První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

Dřevostavba z vesmíru

Zasypaná dřevostavba je úplná novinka, kterou její autor Roman Fojtík představil teprve před několika týdny ve městě Potštát nedaleko Přerova. Oficiální název neobvyklého domu zní MIRdesign a je odvozený od pojmenování první dlouhodobě obydlené vesmírné stanice na oběžné dráze Země, s níž kromě jména sdílí i podobnou konstrukční technologii.

Zajímá vás, jak vypadá dřevostavba, kterou vám za den složí a smontují na pozemku?

Inspirováno vizemi Elona Muska

Právě pohled směrem do vesmíru a vstříc lepší budoucnosti stál za vznikem celého projektu. Největší inspiraci načerpal autor od Elona Muska. Úspěšný americký podnikatel a spoluzakladatel automobilky Tesla ho fascinoval jak výroky o budoucí kolonizaci Marsu, tak důrazem na využívání a rozšiřování elektromobilů. Podobně jako mají elektromobily předznamenávat novou éru v dopravě, tak by podle Fojtíka měla zasypaná dřevostavba představovat vylepšený druh bydlení.

Bydlení v domě budoucnosti

A jak by takové bydlení budoucnosti zasypané hromadou hlíny mělo vlastně vypadat? Půjde o úsporný modulový dům vyrobený z obnovitelných materiálů. Může stát ve svahu i na rovinatém pozemku. Spodní úroveň stavby se zaoblenou konstrukcí, která připomíná sídla hobitů, bude zapuštěná asi 1,2 metru do země, takže se obejde bez betonových základů. Stavebnicový systém složený z jednotlivých modulů umožní sestavení různorodých dispozic od 1+1 až po 7+1. Každý modul přitom představuje jednu místnost přízemního domu. MIRdesign by měl být téměř soběstačný, a proto počítá také se sklepním prostorem vyhrazeným pro uložení rekuperační jednotky, solární baterie a zásobníku pro recyklaci vody.

Vestavěné vybavení i nábytek

Dům efektivně pracuje nejen s energiemi, ale i s prostorem interiéru. Aby v místnostech zůstalo co nejvíce volného místa, počítá se zapuštěním většiny nábytku a vybavení včetně skříní, pračky nebo květináčů přímo do stěn.

Mrkněte, jak parádní dům dokáží v Dánsku postavit z bio odpadu.

První zájemci  už chtějí bydlet

Patentovaný konstrukční systém je z 95 procent vyrobený ze dřeva. „Dlouhodobým cílem je rozšířit využití těchto materiálů a principů i do běžných staveb, dostupných nám všem, tedy běžným každodenním uživatelům,“ doplňuje svůj záměr Fojtík. Jak dostupné takové bydlení ve skutečnosti bude, to zatím není jasné, protože si cenu zasypané dřevostavby nechal pro sebe. První nedočkaví zájemci se o ni už ale hlásí.

 

Foto: MIRdesign

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.