Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.

Když se potká interiérový a produktový design

Návrh nápadité rekonstrukce pochází z architektonické kanceláře Eliementi, jejíž zakladatel je architektem a současně také interiérovým a produktovým designérem v jedné osobě. Při navrhování interiéru uplatnil své zkušenosti z práce v Paříži, Londýně i Miláně a jako produktový designér si dal zvlášť záležet na praktičnosti variabilního nábytku.

Chystáte se zařizovat interiér? Využijte řadu slev a výhod v programu Získejte u Lišky.

Dokonale umístěný městský byt

Jednopokojové střešní studio má velmi strategické umístění. Nachází se v jedné z nejstarších bejrútských čtvrtí Achrafieh, odkud se dá snadno pešky dojít do centra města, takže se jedná o velmi žádanou lokalitu mezi místními i turisty. Samotný byt je situován do nejvyššího patra domu,  díky tomu mu ani v hustší zástavbě nechybí dostatek denního světla proudícího sem celkem šesti výborně rozmístěnými okny. Spousta přirozeného osvětlení a světlé ladění stěn i vybavení tvoří protiváhu k menším rozměrům a interiéru dodávají dojem vzdušnosti.

Pěkně v jedné řadě

Půdorys bytu odpovídá protáhlejšímu obdélníku. Většina obytných zón proto tvoří jednu linii podél delší stěny. Prostor jedné z kratších stěn vyplňuje spací kout vybavený manželskou postelí s úložným prostorem pod matracemi. Nechybí tu důležité maličkosti jako vhodně rozmístěné odkládací plochy, vypínač na světlo ani elektrické zásuvky. Architekt si dal hodně záležet na flexibilitě prostoru. Soustředil se i na ty nejmenší detaily. Prakticky každý kousek nábytku v sobě zahrnuje nějaký skrytý prvek či úložný nebo odkládací prostor, čímž šetří místo a zvyšuje komfort. Na spací zónu navazuje pracovní stůl, který je prakticky umístěný pod jedno z oken. Hned vedle stolu se nachází objemnější skříňka, jejíž horní část plynule navazuje na desku stolu, kterou tak prodlužuje. Z druhé strany funguje stejná deska jako odkládací plocha vedle pohovky.

Nenápadná úložiště

Pohovka hraje roli hlavní společenské zóny interiéru. Umístěná je tak, aby se z ní dala pohodlně sledovat televize u protilehlé stěny. Tato část bytu nabízí další úložné prostory, především v oblasti pod TV stolkem a v závěsné skříňce nad ním. Úložiště ukrývá i samotná pohovka, pod níž se podařilo schovat konferenční stolek, odpadkový koš i podnožku.

ČTĚTE TAKÉ: 5 rad, jak doma uskladnit pomůcky na cvičení.

Kuchyňský koutek i samostatný jídelní stůl

Lineární návaznosti se drží i rozkládací jídelní stůl. Ve složené podobě vůbec nepřekáží v průchodu bytem, když je rozložený, pohodlně se u něj nají tři lidé. Další v řadě je kuchyňský kout. Jde sice o malinký prostor, ale zato účelně vybavený. Vešel se dřez, umyvadlo, lednice, dvouplotýnkový vařič, úložné prostory na nádobí a našlo se i místo na pračku.

Dokonale prosvětlená koupelna

Poslední část bytu patří koupelně se sprchovým koutem. Architekt ji chytře umístil za prosklené dveře, takže hlavní část bytu ani koupelna zbytečně nepřicházejí o světlo, ale přitom se podařilo zachovat dostatek soukromí.

Foto: Marwan Harmouch

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.