Precizně promyšlený mezonet o 45 m²

18. 1. 2017
Skvěle zorganizovaný byt byste našli v univerzitním městě Bordeaux na jihozápadě Francie. Ukrývá se sice v jednom ze starších kamenných domů stojících v srdci historického centra, které patří ke světovému dědictví UNESCO, přesto jde o vynikající příklad moderně a prakticky pojatého bydlení. Je k neuvěření, kolik toho jde na malém prostoru vytvořit, když máte dobrý nápad a šikovné ruce.

Mezonet

Žádné mezipatro, ale rovnou dvě podlaží

Svými rozměry se byt řadí k těm menším. Přesto ale jde i na 45 m² bydlet pohodlně. U interiérů podobné velikosti se designéři často snaží navýšit obytnou plochu přidáním mezipatra. V tomto případě to nebylo nutné, protože se byt rozkládá na dvou podlažích.

Mezonetový byt

Mezonet, jehož modernizaci si vzalo na starosti studio Lʼatelier miel, se pyšní velkými prosklenými plochami, které jsou základem celého projektu. Byt má totiž vzhledem ke své rozloze neuvěřitelný počet oken. Těch byste v něm napočítali rovných deset. A výhledy z nich směřují do všech světových stran.

Mezonetové bydlení

Půdorys obou pater je nepravidelný. Můžou za to dva výklenky na východní straně. Díky nim interiér disponuje řadou zákoutí, s nimiž si designéři pěkně pohráli.

Spodní patro pro práci, zábavu i odpočinek

Centrum spodního patra patří variabilní pohovce. Naproti ní se po délce celé stěny rozkládá obrovská knihovna, před kterou designéři vytvořili menší pódium. V něm jsou schované snadno dostupné a přitom nenápadné úložné prostory. Dá se na něm také sedět, použít ho jako pracovní plochu nebo z něj odsunout vrchní desku, která zastane roli jídelního stolu.

Bydlení v mezonetu

Za knihovnou se ukrývá první výklenek, který slouží jako pracovna nebo čítárna. Naproti stěně s knihovnou leží atypická kuchyně. Působí jako ostrůvkový typ, ale vzhledem k omezenému prostoru je ostrůvek přiražený ke stěně. Kuchyňská linka je díky tomu dostatečně velká a prakticky dostupná z více míst. Všechno kuchyňské vybavení je vestavěné nebo schované, aby v multifunkčně zařízené místnosti nerušilo.

Kuchyň v mezonetu

Z jedné strany kuchyně se vstupuje do dalšího výklenku, kde se nachází samostatná prádelna. Z druhé strany na ni navazuje dřevěné schodiště vedoucí do horního patra. Součástí schodišťové stěny z kaštanového dřeva jsou také poličky, výsuvný botník a šatní skříň.

Spací patro

Totální soukromí a klid na spánek

Druhé patro je čistě soukromé. Z chodbičky lze vejít buď na samostatnou toaletu, do koupelny se sprchovým koutem, nebo do ložnice. Ta zabírá většinu prostoru vrchní části mezonetu. Je vybavená manželskou postelí, vestavěnými skříněmi a samostatnou šatnou umístěnou do přilehlé niky.

Toaleta v mezonetu

Snadný a rychlý úklid bez omezení

Francouzský mezonet je promyšlený do posledního detailu. Všechno v něm má své místo a interiér hravě zvládá zastat funkce velkého bytu. Díky tomu v bytě není náročné udržovat perfektní pořádek, a přitom se majitelé nemusí nijak omezovat.

Úklidová místnost

Foto: Mickaël Martins Afonso

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

7 nápadů, jak si byt vyzdobit palmami

19. 4. 2018
Propadli jste kouzlu palem nejrůznějších druhů a velikostí? Tak proč je doma mít jen v květináčích? Máme pro vás pár tipů, jak si motivem palmových listů vyzdobit byt.

Jak si zútulnit byt, když jste v pronájmu

18. 4. 2018
Bydlíte v pronájmu a nechcete investovat do trvalých změn nebo vám to majitel bytu nedovolí? Poradíme vám pár triků, jak provést v pronajatém bytě pár vratných změn, a dodat tak interiéru šmrnc alespoň na dobu, kdy v něm budete bydlet.

V bývalé tovární hale vzniklo moderní 2+kk

17. 4. 2018
Většina měst s průmyslovou minulostí se musí vypořádat s industriálními zónami, které zanechal v jejich centrech hospodářský růst 19. století. Barcelona by takovým snahám mohla jít příkladem. Původní tovární oblast před očima mění v moderní místo, kde také minulý rok vznikl moderní byt s netradičně řešenými vnitřními zdmi.

Ponožky v nové roli

16. 4. 2018
Ponožky se v posledních letech staly módním doplňkem, který oživí i ten nejnudnější outfit a v obchodech jsou k sehnání ve všech odstínech a nejrůznějších vzorech. Co s nimi ale, když jsou děravé nebo jim chybí druhá do páru? Vdechněte jim nový život.

9 nápadů, jak proměnit prázdné zdi v zahradu

12. 4. 2018
Toužíte po zahrádce, ale bydlíte v malém bytě bez balkonu? Ani v takovém případě se nemusíte vzdávat svých pěstitelských plánů. Když nemáte místo na zemi, pootočte svou perspektivu o devadesát stupňů a pěstujte rostlinky na stěně.

6 nápadů, jak kreativně recyklovat plasty

11. 4. 2018
Váza, šperkovnice, nebo dokonce terárium, tím vším se mohou stát plastové obaly, když si je vezmete do parády! V následujících DIY nápadech zaručeně najdete inspiraci, co udělat s plasty, když se vám je nechce vyhodit do tříděného odpadu.

Přístavba letního minidomku o velikosti 18 m²

10. 4. 2018
Obyvatelé brazilských měst přístavby milují, však pro ně také v portugalštině mají něžně znějící výraz Puxadinho. Jednoduchými přístřešky si nejčastěji rozšiřují obytné prostory rodinných domů, ale vlastní Puxadinho si na terase nechali nedávno postavit dokonce i majitelé přízemního bytu v São Paulu.

5 nápadů, jak oživit oprýskané dveře

9. 4. 2018
Měnit kvůli oprýskaným dveřím skříně nebo si pořizovat nové vchodové dveře, protože ty staré už jsou trochu zašlé, je úplně zbytečné. Našli jsme pro vás pár šikovných tipů, díky nimž staré dveře úžasně prokouknou. Navíc takovou renovaci zvládnete snadno doma sami.

HIMO — tradiční technika drhání v moderní podobě

5. 4. 2018
Stará technika drhání, což je ruční práce s provazy, provázky a přízemi, chytila druhý dech a objevila se v novém pojetí. Kouzlení s provazy všech barev, délek a druhů je už zase in, jenom se mu začalo říkat HIMO.