Revoluce v interiéru oslavila 25 let

Autor: TadyJeMoje.cz
Rok 1989 odstartoval natolik zásadní změny, že lze s trochou nadsázky hovořit o revoluci. A to jak ve formě, tak ve funkci i v samotné podobě bydlení.

VAŘENÍ JAKO HOBBY

Dříve byla kuchyně většinou oddělena od obývací části bytu, s plechovou nebo dřevotřískou linkou se sporákem a lednicí. Dnes se dispozičně spojuje s obývacím pokojem, je centrem bytu. Linka se stala laboratoří s hi-tech vybavením – mrazáky, mikrovlnky, indukce, myčky, vinotéky, drtiče odpadu a dalšími přístroji. Vaření povýšilo z povinnosti na hobby. Postupem času se díky tomuto trendu v TV objevila řada pořadů o vaření, začaly vycházet specializované časopisy a pořádat různé food festivaly.

09 01_Kuchyně stará_Nový obrázek       09 01 Kuchyně nová_Nový obrázek (1)

REPRE NAHRAZENO FUNKČNOSTÍ A POHODLÍM

Obývací pokoj byl před rokem 1989 reprezentativním společenským prostorem, předmětem nejvyšší „estetické“ péče, kterému vévodila televize, od které se odvíjelo umístění nábytku. Tradiční byly nábytkové stěny, které sloužily jako oltář pro televizi a současně jako vitrína opečovávaných suvenýrů a trofejí. Dnešní obývací pokoj charakterizuje zpravidla jeho propojení s kuchyní a důraz na pohodlí a komfort. Na rozdíl od minulosti tedy neslouží k prezentaci navenek, ale především k odpočinku a komunikaci uvnitř rodiny.

09 02_Obývák starý_Nový obrázek (2)   09 02 Obývák nový_Nový obrázek (3)

PRŮVAN SE NĚKAM ZTRATIL

Kdo nepoznal v 70. a 80. letech okna v nových panelových bytech, neví, co to je boj s průvanem. Okenní rámy byly vyrobeny z nekvalitního dřeva s těsněním z tenkého molitanu. Netěsnosti řešili nájemníci buď instalací gumové těsnící pásky, nebo tzv. „kovotěsem“, tedy kovové pásky po celém obvodu okna. Časté byly ale i meziskelní papírové žaluzie. Po Listopadu přišel velký nástup plastových oken. Postupně přibývaly i další materiály, jako kvalitní dřevo nebo aluminium. Současně proběhla i revoluce v oblasti skel. Objevila se skla dvojitá či trojitá, skla vyplněná inertním plynem a podobně. Výrazně poklesly tepelné ztráty způsobené okny a současně vzrostla jejich estetická hodnota.

09 03_Okno staré_Nový obrázek (4)   09 03 Okno nové_Nový obrázek (5)

SEKTOR STŘÍDÁ IKEA

Sektorový nábytek, jehož tradice sahá až do předválečných let, byl před lety pro svou skladebnost a univerzálnost logickým řešením pro minimalizované prostory nových, zpravidla panelových bytů. Asi nejznámější sektorovou řadu U 101 Universal navrhl v letech 1969-1970 prof. Jindřich Halabala pro UP závody Rousínov. Universal se vyráběl rekordních 27 let. Po roce 1989 na nenasyceném trhu v ČR rychle rostl zájem o moderní nábytek a bytové zařízení. V prvních letech změnu nejvíce symbolizoval nábytek z IKEA. Dokonce do té míry, že se snad ani nenajde domácnost, která by neměla alespoň nějaký předmět ze Švédska.

09 04 Sektor starý_Nový obrázek (6)   09 04 Sektor nový_Nový obrázek (7)

KONEC BYTOVÉHO JÁDRA

Sanitárně hygienické zařízení bytu bylo obecně zmiňováno jako „bytové jádro“. V období panelové výstavby (1958-1990) bylo na území České republiky těchto bytových jader zabudováno 1 180 000 kusů. Většinu z nich si lidé nechali přestavět. V lidové mluvě se tomu říkalo „vyzdít jádro“. Dnes jsou umakartová jádra v panelových bytech spíše raritou. A koupelny v mnoha panelových domech jsou díky „vyzdění“ a využití dříve hluchých míst prostornější, často jsou vybaveny i masážní sprchou nebo vířivou vanou. Prostě koupelny jsou dnes místem očisty, relaxace a radosti. S tou radostí se to má i tak, že kdyby šla nová koupelna zabalit, tak je ideálním darem manželce. Velké změny prodělaly i toalety. Skryly se objemné zásobníky vody, do keramiky i celkového pojetí prostoru promluvil design.

09 05 Koupelna stará_Nový obrázek (8)  09 05 Koupelna nová_Nový obrázek (9)

 

TV JAKO KOMUNIKAČNÍ CENTRUM

Televizní přijímače prodělaly obrovskou digitální revoluci. Po období rubínů a stále objemnějších „beden“ se zploštily a usadily na zdi pokoje. Dnes v řadě rodin není na prvním místě využití televize pro sledování „klasického“ vysílání. Její napojení na internet ve formě Smart-TV umožnilo nejen obrovský výběr obsahu. Z nástroje pasivní zábavy se stává zařízením aktivní činnosti. Vedle toho se zvyšuje propojení digitálních zařízení v rámci bytu. Ve smartphonech a tabletech se objevují aplikace pro řízení domácnosti a Smart TV začnou sloužit jako ovládací panel inteligentní domácnosti a jejím prostřednictvím budeme ovládat další připojená zařízení. Od topení přes pračku a ledničku až po zabezpečovací systém.

09 06 TV stará_Nový obrázek (10)  09 06_TV nová_Nový obrázek (11)

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.