Poznáte rozdíl mezi ušetřenou a vydělanou tisícovkou?

14. 7. 2014
Nepoznáte, ale já tvrdím, že ta ušetřená díky investici do energetických úspor je lepší. Z té jsem nemusel platit daně, navíc jsem častokrát ušetřil, i když jsem spal. Pracuje za mne zateplení domu, kvalitní okna, účinný kotel atd.

Zkusili jste si někdy položit otázku, čím topíte? Někdo řekne, že plynem, někdo dřevem, jiný uhlím, elektřinou. Ale ani jedno není pravda. Topíme penězi a ty peníze zpravidla házíme do kamen a odtud vylétají komínem. Energetickým nenasytou jsou naše vlastní nemovitosti.

Položme si další otázku: „Chceme šetřit, nebo jen ušetřit?“ To je veliký rozdíl. Vnímejme celkové náklady, ne jenom pořizovací. Odešel vám například plynový kotel. A protože chcete ušetřit, tak si koupíte obyčejný závěsný kotel za 25 tisíc. Kondenzační za 45 tisíc korun vám připadá drahý, důvodem je 20 tisíc počáteční investice navíc. Zdroj tepla ale musíte tak jako tak pořídit, je třeba se bavit při návratnosti investice pouze o tomto rozdílu. To znamená, kdy se vám těch rozdílových 20 tisíc s kondenzačním kotlem vrátí. Dejte tomu, že se starým kotlem protopíte a prohřejete v teplé vodě ročně 30 tisíc korun. Takže s kotlem o cca 20 % úspornějším získáte ročně úsporu 6 tisíc korun. Za necelé čtyři roky je rozdíl srovnán. Přitom životnost kotle je až 15 let. A až na to dojde, bude už kotel dávno úsporami zaplacen a ještě vám úspory energií přinesou pěkných pár desítek tisíc korun navíc. Podobné je to s okny, se zateplením domu nebo dalšími úspornými opatřeními.

Když chci něco získat, tak musím nejdřív investovat. Čas, energii, peníze. A platí to i v případě energetických úspor. Váš dům přitom nemusí mít hned parametry pasivního domu, k tomu lze dospět i postupnými kroky. Důležité je analyzovat současný stav, stanovit si, čeho chci dosáhnout, jaké jsou možnosti a varianty, kam se chci a hlavně mohu časem posunout.

Učíme se investovat, ale prozatím uvažujeme v krátkém horizontu. Chtěli bychom návratnost dva tři roky. U sousedů v Německu počítají v patnáctiletých, dvacetiletých horizontech a jsou s tím srozuměni. A čas společně s úsporami pracují pro vás. Majiteli pasivního domu například mohou přinést za 30 let provozu tolik, co stojí dům nový. Jestliže bychom nadále žili v domech parametrů 80. let minulého století nebo dokonce takové domy dál stavěli, tak platí jedno: již dnes utrácíme své budoucí, ještě nevydělané peníze.

A budoucnost, to je i penzijní věk. Náš penzijní systém se opírá o tři tzv. pilíře. Faktickou věcí je, že roli čtvrtého pilíře tohoto systému plní vlastní nemovitost. A troufám si tvrdit, že v energeticky úsporné podobě je to pak čtvrtý pilíř na druhou. Je to otázka pohledu. Není nízkých důchodů a příjmů, jsou jen vysoké životní náklady. Z důvodů vysokých účtů za energie jsme omezováni v jiných, potřebnějších a smysluplnějších výdajích,

Říkalo se, že jistého prý člověk nemá na světě nic, jen smrt a daně. Ale svět se mění. Jisté jsou již i účty za spotřebované energie. Všechno chceme mít na elektřinu, doma vždy teplo, vše samoobslužné… Takže dovolte jiné srovnání. Jaký je rozdíl mezi úvěrem a platbami dodavatelům energií? Myslím si, že na rozdíl od plateb za energie splácení úvěru jednou skončí. Proto než platit stále víc a trvale za energie, je vždy lepší splácet úvěr za investice do úspor. Stavební investice do energetických úspor jednotlivých prvků a částí či celých budov si vydělají sami na sebe.

Ing. Pavel Zídek
Autorizovaný inženýr pozemních staveb, certifikovaný odhadce nemovitostí, vedoucí útvaru oceňování v ČMSS, předseda pracovní skupiny pro oceňování při Bankovní asociaci ČR, autor řady článků a přednášek o problematice úspor energií a poruch staveb.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.