Proč je fajn mít za souseda Vietnamce

Autor: TadyJeMoje.cz
Vietnamci tvoří po Slovácích a Ukrajincích početně největší cizineckou skupinu v Česku. Podle statistik jich zde v roce 2012 žilo přibližně 57 tisíc. Dnes to už bude jistě mnohem více. Podívejte se, proč se vyplatí Vietnamce poznat a chtít je za sousedy.

Na sousedskou návštěvu? Do večerky.

Váš vietnamský soused určitě má prodejnu (v ČR jich je jistě HODNĚ přes 20 000) s potravinami, nápoji, často i oblečením a dalšími nezbytnostmi. Takže zajdete, nakoupíte, popovídáte si, zasmějete se a navrch utužíte dobré sousedské vztahy. Dvě mouchy jednou ranou!

2

Dá vám nejlepší tipy na dovolenou ve Vietnamu.

Kdo jiný než rodilý Vietnamec s kontakty na „místňáky“ poradí, jak nejlépe sjet řeku Mekong, co navštívit, co ochutnat a čemu je naopak lépe se vyhnout?

3

Naučí vás nejlepší jarní závitky, polévku pho a křupavou kachnu.

Není pomalu na čase začít jíst zdravě? Vietnamská kuchyně je jedna z nejzdravějších na světě. Sbohem, nadváho!

4

Díky vietnamským přátelům můžete oslavit Silvestra dvakrát ročně.

Vietnamský Nový rok je pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 21. únorem první den prvního měsíce dle lunárního kalendáře. Když vás pozvou, určitě jděte – ale pozor: nezapomeňte s sebou vzít pár dárků pro dospělé a peníze v červených obálkách (pro děti), vietnamský Nový rok totiž funguje podobně jako u nás Vánoce.

5

Naučí vás olympskému buddhovskému klidu.

Vietnamci jsou většinou buddhistického vyznání. Hoďte se sousedem řeč o tom, proč je stále tak v klidu, a třeba konečně ovládnete svoji roztěkanou mysl a pochopíte, že na světě skoro nic nestojí za rozčilování. A dojde vám, že co se zdá být urgentní, není z 99 % důležité. A že co je v životě opravdu důležité, není z 99 % urgentní.

6

Ovládnete umění úsměvu.

Vietnamci se – až na výjimky – usmívají neustále. A úsměv bývá nakažlivý. Nechte se nakazit a rozdávejte úsměvy všemu a všem na každém kroku. Pomůžete tak rozjasnit atmosféru v povětšinou (bezdůvodně) zpruzených Čechách a Moravě.

7

Naučí vás rodinným hodnotám.

Rodina je v krizi, slyšíme odevšad. Co na to váš vietnamský soused? Jen se usmívá, vrací vám drobné za váš pidinákup a po očku sleduje své dvě malé děti, které jsou s ním v jeho obchodě a hrají si s tabletem – pro něj je rodina na prvním místě. Pro Vietnamce je tudíž nemyslitelné, aby těžce nemocní nebo staří rodinní příslušníci skončili v domovech důchodců a podobných zařízeních. Mimochodem, jak se má vaše babička

8

Naučí vás lásce k práci.

Hodíte si občas vylhaný sick day, když se vám nechce po náročném večírku do práce dřít pod ještě náročnějším šéfem? Řekněte to svému vietnamskému sousedovi a vysměje se vám (samozřejmě až u toho nebudete, nechce přece ranit vaše city). Jako příslušník jednoho z nejpracovitějších a nejhouževnatějších národů světa na to má právo. Věděli jste, že pokud Vietnamec nevstane brzo ráno do práce, je považován za těžce nemocného a že výraz „nemocný“ se často používá jako jiný výraz pro „líný“?

9

Mít za souseda Vietnamce z vás udělá lepšího člověka!

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.