Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.

Jak zakomponovat květiny do malého bytu, aby se neproměnil ve skleník? 

V případě květin volte rozhodně kvalitu před kvantitou, obzvlášť u malého bytu. Stejně jako u jiných interiérových prvků je i tady důležité propojení. Do všech místností dejte stejnou rostlinku a doplňte ji o jednu další zajímavou, pro daný pokoj originální. Rozmístění květin tak získá logiku a smysl. Nezapomeňte se o květiny pečlivě starat a pravidelně je stříhejte. Moc dobře vypadá, když všechny zasadíte do květináčů stejného stylu, zkuste třeba hranaté nebo betonové. S množstvím buďte opatrní, byt totiž patří vám a květiny zde mají dělat radost, ne bytu vládnout!

Živými rostlinkami můžete vyzdobit i sprchový kout. Vybrali jsme pro vás květiny, kterým se daří v koupelně.

Jak vybrat nábytek k výrazné dřevěné podlaze? 

K výraznému dřevěnému dekoru vždy vybírejte nábytek střídmějších barev. Doporučuji světlé tlumené odstíny šedé, béžové nebo bílou. Opatrně pracujte s dalším dřevem a pokuste se minimalizovat styk dvou stylů dřeva. Pěkné kombinace docílíte jenom v případě, že bude jeden dřevěný dekor výrazný a druhý nenápadný. Pokud máte rádi výraznější barvy, promítněte je v dekoracích – polštářích na sedačce, obrazech, plakátu na zdi nebo květináči. Všechny ale mějte sladěné ve stejné barvě.

Kde v bytě si udělat domácí tělocvičnu? 

Ideální prostor na cvičení je v místnosti, ve které máte nejvíce místa okolo sebe (to, abyste s každým dřepem nesráželi lampu). Může to být chodba nebo obývací pokoj. Vybrané místo pak klidně mírně upravte, ať si případná návštěva všimne vaší záliby v pohybu. Doporučuji stálé místo, které nebudete muset před a po cvičení přestavovat. Každodenní stěhování konferenčního stolku vás totiž brzy omrzí a stane se záminkou, proč zrovna necvičit.

Malý tip! Postavte se a rozhlédněte kolem plánovaného místa na cvičení a zamyslete se, na co se během „tréninku“ budete koukat. Není totiž nic nudnějšího, než se při šlapání na rotopedu dívat do dvířek od skříňky. Cvičení vás bude i víc bavit, když to budete mít s výhledem z okna nebo na televizi.

A co teprve, když je potřeba někam uložit všechny vaše knihy? Inspirujte se paní Janou, která své literární sbírce věnovala celou chodbu!

 

Ing. arch. Karel Rech

Po startovací praxi v týmu jednoho z pražských ateliérů, kde nasbíral zkušenosti a spolupodílel se na projektech různého rozsahu, založil se svou partnerkou (také architektkou) ateliér arch_feel.  Kromě návrhů veřejných staveb se specializují hlavně na novostavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů. Ze všeho nejraději se ale věnují interiérovému designu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Brazilští architekti vykouzlili na 27 m² parádní byt

24. 7. 2018
V Sao Paulu je přelidněno a bytů je žalostně málo, takže místní lidé často bydlí v hodně malých bytech. Když se ale skromný prostor svěří do rukou šikovným architektům, dá se z něj udělat příjemné bydlení. A přesně to se stalo i v případě studia o velikosti pouhých 27 m².