny i masážní sprchou nebo vířivou vanou. Prostě koupelny jsou dnes místem očisty, relaxace a radosti. S tou radostí se to má i tak, že kdyby šla nová koupelna zabalit, tak je ideálním darem manželce. Velké změny prodělaly i toalety. Skryly se objemné zásobníky vody, do keramiky i celkového pojetí prostoru promluvil design.

09 05 Koupelna stará_Nový obrázek (8)  09 05 Koupelna nová_Nový obrázek (9)

 

TV JAKO KOMUNIKAČNÍ CENTRUM

Televizní přijímače prodělaly obrovskou digitální revoluci. Po období rubínů a stále objemnějších „beden“ se zploštily a usadily na zdi pokoje. Dnes v řadě rodin není na prvním místě využití televize pro sledování „klasického“ vysílání. Její napojení na internet ve formě Smart-TV umožnilo nejen obrovský výběr obsahu. Z nástroje pasivní zábavy se stává zařízením aktivní činnosti. Vedle toho se zvyšuje propojení digitálních zařízení v rámci bytu. Ve smartphonech a tabletech se objevují aplikace pro řízení domácnosti a Smart TV začnou sloužit jako ovládací panel inteligentní domácnosti a jejím prostřednictvím budeme ovládat další připojená zařízení. Od topení přes pračku a ledničku až po zabezpečovací systém.

09 06 TV stará_Nový obrázek (10)  09 06_TV nová_Nový obrázek (11)

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.