Posviťme si na nobelovku za revoluci v osvětlení

17. 11. 2014
Experti se shodují, že LED světlo představuje objev s hodnotou mnoha miliard dolarů. Přitom v roce 1993 za vynález tohoto světla dostal Japonec Šudži Nakamura pouhých 20 tisíc jenů, tedy nějakých 4 tisíce korun. O dvě desítky let později však jemu a jeho tehdejším spolupracovníkům tento vynález přinesl Nobelovu cenu za fyziku.

016_C shutterstock_112264523

Nakamura vynalezl modrou elektroluminiscenční diodu (LED) a tím otevřel cestu k ekologickému osvětlení, s nímž se dnes lze setkat v rodinných domech, bytech, kancelářích, obchodech, na billboardech a na ulicích po celém světě.

 

Tehdy v roce 1993 to ještě byla modrá elektroluminiscenční dioda, ale kombinace se zelenými a červenými diodami přinesla možnost bílého LED světla. A právě tohle bílé světlo je tím miliardovým darem pro celý svět.

 

Ledky, jak jim běžně říkáme, dobře svítí, mají výdrž a jsou úsporné. Svítí až desetkrát účinněji než klasické žárovky a mají proti léta převládajícím žárovkám mnohem delší životnost. A co je důležité, tato technologie s přirozeným všestranným vyzařováním světla dokáže šetřit nejen naši planetu, ale i rodinný rozpočet.

 

LED žárovky TESLA Lighting ušetří až 90 % elektrické energie a budou vám svítit až 10 let.

 

A teď si ještě posvítíme, samozřejmě že ledkou, na pana Nobela a jeho cenu.

 

Alfred Bernhard Nobel se zapsal do historie vynálezem dynamitu. Renomovaný chemik s velkými znalostmi v oboru. Vlastnil 355 patentů a nashromáždil obrovský majetek.Věnoval se též literatuře a přírodním vědám. Hovořil švédsky, francouzsky, anglicky a německy.

016_A shutterstock_53135455

Nobelova cena: V závěti Nobel rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu a z něj pak každoročně udělovány ceny za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír.

 

Dynamit: V roce 1847 vynalezl italský chemik Ascanio Sobrero vysoce výbušnou kapalinu – nitroglycerin. V roce 1864 exploze této výbušniny přinesla v rodinné továrně smrt mladšímu Nobelovu bratru Emilovi. Tehdy se Nobel zavázal, že nekontrolovatelnou výbušnost nitroglycerinu zkrotí. Po třech letech hledání si nechává patentovat dynamit, směs nitroglycerinu s hlinkou, s níž šlo bezpečně manipulovat. Vynález se stal celosvětově žádaným zbožím.

016_B shutterstock_83610211

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.