Proč je fajn mít za souseda Vietnamce

22. 8. 2014
Vietnamci tvoří po Slovácích a Ukrajincích početně největší cizineckou skupinu v Česku. Podle statistik jich zde v roce 2012 žilo přibližně 57 tisíc. Dnes to už bude jistě mnohem více. Podívejte se, proč se vyplatí Vietnamce poznat a chtít je za sousedy.

Na sousedskou návštěvu? Do večerky.

Váš vietnamský soused určitě má prodejnu (v ČR jich je jistě HODNĚ přes 20 000) s potravinami, nápoji, často i oblečením a dalšími nezbytnostmi. Takže zajdete, nakoupíte, popovídáte si, zasmějete se a navrch utužíte dobré sousedské vztahy. Dvě mouchy jednou ranou!

2

Dá vám nejlepší tipy na dovolenou ve Vietnamu.

Kdo jiný než rodilý Vietnamec s kontakty na „místňáky“ poradí, jak nejlépe sjet řeku Mekong, co navštívit, co ochutnat a čemu je naopak lépe se vyhnout?

3

Naučí vás nejlepší jarní závitky, polévku pho a křupavou kachnu.

Není pomalu na čase začít jíst zdravě? Vietnamská kuchyně je jedna z nejzdravějších na světě. Sbohem, nadváho!

4

Díky vietnamským přátelům můžete oslavit Silvestra dvakrát ročně.

Vietnamský Nový rok je pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 21. únorem první den prvního měsíce dle lunárního kalendáře. Když vás pozvou, určitě jděte – ale pozor: nezapomeňte s sebou vzít pár dárků pro dospělé a peníze v červených obálkách (pro děti), vietnamský Nový rok totiž funguje podobně jako u nás Vánoce.

5

Naučí vás olympskému buddhovskému klidu.

Vietnamci jsou většinou buddhistického vyznání. Hoďte se sousedem řeč o tom, proč je stále tak v klidu, a třeba konečně ovládnete svoji roztěkanou mysl a pochopíte, že na světě skoro nic nestojí za rozčilování. A dojde vám, že co se zdá být urgentní, není z 99 % důležité. A že co je v životě opravdu důležité, není z 99 % urgentní.

6

Ovládnete umění úsměvu.

Vietnamci se – až na výjimky – usmívají neustále. A úsměv bývá nakažlivý. Nechte se nakazit a rozdávejte úsměvy všemu a všem na každém kroku. Pomůžete tak rozjasnit atmosféru v povětšinou (bezdůvodně) zpruzených Čechách a Moravě.

7

Naučí vás rodinným hodnotám.

Rodina je v krizi, slyšíme odevšad. Co na to váš vietnamský soused? Jen se usmívá, vrací vám drobné za váš pidinákup a po očku sleduje své dvě malé děti, které jsou s ním v jeho obchodě a hrají si s tabletem – pro něj je rodina na prvním místě. Pro Vietnamce je tudíž nemyslitelné, aby těžce nemocní nebo staří rodinní příslušníci skončili v domovech důchodců a podobných zařízeních. Mimochodem, jak se má vaše babička

8

Naučí vás lásce k práci.

Hodíte si občas vylhaný sick day, když se vám nechce po náročném večírku do práce dřít pod ještě náročnějším šéfem? Řekněte to svému vietnamskému sousedovi a vysměje se vám (samozřejmě až u toho nebudete, nechce přece ranit vaše city). Jako příslušník jednoho z nejpracovitějších a nejhouževnatějších národů světa na to má právo. Věděli jste, že pokud Vietnamec nevstane brzo ráno do práce, je považován za těžce nemocného a že výraz „nemocný“ se často používá jako jiný výraz pro „líný“?

9

Mít za souseda Vietnamce z vás udělá lepšího člověka!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.