Poznáte rozdíl mezi ušetřenou a vydělanou tisícovkou?

14. 7. 2014
Nepoznáte, ale já tvrdím, že ta ušetřená díky investici do energetických úspor je lepší. Z té jsem nemusel platit daně, navíc jsem častokrát ušetřil, i když jsem spal. Pracuje za mne zateplení domu, kvalitní okna, účinný kotel atd.

Zkusili jste si někdy položit otázku, čím topíte? Někdo řekne, že plynem, někdo dřevem, jiný uhlím, elektřinou. Ale ani jedno není pravda. Topíme penězi a ty peníze zpravidla házíme do kamen a odtud vylétají komínem. Energetickým nenasytou jsou naše vlastní nemovitosti.

Položme si další otázku: „Chceme šetřit, nebo jen ušetřit?“ To je veliký rozdíl. Vnímejme celkové náklady, ne jenom pořizovací. Odešel vám například plynový kotel. A protože chcete ušetřit, tak si koupíte obyčejný závěsný kotel za 25 tisíc. Kondenzační za 45 tisíc korun vám připadá drahý, důvodem je 20 tisíc počáteční investice navíc. Zdroj tepla ale musíte tak jako tak pořídit, je třeba se bavit při návratnosti investice pouze o tomto rozdílu. To znamená, kdy se vám těch rozdílových 20 tisíc s kondenzačním kotlem vrátí. Dejte tomu, že se starým kotlem protopíte a prohřejete v teplé vodě ročně 30 tisíc korun. Takže s kotlem o cca 20 % úspornějším získáte ročně úsporu 6 tisíc korun. Za necelé čtyři roky je rozdíl srovnán. Přitom životnost kotle je až 15 let. A až na to dojde, bude už kotel dávno úsporami zaplacen a ještě vám úspory energií přinesou pěkných pár desítek tisíc korun navíc. Podobné je to s okny, se zateplením domu nebo dalšími úspornými opatřeními.

Když chci něco získat, tak musím nejdřív investovat. Čas, energii, peníze. A platí to i v případě energetických úspor. Váš dům přitom nemusí mít hned parametry pasivního domu, k tomu lze dospět i postupnými kroky. Důležité je analyzovat současný stav, stanovit si, čeho chci dosáhnout, jaké jsou možnosti a varianty, kam se chci a hlavně mohu časem posunout.

Učíme se investovat, ale prozatím uvažujeme v krátkém horizontu. Chtěli bychom návratnost dva tři roky. U sousedů v Německu počítají v patnáctiletých, dvacetiletých horizontech a jsou s tím srozuměni. A čas společně s úsporami pracují pro vás. Majiteli pasivního domu například mohou přinést za 30 let provozu tolik, co stojí dům nový. Jestliže bychom nadále žili v domech parametrů 80. let minulého století nebo dokonce takové domy dál stavěli, tak platí jedno: již dnes utrácíme své budoucí, ještě nevydělané peníze.

A budoucnost, to je i penzijní věk. Náš penzijní systém se opírá o tři tzv. pilíře. Faktickou věcí je, že roli čtvrtého pilíře tohoto systému plní vlastní nemovitost. A troufám si tvrdit, že v energeticky úsporné podobě je to pak čtvrtý pilíř na druhou. Je to otázka pohledu. Není nízkých důchodů a příjmů, jsou jen vysoké životní náklady. Z důvodů vysokých účtů za energie jsme omezováni v jiných, potřebnějších a smysluplnějších výdajích,

Říkalo se, že jistého prý člověk nemá na světě nic, jen smrt a daně. Ale svět se mění. Jisté jsou již i účty za spotřebované energie. Všechno chceme mít na elektřinu, doma vždy teplo, vše samoobslužné… Takže dovolte jiné srovnání. Jaký je rozdíl mezi úvěrem a platbami dodavatelům energií? Myslím si, že na rozdíl od plateb za energie splácení úvěru jednou skončí. Proto než platit stále víc a trvale za energie, je vždy lepší splácet úvěr za investice do úspor. Stavební investice do energetických úspor jednotlivých prvků a částí či celých budov si vydělají sami na sebe.

Ing. Pavel Zídek
Autorizovaný inženýr pozemních staveb, certifikovaný odhadce nemovitostí, vedoucí útvaru oceňování v ČMSS, předseda pracovní skupiny pro oceňování při Bankovní asociaci ČR, autor řady článků a přednášek o problematice úspor energií a poruch staveb.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.