Proč je fajn mít za souseda Vietnamce

22. 8. 2014
Vietnamci tvoří po Slovácích a Ukrajincích početně největší cizineckou skupinu v Česku. Podle statistik jich zde v roce 2012 žilo přibližně 57 tisíc. Dnes to už bude jistě mnohem více. Podívejte se, proč se vyplatí Vietnamce poznat a chtít je za sousedy.

Na sousedskou návštěvu? Do večerky.

Váš vietnamský soused určitě má prodejnu (v ČR jich je jistě HODNĚ přes 20 000) s potravinami, nápoji, často i oblečením a dalšími nezbytnostmi. Takže zajdete, nakoupíte, popovídáte si, zasmějete se a navrch utužíte dobré sousedské vztahy. Dvě mouchy jednou ranou!

2

Dá vám nejlepší tipy na dovolenou ve Vietnamu.

Kdo jiný než rodilý Vietnamec s kontakty na „místňáky“ poradí, jak nejlépe sjet řeku Mekong, co navštívit, co ochutnat a čemu je naopak lépe se vyhnout?

3

Naučí vás nejlepší jarní závitky, polévku pho a křupavou kachnu.

Není pomalu na čase začít jíst zdravě? Vietnamská kuchyně je jedna z nejzdravějších na světě. Sbohem, nadváho!

4

Díky vietnamským přátelům můžete oslavit Silvestra dvakrát ročně.

Vietnamský Nový rok je pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 21. únorem první den prvního měsíce dle lunárního kalendáře. Když vás pozvou, určitě jděte – ale pozor: nezapomeňte s sebou vzít pár dárků pro dospělé a peníze v červených obálkách (pro děti), vietnamský Nový rok totiž funguje podobně jako u nás Vánoce.

5

Naučí vás olympskému buddhovskému klidu.

Vietnamci jsou většinou buddhistického vyznání. Hoďte se sousedem řeč o tom, proč je stále tak v klidu, a třeba konečně ovládnete svoji roztěkanou mysl a pochopíte, že na světě skoro nic nestojí za rozčilování. A dojde vám, že co se zdá být urgentní, není z 99 % důležité. A že co je v životě opravdu důležité, není z 99 % urgentní.

6

Ovládnete umění úsměvu.

Vietnamci se – až na výjimky – usmívají neustále. A úsměv bývá nakažlivý. Nechte se nakazit a rozdávejte úsměvy všemu a všem na každém kroku. Pomůžete tak rozjasnit atmosféru v povětšinou (bezdůvodně) zpruzených Čechách a Moravě.

7

Naučí vás rodinným hodnotám.

Rodina je v krizi, slyšíme odevšad. Co na to váš vietnamský soused? Jen se usmívá, vrací vám drobné za váš pidinákup a po očku sleduje své dvě malé děti, které jsou s ním v jeho obchodě a hrají si s tabletem – pro něj je rodina na prvním místě. Pro Vietnamce je tudíž nemyslitelné, aby těžce nemocní nebo staří rodinní příslušníci skončili v domovech důchodců a podobných zařízeních. Mimochodem, jak se má vaše babička

8

Naučí vás lásce k práci.

Hodíte si občas vylhaný sick day, když se vám nechce po náročném večírku do práce dřít pod ještě náročnějším šéfem? Řekněte to svému vietnamskému sousedovi a vysměje se vám (samozřejmě až u toho nebudete, nechce přece ranit vaše city). Jako příslušník jednoho z nejpracovitějších a nejhouževnatějších národů světa na to má právo. Věděli jste, že pokud Vietnamec nevstane brzo ráno do práce, je považován za těžce nemocného a že výraz „nemocný“ se často používá jako jiný výraz pro „líný“?

9

Mít za souseda Vietnamce z vás udělá lepšího člověka!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.