Posviťme si na nobelovku za revoluci v osvětlení

Autor: TadyJeMoje.cz
Experti se shodují, že LED světlo představuje objev s hodnotou mnoha miliard dolarů. Přitom v roce 1993 za vynález tohoto světla dostal Japonec Šudži Nakamura pouhých 20 tisíc jenů, tedy nějakých 4 tisíce korun. O dvě desítky let později však jemu a jeho tehdejším spolupracovníkům tento vynález přinesl Nobelovu cenu za fyziku.

016_C shutterstock_112264523

Nakamura vynalezl modrou elektroluminiscenční diodu (LED) a tím otevřel cestu k ekologickému osvětlení, s nímž se dnes lze setkat v rodinných domech, bytech, kancelářích, obchodech, na billboardech a na ulicích po celém světě.

 

Tehdy v roce 1993 to ještě byla modrá elektroluminiscenční dioda, ale kombinace se zelenými a červenými diodami přinesla možnost bílého LED světla. A právě tohle bílé světlo je tím miliardovým darem pro celý svět.

 

Ledky, jak jim běžně říkáme, dobře svítí, mají výdrž a jsou úsporné. Svítí až desetkrát účinněji než klasické žárovky a mají proti léta převládajícím žárovkám mnohem delší životnost. A co je důležité, tato technologie s přirozeným všestranným vyzařováním světla dokáže šetřit nejen naši planetu, ale i rodinný rozpočet.

 

LED žárovky TESLA Lighting ušetří až 90 % elektrické energie a budou vám svítit až 10 let.

 

A teď si ještě posvítíme, samozřejmě že ledkou, na pana Nobela a jeho cenu.

 

Alfred Bernhard Nobel se zapsal do historie vynálezem dynamitu. Renomovaný chemik s velkými znalostmi v oboru. Vlastnil 355 patentů a nashromáždil obrovský majetek.Věnoval se též literatuře a přírodním vědám. Hovořil švédsky, francouzsky, anglicky a německy.

016_A shutterstock_53135455

Nobelova cena: V závěti Nobel rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu a z něj pak každoročně udělovány ceny za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír.

 

Dynamit: V roce 1847 vynalezl italský chemik Ascanio Sobrero vysoce výbušnou kapalinu – nitroglycerin. V roce 1864 exploze této výbušniny přinesla v rodinné továrně smrt mladšímu Nobelovu bratru Emilovi. Tehdy se Nobel zavázal, že nekontrolovatelnou výbušnost nitroglycerinu zkrotí. Po třech letech hledání si nechává patentovat dynamit, směs nitroglycerinu s hlinkou, s níž šlo bezpečně manipulovat. Vynález se stal celosvětově žádaným zbožím.

016_B shutterstock_83610211

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.