Proč je fajn mít letní chatu na horách a zimní srub u rybníka

Autor: TadyJeMoje.cz
No fakt, proč? Ne že bychom vás chtěli tlačit k originalitě za každou cenu, to nikdy nekončí dobře. Ať se jedná o to, jak kultivujeme svůj vzhled…

1

…nebo třeba o bydlení originální tak, že je doslova „na hlavu“ (postavené).

2

Ne – originalita za každou cenu vás až příliš často zavede do bažin nehorázné trapnosti. Lady Gaga a mladí mužové opájející se nepěknými plnovousy, v nichž se pozvolna vyvíjí zcela nové, vědou ještě neobjevené ekosystémy, by o tom mohli vyprávět, kdyby měli špetku sebereflexe… ale k věci.

Kde je napsáno, že na hory se jezdí v zimě a za účelem lyžování nebo klouzání se na prknénku, a že u rybníka je nejlépe v létě, kdy teploty přesáhnou 25 °C? Nikde. Letní chatka na horách a zimní srub u rybníka vám může pomoci objevit spoustu nových, nečekaných radostí, zážitků a překvapení – a ještě se dozvíte něco o sobě, svých hranicích, schopnostech a hodnotách. Pojďme se na ně společně podívat.

VÝHODY LETNÍ CHATY NA HORÁCH

1 – Žádné fronty u lanovky

Pokud je vůbec v provozu. Lyže nebo snowboard můžete taky nechat doma. Místo nich si zabalíte důkladné pohorky, do kufru auta hodíte maximálně tak své nordic walking hole, pár tatranek, kšiltovku proti úžehu – a dokonalá letní dovolená může začít. Fakt, že

2 – Nepotřebujete permici

dodá celému dobrodružství ještě hlubší pocit celkové svobody. Nebo vás baví se tlačit ve frontách u vleků a lanovek?

3 – Opálíte se lépe než v nížině

Horské sluníčko dělá divy, tak bacha, ať se nespálíte!

3

4 – Můžete radostí zpívat a jásat zplna hrdla

a neriskujete lavinu. Maximálně vás někdo okřikne, je-li váš hlas melodický a příjemný asi tak jako šmirglpapír.

4

5 – Máte luxusní výhledy na západy slunce

A to bez nutnosti zabalit se do budny, šály a narazit si kulicha. Pohledy do západu slunce podle psychologů fungují jako přírodní antidepresivum. Tak hurá na hory v létě a chmury nechte daleko za sebou v nížině!

6 – Po návratu domů

si můžete s klidným srdcem pro letošek hory odškrtnout a hned se začít těšit na zimní dovolenou – u rybníka!

5

VÝHODY ZIMNÍHO SRUBU U RYBNÍKA

1 – Chytíte si k Vánocům vlastního kapra,

pořádného a energií nabitého macka, který není napůl mrtvý ze stresujícího pobytu v kádích. Těch pár minut na čerstvém vzduchu vám navíc zvedne chuť k jídlu.

2 – Kluziště jen na dva kroky.

Vylezete z chatky – a jste na kluzišti. Máte ho celé pro sebe, takže se nemusíte stydět za pády a přemety ani jako naprostý začátečník.

6

3 – Romantika

Během svého pobytu si budete sami topit v kamínkách, ale zahřejete se i řezáním a sekáním dřeva, případně nošením vody do ubikace. Vychutnáte si tak obyčejné životní radosti, které většina z nás už bohužel pozapomněla: únavu ze smysluplné fyzické činnosti; práci, jejíž výsledky jsou ihned viditelné; chvilku klidu s knihou na lůžku ve spacáku; prosté, leč výživné jídlo beze všech serepetiček, atd.

7

4 – Pustina

Konečně máte ideální prostředí, abyste si mohli v klidu přečíst jednu z nejslavnějších básní T. S. Eliota s názvem Pustina. Jak je možné, že básníku náhle tak dokonale rozumíte?

5 – Stanete se hrdinou sociálních sítí

Těch lajků a sdílení, které sklidíte za mometky a chladné statusy z vašeho zimního pobytu u zamrzlého rybníka, těch žádostí o přátelství! Pokud žijete na sociálních sítích, jít občas proti proudu se zkrátka vyplatí.

6 – Po návratu domů

Konečně naplno doceníte všechny výdobytky civilizace: teplou vodu, ústřední topení, elektřinu, supermarkety, wi-fi připojení, hotovky v restauracích – a možná i antibiotika.

Tak zase napřesrok (už s lepším spacákem)!

8

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.