Precizně promyšlený mezonet o 45 m²

18. 1. 2017
Skvěle zorganizovaný byt byste našli v univerzitním městě Bordeaux na jihozápadě Francie. Ukrývá se sice v jednom ze starších kamenných domů stojících v srdci historického centra, které patří ke světovému dědictví UNESCO, přesto jde o vynikající příklad moderně a prakticky pojatého bydlení. Je k neuvěření, kolik toho jde na malém prostoru vytvořit, když máte dobrý nápad a šikovné ruce.

Mezonet

Žádné mezipatro, ale rovnou dvě podlaží

Svými rozměry se byt řadí k těm menším. Přesto ale jde i na 45 m² bydlet pohodlně. U interiérů podobné velikosti se designéři často snaží navýšit obytnou plochu přidáním mezipatra. V tomto případě to nebylo nutné, protože se byt rozkládá na dvou podlažích.

Mezonetový byt

Mezonet, jehož modernizaci si vzalo na starosti studio Lʼatelier miel, se pyšní velkými prosklenými plochami, které jsou základem celého projektu. Byt má totiž vzhledem ke své rozloze neuvěřitelný počet oken. Těch byste v něm napočítali rovných deset. A výhledy z nich směřují do všech světových stran.

Mezonetové bydlení

Půdorys obou pater je nepravidelný. Můžou za to dva výklenky na východní straně. Díky nim interiér disponuje řadou zákoutí, s nimiž si designéři pěkně pohráli.

Spodní patro pro práci, zábavu i odpočinek

Centrum spodního patra patří variabilní pohovce. Naproti ní se po délce celé stěny rozkládá obrovská knihovna, před kterou designéři vytvořili menší pódium. V něm jsou schované snadno dostupné a přitom nenápadné úložné prostory. Dá se na něm také sedět, použít ho jako pracovní plochu nebo z něj odsunout vrchní desku, která zastane roli jídelního stolu.

Bydlení v mezonetu

Za knihovnou se ukrývá první výklenek, který slouží jako pracovna nebo čítárna. Naproti stěně s knihovnou leží atypická kuchyně. Působí jako ostrůvkový typ, ale vzhledem k omezenému prostoru je ostrůvek přiražený ke stěně. Kuchyňská linka je díky tomu dostatečně velká a prakticky dostupná z více míst. Všechno kuchyňské vybavení je vestavěné nebo schované, aby v multifunkčně zařízené místnosti nerušilo.

Kuchyň v mezonetu

Z jedné strany kuchyně se vstupuje do dalšího výklenku, kde se nachází samostatná prádelna. Z druhé strany na ni navazuje dřevěné schodiště vedoucí do horního patra. Součástí schodišťové stěny z kaštanového dřeva jsou také poličky, výsuvný botník a šatní skříň.

Spací patro

Totální soukromí a klid na spánek

Druhé patro je čistě soukromé. Z chodbičky lze vejít buď na samostatnou toaletu, do koupelny se sprchovým koutem, nebo do ložnice. Ta zabírá většinu prostoru vrchní části mezonetu. Je vybavená manželskou postelí, vestavěnými skříněmi a samostatnou šatnou umístěnou do přilehlé niky.

Toaleta v mezonetu

Snadný a rychlý úklid bez omezení

Francouzský mezonet je promyšlený do posledního detailu. Všechno v něm má své místo a interiér hravě zvládá zastat funkce velkého bytu. Díky tomu v bytě není náročné udržovat perfektní pořádek, a přitom se majitelé nemusí nijak omezovat.

Úklidová místnost

Foto: Mickaël Martins Afonso

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.

Brazilští architekti vykouzlili na 27 m² parádní byt

24. 7. 2018
V Sao Paulu je přelidněno a bytů je žalostně málo, takže místní lidé často bydlí v hodně malých bytech. Když se ale skromný prostor svěří do rukou šikovným architektům, dá se z něj udělat příjemné bydlení. A přesně to se stalo i v případě studia o velikosti pouhých 27 m².