Proč je fajn mít letní chatu na horách a zimní srub u rybníka

5. 3. 2015
No fakt, proč? Ne že bychom vás chtěli tlačit k originalitě za každou cenu, to nikdy nekončí dobře. Ať se jedná o to, jak kultivujeme svůj vzhled…

1

…nebo třeba o bydlení originální tak, že je doslova „na hlavu“ (postavené).

2

Ne – originalita za každou cenu vás až příliš často zavede do bažin nehorázné trapnosti. Lady Gaga a mladí mužové opájející se nepěknými plnovousy, v nichž se pozvolna vyvíjí zcela nové, vědou ještě neobjevené ekosystémy, by o tom mohli vyprávět, kdyby měli špetku sebereflexe… ale k věci.

Kde je napsáno, že na hory se jezdí v zimě a za účelem lyžování nebo klouzání se na prknénku, a že u rybníka je nejlépe v létě, kdy teploty přesáhnou 25 °C? Nikde. Letní chatka na horách a zimní srub u rybníka vám může pomoci objevit spoustu nových, nečekaných radostí, zážitků a překvapení – a ještě se dozvíte něco o sobě, svých hranicích, schopnostech a hodnotách. Pojďme se na ně společně podívat.

VÝHODY LETNÍ CHATY NA HORÁCH

1 – Žádné fronty u lanovky

Pokud je vůbec v provozu. Lyže nebo snowboard můžete taky nechat doma. Místo nich si zabalíte důkladné pohorky, do kufru auta hodíte maximálně tak své nordic walking hole, pár tatranek, kšiltovku proti úžehu – a dokonalá letní dovolená může začít. Fakt, že

2 – Nepotřebujete permici

dodá celému dobrodružství ještě hlubší pocit celkové svobody. Nebo vás baví se tlačit ve frontách u vleků a lanovek?

3 – Opálíte se lépe než v nížině

Horské sluníčko dělá divy, tak bacha, ať se nespálíte!

3

4 – Můžete radostí zpívat a jásat zplna hrdla

a neriskujete lavinu. Maximálně vás někdo okřikne, je-li váš hlas melodický a příjemný asi tak jako šmirglpapír.

4

5 – Máte luxusní výhledy na západy slunce

A to bez nutnosti zabalit se do budny, šály a narazit si kulicha. Pohledy do západu slunce podle psychologů fungují jako přírodní antidepresivum. Tak hurá na hory v létě a chmury nechte daleko za sebou v nížině!

6 – Po návratu domů

si můžete s klidným srdcem pro letošek hory odškrtnout a hned se začít těšit na zimní dovolenou – u rybníka!

5

VÝHODY ZIMNÍHO SRUBU U RYBNÍKA

1 – Chytíte si k Vánocům vlastního kapra,

pořádného a energií nabitého macka, který není napůl mrtvý ze stresujícího pobytu v kádích. Těch pár minut na čerstvém vzduchu vám navíc zvedne chuť k jídlu.

2 – Kluziště jen na dva kroky.

Vylezete z chatky – a jste na kluzišti. Máte ho celé pro sebe, takže se nemusíte stydět za pády a přemety ani jako naprostý začátečník.

6

3 – Romantika

Během svého pobytu si budete sami topit v kamínkách, ale zahřejete se i řezáním a sekáním dřeva, případně nošením vody do ubikace. Vychutnáte si tak obyčejné životní radosti, které většina z nás už bohužel pozapomněla: únavu ze smysluplné fyzické činnosti; práci, jejíž výsledky jsou ihned viditelné; chvilku klidu s knihou na lůžku ve spacáku; prosté, leč výživné jídlo beze všech serepetiček, atd.

7

4 – Pustina

Konečně máte ideální prostředí, abyste si mohli v klidu přečíst jednu z nejslavnějších básní T. S. Eliota s názvem Pustina. Jak je možné, že básníku náhle tak dokonale rozumíte?

5 – Stanete se hrdinou sociálních sítí

Těch lajků a sdílení, které sklidíte za mometky a chladné statusy z vašeho zimního pobytu u zamrzlého rybníka, těch žádostí o přátelství! Pokud žijete na sociálních sítích, jít občas proti proudu se zkrátka vyplatí.

6 – Po návratu domů

Konečně naplno doceníte všechny výdobytky civilizace: teplou vodu, ústřední topení, elektřinu, supermarkety, wi-fi připojení, hotovky v restauracích – a možná i antibiotika.

Tak zase napřesrok (už s lepším spacákem)!

8

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.