Posviťme si na nobelovku za revoluci v osvětlení

Autor: TadyJeMoje.cz
Experti se shodují, že LED světlo představuje objev s hodnotou mnoha miliard dolarů. Přitom v roce 1993 za vynález tohoto světla dostal Japonec Šudži Nakamura pouhých 20 tisíc jenů, tedy nějakých 4 tisíce korun. O dvě desítky let později však jemu a jeho tehdejším spolupracovníkům tento vynález přinesl Nobelovu cenu za fyziku.

016_C shutterstock_112264523

Nakamura vynalezl modrou elektroluminiscenční diodu (LED) a tím otevřel cestu k ekologickému osvětlení, s nímž se dnes lze setkat v rodinných domech, bytech, kancelářích, obchodech, na billboardech a na ulicích po celém světě.

 

Tehdy v roce 1993 to ještě byla modrá elektroluminiscenční dioda, ale kombinace se zelenými a červenými diodami přinesla možnost bílého LED světla. A právě tohle bílé světlo je tím miliardovým darem pro celý svět.

 

Ledky, jak jim běžně říkáme, dobře svítí, mají výdrž a jsou úsporné. Svítí až desetkrát účinněji než klasické žárovky a mají proti léta převládajícím žárovkám mnohem delší životnost. A co je důležité, tato technologie s přirozeným všestranným vyzařováním světla dokáže šetřit nejen naši planetu, ale i rodinný rozpočet.

 

LED žárovky TESLA Lighting ušetří až 90 % elektrické energie a budou vám svítit až 10 let.

 

A teď si ještě posvítíme, samozřejmě že ledkou, na pana Nobela a jeho cenu.

 

Alfred Bernhard Nobel se zapsal do historie vynálezem dynamitu. Renomovaný chemik s velkými znalostmi v oboru. Vlastnil 355 patentů a nashromáždil obrovský majetek.Věnoval se též literatuře a přírodním vědám. Hovořil švédsky, francouzsky, anglicky a německy.

016_A shutterstock_53135455

Nobelova cena: V závěti Nobel rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu a z něj pak každoročně udělovány ceny za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír.

 

Dynamit: V roce 1847 vynalezl italský chemik Ascanio Sobrero vysoce výbušnou kapalinu – nitroglycerin. V roce 1864 exploze této výbušniny přinesla v rodinné továrně smrt mladšímu Nobelovu bratru Emilovi. Tehdy se Nobel zavázal, že nekontrolovatelnou výbušnost nitroglycerinu zkrotí. Po třech letech hledání si nechává patentovat dynamit, směs nitroglycerinu s hlinkou, s níž šlo bezpečně manipulovat. Vynález se stal celosvětově žádaným zbožím.

016_B shutterstock_83610211

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.