Přístavba letního minidomku o velikosti 18 m²

10. 4. 2018
Obyvatelé brazilských měst přístavby milují, však pro ně také v portugalštině mají něžně znějící výraz Puxadinho. Jednoduchými přístřešky si nejčastěji rozšiřují obytné prostory rodinných domů, ale vlastní Puxadinho si na terase nechali nedávno postavit dokonce i majitelé přízemního bytu v São Paulu.

Vylepšení letní terasy

Dva mladíci si v roce 2016 pořídili společný byt v přízemí bytového domu. Za nové bydliště si zvolili čtvrť Vila Madalena na západě města São Paulo. Tato bohémská oblast se proslavila nočním životem, mnoha uměleckými galeriemi a dobrými restauracemi. Obratně v sobě spojuje umění se zábavou a mezi mladými je hodně oblíbená.

Také majitelé bytu mají spoustu společných přátel, s nimiž rádi tráví volný čas. Krátce po nastěhování si proto začali domů pravidelně zvát větší společnost, pro kterou jim ale doma chyběl dostatek místa. Jelikož společně s bytem zakoupili i přilehlou terasu, rozhodli se využít právě její potenciál. Nabízela totiž nejen slušnou rozlohu, ale i příjemné venkovní zázemí s velkou mírou soukromí.

Moderní verze tradičního architektonického prvku

Inspiraci načerpali v původním, nicméně už nestabilním přístřešku, který na terase zbyl po předchozích majitelích. Ten zbourali a s návrhem nového Puxadinha si nechali pomoci od architektonického ateliéru VAGA, který pro ně vymyslel variabilní letní domek s rozlohou 18,2 m².

Prolnutí interiéru s exteriérem

Interiér přístavby je silně provázaný s jejím exteriérem. Těsné spojení umožnilo celoročně teplé podnebí, díky němuž mohli architekti některé typicky vnitřní zóny umístit mimo interiér domku. Uvnitř nakonec zůstala pouze koupelna se sprchovým koutem a toaletou, ložnice zařízená pro dvě osoby a společenská místnost s rozkládacím gaučem, kterou je možné použít jako druhou ložnici. Naopak kuchyně i jídelna našly své uplatnění na nekryté terase. Kuchyňský koutek má podobu venkovní kuchyně vybavené grilem a klasickým dřezem. Rozkládací jídelní stůl stojí hned naproti.

Terasa nad terasou

Přístavba má pochozí pultovou střechu přístupnou po žebříku. Nabízí lepší výhledy i místo pro bylinkovou zahrádku a květiny. Zalévá se hlavně dešťovou vodou, kterou speciální systém sbírá a odvádí do nádrže. Využitím střechy přístavby majitelé nepřišli téměř o žádný volný prostor původní terasy, došlo pouze k jejímu výškovému rozčlenění.

Pevná konstrukce, variabilní interiér

Konstrukce stavby je pevná. Klasické základy jsou zbudovány z betonu a cihel, zbytek skeletu tvoří betonové panely. Další prvky, jako jsou rámy oken, žebřík či lavičky, architekti navrhli z kovu a dřeva. Interiér si majitelé mohou uzpůsobit hodně variabilně. Záleží na aktuálních potřebách. Místo dveří mají totiž k dispozici tři posuvné dřevěné stěny, jimiž se dá celý vnitřní prostor libovolně rozčlenit.

Foto: Manuel Sá

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.