Ptejte se architekta a nebojte se rekonstrukce

26. 8. 2018
Rozhodli jste se zrekonstruovat svůj starý byt nebo domek a zjistili jste, že vlastně potřebujete opravit nebo vyměnit snad téměř vše? V první části vám architekt Karel Rech poradí, od kterého konce začít a jak si jednotlivé práce uspořádat, aby to šlo snadno, rychle a bez zbytečných průtahů.

S pomocí, nebo sami?

Na úplném začátku si musíte říct, jak budete stavební práce realizovat. Oslovíte stavební firmu, nebo se do rekonstrukce pustíte sami? U svépomoci máte vše ve vlastních rukou, harmonogram práce si určujete sami a i výsledná kvalita odvedené práce závisí na vás (v dobrém i ve zlém). Při výběru stavební firmy nebo řemeslníků dejte na reference a doporučení.

Tip: Zeptejte se přátel nebo rodiny, jestli s někým mají dobrou zkušenost. Stavební firmy nebo i řemeslníci by vám na požádání měli ukázat fotografie svých realizací. Sami si tak uděláte obrázek o kvalitě a rozsahu jejich práce.

Spočítejte si, kolik korun měsíčně zaplatíte, když se rozhodnete zafinancovat byt úvěrem.

Vyplatí se architekt?

To je další důležitá otázka ke zvážení. Vymyslíte si to a naplánujete sami, nebo raději využijete služeb odborníka? Architekt vám dokáže poradit i s komplikovanějšími situacemi, aby celek ve finále dobře fungoval a vypadal. Můžete si od něj nechat zpracovat návrh – na vizualizacích tak uvidíte, jak bude vše vypadat, případně vám připraví celkový projekt, který vám poslouží jako návod k realizaci. Obecně platí, že čím obsáhlejší projekt je, tím méně překvapení a komplikací vás čeká.

Tip: Z vlastní zkušenosti doporučuji spolupracovat s architektem i realizační firmou hned od samého začátku. Společně si vyjasníte většinu věcí a vlastní stavební práce pak poběží velmi rychle.

Zamyslete se a plánujte

Ať už zvolíte kteroukoli z variant, dejte si na čas a důkladně promyslete, co všechno chcete na domě či bytě upravovat a měnit. Tato fáze je pro spoustu lidí nevděčná, protože se stavebními pracemi chtějí začít ideálně hned a mít to rychle hotové. Rekonstrukce není levná záležitost, a tak by byla obrovská škoda, kdyby byl výsledek kvůli spěchu jenom dostačující. Finanční stránka vás pak může donutit celou rekonstrukci rozdělit na etapy. Pokud je to jenom možné, doporučuji vydržet a něco si našetřit, aby se co nejvíce práce pak udělalo najednou. Vyhnete se tak opakovanému stěhování a vyklízení.

Tip: Inspirujte se na internetu, prohlédněte si fotky realizací a pak navštivte prodejce a showroomy s nábytkem, obkladovými materiály a podlahovinami, ať máte představu, jak to ve skutečnosti vypadá. V těchto obchodech často narazíte na vstřícné odborníky, kteří rádi poradí, i kdybyste prodejnu opustili s prázdnou.

Inspirujte se architektem Honzou Bekem, který si podle svých představ zrekonstruoval půdní byt v pražských Nuslích.

A TIP NA ZÁVĚR:

Rekonstruujete-li rodinný dům, vyplatí se samozřejmě na prvním místě spolupráce s architektem, který vám navrhne domov provozně čistý, funkční a praktický, a to vzhledem k potřebám rodiny, k umístění domu ke světovým stranám, k využití klidových zón, ale i vzhledem k zachování možnosti dům v budoucnu dále rozvíjet, přistavět apod.

Zároveň s architektem se vyplatí spolupracovat se specialistou na energetické úspory a počítat se vším od začátku. A pokud třeba není dost peněz na solární kolektory, je užitečné si dům na jejich pozdější instalaci připravit.

 

Ing. arch. Karel Rech

Po startovací praxi v týmu jednoho z pražských ateliérů, kde nasbíral zkušenosti a spolupodílel se na projektech různého rozsahu, založil se svou partnerkou (také architektkou) ateliér arch_feel.  Kromě návrhů veřejných staveb se specializují hlavně na novostavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů. Ze všeho nejraději se ale věnují interiérovému designu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.