Původní dřevěná podlaha v netradičním odstínu? Víme, jak podle ní vyladit zbytek interiéru!

26. 5. 2018
V bytě staršího činžovního domu jsme pod kobercem našli původní dřevěnou podlahu vínové barvy, kterou bychom chtěli ponechat. Trošku ale plaveme ve vybavování místnosti, aby z toho nebyla divočina. Čím bychom měli začít, případně jaké barvy se k odstínu podlahy hodí? Poradí vám architekt Karel Rech.

červená dřevěná podlaha

1. Udejte směr

Pokud se v interiéru nachází výrazný prvek, který chcete ponechat, podtrhněte jeho výjimečnost. V tomto případě celé místnosti dominuje vínově červená dřevěná podlaha. Nejprve je ale nutné říct si, v jakém stylu by se vám nejlépe bydlelo. Jestli jste staromilci a máte rádi útulno podpořené starožitným nábytkem, nebo dáváte přednost modernímu řešení v severském jednoduchém stylu.

Momentálně je už tak malý prostor stylově roztříštěný – židle typu Thonet, sedačka z IKEA a další náhodně vybraný nábytek rozmanitých barev. Někdo má totiž zalíbení ve starožitném nábytku, jiní preferují moderní severský nábytek.

2. Respektujte dům

Interiér působí vždy dobrým dojmem, pokud respektuje dům, ve kterém se nachází. Vidíme profilované dveře a špaletová okna, která mají krásný detail. Proto se nabízí použití moderního jednoduchého nábytku.

3. Vybarvěte detaily

Určitě bych barevně sladil detaily, jako je barva rámu okna, otopného tělesa a dveří. K vínově červené bych spíš než jasně bílou doporučil pro oko příjemnější slonovou kost (jak nábytek, tak doplňky). Celkově bych pak pokoj ladil do teplejších a útulnějších odstínů béžové až hnědé barvy.

4. Nešetřete světlem

Tmavé barvy se obecně berou jako luxusnější „klubové“. Vytváří klidnou a pohodovou atmosféru, takže se v decentním rozsahu do bytového interiéru určitě hodí (zejména v klasických bytových domech, jako je tento). Rozhodně bych ale nezapomínal na kvalitní osvětlení z více zdrojů – hlavní lustr, čtecí lampička apod.

5. Zútulňujte látkami

Každému obývacímu pokoji dodají na útulnosti kvalitní textilie. Doporučil bych těžší závěsy hnědého odstínu v kombinaci s jemnou nevzorovanou záclonou (pokud si tedy přejete soukromí a na záclonách trváte). Nic nezkazíte ani jednobarevným béžovým kobercem umístěným pod konferenční stolek.

Potřebujete zbrusu novou podlahu nebo koberec? Využijte slevu z programu Získejte u Lišky.

 

Ještě jednou pár rad, které v novém bytě jako když najdete:

1/ Existuje-li výrazný prvek, který chcete zachovat, vždy jej vyzdvihněte.

2/ Držte jeden styl nábytku, který barevně akcentuje nejvýraznější část místnosti.

3/ Podle funkce pokoje pracujte s dekoracemi. V obývacím pokoji například dekorujte textilem.

4/ Nepodceňujte umělé osvětlení, zvláště v místností s relativně malými okny.

červená dřevěná podlaha

Ing. arch. Karel Rech
Po nasbírání zkušeností v týmu jednoho z pražských ateliérů, kde se spolupodílel na projektech různého rozsahu, založil se svou partnerkou (také architektkou) ateliér arch_feel. Kromě návrhů veřejných staveb se specializují hlavně na novostavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů. Ze všeho nejraději se ale věnují interiérovému designu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.