Proč je fajn mít letní chatu na horách a zimní srub u rybníka

Autor: TadyJeMoje.cz
No fakt, proč? Ne že bychom vás chtěli tlačit k originalitě za každou cenu, to nikdy nekončí dobře. Ať se jedná o to, jak kultivujeme svůj vzhled…

1

…nebo třeba o bydlení originální tak, že je doslova „na hlavu“ (postavené).

2

Ne – originalita za každou cenu vás až příliš často zavede do bažin nehorázné trapnosti. Lady Gaga a mladí mužové opájející se nepěknými plnovousy, v nichž se pozvolna vyvíjí zcela nové, vědou ještě neobjevené ekosystémy, by o tom mohli vyprávět, kdyby měli špetku sebereflexe… ale k věci.

Kde je napsáno, že na hory se jezdí v zimě a za účelem lyžování nebo klouzání se na prknénku, a že u rybníka je nejlépe v létě, kdy teploty přesáhnou 25 °C? Nikde. Letní chatka na horách a zimní srub u rybníka vám může pomoci objevit spoustu nových, nečekaných radostí, zážitků a překvapení – a ještě se dozvíte něco o sobě, svých hranicích, schopnostech a hodnotách. Pojďme se na ně společně podívat.

VÝHODY LETNÍ CHATY NA HORÁCH

1 – Žádné fronty u lanovky

Pokud je vůbec v provozu. Lyže nebo snowboard můžete taky nechat doma. Místo nich si zabalíte důkladné pohorky, do kufru auta hodíte maximálně tak své nordic walking hole, pár tatranek, kšiltovku proti úžehu – a dokonalá letní dovolená může začít. Fakt, že

2 – Nepotřebujete permici

dodá celému dobrodružství ještě hlubší pocit celkové svobody. Nebo vás baví se tlačit ve frontách u vleků a lanovek?

3 – Opálíte se lépe než v nížině

Horské sluníčko dělá divy, tak bacha, ať se nespálíte!

3

4 – Můžete radostí zpívat a jásat zplna hrdla

a neriskujete lavinu. Maximálně vás někdo okřikne, je-li váš hlas melodický a příjemný asi tak jako šmirglpapír.

4

5 – Máte luxusní výhledy na západy slunce

A to bez nutnosti zabalit se do budny, šály a narazit si kulicha. Pohledy do západu slunce podle psychologů fungují jako přírodní antidepresivum. Tak hurá na hory v létě a chmury nechte daleko za sebou v nížině!

6 – Po návratu domů

si můžete s klidným srdcem pro letošek hory odškrtnout a hned se začít těšit na zimní dovolenou – u rybníka!

5

VÝHODY ZIMNÍHO SRUBU U RYBNÍKA

1 – Chytíte si k Vánocům vlastního kapra,

pořádného a energií nabitého macka, který není napůl mrtvý ze stresujícího pobytu v kádích. Těch pár minut na čerstvém vzduchu vám navíc zvedne chuť k jídlu.

2 – Kluziště jen na dva kroky.

Vylezete z chatky – a jste na kluzišti. Máte ho celé pro sebe, takže se nemusíte stydět za pády a přemety ani jako naprostý začátečník.

6

3 – Romantika

Během svého pobytu si budete sami topit v kamínkách, ale zahřejete se i řezáním a sekáním dřeva, případně nošením vody do ubikace. Vychutnáte si tak obyčejné životní radosti, které většina z nás už bohužel pozapomněla: únavu ze smysluplné fyzické činnosti; práci, jejíž výsledky jsou ihned viditelné; chvilku klidu s knihou na lůžku ve spacáku; prosté, leč výživné jídlo beze všech serepetiček, atd.

7

4 – Pustina

Konečně máte ideální prostředí, abyste si mohli v klidu přečíst jednu z nejslavnějších básní T. S. Eliota s názvem Pustina. Jak je možné, že básníku náhle tak dokonale rozumíte?

5 – Stanete se hrdinou sociálních sítí

Těch lajků a sdílení, které sklidíte za mometky a chladné statusy z vašeho zimního pobytu u zamrzlého rybníka, těch žádostí o přátelství! Pokud žijete na sociálních sítích, jít občas proti proudu se zkrátka vyplatí.

6 – Po návratu domů

Konečně naplno doceníte všechny výdobytky civilizace: teplou vodu, ústřední topení, elektřinu, supermarkety, wi-fi připojení, hotovky v restauracích – a možná i antibiotika.

Tak zase napřesrok (už s lepším spacákem)!

8

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.