Přístavba letního minidomku o velikosti 18 m²

10. 4. 2018
Obyvatelé brazilských měst přístavby milují, však pro ně také v portugalštině mají něžně znějící výraz Puxadinho. Jednoduchými přístřešky si nejčastěji rozšiřují obytné prostory rodinných domů, ale vlastní Puxadinho si na terase nechali nedávno postavit dokonce i majitelé přízemního bytu v São Paulu.

Vylepšení letní terasy

Dva mladíci si v roce 2016 pořídili společný byt v přízemí bytového domu. Za nové bydliště si zvolili čtvrť Vila Madalena na západě města São Paulo. Tato bohémská oblast se proslavila nočním životem, mnoha uměleckými galeriemi a dobrými restauracemi. Obratně v sobě spojuje umění se zábavou a mezi mladými je hodně oblíbená.

Také majitelé bytu mají spoustu společných přátel, s nimiž rádi tráví volný čas. Krátce po nastěhování si proto začali domů pravidelně zvát větší společnost, pro kterou jim ale doma chyběl dostatek místa. Jelikož společně s bytem zakoupili i přilehlou terasu, rozhodli se využít právě její potenciál. Nabízela totiž nejen slušnou rozlohu, ale i příjemné venkovní zázemí s velkou mírou soukromí.

Moderní verze tradičního architektonického prvku

Inspiraci načerpali v původním, nicméně už nestabilním přístřešku, který na terase zbyl po předchozích majitelích. Ten zbourali a s návrhem nového Puxadinha si nechali pomoci od architektonického ateliéru VAGA, který pro ně vymyslel variabilní letní domek s rozlohou 18,2 m².

Prolnutí interiéru s exteriérem

Interiér přístavby je silně provázaný s jejím exteriérem. Těsné spojení umožnilo celoročně teplé podnebí, díky němuž mohli architekti některé typicky vnitřní zóny umístit mimo interiér domku. Uvnitř nakonec zůstala pouze koupelna se sprchovým koutem a toaletou, ložnice zařízená pro dvě osoby a společenská místnost s rozkládacím gaučem, kterou je možné použít jako druhou ložnici. Naopak kuchyně i jídelna našly své uplatnění na nekryté terase. Kuchyňský koutek má podobu venkovní kuchyně vybavené grilem a klasickým dřezem. Rozkládací jídelní stůl stojí hned naproti.

Terasa nad terasou

Přístavba má pochozí pultovou střechu přístupnou po žebříku. Nabízí lepší výhledy i místo pro bylinkovou zahrádku a květiny. Zalévá se hlavně dešťovou vodou, kterou speciální systém sbírá a odvádí do nádrže. Využitím střechy přístavby majitelé nepřišli téměř o žádný volný prostor původní terasy, došlo pouze k jejímu výškovému rozčlenění.

Pevná konstrukce, variabilní interiér

Konstrukce stavby je pevná. Klasické základy jsou zbudovány z betonu a cihel, zbytek skeletu tvoří betonové panely. Další prvky, jako jsou rámy oken, žebřík či lavičky, architekti navrhli z kovu a dřeva. Interiér si majitelé mohou uzpůsobit hodně variabilně. Záleží na aktuálních potřebách. Místo dveří mají totiž k dispozici tři posuvné dřevěné stěny, jimiž se dá celý vnitřní prostor libovolně rozčlenit.

Foto: Manuel Sá

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

7 nápadů, jak si byt vyzdobit palmami

19. 4. 2018
Propadli jste kouzlu palem nejrůznějších druhů a velikostí? Tak proč je doma mít jen v květináčích? Máme pro vás pár tipů, jak si motivem palmových listů vyzdobit byt.

Jak si zútulnit byt, když jste v pronájmu

18. 4. 2018
Bydlíte v pronájmu a nechcete investovat do trvalých změn nebo vám to majitel bytu nedovolí? Poradíme vám pár triků, jak provést v pronajatém bytě pár vratných změn, a dodat tak interiéru šmrnc alespoň na dobu, kdy v něm budete bydlet.

V bývalé tovární hale vzniklo moderní 2+kk

17. 4. 2018
Většina měst s průmyslovou minulostí se musí vypořádat s industriálními zónami, které zanechal v jejich centrech hospodářský růst 19. století. Barcelona by takovým snahám mohla jít příkladem. Původní tovární oblast před očima mění v moderní místo, kde také minulý rok vznikl moderní byt s netradičně řešenými vnitřními zdmi.

Ponožky v nové roli

16. 4. 2018
Ponožky se v posledních letech staly módním doplňkem, který oživí i ten nejnudnější outfit a v obchodech jsou k sehnání ve všech odstínech a nejrůznějších vzorech. Co s nimi ale, když jsou děravé nebo jim chybí druhá do páru? Vdechněte jim nový život.

9 nápadů, jak proměnit prázdné zdi v zahradu

12. 4. 2018
Toužíte po zahrádce, ale bydlíte v malém bytě bez balkonu? Ani v takovém případě se nemusíte vzdávat svých pěstitelských plánů. Když nemáte místo na zemi, pootočte svou perspektivu o devadesát stupňů a pěstujte rostlinky na stěně.

6 nápadů, jak kreativně recyklovat plasty

11. 4. 2018
Váza, šperkovnice, nebo dokonce terárium, tím vším se mohou stát plastové obaly, když si je vezmete do parády! V následujících DIY nápadech zaručeně najdete inspiraci, co udělat s plasty, když se vám je nechce vyhodit do tříděného odpadu.

5 nápadů, jak oživit oprýskané dveře

9. 4. 2018
Měnit kvůli oprýskaným dveřím skříně nebo si pořizovat nové vchodové dveře, protože ty staré už jsou trochu zašlé, je úplně zbytečné. Našli jsme pro vás pár šikovných tipů, díky nimž staré dveře úžasně prokouknou. Navíc takovou renovaci zvládnete snadno doma sami.

HIMO — tradiční technika drhání v moderní podobě

5. 4. 2018
Stará technika drhání, což je ruční práce s provazy, provázky a přízemi, chytila druhý dech a objevila se v novém pojetí. Kouzlení s provazy všech barev, délek a druhů je už zase in, jenom se mu začalo říkat HIMO.

5 nápadů, jak mít vše uspořádané v boxech

4. 4. 2018
Srovnejte věci do latě a mějte všechno pěkně uspořádané. Snadno toho docílíte třeba s úložnými boxy, které navíc za určitých okolností mohou i skvěle vypadat. Třeba vás ten pořádek nakonec ještě začne bavit.