Poznáte rozdíl mezi ušetřenou a vydělanou tisícovkou?

Autor: TadyJeMoje.cz
Nepoznáte, ale já tvrdím, že ta ušetřená díky investici do energetických úspor je lepší. Z té jsem nemusel platit daně, navíc jsem častokrát ušetřil, i když jsem spal. Pracuje za mne zateplení domu, kvalitní okna, účinný kotel atd.

Zkusili jste si někdy položit otázku, čím topíte? Někdo řekne, že plynem, někdo dřevem, jiný uhlím, elektřinou. Ale ani jedno není pravda. Topíme penězi a ty peníze zpravidla házíme do kamen a odtud vylétají komínem. Energetickým nenasytou jsou naše vlastní nemovitosti.

Položme si další otázku: „Chceme šetřit, nebo jen ušetřit?“ To je veliký rozdíl. Vnímejme celkové náklady, ne jenom pořizovací. Odešel vám například plynový kotel. A protože chcete ušetřit, tak si koupíte obyčejný závěsný kotel za 25 tisíc. Kondenzační za 45 tisíc korun vám připadá drahý, důvodem je 20 tisíc počáteční investice navíc. Zdroj tepla ale musíte tak jako tak pořídit, je třeba se bavit při návratnosti investice pouze o tomto rozdílu. To znamená, kdy se vám těch rozdílových 20 tisíc s kondenzačním kotlem vrátí. Dejte tomu, že se starým kotlem protopíte a prohřejete v teplé vodě ročně 30 tisíc korun. Takže s kotlem o cca 20 % úspornějším získáte ročně úsporu 6 tisíc korun. Za necelé čtyři roky je rozdíl srovnán. Přitom životnost kotle je až 15 let. A až na to dojde, bude už kotel dávno úsporami zaplacen a ještě vám úspory energií přinesou pěkných pár desítek tisíc korun navíc. Podobné je to s okny, se zateplením domu nebo dalšími úspornými opatřeními.

Když chci něco získat, tak musím nejdřív investovat. Čas, energii, peníze. A platí to i v případě energetických úspor. Váš dům přitom nemusí mít hned parametry pasivního domu, k tomu lze dospět i postupnými kroky. Důležité je analyzovat současný stav, stanovit si, čeho chci dosáhnout, jaké jsou možnosti a varianty, kam se chci a hlavně mohu časem posunout.

Učíme se investovat, ale prozatím uvažujeme v krátkém horizontu. Chtěli bychom návratnost dva tři roky. U sousedů v Německu počítají v patnáctiletých, dvacetiletých horizontech a jsou s tím srozuměni. A čas společně s úsporami pracují pro vás. Majiteli pasivního domu například mohou přinést za 30 let provozu tolik, co stojí dům nový. Jestliže bychom nadále žili v domech parametrů 80. let minulého století nebo dokonce takové domy dál stavěli, tak platí jedno: již dnes utrácíme své budoucí, ještě nevydělané peníze.

A budoucnost, to je i penzijní věk. Náš penzijní systém se opírá o tři tzv. pilíře. Faktickou věcí je, že roli čtvrtého pilíře tohoto systému plní vlastní nemovitost. A troufám si tvrdit, že v energeticky úsporné podobě je to pak čtvrtý pilíř na druhou. Je to otázka pohledu. Není nízkých důchodů a příjmů, jsou jen vysoké životní náklady. Z důvodů vysokých účtů za energie jsme omezováni v jiných, potřebnějších a smysluplnějších výdajích,

Říkalo se, že jistého prý člověk nemá na světě nic, jen smrt a daně. Ale svět se mění. Jisté jsou již i účty za spotřebované energie. Všechno chceme mít na elektřinu, doma vždy teplo, vše samoobslužné… Takže dovolte jiné srovnání. Jaký je rozdíl mezi úvěrem a platbami dodavatelům energií? Myslím si, že na rozdíl od plateb za energie splácení úvěru jednou skončí. Proto než platit stále víc a trvale za energie, je vždy lepší splácet úvěr za investice do úspor. Stavební investice do energetických úspor jednotlivých prvků a částí či celých budov si vydělají sami na sebe.

Ing. Pavel Zídek
Autorizovaný inženýr pozemních staveb, certifikovaný odhadce nemovitostí, vedoucí útvaru oceňování v ČMSS, předseda pracovní skupiny pro oceňování při Bankovní asociaci ČR, autor řady článků a přednášek o problematice úspor energií a poruch staveb.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.