Posviťme si na nobelovku za revoluci v osvětlení

17. 11. 2014
Experti se shodují, že LED světlo představuje objev s hodnotou mnoha miliard dolarů. Přitom v roce 1993 za vynález tohoto světla dostal Japonec Šudži Nakamura pouhých 20 tisíc jenů, tedy nějakých 4 tisíce korun. O dvě desítky let později však jemu a jeho tehdejším spolupracovníkům tento vynález přinesl Nobelovu cenu za fyziku.

016_C shutterstock_112264523

Nakamura vynalezl modrou elektroluminiscenční diodu (LED) a tím otevřel cestu k ekologickému osvětlení, s nímž se dnes lze setkat v rodinných domech, bytech, kancelářích, obchodech, na billboardech a na ulicích po celém světě.

 

Tehdy v roce 1993 to ještě byla modrá elektroluminiscenční dioda, ale kombinace se zelenými a červenými diodami přinesla možnost bílého LED světla. A právě tohle bílé světlo je tím miliardovým darem pro celý svět.

 

Ledky, jak jim běžně říkáme, dobře svítí, mají výdrž a jsou úsporné. Svítí až desetkrát účinněji než klasické žárovky a mají proti léta převládajícím žárovkám mnohem delší životnost. A co je důležité, tato technologie s přirozeným všestranným vyzařováním světla dokáže šetřit nejen naši planetu, ale i rodinný rozpočet.

 

LED žárovky TESLA Lighting ušetří až 90 % elektrické energie a budou vám svítit až 10 let.

 

A teď si ještě posvítíme, samozřejmě že ledkou, na pana Nobela a jeho cenu.

 

Alfred Bernhard Nobel se zapsal do historie vynálezem dynamitu. Renomovaný chemik s velkými znalostmi v oboru. Vlastnil 355 patentů a nashromáždil obrovský majetek.Věnoval se též literatuře a přírodním vědám. Hovořil švédsky, francouzsky, anglicky a německy.

016_A shutterstock_53135455

Nobelova cena: V závěti Nobel rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu a z něj pak každoročně udělovány ceny za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír.

 

Dynamit: V roce 1847 vynalezl italský chemik Ascanio Sobrero vysoce výbušnou kapalinu – nitroglycerin. V roce 1864 exploze této výbušniny přinesla v rodinné továrně smrt mladšímu Nobelovu bratru Emilovi. Tehdy se Nobel zavázal, že nekontrolovatelnou výbušnost nitroglycerinu zkrotí. Po třech letech hledání si nechává patentovat dynamit, směs nitroglycerinu s hlinkou, s níž šlo bezpečně manipulovat. Vynález se stal celosvětově žádaným zbožím.

016_B shutterstock_83610211

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si sedací pytel

17. 1. 2018
Jsou praktické, skladné a skvěle se na nich lenoší. Jenže jejich pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud se vám nechce za sedací pytle utrácet, můžete si je za pár stovek vyrobit i doma.

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.