Proč je fajn mít za souseda Vietnamce

Autor: TadyJeMoje.cz
Vietnamci tvoří po Slovácích a Ukrajincích početně největší cizineckou skupinu v Česku. Podle statistik jich zde v roce 2012 žilo přibližně 57 tisíc. Dnes to už bude jistě mnohem více. Podívejte se, proč se vyplatí Vietnamce poznat a chtít je za sousedy.

Na sousedskou návštěvu? Do večerky.

Váš vietnamský soused určitě má prodejnu (v ČR jich je jistě HODNĚ přes 20 000) s potravinami, nápoji, často i oblečením a dalšími nezbytnostmi. Takže zajdete, nakoupíte, popovídáte si, zasmějete se a navrch utužíte dobré sousedské vztahy. Dvě mouchy jednou ranou!

2

Dá vám nejlepší tipy na dovolenou ve Vietnamu.

Kdo jiný než rodilý Vietnamec s kontakty na „místňáky“ poradí, jak nejlépe sjet řeku Mekong, co navštívit, co ochutnat a čemu je naopak lépe se vyhnout?

3

Naučí vás nejlepší jarní závitky, polévku pho a křupavou kachnu.

Není pomalu na čase začít jíst zdravě? Vietnamská kuchyně je jedna z nejzdravějších na světě. Sbohem, nadváho!

4

Díky vietnamským přátelům můžete oslavit Silvestra dvakrát ročně.

Vietnamský Nový rok je pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 21. únorem první den prvního měsíce dle lunárního kalendáře. Když vás pozvou, určitě jděte – ale pozor: nezapomeňte s sebou vzít pár dárků pro dospělé a peníze v červených obálkách (pro děti), vietnamský Nový rok totiž funguje podobně jako u nás Vánoce.

5

Naučí vás olympskému buddhovskému klidu.

Vietnamci jsou většinou buddhistického vyznání. Hoďte se sousedem řeč o tom, proč je stále tak v klidu, a třeba konečně ovládnete svoji roztěkanou mysl a pochopíte, že na světě skoro nic nestojí za rozčilování. A dojde vám, že co se zdá být urgentní, není z 99 % důležité. A že co je v životě opravdu důležité, není z 99 % urgentní.

6

Ovládnete umění úsměvu.

Vietnamci se – až na výjimky – usmívají neustále. A úsměv bývá nakažlivý. Nechte se nakazit a rozdávejte úsměvy všemu a všem na každém kroku. Pomůžete tak rozjasnit atmosféru v povětšinou (bezdůvodně) zpruzených Čechách a Moravě.

7

Naučí vás rodinným hodnotám.

Rodina je v krizi, slyšíme odevšad. Co na to váš vietnamský soused? Jen se usmívá, vrací vám drobné za váš pidinákup a po očku sleduje své dvě malé děti, které jsou s ním v jeho obchodě a hrají si s tabletem – pro něj je rodina na prvním místě. Pro Vietnamce je tudíž nemyslitelné, aby těžce nemocní nebo staří rodinní příslušníci skončili v domovech důchodců a podobných zařízeních. Mimochodem, jak se má vaše babička

8

Naučí vás lásce k práci.

Hodíte si občas vylhaný sick day, když se vám nechce po náročném večírku do práce dřít pod ještě náročnějším šéfem? Řekněte to svému vietnamskému sousedovi a vysměje se vám (samozřejmě až u toho nebudete, nechce přece ranit vaše city). Jako příslušník jednoho z nejpracovitějších a nejhouževnatějších národů světa na to má právo. Věděli jste, že pokud Vietnamec nevstane brzo ráno do práce, je považován za těžce nemocného a že výraz „nemocný“ se často používá jako jiný výraz pro „líný“?

9

Mít za souseda Vietnamce z vás udělá lepšího člověka!

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.