Poznáte rozdíl mezi ušetřenou a vydělanou tisícovkou?

Autor: TadyJeMoje.cz
Nepoznáte, ale já tvrdím, že ta ušetřená díky investici do energetických úspor je lepší. Z té jsem nemusel platit daně, navíc jsem častokrát ušetřil, i když jsem spal. Pracuje za mne zateplení domu, kvalitní okna, účinný kotel atd.

Zkusili jste si někdy položit otázku, čím topíte? Někdo řekne, že plynem, někdo dřevem, jiný uhlím, elektřinou. Ale ani jedno není pravda. Topíme penězi a ty peníze zpravidla házíme do kamen a odtud vylétají komínem. Energetickým nenasytou jsou naše vlastní nemovitosti.

Položme si další otázku: „Chceme šetřit, nebo jen ušetřit?“ To je veliký rozdíl. Vnímejme celkové náklady, ne jenom pořizovací. Odešel vám například plynový kotel. A protože chcete ušetřit, tak si koupíte obyčejný závěsný kotel za 25 tisíc. Kondenzační za 45 tisíc korun vám připadá drahý, důvodem je 20 tisíc počáteční investice navíc. Zdroj tepla ale musíte tak jako tak pořídit, je třeba se bavit při návratnosti investice pouze o tomto rozdílu. To znamená, kdy se vám těch rozdílových 20 tisíc s kondenzačním kotlem vrátí. Dejte tomu, že se starým kotlem protopíte a prohřejete v teplé vodě ročně 30 tisíc korun. Takže s kotlem o cca 20 % úspornějším získáte ročně úsporu 6 tisíc korun. Za necelé čtyři roky je rozdíl srovnán. Přitom životnost kotle je až 15 let. A až na to dojde, bude už kotel dávno úsporami zaplacen a ještě vám úspory energií přinesou pěkných pár desítek tisíc korun navíc. Podobné je to s okny, se zateplením domu nebo dalšími úspornými opatřeními.

Když chci něco získat, tak musím nejdřív investovat. Čas, energii, peníze. A platí to i v případě energetických úspor. Váš dům přitom nemusí mít hned parametry pasivního domu, k tomu lze dospět i postupnými kroky. Důležité je analyzovat současný stav, stanovit si, čeho chci dosáhnout, jaké jsou možnosti a varianty, kam se chci a hlavně mohu časem posunout.

Učíme se investovat, ale prozatím uvažujeme v krátkém horizontu. Chtěli bychom návratnost dva tři roky. U sousedů v Německu počítají v patnáctiletých, dvacetiletých horizontech a jsou s tím srozuměni. A čas společně s úsporami pracují pro vás. Majiteli pasivního domu například mohou přinést za 30 let provozu tolik, co stojí dům nový. Jestliže bychom nadále žili v domech parametrů 80. let minulého století nebo dokonce takové domy dál stavěli, tak platí jedno: již dnes utrácíme své budoucí, ještě nevydělané peníze.

A budoucnost, to je i penzijní věk. Náš penzijní systém se opírá o tři tzv. pilíře. Faktickou věcí je, že roli čtvrtého pilíře tohoto systému plní vlastní nemovitost. A troufám si tvrdit, že v energeticky úsporné podobě je to pak čtvrtý pilíř na druhou. Je to otázka pohledu. Není nízkých důchodů a příjmů, jsou jen vysoké životní náklady. Z důvodů vysokých účtů za energie jsme omezováni v jiných, potřebnějších a smysluplnějších výdajích,

Říkalo se, že jistého prý člověk nemá na světě nic, jen smrt a daně. Ale svět se mění. Jisté jsou již i účty za spotřebované energie. Všechno chceme mít na elektřinu, doma vždy teplo, vše samoobslužné… Takže dovolte jiné srovnání. Jaký je rozdíl mezi úvěrem a platbami dodavatelům energií? Myslím si, že na rozdíl od plateb za energie splácení úvěru jednou skončí. Proto než platit stále víc a trvale za energie, je vždy lepší splácet úvěr za investice do úspor. Stavební investice do energetických úspor jednotlivých prvků a částí či celých budov si vydělají sami na sebe.

Ing. Pavel Zídek
Autorizovaný inženýr pozemních staveb, certifikovaný odhadce nemovitostí, vedoucí útvaru oceňování v ČMSS, předseda pracovní skupiny pro oceňování při Bankovní asociaci ČR, autor řady článků a přednášek o problematice úspor energií a poruch staveb.

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.