První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

Dřevostavba z vesmíru

Zasypaná dřevostavba je úplná novinka, kterou její autor Roman Fojtík představil teprve před několika týdny ve městě Potštát nedaleko Přerova. Oficiální název neobvyklého domu zní MIRdesign a je odvozený od pojmenování první dlouhodobě obydlené vesmírné stanice na oběžné dráze Země, s níž kromě jména sdílí i podobnou konstrukční technologii.

Zajímá vás, jak vypadá dřevostavba, kterou vám za den složí a smontují na pozemku?

Inspirováno vizemi Elona Muska

Právě pohled směrem do vesmíru a vstříc lepší budoucnosti stál za vznikem celého projektu. Největší inspiraci načerpal autor od Elona Muska. Úspěšný americký podnikatel a spoluzakladatel automobilky Tesla ho fascinoval jak výroky o budoucí kolonizaci Marsu, tak důrazem na využívání a rozšiřování elektromobilů. Podobně jako mají elektromobily předznamenávat novou éru v dopravě, tak by podle Fojtíka měla zasypaná dřevostavba představovat vylepšený druh bydlení.

Bydlení v domě budoucnosti

A jak by takové bydlení budoucnosti zasypané hromadou hlíny mělo vlastně vypadat? Půjde o úsporný modulový dům vyrobený z obnovitelných materiálů. Může stát ve svahu i na rovinatém pozemku. Spodní úroveň stavby se zaoblenou konstrukcí, která připomíná sídla hobitů, bude zapuštěná asi 1,2 metru do země, takže se obejde bez betonových základů. Stavebnicový systém složený z jednotlivých modulů umožní sestavení různorodých dispozic od 1+1 až po 7+1. Každý modul přitom představuje jednu místnost přízemního domu. MIRdesign by měl být téměř soběstačný, a proto počítá také se sklepním prostorem vyhrazeným pro uložení rekuperační jednotky, solární baterie a zásobníku pro recyklaci vody.

Vestavěné vybavení i nábytek

Dům efektivně pracuje nejen s energiemi, ale i s prostorem interiéru. Aby v místnostech zůstalo co nejvíce volného místa, počítá se zapuštěním většiny nábytku a vybavení včetně skříní, pračky nebo květináčů přímo do stěn.

Mrkněte, jak parádní dům dokáží v Dánsku postavit z bio odpadu.

První zájemci  už chtějí bydlet

Patentovaný konstrukční systém je z 95 procent vyrobený ze dřeva. „Dlouhodobým cílem je rozšířit využití těchto materiálů a principů i do běžných staveb, dostupných nám všem, tedy běžným každodenním uživatelům,“ doplňuje svůj záměr Fojtík. Jak dostupné takové bydlení ve skutečnosti bude, to zatím není jasné, protože si cenu zasypané dřevostavby nechal pro sebe. První nedočkaví zájemci se o ni už ale hlásí.

 

Foto: MIRdesign

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.

Vzdušné ministudio se vyrovná modernímu loftu

27. 6. 2018
Malý studiový byt v centru ukrajinského Kyjeva si před několika lety pořídila dvojice mladých lidí, jež architekt Stanislav Kaminskyi označuje za perfekcionisty. Určitě ví, o čem mluví, protože od nich dostal na starosti návrh, jenž měl v jednopokojové garsonce o velikosti 32,6 m² vytvořit moderní interiér připomínající loft.