Původní dřevěná podlaha v netradičním odstínu? Víme, jak podle ní vyladit zbytek interiéru!

26. 5. 2018
V bytě staršího činžovního domu jsme pod kobercem našli původní dřevěnou podlahu vínové barvy, kterou bychom chtěli ponechat. Trošku ale plaveme ve vybavování místnosti, aby z toho nebyla divočina. Čím bychom měli začít, případně jaké barvy se k odstínu podlahy hodí? Poradí vám architekt Karel Rech.

červená dřevěná podlaha

1. Udejte směr

Pokud se v interiéru nachází výrazný prvek, který chcete ponechat, podtrhněte jeho výjimečnost. V tomto případě celé místnosti dominuje vínově červená dřevěná podlaha. Nejprve je ale nutné říct si, v jakém stylu by se vám nejlépe bydlelo. Jestli jste staromilci a máte rádi útulno podpořené starožitným nábytkem, nebo dáváte přednost modernímu řešení v severském jednoduchém stylu.

Momentálně je už tak malý prostor stylově roztříštěný – židle typu Thonet, sedačka z IKEA a další náhodně vybraný nábytek rozmanitých barev. Někdo má totiž zalíbení ve starožitném nábytku, jiní preferují moderní severský nábytek.

2. Respektujte dům

Interiér působí vždy dobrým dojmem, pokud respektuje dům, ve kterém se nachází. Vidíme profilované dveře a špaletová okna, která mají krásný detail. Proto se nabízí použití moderního jednoduchého nábytku.

3. Vybarvěte detaily

Určitě bych barevně sladil detaily, jako je barva rámu okna, otopného tělesa a dveří. K vínově červené bych spíš než jasně bílou doporučil pro oko příjemnější slonovou kost (jak nábytek, tak doplňky). Celkově bych pak pokoj ladil do teplejších a útulnějších odstínů béžové až hnědé barvy.

4. Nešetřete světlem

Tmavé barvy se obecně berou jako luxusnější „klubové“. Vytváří klidnou a pohodovou atmosféru, takže se v decentním rozsahu do bytového interiéru určitě hodí (zejména v klasických bytových domech, jako je tento). Rozhodně bych ale nezapomínal na kvalitní osvětlení z více zdrojů – hlavní lustr, čtecí lampička apod.

5. Zútulňujte látkami

Každému obývacímu pokoji dodají na útulnosti kvalitní textilie. Doporučil bych těžší závěsy hnědého odstínu v kombinaci s jemnou nevzorovanou záclonou (pokud si tedy přejete soukromí a na záclonách trváte). Nic nezkazíte ani jednobarevným béžovým kobercem umístěným pod konferenční stolek.

Potřebujete zbrusu novou podlahu nebo koberec? Využijte slevu z programu Získejte u Lišky.

 

Ještě jednou pár rad, které v novém bytě jako když najdete:

1/ Existuje-li výrazný prvek, který chcete zachovat, vždy jej vyzdvihněte.

2/ Držte jeden styl nábytku, který barevně akcentuje nejvýraznější část místnosti.

3/ Podle funkce pokoje pracujte s dekoracemi. V obývacím pokoji například dekorujte textilem.

4/ Nepodceňujte umělé osvětlení, zvláště v místností s relativně malými okny.

červená dřevěná podlaha

Ing. arch. Karel Rech
Po nasbírání zkušeností v týmu jednoho z pražských ateliérů, kde se spolupodílel na projektech různého rozsahu, založil se svou partnerkou (také architektkou) ateliér arch_feel. Kromě návrhů veřejných staveb se specializují hlavně na novostavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů. Ze všeho nejraději se ale věnují interiérovému designu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!