Přístavba letního minidomku o velikosti 18 m²

10. 4. 2018
Obyvatelé brazilských měst přístavby milují, však pro ně také v portugalštině mají něžně znějící výraz Puxadinho. Jednoduchými přístřešky si nejčastěji rozšiřují obytné prostory rodinných domů, ale vlastní Puxadinho si na terase nechali nedávno postavit dokonce i majitelé přízemního bytu v São Paulu.

Vylepšení letní terasy

Dva mladíci si v roce 2016 pořídili společný byt v přízemí bytového domu. Za nové bydliště si zvolili čtvrť Vila Madalena na západě města São Paulo. Tato bohémská oblast se proslavila nočním životem, mnoha uměleckými galeriemi a dobrými restauracemi. Obratně v sobě spojuje umění se zábavou a mezi mladými je hodně oblíbená.

Také majitelé bytu mají spoustu společných přátel, s nimiž rádi tráví volný čas. Krátce po nastěhování si proto začali domů pravidelně zvát větší společnost, pro kterou jim ale doma chyběl dostatek místa. Jelikož společně s bytem zakoupili i přilehlou terasu, rozhodli se využít právě její potenciál. Nabízela totiž nejen slušnou rozlohu, ale i příjemné venkovní zázemí s velkou mírou soukromí.

Moderní verze tradičního architektonického prvku

Inspiraci načerpali v původním, nicméně už nestabilním přístřešku, který na terase zbyl po předchozích majitelích. Ten zbourali a s návrhem nového Puxadinha si nechali pomoci od architektonického ateliéru VAGA, který pro ně vymyslel variabilní letní domek s rozlohou 18,2 m².

Prolnutí interiéru s exteriérem

Interiér přístavby je silně provázaný s jejím exteriérem. Těsné spojení umožnilo celoročně teplé podnebí, díky němuž mohli architekti některé typicky vnitřní zóny umístit mimo interiér domku. Uvnitř nakonec zůstala pouze koupelna se sprchovým koutem a toaletou, ložnice zařízená pro dvě osoby a společenská místnost s rozkládacím gaučem, kterou je možné použít jako druhou ložnici. Naopak kuchyně i jídelna našly své uplatnění na nekryté terase. Kuchyňský koutek má podobu venkovní kuchyně vybavené grilem a klasickým dřezem. Rozkládací jídelní stůl stojí hned naproti.

Terasa nad terasou

Přístavba má pochozí pultovou střechu přístupnou po žebříku. Nabízí lepší výhledy i místo pro bylinkovou zahrádku a květiny. Zalévá se hlavně dešťovou vodou, kterou speciální systém sbírá a odvádí do nádrže. Využitím střechy přístavby majitelé nepřišli téměř o žádný volný prostor původní terasy, došlo pouze k jejímu výškovému rozčlenění.

Pevná konstrukce, variabilní interiér

Konstrukce stavby je pevná. Klasické základy jsou zbudovány z betonu a cihel, zbytek skeletu tvoří betonové panely. Další prvky, jako jsou rámy oken, žebřík či lavičky, architekti navrhli z kovu a dřeva. Interiér si majitelé mohou uzpůsobit hodně variabilně. Záleží na aktuálních potřebách. Místo dveří mají totiž k dispozici tři posuvné dřevěné stěny, jimiž se dá celý vnitřní prostor libovolně rozčlenit.

Foto: Manuel Sá

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.