Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Z nepraktického 3+kk vzniklo pohodlné 2+kk

Na základě zkušeností s rekonstrukcí předchozích čtyř bytů vsadili architekti ze studia Nookarchitects u toho pátého na jednoduchost. Z původního bytu s rozlohou 45 m² proto odstranili vše nadbytečné, včetně čtyř příček. Byt neuvěřitelně prokoukl a z neúčelně zařízeného 3+kk, kde se na toaletu muselo chodit přes balkon, vzniklo příjemně otevřené 2+kk s toaletou umístěnou v koupelně.

Společenská zóna zalitá světlem

Největší místnost bytu spojuje společenskou, jídelní a kuchyňskou zónu. Jde o nejvytíženější místnost, jíž se přes den díky balkonu s proskleným vstupem dostává přílivu přirozeného světla. Dobrá prosvětlenost prostoru navíc umožnila aplikaci černé barvy na rozsáhlejších plochách, hlavně v kuchyni. Hloubku hlavní místnosti násobí velkoformátové tapety s květinovým vzorem. Právě rostliny a zelená barva vyvažují černou, která nakonec nepůsobí ponurým dojmem.

Mezipatro trochu jinak

Černou barvu mají v kuchyni dlaždičky za linkou, pracovní deska, část horních poliček i strop. Ten je tvořený podhledem z ocelových profilů, který se táhne až nad koupelnu a ložnici. Slouží primárně k zesílení stěn, na nichž se začaly objevovat praskliny. Hodí se ale také jako skladovací mezipatro pro uložení sezónních věcí nebo k zavěšení květin. Podhled navíc horizontálně ozvláštnil prostor a umožnil instalaci bodového osvětlení.

Také uvažujete o rekonstrukci? Spočítejte si na online kalkulačce, na kolik vás vyjde měsíčně, pokud si na ni vezmete úvěr.

Ložnice s originálním otevřeným šatníkem

Ložnice leží v nejklidnější zadní části bytu s přístupem na druhý, krytý balkon. Vchází se na něj přes koupelnu a na jeho konci se nachází samostatná prádelna (tj. tam, kde dříve bývala toaleta). Oproti původnímu řešení jde o velký krok vpřed.

Odpočinková zóna nabízí manželskou postel a úložné prostory. Originálně působí jak úložiště na sníženém stropě, tak otevřená šatna složená z nízké komody, podsvícené stropní police a věšáku. Za čelem postele si architekti opět troufli vymalovat široký pruh černé barvy.

Prakticky řešená zrcadla

Černé dlaždice našly využití i v koupelně vybavené sprchovým koutem, toaletou a umyvadlem. Jelikož se umyvadlo nachází v rohu koupelny, bylo nad i vedle něj možné zavěsit dvě zrcadla, která prostor prosvětlují.

Architektům se v interiéru podařilo zachovat většinu původní dlažby na podlaze. Nábytek je vyrobený převážně ze dřeva a přírodní materiál se opakuje i v podobě trámů u stropu.

Foto: Yago Partal

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.