Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.

Když se potká interiérový a produktový design

Návrh nápadité rekonstrukce pochází z architektonické kanceláře Eliementi, jejíž zakladatel je architektem a současně také interiérovým a produktovým designérem v jedné osobě. Při navrhování interiéru uplatnil své zkušenosti z práce v Paříži, Londýně i Miláně a jako produktový designér si dal zvlášť záležet na praktičnosti variabilního nábytku.

Chystáte se zařizovat interiér? Využijte řadu slev a výhod v programu Získejte u Lišky.

Dokonale umístěný městský byt

Jednopokojové střešní studio má velmi strategické umístění. Nachází se v jedné z nejstarších bejrútských čtvrtí Achrafieh, odkud se dá snadno pešky dojít do centra města, takže se jedná o velmi žádanou lokalitu mezi místními i turisty. Samotný byt je situován do nejvyššího patra domu,  díky tomu mu ani v hustší zástavbě nechybí dostatek denního světla proudícího sem celkem šesti výborně rozmístěnými okny. Spousta přirozeného osvětlení a světlé ladění stěn i vybavení tvoří protiváhu k menším rozměrům a interiéru dodávají dojem vzdušnosti.

Pěkně v jedné řadě

Půdorys bytu odpovídá protáhlejšímu obdélníku. Většina obytných zón proto tvoří jednu linii podél delší stěny. Prostor jedné z kratších stěn vyplňuje spací kout vybavený manželskou postelí s úložným prostorem pod matracemi. Nechybí tu důležité maličkosti jako vhodně rozmístěné odkládací plochy, vypínač na světlo ani elektrické zásuvky. Architekt si dal hodně záležet na flexibilitě prostoru. Soustředil se i na ty nejmenší detaily. Prakticky každý kousek nábytku v sobě zahrnuje nějaký skrytý prvek či úložný nebo odkládací prostor, čímž šetří místo a zvyšuje komfort. Na spací zónu navazuje pracovní stůl, který je prakticky umístěný pod jedno z oken. Hned vedle stolu se nachází objemnější skříňka, jejíž horní část plynule navazuje na desku stolu, kterou tak prodlužuje. Z druhé strany funguje stejná deska jako odkládací plocha vedle pohovky.

Nenápadná úložiště

Pohovka hraje roli hlavní společenské zóny interiéru. Umístěná je tak, aby se z ní dala pohodlně sledovat televize u protilehlé stěny. Tato část bytu nabízí další úložné prostory, především v oblasti pod TV stolkem a v závěsné skříňce nad ním. Úložiště ukrývá i samotná pohovka, pod níž se podařilo schovat konferenční stolek, odpadkový koš i podnožku.

ČTĚTE TAKÉ: 5 rad, jak doma uskladnit pomůcky na cvičení.

Kuchyňský koutek i samostatný jídelní stůl

Lineární návaznosti se drží i rozkládací jídelní stůl. Ve složené podobě vůbec nepřekáží v průchodu bytem, když je rozložený, pohodlně se u něj nají tři lidé. Další v řadě je kuchyňský kout. Jde sice o malinký prostor, ale zato účelně vybavený. Vešel se dřez, umyvadlo, lednice, dvouplotýnkový vařič, úložné prostory na nádobí a našlo se i místo na pračku.

Dokonale prosvětlená koupelna

Poslední část bytu patří koupelně se sprchovým koutem. Architekt ji chytře umístil za prosklené dveře, takže hlavní část bytu ani koupelna zbytečně nepřicházejí o světlo, ale přitom se podařilo zachovat dostatek soukromí.

Foto: Marwan Harmouch

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!