Proč je fajn mít letní chatu na horách a zimní srub u rybníka

5. 3. 2015
No fakt, proč? Ne že bychom vás chtěli tlačit k originalitě za každou cenu, to nikdy nekončí dobře. Ať se jedná o to, jak kultivujeme svůj vzhled…

1

…nebo třeba o bydlení originální tak, že je doslova „na hlavu“ (postavené).

2

Ne – originalita za každou cenu vás až příliš často zavede do bažin nehorázné trapnosti. Lady Gaga a mladí mužové opájející se nepěknými plnovousy, v nichž se pozvolna vyvíjí zcela nové, vědou ještě neobjevené ekosystémy, by o tom mohli vyprávět, kdyby měli špetku sebereflexe… ale k věci.

Kde je napsáno, že na hory se jezdí v zimě a za účelem lyžování nebo klouzání se na prknénku, a že u rybníka je nejlépe v létě, kdy teploty přesáhnou 25 °C? Nikde. Letní chatka na horách a zimní srub u rybníka vám může pomoci objevit spoustu nových, nečekaných radostí, zážitků a překvapení – a ještě se dozvíte něco o sobě, svých hranicích, schopnostech a hodnotách. Pojďme se na ně společně podívat.

VÝHODY LETNÍ CHATY NA HORÁCH

1 – Žádné fronty u lanovky

Pokud je vůbec v provozu. Lyže nebo snowboard můžete taky nechat doma. Místo nich si zabalíte důkladné pohorky, do kufru auta hodíte maximálně tak své nordic walking hole, pár tatranek, kšiltovku proti úžehu – a dokonalá letní dovolená může začít. Fakt, že

2 – Nepotřebujete permici

dodá celému dobrodružství ještě hlubší pocit celkové svobody. Nebo vás baví se tlačit ve frontách u vleků a lanovek?

3 – Opálíte se lépe než v nížině

Horské sluníčko dělá divy, tak bacha, ať se nespálíte!

3

4 – Můžete radostí zpívat a jásat zplna hrdla

a neriskujete lavinu. Maximálně vás někdo okřikne, je-li váš hlas melodický a příjemný asi tak jako šmirglpapír.

4

5 – Máte luxusní výhledy na západy slunce

A to bez nutnosti zabalit se do budny, šály a narazit si kulicha. Pohledy do západu slunce podle psychologů fungují jako přírodní antidepresivum. Tak hurá na hory v létě a chmury nechte daleko za sebou v nížině!

6 – Po návratu domů

si můžete s klidným srdcem pro letošek hory odškrtnout a hned se začít těšit na zimní dovolenou – u rybníka!

5

VÝHODY ZIMNÍHO SRUBU U RYBNÍKA

1 – Chytíte si k Vánocům vlastního kapra,

pořádného a energií nabitého macka, který není napůl mrtvý ze stresujícího pobytu v kádích. Těch pár minut na čerstvém vzduchu vám navíc zvedne chuť k jídlu.

2 – Kluziště jen na dva kroky.

Vylezete z chatky – a jste na kluzišti. Máte ho celé pro sebe, takže se nemusíte stydět za pády a přemety ani jako naprostý začátečník.

6

3 – Romantika

Během svého pobytu si budete sami topit v kamínkách, ale zahřejete se i řezáním a sekáním dřeva, případně nošením vody do ubikace. Vychutnáte si tak obyčejné životní radosti, které většina z nás už bohužel pozapomněla: únavu ze smysluplné fyzické činnosti; práci, jejíž výsledky jsou ihned viditelné; chvilku klidu s knihou na lůžku ve spacáku; prosté, leč výživné jídlo beze všech serepetiček, atd.

7

4 – Pustina

Konečně máte ideální prostředí, abyste si mohli v klidu přečíst jednu z nejslavnějších básní T. S. Eliota s názvem Pustina. Jak je možné, že básníku náhle tak dokonale rozumíte?

5 – Stanete se hrdinou sociálních sítí

Těch lajků a sdílení, které sklidíte za mometky a chladné statusy z vašeho zimního pobytu u zamrzlého rybníka, těch žádostí o přátelství! Pokud žijete na sociálních sítích, jít občas proti proudu se zkrátka vyplatí.

6 – Po návratu domů

Konečně naplno doceníte všechny výdobytky civilizace: teplou vodu, ústřední topení, elektřinu, supermarkety, wi-fi připojení, hotovky v restauracích – a možná i antibiotika.

Tak zase napřesrok (už s lepším spacákem)!

8

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.